Connect with Us

Kryeministri italian mbërrin në Tiranë/ Zbardhet axhenda

Politikë

Kryeministri italian mbërrin në Tiranë/ Zbardhet axhenda

Publikuar

-

Kryeministri italian, Giuseppe Conte, ndodhet në një vizitë zyrtare në Tiranë.

Ai u prit me ceremoni shtetërore në Pallatin e Brigadave nga kryeministri Edi Rama, me të cilin do të ketë dhe një takim.

Pas takimit, në orën 16.30 është parashikuar një konferencë për mediat e dy homologëve.

Conte do të takohet edhe me presidentin Ilir Meta në orën 17.30 në Presidencë dhe kreun e PD, Lulzim Basha në orën 17:00. /CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Taulant Muka denoncon masakrën/ Pse hesh PD për Arsimin e Lartë

Publikuar

-

Nga

Ish-zv.ministri i Arsimit, Taulan Muka vijon të denoncojë masakrën që po ndodh në arsimin e lartë në Shqipëri.

Në një postim në rrjetet sociale, Muka shkruan se qeveria Rama ka dhënë tituj “Doktor shkencash”, 6 herë më shumë sesa qeveria Berisha.

Por, Muka thekson se ndërkohë që gjatë Qeverise Berisha për çdo doktorature publikoheshin mesatarisht 1.33 artikuj sipas Ëeb of Science, gjatë Qeverisë Rama publikohen 0.33 artikuj.

Pra, sipas Mukës jemi vendi i vetem ne bote qe fale Rilindjes, rritja e numrit te doktoraturave rezulton ne me pak publikime!

Por, ndërkohë Muka shigjeton edhe PD-në, ndërsa shkruan po kjo e fundit pse hesh për masakrën në Arsimin e Lartë.

LEXO EDHE:  Paloka i kërkon Ramës dhe Dukës transparencë për stadiumin

“Pse hesht PD per masakren ne arsimin e larte?!

Ne 3 vite, qeveria Berisha ka dhene 386 doktoratura, ndersa Qeveria Rama 2013 tituj “Doktor shkencash”- 6 here me shume! Nderkohe qe gjate Qeverise Berisha per çdo doktorature publikoheshin mesatarisht 1.33 artikuj sipas Ëeb of Science, gjate Qeverise Rama publikohen 0.33 artikuj! Mund te jemi vendi i vetem ne bote qe fale Rilindjes, rritja e numrit te doktoraturave rezulton ne me pak publikime!”-shkruan Taulant Muka.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta takim me Besnik Muçin/ Zbulohen detaje nga diskutimet dhe porositë e presidentit

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës Ilir Meta priti sot në një takim Besnik Muçi.

Presidenti Meta, e falenderoi Muçin që pranoi të ushtronte detyrën e Gjyqtarit të Gjykatësit Kushtetues, si kandidatura e parë e përzgjedhur nga Presidenti i Republikës.

Meta i kërkoi Muçi që të vlerësonte mundësinë që të rishikonte qëndrimin e tij më të fundit për të kërkuar nga Gjykata Kushtetuese që të shprehej me vendim për të deklaruar përfundimin e mandatit të tij si gjyqtar kushtetues.

Muçi i deklaroi Presidentit Meta se, procesi i rivlerësimit kalimtar i kryer në Kolegjin e Posacëm të Apelimit ka qenë tepër diskriminues edhe për faktin e qëndrimeve të tij si gjyqtar kushtetues.

Muçi i shprehu Metës se nuk është politikan, por një jurist dhe duhet të veprojë si i tillë deri në fund për të kërkuar të drejtat e tij pranë çdo gjykate ndërkombëtare, vendimi i së cilës ka juridiksion ndaj Republikës së Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Analisti sulmon Ramën/ Ka mentalitet nazisti! Po presionon mediat

Megjithatë Muçi e garantoi Presidentin Meta se do të mirëkuptojë çdo veprim të mëtejshëm të Gjykatës Kushtetuese dhe Presidentit të Republikës, për të vijuar procesin midis tyre në lidhje me plotësimin e vakancave në Gjykatën Kushtetuese.

Presidenti Meta ndërkohë është në pritje të njoftimit nga Gjykata Kushtetuese për të rishpallur mënjeherë këtë vakancë për aplikim.

