Connect with Us

Çfarë po ndodh me shkarkimin e Rudina Hajdarit/ A fshihet Lulzim Basha pas një tentative për të bllokuar Reformën Zgjedhore

Politikë

Çfarë po ndodh me shkarkimin e Rudina Hajdarit/ A fshihet Lulzim Basha pas një tentative për të bllokuar Reformën Zgjedhore

Publikuar

-

Sot në mesditë, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Korab Lita, deputet i listës shumëemërore të Lulzim Bashës dhe Republikës së Re të 2017-ës, ish nënkryetari  i bashkisë së Kamzës, i cili u fut në Parlament dhe u komentua si një nga mbështetës i  Lulzim Bashës, që hynte i orientuar nga kreu i PD-së dhe Republikës së Re, njoftoi se do të ishte kreu i grupit parlamentar demokrat dhe Rudina Hajdari ishte larguar nga kjo detyrë.

Në fakt, ata që e njohin skemën se çfarë ndodh brenda atij  grupi parlamentar dhe “deputetëve të opozitë”, nëse mund të quhen të tillë, disa të kontrolluar prej Bashës disa të mërzitur nga ai, disa të futur vetë me kokën e tyre, lehtësisht mund të lexojnë dhe kuptojnë çfarë ka ndodhur në të vërtëtë.

Pas skemës, me shumë gjasa qëndron Lulzim Basha, Ilir Meta dhe ish-prokurori i Pergjithshem Adriatik Llalla.

Kreu i Republikës së Re tashmë ka filluar të shafqet me instrumentat e tij brenda grupit parlamentar demokrat ashtu siç veproi disa muaj më parë kur e themeloi apo kur filloi të hidhte hapat e parë duke nxitur konflikte, përplasje. Këtë e bëri direkt sapo e kuptoi se shumë prej deputëtëve nuk do t’i bindeshin dhe urdhëroi që në Parlament të futeshin mbështetës së tij, pikërisht për t’ia arritur një qëllimi të vetëm: Të kishte nën kontroll informacionet e brendshme dhe të nxiste përçarje dhe konflikte.

Por çfarë ka ndodhur realisht? Rudina Hajdari është shkarkuar pa u njoftuar, pra është bërë një mbledhje grupi pa praninë e Rudinës dhe në vend të saj është emëruar dikush tjetër. Por pse në këtë moment dhe pse sot? Vetëm disa ditë përpara një shprese të fundit për çeljen e negociatave të Shqipërisë, një nga kushtet kryesore të vendosura nga Gjermania po edhe nga shumë vende të BE, është Reforma Zgjedhore dhe rekomandimet e OSBE-ODHIR.

Grupi parlamentar demokrat dhe Rudina në krah të Komisionit Parlamentar për Reformën Zgjedhore duket se do ta kishin të qartë hapin që do të hidhnin, votimin e ndryshimeve zgjedhore sipas rekomandimeve të OSBE-ODHIR, por edhe me tentativën për të kërkuar ndryshim të sistemit zgjedhor. Mesa duket Edi Rama nuk iu ka ofruar pazarin e duhur disa deputetëve të Lulzim Bashës dhe tashmë pasi nuk kanë kapur ndonjë gjë tek Rama kanë kaluar në planin B, atë që urdhëron Lulzim Basha.

Pasi tentuan që të luanin sikur kërkonin ndryshimin e sitstemit, shumica e tyre po t’ua japësh dhe t’ua shpjegosh sistemin asnjëri nuk e kupton dhe nuk e kuptojnë çfarë është, për më tepër nuk e kanë lexuar kurrë në jetën e tyre dhe nuk e dinë pse duhet ky Kod Zgjedhor, jo më pastaj të vlerësojnë sistemin e formulat e tij.

Prandaj, ka qenë një kapje pas çengeli për tu varur diku sistemi. Më pas këtë e ka artikuluar Lulzim Basha, por si kërkesë të aleatëve të tij, jo si deputetëve të Parlamentit.  Nga ana tjetër Luli kërkonte t’i hiqte deputetët e opozitës parlamentare si përfaqësues në Komisionin e Reformës Zgjedhore dhe kërkoi një komision dy palësh PS-PD, opozitë e përfaqësuar prej tij për të negociuar ndryshimet e Kodit Zgjedhor.

LEXO EDHE:  Shpërthen Çim Peka/ Rama është injorant

Duke parë se Edi Rama po ecte para dhe pritej që shumë shpejt në Parlament të kalonin amendamentet e OSBE në Komisionin e Reformës dhe më pas për votim në Kuvend si ndryshime të Kodit Zgjedhor, plani B filloi të zbatohej menjëherë. Rudina Hajdari shkarkohet sot. Me këtë hap, në qoftë se kryetari i Kuvendit e zëvendëson apo e miraton procedurën do të duhet deri në fund të vitit zëvendësimi edhe i saj në Komisionin e Reformës Zgjedhore, pra duhet larguar Rudina dhe në vend të saj të shkojë Korab Lita.

