Connect with Us

Foto-I dënuar me burgim të përjetshëm/ Ekstradohet nga Viena 43-vjeçari

Kronika

Foto-I dënuar me burgim të përjetshëm/ Ekstradohet nga Viena 43-vjeçari

Publikuar

-

Një 43-vjeçar shqiptar është ekstraduar nga Viena drejt vendit tonë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për akuzën e “vjedhjes me pasojë vdekjen”.

Mësohet se nga specialistët e Interpol Tirana u bë ekstradimi nga Viena, Austri drejt vendit tonë i shtetasit shqiptar Viktor Pelivani, 43 vjeç, lindur në Fier.

Ekstradimi i tij është bërë pasi Gjykata e Apelit Vlorë në maj të vitit 2018 e ka dënuar me burgim të përjetshëm, për veprën penale “Vjedhja me pasojë vdekjen”, kryer në bashkëpunim.

Më datë 07.08.1999, rreth orës 23:00 Viktor Pelivani në bashkëpunim me shtetasit F. K. dhe J. B. ka hyrë për të vjedhur lekë në shtëpinë e shtetasit B. D., duke vrarë këtë të fundit dhe bashkëshorten e tij N. D.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Viena u bë i mundur lokalizimi, kapja dhe arrestimi, me qëllim ekstradimi drejt Shqipërisë, i shtetasit Viktor Pelivani.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Policët” grabisin banesën/ Si u mashtrua zonja e shtëpisë

Publikuar

-

Nga

Një banesë në Fushë-Milot ka rënë pre e grabitjes, nga persona ende të paidentifikuar gjatë natës që lamë pas.

Sipas ABC News, në momentin e grabitjes në banesë ndodhej vetëm e zonja e shtëpisë, ndërsa tre autorët janë prezantuar si policë dhe kanë pretenduar se po bëjnë një kontroll pasi sipas tyre djali i saj ishte larguar nga burgu.

LEXO EDHE:  Video-Arrestohet një person në kërkim ndërkombëtar/ Ja për çfarë akuzohet

Tre autorët kanë hyrë në katin e dytë të banesës ku kanë zbërthyer kasafortën, dhe kanë mundur të marrin shumë të mëdha parash dhe sende me vlerë.

Sipas zonjës së shtëpisë personat ishin tre dhe nuk i njihte, pasi ka probleme me shikimin. Ata me pas janë larguar dhe është lajmëruar i zoti shtëpisë dhe policia e Kurbinit.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Në kërkim për vrasje, vjedhje dhe grup kriminal/ Ekstradohen drejt Italisë tre shqiptarë

Publikuar

-

Nga

Tre shtetas shqiptar, të cilët ishin shpallur në kërkim nga drejtësia italiane, për vepra të rënda penale, janë ekstraduar drejt Italisë.

Uniformat blu bëjnë të ditur se si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Roma, u bë ekstradimi drejt Italisë i shtetasve:

S. T., alias V. D., 50 vjeç, lindur në Elbasan, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, Itali, pasi autoritetet gjyqësore italiane, më datë 09.03.2017, kanë lëshuar ndaj këtij shtetasi urdhër-arrest për kryerjen e veprës penale “Vrasja me paramendim”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

K. E., alias K. S. , 47 vjeç, lindur në Krujë, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, Itali, pasi Gjykata e Milanos, Itali e ka dënuar këtë shtetas me 6 vite burg, për veprën penale “Vjedhja me armë”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

LEXO EDHE:  Arrerstohen tre persona/ Kërkoheshin nga drejtësia italiane

R. K., 37 vjeç, lindur në Fier, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, Itali, pasi Gjykata e Brescias në Itali, më datë 19.01.2018, ka lëshuar ndaj këtij shtetasi urdhër-arrest për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike ”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Roma, Itali, u bë i mundur arrestimi i tyre në Shqipëri duke u finalizuar më pas me ekstradimin e tyre drejt Italisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i rëndë në Fushë-Krujë/ Makina përplas për vdekje këmbësoren

Publikuar

-

Një tjetër asksident i rëndë është rregjistruar mbrëmjen e sotme, në aksin rrugor Fushë-Krujë Thumanë.

Mësohet se një automjet ka përplasur për vdekje shtetasen me inicialet S.B., 65 vjeçe, e cila ka ndërruar jetë.

Krujë/Informacion Paraprak

Në aksin rrugor Fushë Krujë-Thumanë, mjeti tip fugon, me drejtues shtetasin I.M., 21 vjeç,ka aksidentuar këmbësoren, shtetasen S.B., 65 vjeçe, e cila ka ndërruar jetë.

LEXO EDHE:  613 kg kokainë në kontenierin me banane/ Arbër Çekaj mbërrin tek burgu 313

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e  shkakut të aksidentit.

Drejtuesi i mjetit është shoqëruar në Polici për veprime të mëtejshme./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE