Connect with Us

Top-i si marjonetë e Ramës dhe Vjollcës për fëlliqësira

Politikë

Top-i si marjonetë e Ramës dhe Vjollcës për fëlliqësira

Publikuar

-

Një vëzhgim i thjeshtë dhe me një sy të vëmendshëm, me pak kujdes e kupton lehtësisht se “Top Channel”, Televizioni Kombëtar, është kthyer në një marionetë e kryeministrit Edi Rama dhe Vjollca Hoxhës, një nga aksioneret në minorancë për fëlliqësira.

Cilat mund të quhen fëlliqësira? Çfarë mund të përkufizojmë me këtë fjalë?

Pikërisht atë që pamë dje në “Top Channel”. Atë që dëgjuam dje në lajmet e këtij televizioni. Dje lajmet kishin një kronikë, për një gjyqtare. Për zonjën Mirela Fano, e cila kishte qënë anëtare e Gjykatës së Lartë dhe që ishte larguar nga detyra.

Kronika dukej sikur ishte diçka normale në kuadër të Reformës në Drejtësi dhe një sulm moral i Top-it, ndaj një gjyqtareje të larguar në lidhje me pasurinë e vënë apo bizneset e krijuara.

Në fakt, pas një hulumtimi të thjeshtë, mësuam se Mirela Fano ishte bashkëshortja e Neshat Fanës, një avokat i njohur në kryeqytet. Ky i fundit rezulton të jetë pjesë e disa proceseve gjyqësore përballë Vjollca Hoxhës. Pra, i sulmohet gruaja Neshat Fanës, sepse Vjollca e ka kundërshtar në gjyqe.

A nuk është kjo një fëlliqësi?!

Se të kishte moral sulmi ndaj Mirela Fanos, e cila kishte dhënë dorëheqjen është krejt normale. Por, diçka tjetër qëndronte pas.

Më tej, dje ka qënë edhe emisioni Top Story. E çfarë ndodhte me Top Story-n, pa “dashje” na doli prokurori Besim Hajdarmataj, i cili u sulmua jo pak në emision për çështjen e dosjes 184 në Dibër. Dhe në finale na doli se Edi Rama, Damian Gjiknuri e shpura e tyre ishin të pastër për vjedhjen e votave në Dibër. Një emision i tërë që të na tregonte se socialistët nuk kishin përgjegjësi, por ishin vetëm demokratët që kishin vjedhur vota. Ishte opozita që kishte bërë zullume.

LEXO EDHE:  A ka Kryeministri Rama interesa personale në lojrat e fatit?

E këtë na e tregoi si një fëlliqësirë tjetër politike, si një marionetë për Edi Ramën, Top Story dje, duke sulmuar dhe prokurorin Hajdarmataj si “pa dashje”, i cili sot kishte vendimin e Vettingut.

Këto janë dy argumentat që ne po sjellim për dy fëlliqësitë e djeshme. Se do të përpiqemi të sjellim çdo ditë. Edhe rastet kur sulmohen bizneset për qëllime të caktuara dhe më pas televizioni mbyll gojën pasi merr reklamat. Apo raste të tjera kur gjoja trajtohen raste sociale në televizion për interesa klienteliste dhe korruptive të bizneseve që e reklamojnë apo financojnë këtë televizion. E lojëra të shumta e të shumta si këto.

Prandaj nuk është shumë ti thuash fëlliqësirë dhe marionetë politike e përdorur keqazi për interesa të pista, si ajo që ne kemi konstatuar dje në emisionin Top Story, apo kronikat e ndryshme televizive që zhvillohen çdo ditë në këtë televizion./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama i la emisionin në gjysmë/ Meta nuk pranon t’i shkojë në studio Sokol Ballës

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme, moderatorit Sokol Balla i iku nga studioja kryeministri Edi Rama në gjysmë të emisionit.