Presidenti Meta bën publik edhe faktin se ka vendosur që shorti për zgjedhjen e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, do të realizohet nga Institucioni i Presidentit të Republikës në datë 5 dhjetor 2019 dhe pas fillimit të funksionimit të KED-së së re, do ta ndjekë me shumë rigorozitet gjithë veprimtarinë e saj, për të mos lejuar më asnjë devijim nga parimet dhe dispozitat kushtetuese dhe të ligjit për të mbrojtur integritetin e mëtejshëm të gjithë procesit për ngritjen dhe funksionimit e plotë të Gjykatës Kushtetuese.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-deputeti akuza të forta Shahinit dhe Ramës/ Zbulon pse u hoq Kosova nga harta

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Arsimit Besa Shahini ka reaguar pasi në media u publikua një faqe e librit të Qytetarisë së klasës së 8-të ku në hartë mungonte Kosova.

Shahini shprehet se ky është një gabim i paqëllimshëm por sipas saj nuk do të duhej të ekzistonin pasaktësi të tilla në librat shkollorë

“Lajmi i mirë është se kjo ka ndodhur ndërkohë që po zhvillohet procesi i kontrollit të librave shkollorë, pasi sivjet është mbyllur procesi i hartimit të librave të rinj. Pastaj do të vihet në lëvizje detyrimi për shtëpitë botuese që t’i adresojnë menjëherë me fletë plotësuese gabimet e konstatuara, ndërsa në vijim me redaktim të plotë”, shkruante Shahini.

Por, pas këtij postimi të Shahinit, ka reaguar ish-deputeti i PD-së, Luçiano Boçi.

Në një postim në rrjetet sociale, Boçi shkruan se kjo nuk është aspak rastësi, por një provokim nga ana e Ministrisë së Arsimit.

“Bën sikur heqja nga harta e Kosovës në tekste, është një rastësi e keqe nga ato që asaj i ndodhin shpesh këto muaj drejtimi në Ministri.
Sikur kjo nuk është asgjë, por thjeshtë lapsus hartuesish, ndërkohë, duket që nuk është aspak rastësi.
Por është një provokim i pranueshmërisë së opinionit për projekte perspektive. Kërkon kështu që budallallikun e vet ta përdorë si varkë shpëtimi për çmendurinë e shefit.”-shkruan ndër të tjera Boçi.

Postimi i plotë:

NAIVJA DHE I ÇMENDURI
Teksa bën deklarata qesharake për mungesën e Kosovës në hartat e teksteve shkollore, Shahini përpiqet të dalë para opinionit si naive seriale.
Si Ministrja e Arsimit me origjinë nga Kosova që nuk mund ta pranojë një gjë të tillë dhe s’mund ta lejojë një gjë të tillë, ndërkohë që harta me ulërimën e saj e bëri punën e vet.
Bën sikur heqja nga harta e Kosovës në tekste, është një rastësi e keqe nga ato që asaj i ndodhin shpesh këto muaj drejtimi në Ministri.
Sikur kjo nuk është asgjë, por thjeshtë lapsus hartuesish, ndërkohë, duket që nuk është aspak rastësi.
Por është një provokim i pranueshmërisë së opinionit për projekte perspektive.
Kërkon kështu që budallallikun e vet ta përdorë si varkë shpëtimi për çmendurinë e shefit.
Po pse e rastit është vëllazëria e Ramës me Vuçiç dhe deklaratat e stisura për të fituar pikë në opinion?!
Apo rastësi quhet propaganda e shfrenuar para një viti, që për pak desh na e bëri Skënderbeun me origjinë serbe?!
Mos vallë rastësi konsiderohet Kosova e munguar në publikimin në faqen zyrtare të Ramës?!
Ndoshta rastësi për Besën e Ramën është dhe minishengeni sllav që na shitet si i bekuar nga perëndimi?!
Sa shumë “rastësi” të çmendura që kanë bërë këta.
Por të jenë të bindur që rastësia nuk ka për t’i shpëtuar nga gjykimi i opinionit publik.

Qytetaria e klasës së 8 pa Kosovën në hartë/ Reagon Shahini: Gabim i paqëllimshëm

LEXO TE PLOTE