Connect with Us

Vrasja që tronditi Kavajën/ Pse policia kishte frikë të arrestonte Dritan Haxhollin?

Kronika

Vrasja që tronditi Kavajën/ Pse policia kishte frikë të arrestonte Dritan Haxhollin?

Publikuar

-

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me ngjarjen që tronditi Kavajën disa ditë më parë, ku një person mbeti i vrarë me armë zjarri ndërsa një efektiv policia u plagos.

Vrasja në Kavajë, është tema e trajtuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Opinion”, të Blendi Fevziut.

Avokati Edmond Petraj, i cili mbron dhe Marsida Qatjan ishte i pari që deklaroi në studio se Dritan Haxholli ishte tepër problematik, madje sipas tij policia kishte frikë të arrestonte.

Më pas në lidhje direkte në emision ishte dhe Marsida Qatja, e cila tha se me Bledar Haxhollin ka pasur njohje dhe sipas saj, ai e kërcënonte vazhdimisht.

“Haxholli vinte çdo ditë në darkë. Nuk jam e vetmja e kërcënuar e Haxhollit. Haxholli kërkonte lëndë narkotike dhe alkool. E kam deklaruar se jam natyrë paqësore dhe nuk dua t’i bëj keq askujt. Kur shkoi policia ta kapte, ka qëlluar mbi furgonin e policisë. Armën nuk e hiqte kurrë. Çfarë policie të lajmëroja unë kur ai ishte person problematik. Kurrë nuk ka qenë pjesa për ta vrarë Haxhollin. Kishin njohje, një njohje të largët. Nuk e dinim që mund të vinte apo jo”, tha 31-vjeçarja Marsida Qatja.-shkruan Opinion.al.

Marsida Qatja u shpreh se me mikun e saj polic të burgjeve, Bledar Toçin, ishte takuar edhe më herët gjatë ditës para se të vritej Dritan Haxholli.

LEXO EDHE:  Port gjigant në Kavajë? Mbërrin projekti 5 mld dollarësh në Kuvend

“Jam takuar me Bledar Toçin në drekë. Ja kisha shprehur shqetësimin edhe më përpara. Në shtëpi mbërriti në 22:30 dhe Bledari lëvizte vazhdimisht sepse kishte punë. Bidoni ishte i pakonsumuar me lëndë narkotike”.

E pyetur nëse ka patur marrëdhënie më shumë se sa shoqërore me viktimën, Marsida Qatja u shpreh:

“Një shoqëri deri diku, Haxholli donte të konsumonte alkool, i duheshin para. Haxholli ka qenë në burg, në kërkim dhe nuk ka pasur kohë të kishte marrëdhënie me mua”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“U shit si meritë”/ Artan Hoxha i përvishet policisë për kokainën: E pritët me “nderime” dhe e përcollët me “respekte”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka reaguar pas aksionit të sotëm në Maqedoninë e Veriut, në bashkëpunim me DEA-n amerikane, Guardia di Finanzan dhe policinë shqiptare, ku u kapën 1.3 ton kokainë.

Në media u tha se kokaina ka kaluar në Maqedoninë e Veriut përmes pikës kufitare të Hanit të Hotit në Shkodër dhe më pas ka dalë nga pika kufitare e Qafë Thanës, ndërkohë që autoritetet shqiptare kanë qenë në dijeni dhe kanë ndjekur kamionin në çdo lëvizje.

Droga u transportua me një kamion bananesh nga Amerika dhe u sekuestrua në një magazinë frutash, ku u arrestuan dy shoferë dhe një magazinier.

Hoxha thotë se ky aksion nuk duhet shitur si meritë e policisë shqiptare, pasi thekson se ngjason shumë me kapjen e kokainës te kontenierët e bananeve në Durrës.

