Connect with Us

Dhimbje dhe kënaqësi / Mitro Çela rrëfen historinë e përdhunimit të grave

Lajme

Dhimbje dhe kënaqësi / Mitro Çela rrëfen historinë e përdhunimit të grave

Publikuar

-

Nga Mitro Çela
19 shtator 2015. Finalja e Festivalit Ndërkombëtar i Komedisë në Korçë. “KoKo Fest” Drejtoreshë e festivalit, e veçanta Zamira Kita. Çmin e parë e mori Teatri Kombëtar Tiranë, me komedia “Vanja, Sonja , Masha dhe të tjerë”.

Në komisionin e çmimeve ishte edhe Ndriçim Xhep. Pas ndarjes së çmimeve: koktej. Zumë vend në një tavolinë së bashku me Filip Çakulin, kryetarin e Bashksë Sotiraq Filo, Koço Devole dhe Florenci Tabaku, që “gabimisht” kishte gjetur një Wiski me moshë 18 vjeçare. Pa folur që Florenci, ishte aqë trim, sa që me paratë e tij, dhurojë një çmim në festival.

Wiski, kur është “esnaf” dhe me emër Sinatra, është ndjellësi më i mirë i kujtimeve.
Shtator 1996. Bashke me Çimin deputetë. Një mëngjes e gjeta tek bufeja e parlamentit. Mu duk i trishtuar. Pse vallë?

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Berisha nën hijen e Bashës?

-Mbrëmë. Natën vonë. Më kanë përdhunuar një studente. E parafytyroj skenën. Egërsi. Dhimbje. Lotë. Gjak nëpër kofshë. E gjora studente!
Për ta ngushëlluar i tregova një histori nga libri “Jeta e Zorbës ” Autor: nobelisti grek Niko Kanzazaqi…Në Rusi ligjin e bënte Ushtria e Kuqe e Baba Leninit. Ushtarët sulmonin fshtrat e qytete. Digjnin shtëpit. Vrsnin burra e fëmijë. Përdhunonin gratë. Të përdhunuarat ulërinin. Çirreshin. Shtynin. Godisnin me grushta e shkelma…Pastaj mbyllnin sytë nga kënaqësia…”

Në atë mot, Çimi zgurdulloi sytë dhe tundi kokën…
Kthehemi tek koktej në Korçë. I bërë Çimit riply…”Ke ndonjë haber për studenten e përdhunuar…”
-Ka përfunduar në Greqi…Qëndron formula e Zorbës. Përdhunimi = Baras. Dhimbje dhe kënaqësi…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Shën Sofia u merret të krishterëve/ Atë Asti Bakallbashi: Lajm i hidhur për bashkëjetesën fetare

Publikuar

-

Nga

Shën Sofia u merret të krishterëve/ Atë Asti Bakallbashi: Lajm i hidhur për bashkëjetesën fetare

Vendimi i Turqisë për të kthyer muzeun e Shën Sofisë në xhami ka trazuar zemrat e besimtarëve orthodhoksë, por më të prekur ndër ta janë ata që predikojnë çdo ditë fjalët e Jezus Krishtit. Një ndër ta është edhe Atë Asti Bakallbashi, i cili shkruan se vendimi është një lajm i hidhur për vlerat njerëzore dhe bashkëjetesën fetare.

“Lajm i hidhur per bashkejetesen, kulturen dhe vlerat njerezore. Lajm edhe profetik dhe politik.
Kisha-xhami muze, historike, 16 shekullore, thesar botëror edhe nën mbrojtjen e UNESCO-s, me vendimin politik të z.Erdogan u hiqet tashmë të krishtereve ta sodisin dhe të luten në të edhe në formën personale. Një vendim politik duke përdorur fenë dhe duke nxitur ndryshim marrëdheniesh fetare.

Kujtesa historike dhe adhuruese ështe shume e forte dhe e gjalle per te dy komunitetet fetare: Krishterimin ~ 10 shekuj dhe Islamin ~ 5 shekuj.
Si muze ~ 1 shekull, ne te cilen konsiderohej edhe xhami edhe kishe.