Kjo do të thotë që deri në fund të dhjetorit do të ketë shtyrje të Reformës Zgjedhore, pra mirë apo keq, Basha duke përdorur të tijët brenda Parlamentit bllokon Komisionin e Reformës Zgjedhore, një nga kushtet e kërkuara nga Gjermania dhe BE-ja për të paktën për dy apo tre muaj të tjera dhe kështu gjithçka do të vazhdojë si një lojë derisa palët PS dhe Republika e Re të gjejnë zgjidhje dhe pazarin midis tyre.

Mesa duket socialistët kanë vendosur të kalojnë amendamentet me të gjitha rekomandimet e dhëna nga OSBE, ndërsa Basha kërkon më shumë sesa aq. Kërkon të tjera garanci, të cilat i japin atij mundësinë për të ardhur në pushtet.Për këtë nuk po përdor vetëm rolin e Partisë Demokratike si opozitë, por po përdor edhe ata që ka futur brenda në parlament.

Me aktin e sotëm dhe veprimin duke shkarkuar Rudina Hajdarin, një grup parlamentar demokrat tregon mjaft mirë se disa elementë dhe emra specifikë aty janë njerëz të përdorur nga Lulzim Basha për interesat e Lulzim Bashës që herë pas here duan të kafshojnë edhe ndonjë kockë nga Rilindja. Kur shohin se Rilindja nuk ua jep atëherë vazhdojnë detyrën e Lulit.

Kjo e sotmja është një lëvizje e vetme e instrumentuar nga Lulzim Basha për të bllokuar ecjen më tëj të Reformës Zgjedhore, diçka që mesa duket Luli nuk e do  në të vërtetë dhe për këtë po përdor deputetët e tij të cilët i ka futur me urdhër në grupin parlamentar demokrat.

Pas djegies së mandateve në shkurt të këtij viti dhe shumë prej atyre që janë ata që kanë votuar shkarkimin e Rudinës janë ata që kanë hyrë më urdhër nga Luli për tu përdorur në këto momente, por shpesh herë të tjera do të shohim edhe lëvizje të cilat do të jenë sinkron me ato të kreut të Republikës se Re./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndoka zbulon çfarë diskutoi Meta me Bashën/ Porosia për aleatët

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PDK-së, Nard Ndoka ka nxjerrë detaje rreth takimit të presidentit Ilir Meta dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha.

Sipas tij, në takimin e Bashës me Metën nuk është diskutuar fare për protestën, por i kishte lënë porosi t’i përcillte informacionet e grushtit të shtetit aleatëve.

Ndoka theksoi se në 2 mars do të dalë në shesh të protestojë si qytetar, pasi mbështet kazën e Presidentit.

“Ka qenë një bisedë konstruktive. Presidenti e ka informuar Bashën me të gjitha etapat për grusht shteti dhe i ka kërkuar që këto informacione të na i përcjellë edhe ne. Basha na ka informuar ne dhe nuk është diksutuar fare për protesta. Unë nuk jam habitur. Ndoshta për datën, por axhendën e tij ai e kishte bërë publike. Tërmeti e zhvendosi në kohë. Pati një ndryshim kursi nga ana e mazhorancës, por provat që ka presidenti i Republikës sollën këtë lëvizje. Presidenti po mbron  Kushtetutën. Unë do shkoj si qytetar. Nuk ka një vendimarrje politike nga ana e opozitës për këtë. Jemi në kuadër të një grushti shteti. Duhet frenuar mazhoranca. Ai po tenton të kapë Gjykatën Kushtetuese. Presidenti i Republikës nuk po bën protestë, por ka thirrur një tubim për besëlidhje”, u shpreh ai në “Repolitix”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“S’kanë bukë të hanë”/ Dashamir Shehi tregon pse ikin të rinjtë nga Shqipëria

Publikuar

-

Nga

kreu i lzhk dashamir shehi ne emision

Kryetari i LZHK-së Dashamir Shehi deklaron se largimi i të rinjve nga Shqipëria nuk është një proces normal, por një fenomen struktural.

Shehi tha se shqiptarët largohen pasi nuk kanë bukë të hanë.

“Tani në fazën e fundit, përveç emigracionit klasik kemi dhe azilkërkuesit. Situatë jo normale në Shqipëri, s’ke bukë, s’ke gjë dhe ikin. Që me liberalizimin e vizave dhe kjo i ka shtyrë më tepër ikjet. Shqipëria po vuan një sërë fenomene negative. Tani në ditët e sotme këtu nuk ka siguri, nëse me vë gjobë një tek biznesi im si mund të rri unë. Mungesa e meritokracisë. Korrupsioni, edhe kjo është një fenomen. Dua të çojnë fëmijët në shkollë, sot 12 përqind mendojnë për këtë që fëmijët të kenë sistem më të mirë. Shërbimi shëndetësor etj”., u shpreh ai në emisionin Opinion.

