Connect with Us

Sekuestrimi i 200 kg kanabis/ Shoqërohen 4 persona

Kronika

Sekuestrimi i 200 kg kanabis/ Shoqërohen 4 persona

Publikuar

-

thes me kanabis

4 persona të moshave nga 20-25 vjeç janë shoqëruar nga policia mbrëmjen e sotme pas një operacioni blic të policisë në fshatin Proger, të Peqinit.

Burime bëjnë me dije se personat u shoqëruan si të dyshuar pas sekuestrimit të 200 kilogram kanabis, të cilat u bllokuan nga policia sot.

Ndërkohë, vijojnë hetimet për të zbardhur rrjetin e plotë të trafikantëve të përfshirë në këtë aktivitet kriminal./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Tritol një banese në Gjirokastër/ Policia drejt vendit të ngjarjes

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Gjirokastër, ku persona të paidentifikuar kanë vendosur tritol në një banesë, në fshatin Shtëpëz.

Mësohet se, banesa është në pronësi të Durim Tolës dhe nga shpërthimi ka vetëm dëme matreiale.

Ende nuk dihen shkaqet dhe rrethanat e plota të ngjarjes, ndërkaq policia është duke shkuar drejt vendngjarjes.

Nga të dhënat paraprake, dyshohet se shkak mund të jetë bërë prishja e pazareve, pasi djemtë e Tolës janë persona me precedentë penalë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Lirimi i Florenc Çapjas/ Artan Hoxha bën paralajmërimin e fortë: Kujdes mos mbeteni viktima me tru të derdhur, zjarrfikëset e Elbasanit të jenë gati

Publikuar

-

Nga

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka bërë një përmbledhje të ngjarjeve të ditës së sotme duke filluar me takimet e presidentit për mbrojtjen e Kushtetutës, deklaratat e politikanëve të ndryshëm dhe deri tek lirimi i Florenc Capjas nga gjykata e Elbasanit.

Sipas Hoxhës, asnjë media në Elbasan nuk guxoi t’i afrohej gjykatës gjatë seancës së sotme, madje as ta jepte lajmin e lirimit të Capjas për orë të tëra.

Hoxha i bën thirrje popullit të mos hutohen nga zhurma e mbrojtësve të Kushtetutës por të shohin ku shkelin për të mos mbetur viktima në ndonjë cep rruge.

“Dëgjoni o popull, mos u hutoni nga zhurma e “mbrojtësve” të Kushtetutës dhe reformës në drejtësi, por qendroni vigjilent, shikoni nga shkoni dhe ku shkelni që të mos mbeteni papritur viktima me tru të derdhur në ndonjë cep rruge, nga vrasës të panjohur që po qerojnë hesapet me njëri-tjetrin…
Pra qysh nga sot, ekspertet e mjekesise ligjore duhet të jenë gati për çdo kufomë të lënë pas nga atentatet në Elbasan.
Shërbimi zjarrefikes i këtij qyteti duhet të jetë gati për shkuar sa më parë të shuaj zjarrin qe do jete duke djegur mjetin dhe armët e atentatorëve pas krimit.
Qytetarët e pafajshëm të Elbasanit duhet t’i luten zotit të mos ndodhen rastesisht në rrezen e breshërive të vrasësve që e mbajnë prej 2 dekadash të terrorizur këtë qytet”, shkruan mes të tjerash Hoxha në një postim të bërë në faqen e tij në rrjetet sociale.

Postimi i plotë:

