Connect with Us

I paaftë për të zgjidhur krizat/ Arta Dade godet ashpër Ramën

Politikë

I paaftë për të zgjidhur krizat/ Arta Dade godet ashpër Ramën

Publikuar

-

Ish deputetja socialiste Arta Dade, nuk i ka kusyer akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama, teksa foli për situatën politike në vend dhe çeljen e negociatave.

Dade u shpreh se lideri i mazhorancës ka manifestuar mungesë kapaciteti për të zgjidhur krizat.

Sipas saj Rama duhet të kishte ikur prej kohësh për të ia lënë vendin njerëzëve me vision.

“Mos harrojmë që në 2014 morëm dhe statusin e vendit kandidat. Për fat të keq, pas marrjes së statusit, ne kemi bërë hapa mbrapa. Fakti që jemi vën ne fokus, hajd i shtojmë kushtet, hajd i japim një mundësi! Unë nuk dua ta shoh çeljen e negociatave  si dashuri, si mëshirë, por  si të rritjes  së mirëqenjës së qytetarëve.

U dekoruan dhe disa ambasadorë sepse ata kishin bërë punë shumë të mirë.

Megjithatë nuk duhet të shikohet vetëm si aspekt i qeverisë. Sigurisht përgjegjësia kryesore bie mbi drejtuesin e mazhorancës që unë kam shprehur rezerva prej një viti. Mendoj se duhet të kishte ikur prej kohësh që të drejtohej nga njerëz me vizion, që kanë substancë për atë që bëjnë dhe i çojnë gjërat deri në fund.

Këta si kanë çuar deri në fund. Marrim Reformën Territoriale, Reforma në Drejtësi nëse do kishin rezultate më të prekshme nuk e zë në gojë njëri.

LEXO EDHE:  E sfidoi publikisht/ Berisha zbulon “blofin” e Ramës

Për hirë të së vërtetës fakti që të rinjtë nuk kanë asnjë lloj perspektive, janë çështje që nuk janë adresuar, sepse këta thonë, kështu lëvizin dhe europianët, kështu lëvizin dhe francëzët.

Une gjykoj që lideri i mazhorancës ka manifestuar mungesë kapaciteti për të zgjidhur krizat në vend.

Vazhdojmë të jemi ende në qerthullin e krizës politke.

Krizën se zgjidhim dot!Reformat të bllokuara! Kriminaliteti!Punën e azilkërkuesve se adesojmë dot! Shkojmë me një ftesë të Vucic, bëjmë një shoë të madh, pa ministrin e jashtëm, pas këshilltarë, se këta këshilltarët i kanë sa për numër, si marrin fare në konsideratë”, u shpreh Dade në emisionin “Open”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Regres në politikë/ Arta Dade: Kur ishim ne në qeveri kishim këshilltarë me integritet

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e Partisë Socialiste, Arta Dade e ftuar në “Byro Politike” ku po diskutohet situata politike ndër vite, u shpreh se demokracia është e barasvlefshme me sundimin e ligjit.

“Nuk flas për programet apo dokumentet themelorë të forcave politike, por theksoj se demokracia është e barasvlefshme me sundimin e ligjit. Politika ka qenë e kujdesshme që me pëgjegjësitë që mori të ishte konform.

Kur kemi qenë në qeveri kishim këshilltarë me integritet dhe i mernim në konsiderata atë çfarë na konsideronin. Edhe shumë gjëra ka ndryshuar dhe kjo mund të jetë një regres./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betohen para KLP 10 prokurorët e rinj/ Soreca: Panorama e drejtësisë shkon përtej jetës personale

Publikuar

-

Nga

Gjatë ditës së sotme u bë betimi i prokurorëve të rinj që u emëruan ditën e djeshme.

Mësohet se ceremonia e organizuar nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë u zhvillua në prani të anëtarëve të Këshillit, Ambasadorit të BE Luigi Soreca, përfaqësueseve nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, EURALIUS-it, OPDAT-it, drejtuesit të SPAK Arben Kraja, etj.

