Connect with Us

“Situatë alarmante”/ Salianji: Qeveria arreston pa prova

Politikë

“Situatë alarmante”/ Salianji: Qeveria arreston pa prova

Publikuar

-

Ish deputeti  i listës Basha, Ervin Salianji, në një prenoncim për mediat, nga ambientet para Drejtorisë së Policisë së Tiranës, është shprehur ashpër kundër kryeministrit Edi Rama.  Duke folur për të drejtën legjitime të banorëve protestues, Salianji e ka cilësuar si të padrejtë brutalitetin e qeverisë ndaj tyre.

“Arrestimet ishin të turpshme, jo në proporcion me atë që u tha dhe u bë aty në Unazë. Rama nuk e shikon situatën si banorët që janë duke mbrojtur banesat e tyre, por e shikon si një thes me para të cilat duhet t’i marri, t’i fitojë.

Është një situatë alarmante ku qeveria po tregon brutalitet sepse e di që s’mund të marrë më gjë tjetër me vota. Qeveria arreston pa prova, pa ndjekur ligjin, sepse duhet të mbledh provat para se të arrestojë.

LEXO EDHE:  Mbështetësit e LSI thumbojnë Ramën/Petrit Vargu: E hëna ditë pushimi? Kjo është për të qarë jo për të festuar

Duhet të presim sepse deri tani janë në fazën e shoqërimit. Ne jemi duke pritur që të lirohen sot. Nëse jo, atëherë edhe qytetarët kanë të drejtën e tyre legjitime për të marrë masa. Ishte qeveria  ajo që shkoi atje për t’iu prishur shtëpitë dhe jo anasjelltas. E vetmja gjë që po bënin banorët ishte të vetëmbroheshin”, ka thënë ish deputeti, Ervin Salianji./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rama dhe Basha e përdorën tërmetin për politikë”/ Klosi: S’do arrijnë konsensus as në 2020-ën

Publikuar

-

Nga

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi akuzon qeverinë dhe opozitën se kanë përdorur për politikë gjendjen e rënduar të qytetarëve pas tërmetit të 26 nëntorit.

Në një intervistë për gazetën “Sot”, teksa po fliste për ftesën e kryeministrit Edi Rama ndaj Lulzim Bashës, Klosi deklaron se mazhoranca ka reklamuar punën e bërë, ndërsa opozita është munduar të nxjerë në pah defektet duke përdorur raste konkrete.

“Kjo është një ftesë normale në situata të kësaj natyre. Kështu që, është fare normale që në situata të tilla, për mua është gjynah që të përdoren këto situata për të bërë politikë. Megjithatë, pak a shumë të dyja palët e përdorën këtë situatë për politikë. Nga njëra anë, është qeveria që po përpiqet të tregojë që ka bërë gjithçka që mundi. Ndërkohë që, opozita ka qenë akoma më e fortë sa i takon të bërit politikënë këto raste, pasi ka zbritur në terren dhe ka gjetur raste të veçanta, duke i përgjithësuar ato dhe thënë se: “Shiko këtu, shteti iu ka kthyer krahët banorëve të prekur nga tërmeti, etj”. Kështu që, në kësisoj rastesh duhet njëri që t’i thotë opozitës: “Ore ti çfarë ke bërë për t’u ardhur në ndihmë banorëve”? Pra, të gjithë duhet të bëjnë dhe të ndihmojnë në këto raste, kështu që nga kjo pikëpamje them se situata po përdoret politikisht nga të dyja palët. Megjithatë, pozicioni i opozitës në këtë rast nuk më pëlqen fare”, tha ish-kreu i SHISH, ndërkohë që theksoi se nuk beson se palët politike do të bien në konsensus edhe gjatë vitit 2020.

LEXO EDHE:  Vasili: Trump fitonte, shkollëpaku këpuste dokrra liliputësh

LEXO EDHE:  Shpërthen deputeti demokrat: Ky parlament ka vdekur... Gjeniu "gjenital" pretendon...