Elbasan i bukur, Elbaaaasaaan..
Presidenti takon ish-presidentet gjoja ne mbrojtje te kushtetutes dhe reformes ne drejtesi, ndersa ia kane pluguar nenen kushtetutes sa here u ka dashur qejfi dhe po mundohen tia lerojne nenen edhe reformes ne drejtesi nese SHBA e le ne mes projektin e saj, …
Nga ana tjeter kryeministri pret e percjell ambasadoret po gjoja ne mbrojtje te kushtetutes dhe reformes ne drejtesi, duke na treguar se nderkombetaret jane me te..
Meta cirret e bertet te holli presidences se Rama ka kapur reformen ne drejtesi, ndersa Berisha nga gardhi presidences thote me sokellime se “reforma ka falimentuar”.
Vetem 100 metra me poshte, nga holli i kryeministrise Rama shan e akuzon Meten se po shkel kushtetuten, po pengon reformen ne drejtesi dhe e kercenon me shkarkim.
Vetem 30 metra perballe, nga seli e kryesise se kuvendit Taulant Balla uleret se nuk duhet humbur asnje minute pa shkarkuar Meten…
Pastaj te gjithe se bashku kercenojne gjyqtaret, prokuroret, KLP-ne, KPK-ne, KED-ne e dreqin me te bir…
Populli nuk thote kot se “ujku mjegull do”, dhe organizata e “Kap c’a t’kapesh”(KCK) nuk e la rastin ti shpetoje nga dora.
Mediat raportuan me zhurme se gjykata e Elbasanit denoi me 10 vite burg, Shkelzen Hasanpapen, i ekstraduar nga Hollanda dhe i akuzuar per atentatin e 6 qershorit 2016 kur u plagosen te dera e Drejtorise se Policise Elbasan, Bledar Muca dhe nje oficere policie kalimtare e rastit, ndersa Florenc Capja shpetoi pa pasoja nga ky atentat.
Nje ore me vone mediat njoftuan po me zhurme se Gjykata e Krimeve te Renda ne Tirane shpalli te pafajshem Suel Celen, denoi me 5 vite burg Klement Xhaferrin dhe me 6 vite burg Enea Bekteshin, per ngjarjen e 15 shtatorit 2017 gjate tentatives se policise lokale per te kryer nje kontroll ne nje automjet te blinduar tip Audi…
Por ne fakt, nisur nga kronologjia kohore, ngjarja e pare sot, ishte vendimi i gjykates se shkalles se pare Elbasan, e cila ne seancen paraprake e rrezoi kerkesen e prokurorise per te cuar ne gjykim dosjen e nje personazhi mjaft te njohur ne kete qytet, Florenc Capja.
Ky i fundit akuzohej per atentatin ndaj ish-shefit te qarkullimit Elbasan, Fadil Mema ne vitin 2006. Mema i mbijetoi atij atentati duke marre plage te renda dhe u largua ne Itali ku te njejtet autore e gjeten serish dhe e egzekutuan ne Torino ne vitin 2015.
Por para se ta vrisnin ish- shefin e policise, vrasesit kishin provuar dhe ne vitin 2009 po ne Itali per ta hequr qafe, ndersa i ekzekutuan dhe kunatin Ardian Ibrahimi para dyqanit te tij. Florenc Capja eshte arrestuar 3 here per kete ngjarje dhe 3 here i ka shpetuar drejtesise per atentatin e nje oficeri policie te kryer para familjareve te tij. Capja u kap me buje nga forcat RENEA me 14 qershor 2019 gjate operacionit “Krasta” por nga sot gjykata e Elbasanit e ktheu serish te lire ne rruget e ketij qyteti.
Per me teper asnje media ne Elbasan nuk guxoi ti afrohej gjykates gjate seances se sotme, madje as ta jepte lajmin e lirimit te tij per ore te tera. Lajmi u publikua vetem pasi mediat ne kryeqytet kishin publikuar vendimin e pafajsise te Suel Celes.
Ndersa per atentatorin e Florenc Capjas, Shkelzen Hasanpapa u dhane 10 vite burg, per kundershtarin e tij, Suel Cela gjykata e krimeve te renda ne Tirane vendosi pafajesi, per vet Florenc Capjan gjykata e Elbasanit as pranoi ta merrte ne gjykim ceshtjen. Pra e cilesoi kohe te humbur te merrej me ekzekutorin e nje oficeri policie.
Degjoni o popull, mos u hutoni nga zhurma e “mbrojtesve” te kushtetutes dhe reformes ne drejtesi, por qendroni vigjilent, shikoni nga shkoni dhe ku shkelni qe te mos mbeteni papritur viktima me tru te derdhur ne ndonje cep rruge, nga vrases te panjohur qe po qerojne hesapet me njeri-tjetrin…
Pra qysh nga sot, ekspertet e mjekesise ligjore duhet te jene gati per cdo kufome te lene pas nga atentatet ne Elbasan.
Sherbimi zjarrefikes i ketij qyteti duhet te jete gati per shkuar sa me pare te shuaj zjarrin qe do jete duke djegur mjetin dhe armet e atentatoreve pas krimit.
Qytetaret e pafajshem te Elbasanit duhet ti luten zotit te mos ndodhen rastesisht ne rrezen e bresherive te vrasesve qe e mbajne prej 2 dekadash te terrorizur kete qytet.
Ndersa “baballaret e kombit”, “i gjati”, “i shkurtri”, “doktori”, “piktori”, “artisti”, “doktoresha”, do jene duke “mbrojtur” kushtetuten e nje shteti te shpartalluar fund e krye.
Prandaj vrases profesioniste, me pagese apo me klering, nese e keni ndare mendjen ta vendosni vet drejtesine me tyten e kallashnikovit, sepse ne kete shtet te diskredituar nuk ka kush tua vendos tjeter, dilni ketej nga Bulevardi “Deshmoret e Kombit”, mbase ishallah bresherite tuaja u fershellejne afer veshit “baballareve te kombit”, qe ta kuptojne keta funderrina se cfare eshte shkelja e kushtetutes dhe kapja e reformes ne drejtesi…

LEXO TE PLOTE

Kronika

U arrestua për vrasje e mbetur në tentativë/ Gjykata liron Florenc Çapjan

Publikuar

-

Nga

Florenc Çapja, i cili ishte arrestuar me akuzën e “Vrasjes me paramendim” e mbetur në tentativë në dëm të ish-efektivit të policisë rrugore Fadil Mema si dhe akuzën e “Mbajtjes pa leje të armëve dhe municioneve luftarake”, është liruar nga burgu.

Sipas gazetares Klodiana Lala, vendimi për lirimin e Çapjas është dhënë nga Gjykata e Elbasanit.

Kujtojmë këtu se Florenc Çapja ishte marrë i pandehur për një krim të kryer në vitin 2006 në Elbasan, shumë pranë banesës së ish oficerit të policisë Fadil Mema, krim për të cilin është arrestuar dy herë dhe dy herët është liruar, për shkak të mungesës së provave dhe dëshmitarëve, pasi dëshmitari kryesor Ardian Ibrahimi në atentatin kundër Fadil Memës, është vrarë me 5 plumba në 26 maj 2006 në Elbasan.

Ky ishte procesi i tretë që zhvillohej kundër Çapjas, për këtë ngjarje kriminale në Elbasan. Ngjarje e cila u pasua me një seri vrasjes të tjera në këtë qytet, ku pjesa më e madhe e tyre nuk është zbardhur nga policia dhe prokuroria e Elbasanit.

LEXO TE PLOTE