Kreu i KLP Gent Ibrahimi uroi prokurorët e rinj dhe i shprehu mbështetjen e institucionit që ai drejton.

“Është moment i rëndësishëm për ju, por është moment i rëndësishëm edhe për ne si anëtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë por edhe më gjerë , për të gjithë shoqërinë shqiptare. Të gjithë e dimë se viti 2020 është një vit i rëndësishëm por edhe delikat sa i përket sistemit të drejtësisë. Ndërsa viti 2019 u karakterizua nga proceset që në si këshilla kemi ndjekur për të ardhur tek rezultatet tona dhe rezultatet tona jeni ju. Rezultatet e Reformës në Drejtësi janë puna juaj. Pra, viti 2020 duhet të jetë viti i rezultateve dhe në këtë kuptim mendoj që ne kemi bërë pjesën tonë dhe tani ju merrni stafetën për të bërë pjesën tuaj”, tha ai.

LEXO EDHE:  Rama nuk kursen batutat/ Kujton marrëveshjen me Bashën  

LEXO EDHE:  Rama ndalohet të futet brenda selisë së NATO-s/ Shkak bëhet veshja

Ndërkohë, Soreca shprehu urimet e tij, duke i kujtuar se lufta për drejtësi shkron përtej jetës personale.

“Ju përfaqësoni brezin e ri. Kjo ceremoni është një ogur i mirë për ju, për drejtësinë që pret populli shqiptar gjithashtu edhe për vendin. Më besoni që edhe vetë delegacioni evropian ka pritur nga Shqipëria pikërisht këtë ditë dhe ju jeni pjesë e panoramës së madhe së drejtësisë në këtë vend, e cila shkon përtej jetës personale të secilit prej jush. Qëllimisht i kërkova Kryetarit të më linte disa sekonda për t’ju përshëndetur personalisht dhe t’ju përcillja këtë mesazh. Kështu që besoj se kur të vijmë në zyrat tuaja do të kemi mundësi të takohemi sërish bashkë. Urime dhe suksese,” theksoi ambasadori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Anti-KÇK batutë turshie”/ Ironizon Zheji: Edhe modelin e syzeve e ka skicuar Rama

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artur Zheji e ka cilësuar si batutë kafeneje paketën Anti-KÇK, duke shprehur se mosbesimin te aksionet e Operacionit Forca e Ligjit.

“KÇK nuk ekziston që ti si kryeministër t’i imponosh opinionit një batutë kafeneje që thuhet duke ngrënë salçiçe me birrë, qofte dhe turshi. Kap ça të kapësh është një batutë turshie. Kjo shoqërohet me meze, shtrydhet birra dhe hahet dhe thuhet KÇK”, tha ia në studion e lajmeve të Ora News.

Gazetari nuk i kurseu ironitë, teksa komentoi paraqitjen e agjentes bjonde që jep njoftimet për hapat e hedhura nga OFL.

LEXO EDHE:  Habit Rama/ Emëron dy shtetas kosovarë në kabinetin qeveritar

LEXO EDHE:  Lufta për KLSH-në/ Kush është “asi në mëngë” i Ilir Metës  

“Pse i duhet një bionde, shumë e lezetshme ajo, por nuk është për atë rol. Atë e dinë të gjithë, nga kush ruhet, nga cili kriminel ruhet. Ajo bën një show dhe ngre standardin skenik televiziv kinematografik të policisë. Ajo le të shkojë të konkurrojë për ndonjë film diku. Jam i sigurt, por nuk mund ta provoj që edhe modelin e syzeve e ka skicuar vetë ai dhe ja ka miratuar Lleshaj edhe kapelën edhe ato shallet që mbajnë në kokë”, theksoi Zheji./ CNA.al

LEXO TE PLOTE