Connect with Us

“Vizita e Ramës në Beograd kërcënim për BE-në”

Politikë

“Vizita e Ramës në Beograd kërcënim për BE-në”

Publikuar

-

E ftuar në studion e “Real Story”, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është shprehur se vizita e fundit e kryeministrit Rama në Beograd për Shengenin ballkanik ishte një kërcënim për vendet e Bashkimit Europian.

Sipas Kryemadhit, Rama në këtë rast ishte duke i treguar lëvizjen e radhës Europës nëse nuk do të hapeshin negociatat.

“Unë vajtjen e Ramës në Beograd e shoh si një kërcënim ndaj vendeve të BE-së. Pra nëse nuk hapni negociatat unë ndërroj drejtim. Pra nëse Shqipëria merr një “jo”, unë ju godas me kamzhik dhe nëse i hapni negociatat unë atëherë ju përkëdhel”, është shptrehur ndër të tjera Monika Kryemadhi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Shkele mbi katër kufoma”/ Qytetarët “vënë me shpatulla pas muri” Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama mesa duket nuk ka më as projekte 3D, dhe as fjalë të shenjta për të përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, kështu që sot ka ndërruar sërish ritual.

Mëngjesin e sotëm, Rama ka publikuar një foto të tij në rrjetet sociale, bashkangjitur së cilës shkruan “Mirëmëngjes dhe në rrugën e kthimit nga Ukraina ju uroj një ditë të mbarë”.

Por, pas këtij postimi, qytetarët kanë “masakruar” në komente kreun e qeverisë, ndërsa i kujtojnë se sot është 21 janari, dhe pas nëntë vitesh ende nuk ka drejtësi për katër viktimat.

“Z.Kryeminister ç’farë mund te thoni per 21 janarin, premtimi qe ju bere 4 njerezve qe erdhen duke besuar kauzen tende, te ate’hershme, e mbi trupin e tyre u betove per drejtesi ku mbeti…???!!!”-shkruan një qytetar.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan “Ju lutem mund te na thoni diçka per vrasjet ne Shqiperi, sepse ti po flet per vrasjet ne Ukraine e Rusi…?!”.

LEXO EDHE:  Protestat pa “ndalim” dhe Vettingu politik

LEXO EDHE:  Tjetërsimi i votës/ Kryemadhi paralajmëron fakte tronditëse

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Cdo behet me 21 Janarin. Kan kaluar 9 vite dhe asgje per ate ceshtje. Plot 7 vite qe PS eshte ne Qeverisje dhe heshtje, as drejtesi dhe as shprese,
Nuk e di cdo behet sot, do festoni apo do vajtoni per te gjitha vitet qe nuk po jepet Drejtesi.”.

Ndërsa një tjetër qytetar akuzon Ramën se ka shkelur mbi katër kufoma për të ardhur në pushtet.

“Sot eshte dite e shenuar. Sot shkele mbi 4 kufoma qe te behesh kryeminister. Nga do e festosh?”-shkruan qytetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

100-vjetori i Kongresit të Lushnjes/ Meta: Vendimet e këtij Kuvendi Kombëtar, mesazhe për reflektim

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, ndërsa ka kujtuar 100-vjetorin e Kongresit të Lushnjes, shkruan se vendimet e këtij Kuvendi Kombëtar janë mesazhe për reflektim, për të ecur në rrugën që hapi ky Kongres, për të mbrojtur Kushtetutën dhe pluralizmin.

Kreu i qeverisë, ndër të tjera thekson se Kongresi i Lushnjes, është ngjarja më e madhe dhe më e rëndësishme në historinë tonë kombëtare, pas shpalljes së Pavarësisë në 28 nëntor 1912.

“Kongresi i Lushnjës, 100-vjetorin e të cilit festojmë sot, është ngjarja më e madhe dhe më e rëndësishme në historinë tonë kombëtare, pas shpalljes së Pavarësisë në 28 nëntor 1912 në Vlorë.

Kongresi i Lushnjës rithemeloi shtetin e pavarur, riformatoi institucionet shtetërore dhe vetëqeverisëse të tij, krijoi Kushtetutën e parë të vendit, zgjodhi të parën trupë legjislative mbi baza pluraliste, dhe shprehu vendosmërinë e të gjithë shqiptarëve për të mbrojtur pavarësinë, sovranitetin dhe tërësinë territoriale të Shqipërisë.

100 vjet më vonë, vendimet e këtij Kuvendi Kombëtar janë mesazhe për reflektim, për të ecur në rrugën që hapi ky Kongres, për të mbrojtur Kushtetutën dhe pluralizmin, integritetin e institucioneve shtetërore e në mënyrë të veçantë për të mbrojtur vlerat reale dhe pluraliste demokratike të parlamentarizmit shqiptar.

LEXO EDHE:  Foto-Rrjetet sociale tallen me Ramën dhe Bashën/ Për çfarë e përgëzon Enver Hoxha kryeministrin?

LEXO EDHE:  Tjetërsimi i votës/ Kryemadhi paralajmëron fakte tronditëse

Koha i thirri burrat e shquar atdhetarë shqiptarë me bindje të ndryshme politike në vitin 1920 për t’i vënë mendjen dhe energjitë e tyre në shërbim të kombit e për të shpëtuar Shqipërinë.

Nderimi për ta e për veprën e tyre është sot obligim, por edhe një detyrë që në emër të idealeve që frymëzuan ata, të ecet drejt për ta bërë atdheun tonë një vend të qëndrueshëm dhe frymëzues për brezat e rinj, që të ndërtojnë të ardhmen e tyre, në një Shqipëri demokratike dhe anëtare të Bashkimit Europian.”-shkruan Meta në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sistemi zgjedhor/ Manjani: Me Ramën kam patur mundësi të luaj…

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani thotë se e konsideron fyerje sentencën “kush flet për ndryshim sistemi bën lojën e Edi Ramës”.

“Me Edi Ramën kam patur mundësi të luaj e të bëj qejf si shumë të tjerë sot. Por kam bashkëpunuar me sinqeritet dhe jam ndarë me shumë forcë prej lojrave të Tij edhe duke qenë brenda.
As kam luajtur e as luaj me Edi Ramën. Ndaj e konsideroj Fyerje të rëndë madje deklarimin se “…. bën lojën e Edi Ramës”! Gjithmonë për sa më takon mua. Nuk e di për të tjerë”, shkruan Manjani.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Manjani/ Rama po punon për ditët e fundit

LEXO EDHE:  Protestat pa “ndalim” dhe Vettingu politik

Sipas tij, sistemi zgjedhor, pra Proporcionali Ralonal që sot kemi është hajduti më i madh i votave.

“E përsëris: mbetem mbështetës i rotacionit dhe i rikthimit të pluralizmit politik. Mbështes pra opozitën zyrtare si instotucionin e vetëm të demokracisë në vend. Por, nuk pranoj fyerjen se qenkam me Edi Ramën”, shkruan më tej Manjani.

Sipas tij, çështja e sistemit zgjedhor është thelbi i reformës zgjedhor./CNA.al

LEXO TE PLOTE