Atë Asti Bakallbashi

Tani do te funksionoje vetem xhami. Nëse luteshin myslimane edhe te krishtere ne format e mundshme personale me levizjet e tyre adhuruese personale, dhe jo ceremoniale te perbashkta, tani do te jete vetem per besimtaret myslimane. Dhe do t’u hiqet te krishtereve kjo mundesi qe kishin deri dje. Te krishteret nuk do munden më te jene edhe si pelegrine dhe per t’u shprehur me format e tyre adhuruese personale (lutje, himne, berjen e kryqit, soditjen e ikonave apo lutjet ne to etj.).
Si do te bashkejetojne shenjat e dukshme te krishtera: kryqet, monogramet, ikonat shekullore, si memorje monumentale kulture boterore? Nuk mendoj se mund te thone ende qarte se si.

LEXO EDHE:  Nga Mitro Çela/ Më gjuajnë për gay(?!)

LEXO EDHE:  Dy të rinj përdhunojnë nënën e një fëmije/Ku ndodh skandali

Bashkejetesa fetare e brishte eshte shpallur dhe promovuar vazhdimisht. Urojme qe nga thellesia dhe urtesia shekullore e saj te dale perseri drite dhe frymezim per vendime te paqta e mirekuptimi, duke mos u bere vegla mekatare politike dhe egoizmi”, shkruan në mesazhin e tij të ndjerë Bakallbashi.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Në Roskovec kryetari i degës së PD me Covid-19/ “Kam zbatuar rregullat, jam në luftë me kohën, jo me virusin”

Publikuar

-

Nga

Në Roskovec kryetari i degës së PD me Covid-19/ "Kam zbatuar rregullat, jam në luftë me kohën, jo me virusin"

Kryetari i degës së Partisë Demokratike në Rroskovec, Gëzim Çaushi është prekur nga Covid-19. Përgjigjen se është infektuar e ka marrë këtë të shtunë, ndërsa në sqarim në rrjetet sociale, ai shkruan se “të keqen” e ka kaluar, dhe nxjerr në pah ankesën se përgjigja e testit i është vonuar me 3 ditë.

Çaushi thotë se është në izolim prej 10 ditësh.

 “Miq, bashkeqytetare dhe dashamires. Sot mora pergjigjen e testit te bere te enjten per koronavirus. Testi ishte pozitiv. Prej 10 ditesh jam veteizoluar ne shtepi pasi dyshoja se isha infektuar.

 Nuk e di si mund te jem infektuar kur kam qene i kujdesshem gjate gjithe kohes. Gjate vales se pare te pandemise qendrova plot 60 dite pa dale nga shtepia duke respektuar karantinen.

Edhe tani kam zbatuar distancimin social dhe masat anti-covid. Por virusi gjithesesi me gjeti. Jam mire tani, por kalova dite te veshtira. Miq, dashamires, bashkeqytetare te mi, bëni kujdes maksimal,  per vete dhe familjaret tuaj. Kjo eshte lufte me kohen jo me virusin. Miqesisht Gezim Çaushi”, shkruan Çaushi.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Foto-U fotografua rrugëve të qytetit/ Reagon këngëtarja e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja e njohur, e cila njëkohësisht është edhe deputete e PDK-së, Eliza Hoxha ka reaguar pas fotografive, që u publikuan në rrjetet sociale, ku pretendohej se ajo ka thyer karantinën.

Ndërkohë së fundi ka ardhur një reagim nga vetë këngëtarja, e cila sqaron situatën.

Në një postim në rrjetet sociale, Eliza Hoxha ka theksuar se po priste të vëllain me makinë për ta shoqëruar në spital.

Më tej, këngëtarja shton se në qoftë se do të dilte për kafe, nuk do ta kishte bërë publike.

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Berisha nën hijen e Bashës?

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Berisha nën hijen e Bashës?

“Derisa unë pres para hyrjes së banesës sime vëllaun tim për të më dërgu për rentgen të mushkërive për shkak të gjendjes jo të mirë shoh tash edhe këso lajme.

Për keqardhje!

Unë për me u shëtitë rrugëve e kafeve me COVID se kisha bo publike fare, qysh po bëjnë shumica”, shkruan Hoxha.

Kujtojmë që Eliza rezultoi pozitive me Covid-19 para tre ditësh, pasi kishtevërejtur aritmi.

LEXO TE PLOTE