“Pavarësisht tentativës për t’i veshur merita policisë sonë për pjesemarrjen e saj në një operacion ndërkombëtar kundër narkotrafikut, (të organizuar kryesisht nga agjensitë antidrogë të SHBA dhe Italisë), e vetmja gjë që të mbetet në mendje është fakti se:

LEXO EDHE:  Engjell Cara: INUK PO PËRDORET POLITIKISHT PËR PRESIONE DHE SELEKTIVITET. PAS 21 QERSHORIT DO TË MBROJ ÇDO PRONË TUAJËN

LEXO EDHE:  Ekzekutoi me armë zjarri babë e bir/ Ekstradohet nga Italia 28-vjeçari shqiptar

Kamioni me 1.3 tonë kokainë, u prit me “nderime” në doganën e Hanit të Hotit në Shkodër, dhe u përcoll me “respekte” në doganën e Qafë Thanës në Pogradec, për tu arrestuar pastaj dy shoferë dhe një magazinier në një fshat të Maqedonisë së Veriut!!!

A nuk ngjan pak si historia e kontenierit me 613 kg kokainë të kapur në Maminas, ku u arrestuan vetëm dy shofera dhe një hamall magazine bananesh???!!!!”, shtron pyetjen gazetari investigativ./ CNA.al

Superaksion në Maqedoninë e Veriut/ Sekuestrohet 1.3 ton kokainë

Aksioni për kapjen e kokainës në bashkëpunim me DEA-n/ Klodiana Lala: Në MV kaloi përmes Shqipërisë

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shpërthen bombola e gazit/ Lëndohen nënë e bir në Fier

Publikuar

-

Nga

Një shpërthim ka ndodhur rreth orës 17:30 të mbrëmjes së sotme në fshatin Libofshë të Fierit.

Nga informacionet paraprake mësohet se ka shpërthyer një bombol gazi në banesë dhe të lënduar kanë mbetur nënë e bir.

Policia bën me dije se shtetasi me inicialet M.Z. dhe nëna e tij kanë marrë lëndime të lehta në trup, ndërkohë janë transportuar në spital, për të marë mjekimin e duhur.

LEXO EDHE:  Cështja “Doshi”/ Luan Rama: Cinari i sëmurë mendor, me kartelë

LEXO EDHE:  Cështja "Doshi"/ Luan Rama: Cinari i sëmurë mendor, me kartelë

Forcat zjarrfikëse kanë mbërritur në vendngjarje dhe kanë neutralizuar flakët, të cilat kanë shkaktuar disa dëme materiale në banesë. Sakaq, policia ka hapur hetimet për zbardhjen e  shkaqeve të rënies së zjarrit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL-ja i kërkoi të justifikojë pasurinë/ Avokati i Ervis Martinajt: Kërkesa e policisë është ‘Nul’

Publikuar

-

Nga

vendi ku ndodhi vrasja ne ish-bllok dhe ervis martinaj

Pas ultimatumit të OFL për deklarimin e pasurisë së Ervis Martinajt ka reaguar avokati i këtij të fundit.

Mirash Martini, ka deklaruar se klienti i tij Ervis Martinaj në asnjë moment nuk është subjekt i aktit normativ, pasi nuk është i dënuar qoftë brenda territorit të Shqipërisë, por edhe jashtë për veprat penale që ky akt-normativ, ka targetin për të vepruar juridikisht.

Sipas avokatit të Martinaj, nisur nga kushtet kur Martinaj nuk është i dënuar për veprat që parashikon akti-normativ, çdo veprim i mëtejshëm qoftë policor por edhe bllokim të aseteve kapitale dhe financiare nga policia, është qartazi “Nul”.

LEXO EDHE:  Port gjigant në Kavajë? Mbërrin projekti 5 mld dollarësh në Kuvend

LEXO EDHE:  Port gjigant në Kavajë? Mbërrin projekti 5 mld dollarësh në Kuvend

“Ervis Martinaj nuk është subjekt i aktit normativ nr.1 të Kryeministrit, datë 31 janar te vitit 2020, pasi ai nuk është i denuar dhe as në hetim për asnjë nga veprat penale të parashkuara në nenin 5 të këtij Akti…”-thotë avokati. Më tej mbrojtësi ligjor shton se “…bazuar në vendimet gjyqësore që kanë shqyrtuar kërkesat e prokurorisë, rezulton se në veprimet tij, nuk as dyshime se ai ka kryer veprën penale të vrasjes e aq më pak këtë vepër ta ketë kryer me paramendim…”-thotë avokati i Martinaj për Report Tv.

LEXO TE PLOTE