Kreu i qeverisë tha se kishte më të rëndësishëm djalin e tij Zahon dhe vajzën e bashkëshortes së tij Lindës, Rea Xhillarin, e cila kishte ditëlindjen dhe u largua ende pa përfunduar emisioni.

Mirëpo një refuzim aspak i këndshëm i ka ardhur edhe nga presidenti Ilir Meta moderatorit, pasi Kreu i Shtetit nuk ka pranuar të shkojë në studion e tij.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Sokol Balla, sapo ka prezantuar panelin e mbrëmjes në “Real Story”.

LEXO EDHE:  Rama serviri “kokën” e Bushatit në tepsi/ Ish deputeti demokrat zbardh prapaskenat

LEXO EDHE:  Rama sulmon PD-në nga Vlora/Pse i ka shpallur luftë gjithë botës

“I kërkuam Presidencës të na sillte një përfaqësues që të ishim të balancuar, por presidenti Meta na u përgjigj se do të vinte në një moment tjetër kur të ishte më i përshtshëm për të dhënë mendimet e tij”, theksoi Balla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Presidenca paralajmëron fakte tronditëse/ Ftesë të hapur Manjës: Të bindur se do na bashkohesh

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi, ka paralajmëruar fakte të reja tronditëse dhe i ka bërë një ftesë të hapur kryetarit të Komisionit të Ligjeve Ulsi Manjës.

Blushi fton Manjën të bashkohet me Metën në konferencën për shtyp në Presidencë, ndërsa me bindje thotë se socialisti do rreshtohet krah tyre.

“Ftohet zëdhënësi i Dosjes së Dibrës të marrë pjesë nesër në konferencën e radhës për shtyp në Presidencë, e madje të bëjë pyetje dhe debat para gazetarëve, jo vetëm si kryetar i Komisionit të Ligjeve dhe lider i reformës në drejtësi, por dhe si filozof i paparë që u shfaq sot.

Me qetësi dhe drejtësi!

LEXO EDHE:  A ka Kryeministri Rama interesa personale në lojrat e fatit?

LEXO EDHE:  Rama takon për herë të parë kryeministrin grek

Deri në 2 mars jemi të bindur se do bashkohesh me mbarë popullin kundër grushtit të shtetit. Se faktet e reja tronditëse do bëjnë të harrohet dhe Dosja 184. Presidenti të pret nesër në Presidencë, t’i dëgjojë këshillat e tua nga afër. Ai do të trajtojë me më shumë përulësi, se sa e trajtove ti në Komisionin Parlamentar. Të presim!”, shkruan zëdhënësi i Metës në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Aksioni për kapjen e kokainës në bashkëpunim me DEA-n/ Klodiana Lala: Në MV kaloi përmes Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala ka dhënë detaje për operacionin ndërkombëtar në Maqedoninë e Veriut, ku u sekuestrua 1.3 ton kokainë.

Lala tha për BW se aksioni është zhvilluar në bashkëpunim me DEA-n amerikane, Guardia di Finanzan, policinë shqiptare dhe me forcat policore të disa vendeve të tjera.

Dyshohet se kokaina ka ardhur nga Amerika në Mal të Zi dhe kishte si destinacion Koperin e Sllovenisë.

Mirëpo, gazetarja deklaron se kokaina ka kaluar në Maqedoninë e Veriut përmes pikës kufitare të Hanit të Hotit në Shkodër dhe më pas ka dalë nga pika kufitare e Qafë Thanës.

LEXO EDHE:  Fotot/A ka ndryshim Edi Rama nga ISIS? Ai Kishen ne Dhermi, ata Tempujt ne Palmyra

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali/ Si i mashtroi Rama qytetarët me dëgjesën publike në Fier

Droga është transportuar me një kamion bananesh nga Amerika, ndërkohë që Lala pretendon se policia shqiptare ka qenë në dijeni të këtij mjeti.

Kujtojmë se kokaina u sekuestrua në një magazinë frutash dhe së bashku me të janë arrestuar edhe tre persona, dy shoferë dhe një magazinier./ CNA.al

LEXO TE PLOTE