Connect with Us

Studimi i shkencëtarëve/ Si mund të parashikohen tërmetet

Sociale

Studimi i shkencëtarëve/ Si mund të parashikohen tërmetet

Publikuar

-

Rezultatet e një studimi të bërë nga shkencëtarët e Zyrës zvicerane të Shërbimit Sizmologjik në Universitetin e Zyrihut, rrisin shpresat se së shpejti do të jemi në gjendje të parashikojmë goditjet e tërmetit në kohë reale, thuhet në komunikatën për media, nga ky Universitet.

Një zbulim i tillë shkencor “do të kishte pasoja të gjera për mbrojtjen civile, duke bërë të mundur vendime më të besueshme në lidhje me evakuimin e njerëzve, duke lejuar punonjësit e shpëtimit të arrijnë përpjekjet e tyre në përputhje me rrethanat, dhe të lejojnë zbatimin e masave për të siguruar një infrastrukturë kritike, siç janë stacionet energjetike”.

Bazuar në të dhënat e fundit sizmike, autorët e studimit, kanë hartuar një metodë për të përcaktuar nëse një sekuencë e tërmeteve po përfundon apo do të pasohet nga një tërmet edhe më i fuqishëm. Parametri përkatës që ata shikuan ishte e ashtuquajtura “b-vlerë”, e cila karakterizon marrëdhëniet midis madhësisë dhe numrit të tërmeteve. Matjet laboratorike treguan se kjo vlerë indirekte tregon gjendjen e stresit në koren e Tokës.

LEXO EDHE:  Letra e Ministrisë së Jashtme/ Meta takim me ish-presidentin Topi

Studiuesit demonstruan se “vlera b” ndryshon sistematikisht gjatë një sekuence tërmeti. Për ta vërtetuar këtë, ata ekzaminuan të dhënat nga 58 sekuenca dhe dolën me një sistem semafori (të kuq për rrezik akut, jeshil për të gjithë të tjerët) duke sugjeruar se çfarë do të ndodhte më pas. Sistemi i semaforit të krijuar nga studiuesit doli të jetë i saktë në 95 përqind të rasteve që ata ekzaminuan.

Ndërsa shumica e tërmeteve më të mëdha nuk i paraprijnë goditjeve në tokë, ato gjithmonë përcillen nga mijëra pasgoditje, shpeshtësia dhe madhësia e të cilave zbehet me kalimin e kohës, shpjegon studimi i Universitetit të Zyrihut.

Por ndonjëherë një tërmet i madh pasohet nga një tërmet edhe më i madh. Kjo ishte ajo që ndodhi në sekuencat e tërmeteve që goditën Italinë Qendrore në 2016, ose në Ridgecrest të California në SHBA, në korrik të vitit 2019.

Këtë studim ka patur parasysh edhe Çim Peka me Ilir Metën kur parashikuan tërmetet disa javë më parë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Remonti i OST/ Mbeten pa energji disa zona në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka njoftuar për stakimin e energjisë gjatë ditës së nesërme në Tiranë.

Sipas njoftimit të OSHE, ndërprerja e energjisë do të bëhët për shkak të remontit të OST.

“Për shkak të remontit të OST në linjën 110kV L110-4/3 Elbasan 220kV – Ibë, në datën 20 shkurt gjatë intervalit kohor 08;00-16:00 do të mbeten pa energji këto zona në Tiranë
Bërzhitë, Mullet, Baldushk, Ibë (pjesërisht), zona e Krrabës, Kllojkë, Rozavera, Pashkashesh, Fravesh”, thuhet në njoftimin e OSHEE./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dielli i lë radhën shiut/ Surprizat e motit për nesër

Publikuar

-

Nga

Nisur nga orët e pasdites por, kryesisht ato të mbrëmjes moti do të jetë i vranët në të gjithë territorin shoqëruar me reshje shiu fillimish me itensitet të ulët.

Duke nisur nga orët e para të mëngjesit të ditës së nesërme reshjet e shiut fitojnë itensitet deri mesatar në të gjithë territorin në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, edhe dita e Enjte pritet të ketë mot të vranët shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me itensitet të ulët e mesatar deri në orët e pasdites ku më pas gradualisht pritet ndërprerja e tyre.

Për tu theksuar se në relievet malore të verilindjes dhe juglindjes priten reshje të dendura dëbore por jo vetëm, pasi ato lokalisht do të zbresin deri në lartësitë kodrinore 500-600metër.
Temperaturat e parashikuara në fushën termike nuk pritet të kenë luhatje të mëdha në vlerat minimale (2ºC deri në 8ºC), por janë ato në vlerat e mesditës të cilat do të pësojnë një rënie të ndjeshme me vlera të parashikuara nga 7ºC në relievet malore deri në 13ºC në ato bregdetare. Një rënie e ndjeshme duke marë parasysh vlerën më të lartë prej 19ºC që u arrit sot në qytetin e Beratit.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Manastirliu në qendrën e re shëndetësore në Ndroq/ 140 mjekë të rinj në sistemin shëndetësor

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manasatirliu kanë parë nga afër rehabilitimin e plotë të qendrës shëndetësore Ndroq, pjesë e programit kombëtar të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore.

Kjo qendër do t’i shërbejë me standarte bashkëkohore 10 mijë banorëve të Ndroqit dhe është qendra e 40 që rehabilitohet në qarkun e Tiranës në dy vite.

“Janë 180 qendra shëndetësore dhe ambulanca që u rehabilituan me standarde në këto dy vite, falë programit kombëtar të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore dhe 120 qendra të tjera shëndetësore dhe ambulanca do t’i nënshtrohen rehabilitimit në vitin 2020”, tha Manastirliu.

Në qendrën shëndetësore të Ndroqit kanë qenë të pranishëm edhe një grup mjekësh të sapopunësuar në Ndroq dhe në qendrat e tjera shëndetësore të Tiranës, nëpërmjet portalit “Mjekë për Shqipërinë”.

“Nuk e mendoja që pas diplomimit, menjëherë do të mund të punësohesha, aq më tepër në Tiranë. Procesi ishte shumë transparent”, u shpreh një nga mjeket e reja.

LEXO EDHE:  Letra e Ministrisë së Jashtme/ Meta takim me ish-presidentin Topi

LEXO EDHE:  Ilir floriri u bë president

Vetëm për muajin Janar dhe Shkurt janë më shumë se 140 mjekë të punësuar në spitale dhe qendra shëndetësore, duke përfshirë edhe mjekët specialistë që janë emëruar sipas kontratës me MSHMS në spitalet rajonale, aty ku ishin nevojat për mjekë.

Ministrja e Shëndetësisë deklaroi në qendrën shëndetësore të rehabilituar të Ndroqit, se, me revolucionin digjital, janë më shumë se 59 mijë qytetarë që vetëm nga Janari e deri tani, nuk kanë patur nevojë të paraqiten në sportele për të rinovuar kartën e shëndetit.

LEXO TE PLOTE