Connect with Us

Kaosi në Kadastrën e Vlorës/ Braçe vizitë “blic”

Politikë

Kaosi në Kadastrën e Vlorës/ Braçe vizitë “blic”

Publikuar

-

Rreth orës 08:00 të mëngjesit të sotëm, zv.kryeministri Erion Braçe ka zhvilluar një vizitë “blic” në një nga Kadastrat më problematike në vend, atë të Vlorës.

Pas kaosit të krijuar në këtë Kadastër ku ka pasur dorëheqje të njëpasnjëshme të drejtuesve, Braçe ka shkuar vetë në Vlorë dhe ka qëndruar rreth 30 minuta në këtë institucion.

Kadastra e Vlorës ka qenë në qendër të vëmendjes për shkak se brenda një muaji janë dorëhequr tre drejtorë, për shkak të një vendimi të Gjykatës së Lartë për një pronë në bregdet në Jalë.

LEXO EDHE:  Më rrihte që të bëhesha prostitutë/Si u fundos nga rrëfimi i vajzës vlonjati 30 vjeçar?

Pas dorëheqjes së ‘bordit’, konkretisht të drejtoreshës së këtij institucioni, Elona Hodaj dhe zv/drejtorit, Krenar Xhemali, Kadastra e Vlorës funksionon me drejtues të komanduar. Hodaj dhe Xhemali dhanë dorëheqjen më 8 tetor dhe shkak është bërë një vendim i Gjykatës së Lartë për një pronë në bregdet në Jalë.  Në datën 11 shtator zbarkoi në këtë institucion anti-krimi ekonomik, ndërsa në hetim u vendosën 23 punonjës, pasi akuzohen se kanë tjetërsuar pronën e një personi në Jalë duke ia kaluar një tjetri.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Situata po bëhet tragjike”/ George Frendo thirrje të fortë politikës

Publikuar

-

Nga

Arqipeshkvi i Tiranës George Frendo shprehet se politika në Shqipëri duhet të mendojë më shumë për të mirën e përbashkët dhe jo për partitë e tyre.

Frendo i bëri thirrje palëve politike që të ulen sa më shpejt në dialog për të zgjidhur krizën politike sepse situata në Shqipëri po bëhet gjithnjë e me tragjike dhe po nxit të rinjtë që të largohen nga Shqipëria.

“Palët politike duhet të jenë të gatshme të dëgjojnë njëri-tjetrin dhe jo të bëjnë nja dialog karikature. Vendimi për mos hapjen e negociatave nuk na ka pëlqyer as ne, por ta marrim në aspektin pozitiv dhe te na shërbejë për të bërë një Shqipëri më të drejtë. Martirët e kanë lare Shqipërinë me gjakun e tyre dhe bota ka nevojë për dëshmi të forta si ajo e të Lumes Maria Tuci. Politika në Shqipëri duhet të kërkoj falje për krimet e komunizmit si dhe krimet e komunizmit në Shqipëri duhet të dënohen me ligj sepse ishte regjimi me i egër dhe nuk ishte një regjim ateist por antiateist, ishte kundër Zotit”, u shpreh ai pas shfaqjes së një drame, e cila u zhvillua në teatrin “Migjeni”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shtyhet seanca gjyqësore/ Rakipi i nxjerr “bojën” Ramës

Publikuar

-

Nga

Në Gjykatën e Tiranës është shtyrë seanca gjyqësore ndaj gazetarit Ylli Rakipi, i cili po përballet me padinë e kryeministrit Edi Rama, për fyerje të personalitetit.

Në një prononcim për mediat jashtë dyerve të Gjykatës, Rakipi tha se Rama ka zaptuar të gjitha institucionet.

Po ashtu ai tha se ka bërë një kundërpadi në drejtim të kryeministrit, pasi ky i fundit e ka etiketuar me fjalët kazan dhe kadri.

Ndër të tjera Rakipi u shpreh se ky është një regjim dhe se Rama nuk pranon as të japin mendim për të.

“Është më shumë se regjim, ky kryeministër ka zaptuar të gjitha institucionet, në parlament ka një opozitë qesharake që voton çdo gjë që do ai, ka një regjim absolut, është një monark.

Unë nuk po shpif, unë vërtet mendoj kështu për zotin Rama, ai më kërkon që unë të mos kem mendimin që kam për të, unë do të thërras dhe ekspertët e gazetarisë, pasi kjo është një çështje etike.

LEXO EDHE:  Aksidenti në bulevard/ Plagoset 36-vjeçari

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet pa jetë 68-vjeçari, ja dyshimet e policisë

Gjyqtarja që ka në dorë çështjen time ende ka Vetingun, dhe unë mendoj se e nderuara ka frikë, pasi Edi Rama ka në dorë institucionet e Vetingut. Unë kam besim te e nderuara po nga diktatura është për të pasur frikë.

Unë do të vijoj më tej me një kundërpadi, do ta çoj ankimimin deri në institucionet më të rëndësishme ndërkombëtare. Unë pyes drejtësinë nëse fjala kazan është fyerje për gazetarët, fjala kadri është fyerje për gazetarët? Ky njeri nuk lë rast pa fyer gazetarët’, u shpreh Rakipi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Balliu bën paralajmërimin e fortë/ Sot në darkë do shihni prova dhe dokumenta

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Klevis Balliu ka bërë një paralajmërim të fortë nga Prokuroria e Tiranës ku ishte thirrur për akuzat si i pandehur.

Balliu tha se sot në darkë do të publikojë prova dhe dokumenta që sipas tij faktojnë se kush janë hajdutat e pronave.

“Sot në darkë do të shihni disa prova dhe dokumenta se kush janë hajdutët e pronave në Shqipëri. Sot në darkë, shumë shprejt do i shihni. Do jua tregoj unë”, tha Balliu para gazetarëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE