Connect with Us

Ilir Meta “kërcënon” Bashën/ Zbulohet loja e presidentit, një tjetër opozitë në horizont?

Politikë

Ilir Meta “kërcënon” Bashën/ Zbulohet loja e presidentit, një tjetër opozitë në horizont?

Publikuar

-

Loja politike e këtij viti dhe e gjashtë muajve të fundit ka në skenë një aktor mjaft të fuqishëm. Ai është presidenti i Republikës, Ilir Meta.

Meta u shfaq gati një vit më parë, kur Edi Rama propozoi ndryshimet në qeveri, kur largoi Ditmir Bushatin nga ministër i Jashtëm dhe emëroi në vend të tij Gent Cakajn. Dekret të cilin Meta nuk e firmosi. E njëjta situatë ishte dhe me Sandër Lleshajn pak kohë më parë, kur u largua Fatmir Xhafaj. Meta nuk pranoi ta firmoste dekretin, sepse Lleshaj ishte ushtarak dhe me grada gjeneral.

Këto ishin dy lëvizjet e para që treguan se presidenti nuk do të falte, por do ti zinte çdo shteg kryeministrit dhe do të bëhej rivali i tij kryesor.

Ilir Meta filloi të spikaste në betejën e tij me Ramën, ta godiste, të mbante qëndrime të forta ndaj qeverisë, dhe ndaj kryeministrit në mënyrë direkte.

Por, edhe Basha nuk ngeleshe pas. Megjithëse Meta bënte shpesh veprime kundër Ramës, Luli dukej më i dobët dhe më i butë. Por, ndodhi që më pas Basha të dilte sërish në skenë. Filloi protestat, dogji mandatet dhe filloi të ngrinte pikët e tij. Të bashkonte një pjesë të ngelur të PD-së dhe opozitarët t’i merrte me vete. Të gjithë në sulm kundër Ramës, për të larguar të keqen nga qeverisja. Dhe Luli megjithësi i keq, ishte e keqja më e vogël.

Por, sërish Ilir Meta u shfaq. Nuk humbi. Ai ndërhyri disa herë derisa bëri një goditje të fortë duke lënë me gojë hapur dhe Ramën dhe Bashën. Ai çdekretoi 30 qershorin si datën për mbajtjen e zgjedhjeve vendore dhe shpalli një ditë tjetër, 13 tetorin e dy ditëve më parë.

Por, këtu fitoi Meta dhe Luli humbi, megjithëse Presidenti në lojën politike dhe në atë me ndërkombëtarët pati një goditje të madhe. Së fundi edhe në raportin e e Venecias, e cila e quante shkelje e të drejtave të njeriut çdekretimin e datës së zgjedhjeve.

Ilir Meta vazhdoi me të tijen, gjithmonë me një artikulim të fortë publik, gjithmonë me një përplasje me kryeministrin, i cili i përgjigjej me ministrat e tij. Por, në një analizë të thjështë, duket se Meta po i ngre shumë pikët e tij. Duke u konfiguruar si një lider opozite.

Ai ka mbështetjen, jo vetëm të LSI, partisë së tij të vogel të hajdutëve të mbledhur kur ikën nga Fatos Nano, më pas u futën në pushtet me Berishën, dhe sollën Rilindjen në pushtet.  Sot Ilir Meta po merr një mbështetje të madhe opozitare. Shumë nga njerëzit e Partisë Demokratike, por edhe ata që e shohin si një problematikë dhe të keqe të madhe Edi Ramën, janë në një konfuzitet. Më shumë besojnë tek Meta, tek beteja e tij, tek qëndrimi i tij, sesa tek Luli që e shohin si një mashtrues të vogël, tradhëtar, si një njeri që nuk mban fjalën, si një njeri që nuk ka asnjë vepër konkrete, por që vetëm flet, pa asnjë rezultat.

LEXO EDHE:  Trafiku i drogës/ Zbulohen detajet e planit Rama-Tahiri

Prandaj, Meta duket se po konfigurohet realisht si një kryetar opozite. Ndoshta mazhoranca do t’i bënte një nder po ta shkarkonte. Ndoshta në krye të një opozite, me pragmatizimin e tij politik dhe lëvizjet e tij të forta, ai do mund të godiste shumë më ashpër se Lulzim Basha. Por, kjo do të sillte fundin fatal të Lulit, i cili nuk do të vinte nga kritikët e tij, nuk do të vinte nga gabimet e Lulit dhe përçarja që i ka bërë opozitës.

Fundi do t’i vinte nga një ish-kryeministër socialist, nga një president i majtë, njeriu që ka sjellë Rilindjen në pushtet dhe sot është kthyer në armikun e fortë të saj që nuk bën kompromis deri në momentin që e shikon se nuk e ka kokën e sigurtë. Ndryshe nga Basha, i cili shitet dhe blihet për pak para.

Prandaj, Ilir Meta duket të jetë në këto momente rreziku real i Lulzim Bashës, për ta zëvëndësuar si kryetar opozite. Por, edhe një rrezik që mund t’i vijë Edi Ramës. Sepse Meta, me një koalicion të madh do ta godiste shumë ashpër Edi Ramën.

Tërheqja e votave që ai mund të merrte nga e majta dhe një stabilizim i votës të së djathtës, duke shpresuar edhe bë urrejtjen e qytetarëve ndaj Edi Ramës, të cilët duke shikuar të keqen më të vogel, mund ta rrëzonin kryeministrin në detyrë.

Dhe Meta mesa duket është duke e menduar këtë. Kështu tregojnë lëvizjet e tij. Kështu tregojnë qëndrimet e tij dhe këtë mundësi duket se e ka në dorë, aid he vetëm ai, megjithë hapësirën që kuptohet se i aka krijuar vetëm një person. Ai quhet Lulzim Basha, i cili mund të jetë dhe viktima e radhës e Ilir Metës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndoka zbulon çfarë diskutoi Meta me Bashën/ Porosia për aleatët

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PDK-së, Nard Ndoka ka nxjerrë detaje rreth takimit të presidentit Ilir Meta dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha.

Sipas tij, në takimin e Bashës me Metën nuk është diskutuar fare për protestën, por i kishte lënë porosi t’i përcillte informacionet e grushtit të shtetit aleatëve.

Ndoka theksoi se në 2 mars do të dalë në shesh të protestojë si qytetar, pasi mbështet kazën e Presidentit.

“Ka qenë një bisedë konstruktive. Presidenti e ka informuar Bashën me të gjitha etapat për grusht shteti dhe i ka kërkuar që këto informacione të na i përcjellë edhe ne. Basha na ka informuar ne dhe nuk është diksutuar fare për protesta. Unë nuk jam habitur. Ndoshta për datën, por axhendën e tij ai e kishte bërë publike. Tërmeti e zhvendosi në kohë. Pati një ndryshim kursi nga ana e mazhorancës, por provat që ka presidenti i Republikës sollën këtë lëvizje. Presidenti po mbron  Kushtetutën. Unë do shkoj si qytetar. Nuk ka një vendimarrje politike nga ana e opozitës për këtë. Jemi në kuadër të një grushti shteti. Duhet frenuar mazhoranca. Ai po tenton të kapë Gjykatën Kushtetuese. Presidenti i Republikës nuk po bën protestë, por ka thirrur një tubim për besëlidhje”, u shpreh ai në “Repolitix”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“S’kanë bukë të hanë”/ Dashamir Shehi tregon pse ikin të rinjtë nga Shqipëria

Publikuar

-

Nga

kreu i lzhk dashamir shehi ne emision

Kryetari i LZHK-së Dashamir Shehi deklaron se largimi i të rinjve nga Shqipëria nuk është një proces normal, por një fenomen struktural.

Shehi tha se shqiptarët largohen pasi nuk kanë bukë të hanë.

“Tani në fazën e fundit, përveç emigracionit klasik kemi dhe azilkërkuesit. Situatë jo normale në Shqipëri, s’ke bukë, s’ke gjë dhe ikin. Që me liberalizimin e vizave dhe kjo i ka shtyrë më tepër ikjet. Shqipëria po vuan një sërë fenomene negative. Tani në ditët e sotme këtu nuk ka siguri, nëse me vë gjobë një tek biznesi im si mund të rri unë. Mungesa e meritokracisë. Korrupsioni, edhe kjo është një fenomen. Dua të çojnë fëmijët në shkollë, sot 12 përqind mendojnë për këtë që fëmijët të kenë sistem më të mirë. Shërbimi shëndetësor etj”., u shpreh ai në emisionin Opinion.

Lreu i LZHK-së theksoi se punëdhënësit më të mëdhenj vijnë nga shtetet e huaja dhe i paguajnë shqiptarët më pak se në vendin e tyre, duke marrë këtu si shembull call centerat.

LEXO EDHE:  Skandali/ Vërtetohet me fakte, Lulzim Basha e përdor PD-në për gjoba ndaj biznesit dhe interesat e tij korruptive

LEXO EDHE:  PD PRANË BANORËVE NË MARINZË, QEVERIA TË NDËRHYJË MENJËHERË

“Call Centeri spostohet nga Italia se në Romë i kërkojnë 850 euro mesatarisht rrogën dhe nuk u leverdis, prandaj kanë ardhur në Shqipëri. Mirë kanë bërë që kanë ardhur. Këtu rroga mesatare rrotullohet 300-400 euro dhe mbijetojnë ata. Skllavëri është edhe ajo. Fasoneria janë në limit e fundit, atëherë kjo ekonomi duhet të azhurnohet dhe do të mbajë punëtorët e kualifikuar, pjesa tjetër do mbyllen do i nënshtrohet rregullave normale të kapitalizmit. Pastaj këto do të spostohen në vende të tjera në Pakistane”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Meta synon ti bëjë puç shteti Bashës”/ Spiropali zbulon “qëllimin” e presidentit

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, nuk është kursyer aspak ndaj presidentit, Ilir Meta, dhe zëdhënësit të këtij të fundit, Tedi Blushit, lidhur me sulmet e tyre.

Spiropali deklaroi se ato nuk mund t’i bëjë asnjë njeri me ndërgjegje dhe që respekton traditën, ndërsa i quajti halabakë Metën dhe Blushin.

“Replikat janë për të qeshur. Patjetër ndaj meje, ndaj ministrit të brendshëm, ndaj kryetarit të Komisionit të Ligjeve. Saga e reagimeve vijon. Unë jam në një moment shumë të lumtur të jetës sime, edhe personalisht, edhe duke parë zhvillimet e fundit për Shqipërinë, për atë Konferencën e Donatorëve, nga fakti që ne kemi marrë jo vetëm një shumë parash por edhe imazhi i Shqipërisë në sy të ndërkombëtarëve, në prag të çeljes së negociatave, në prag të vendimit të KE është fakt që Meta do të goditasë në themel këtë moment të mirë. Janë një tufë halabakësh që kanë marrë peng institucionin e Presidencës. Dhe në të gjitha deklaratat e mia nuk ka asgjë personale, s’kam asgjë me Presidentin Meta, as më ka lidhur as do më lidhë shpresoj. Nuk mund të rri pa reaguar kur Meta zgjedh në kohë të tillë të sulmojë. Për t’u a hequr shqiptarëve për t’u hequr atë pak gëzim. Për të nxjerrë sërish njerëzit në rrugë dhe për të goditur në zemër të saj procesin e çeljes së negociatave”, u shpreh ajo në emisionin “Real Story”.

LEXO EDHE:  Maqedoni/Opozita kërkon qeveri të përkohshme

LEXO EDHE:  Basha flet për djegien e mandateve/ Nuk e bëjmë sepse nuk do LSI

Socialistja tha se nuk habitet nga reagimet e Kreut të Shtetit, për të cilin tha se ka dalë nga binarët tani që po ngrihet SPAK dhe BKH.

“Nuk e dimë arsyen se pse Presidenti përdor këtë gjuhë. Kushtetuta e thotë qartë që ne jemi republikë parlamentare. Republikën parlamentare ne do e mbrojmë me çdo mënyrë. Nuk mund të rri pa reaguar kur Meta zgjedh në kohë të tillë të sulmojë. Për t’u a hequr shqiptarëve për t’u hequr atë pak gëzim. Për të nxjerrë sërish njerëzit në rrugë dhe për të goditur në zemër të saj procesin e çeljes së negociatave. Ka zgjedhur pikërisht 2 marsin për të zgjedhur njerëzit në një protestë të dhunshme”, vijoi më tej ministrja.

Sipas Spiropalit, protesta që Meta ka paralajmëruar në 2 mars, po zhvillohet për t’i bërë puç shteti kreut të opozitës Lulzim Bashës.

“Kjo protestë vjen në një moment kur po goditet krimi. Protesta bëhet në kohën që Shqipëria ka marrë paratë për rindërtim, Meta synon ti bëjë puç shteti Lulzim Bashës, që të jetë kreu opozitar. Ai po merr peng Lulzim Bashën. Këta duan që të anashkalojnë votën. Këta po duan që të vijnë në pushtet me dhunë sic thoshte sot Kreu i Shtetit”, u shpreh Spiropali./ CNA.al

LEXO TE PLOTE