Lreu i LZHK-së theksoi se punëdhënësit më të mëdhenj vijnë nga shtetet e huaja dhe i paguajnë shqiptarët më pak se në vendin e tyre, duke marrë këtu si shembull call centerat.

LEXO EDHE:  Rama tregon arsyen pse nuk do t’i bëjë keq Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon skenarin/ Zheji: Rama i dha urdhër Lleshajt pasi u nervozua

“Call Centeri spostohet nga Italia se në Romë i kërkojnë 850 euro mesatarisht rrogën dhe nuk u leverdis, prandaj kanë ardhur në Shqipëri. Mirë kanë bërë që kanë ardhur. Këtu rroga mesatare rrotullohet 300-400 euro dhe mbijetojnë ata. Skllavëri është edhe ajo. Fasoneria janë në limit e fundit, atëherë kjo ekonomi duhet të azhurnohet dhe do të mbajë punëtorët e kualifikuar, pjesa tjetër do mbyllen do i nënshtrohet rregullave normale të kapitalizmit. Pastaj këto do të spostohen në vende të tjera në Pakistane”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Meta synon ti bëjë puç shteti Bashës”/ Spiropali zbulon “qëllimin” e presidentit

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, nuk është kursyer aspak ndaj presidentit, Ilir Meta, dhe zëdhënësit të këtij të fundit, Tedi Blushit, lidhur me sulmet e tyre.

Spiropali deklaroi se ato nuk mund t’i bëjë asnjë njeri me ndërgjegje dhe që respekton traditën, ndërsa i quajti halabakë Metën dhe Blushin.

“Replikat janë për të qeshur. Patjetër ndaj meje, ndaj ministrit të brendshëm, ndaj kryetarit të Komisionit të Ligjeve. Saga e reagimeve vijon. Unë jam në një moment shumë të lumtur të jetës sime, edhe personalisht, edhe duke parë zhvillimet e fundit për Shqipërinë, për atë Konferencën e Donatorëve, nga fakti që ne kemi marrë jo vetëm një shumë parash por edhe imazhi i Shqipërisë në sy të ndërkombëtarëve, në prag të çeljes së negociatave, në prag të vendimit të KE është fakt që Meta do të goditasë në themel këtë moment të mirë. Janë një tufë halabakësh që kanë marrë peng institucionin e Presidencës. Dhe në të gjitha deklaratat e mia nuk ka asgjë personale, s’kam asgjë me Presidentin Meta, as më ka lidhur as do më lidhë shpresoj. Nuk mund të rri pa reaguar kur Meta zgjedh në kohë të tillë të sulmojë. Për t’u a hequr shqiptarëve për t’u hequr atë pak gëzim. Për të nxjerrë sërish njerëzit në rrugë dhe për të goditur në zemër të saj procesin e çeljes së negociatave”, u shpreh ajo në emisionin “Real Story”.

LEXO EDHE:  “The Times” për lobimin rus/ Po hetohet kompania që transferoi mijëra dollarë në emër të PD

LEXO EDHE:  Shpërthen Çim Peka/ Rama është injorant

Socialistja tha se nuk habitet nga reagimet e Kreut të Shtetit, për të cilin tha se ka dalë nga binarët tani që po ngrihet SPAK dhe BKH.

“Nuk e dimë arsyen se pse Presidenti përdor këtë gjuhë. Kushtetuta e thotë qartë që ne jemi republikë parlamentare. Republikën parlamentare ne do e mbrojmë me çdo mënyrë. Nuk mund të rri pa reaguar kur Meta zgjedh në kohë të tillë të sulmojë. Për t’u a hequr shqiptarëve për t’u hequr atë pak gëzim. Për të nxjerrë sërish njerëzit në rrugë dhe për të goditur në zemër të saj procesin e çeljes së negociatave. Ka zgjedhur pikërisht 2 marsin për të zgjedhur njerëzit në një protestë të dhunshme”, vijoi më tej ministrja.

Sipas Spiropalit, protesta që Meta ka paralajmëruar në 2 mars, po zhvillohet për t’i bërë puç shteti kreut të opozitës Lulzim Bashës.

“Kjo protestë vjen në një moment kur po goditet krimi. Protesta bëhet në kohën që Shqipëria ka marrë paratë për rindërtim, Meta synon ti bëjë puç shteti Lulzim Bashës, që të jetë kreu opozitar. Ai po merr peng Lulzim Bashën. Këta duan që të anashkalojnë votën. Këta po duan që të vijnë në pushtet me dhunë sic thoshte sot Kreu i Shtetit”, u shpreh Spiropali./ CNA.al

LEXO TE PLOTE