“Jo, nuk e besoj. Nuk ka asnjë shenjë që vitit 2020 do të sjellë një ndryshim në Shqipëri, ku të gjendet konsensusi mes palëve politike. Lufta politike në Shqipëri është shumë e ashpër dhe nuk bëhet paqja brenda ditës. Kështu që, nuk besoj se palët do të gjejnë konsensusin. Por në këtë situatë që është e veçantë, vërtet të vjen keq që po përdoret politikisht, në një kohë që kemi shumë viktima, plotë njerëz pa banesa, etj. Janë gjithë këto probleme të mëdha, që ky tërmet ka prekur me dhjetra mijëra njerëzish dhe është gjynah që përpara fatkeqësisë së tyre këta të shikojnë hallin e karriges së tyre, duke bërë politikë. Kjo pasi politika bëhet për karrigen, ta marrësh apo të mos e lëshosh”, u shpreh ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Strehimi në Kosovë pas tërmetit/ Haradinaj: Shqiptarët të kthehen në vendlindje

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj, me anë të një postimi në rrjetet social, shkruan se  tashmë shqiptarët e strehuar në Kosovë duhet të kthehen në vendlindjet e tyre.

Sipas Haradinaj, Kosova hapi dyert edhe i priti, por pas kësaj faze të akomodimit, po hyjmë në një fazë tjetër, të rikthimit të tyre.

Ndërsa thekson se qeveria ka vendosur në dispozicion edhe transportin për rikthimin e të zhvendosurve.

“Kosova ka hapur dyert dhe zemrat, për t’i strehuar dhe ndihmuar gjithë bashkëkombësit tanë, pas tërmetit me pasoja tragjike që preku Shqipërinë.

Tani pas kësaj faze emergjente të përkrahjes dhe akomodimit, ne po hyjmë në një fazë tjetër, të rikthimit të të gjithë banorëve të Shqipërisë në vendlindjen e tyre.

Përkitazi me këtë proces, ne kemi vënë në dispozicion transport për rikthimin e të zhvendosurve, por sot kërkojmë që në këtë etapë të rikthimit vullnetarë të përfshihen edhe të gjitha Komunat, ku ka të strehuar, duke vënë në dispozicion mekanizmat e tyre, numër kontakti, Drejtorit e emergjencave dhe transportin.

LEXO EDHE:  “Të rejat e fundit, në prag të vendimmarrjes”/ Rama publikon foton krah Hahn në Bruksel

LEXO EDHE:  “Si s’të vjen zor që përmend At Gjergj Fishtën”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

Secili qytetarë, meriton një kthim të dinjitetshëm dhe Institucionet tona e kanë për obligim, ta garantojnë dhe të respektojnë këtë të drejtë.

Zyra e Kryeministrit, do të jetë në gjendje gatishmërie për çdo kërkesë eventuale të ndihmës, qoftë për Komunat tona, qoftë për autoritetet shqiptare.

Po nesër, të gjitha ndihmat e grumbulluara nga qytetarët tanë në Kazermën e FSK-së në Prizren, do të dërgohen nga Ushtria jonë, në mënyrë institucionale, në depot e rezervave shtetërore të Shqipërisë.

Kosova do të vazhdojë të jetë në gjendje gatishmërie, për çdo ndihmë të kërkuar, për popullin e Shqipërisë”, shkruan ai në reagimin e plotë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Takimi i kryeministrit me ndërkombëtarët/ Shehu: Hipokrizi! Motoja e Ramës “Shty sa ta shtysh”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti Tritan Shehu ka akuzuar pak më parë kreun e qeverisë Edi Ramën se po përpiqet t’ju ofrojë shqiptarëve “qiejtë” për kalimin e pasojave të tërmetit, por sipas tij vetëm në 3D.

Shehu thotë në një postim në rrjetet sociale se motoja e Ramës është “Shty sa ta shtysh”, teksa i cilëson si hipokrizi, takimet e këtij të fundit me ndërkombëtarët, të cilëve i ka kërkuar të ndihmojnë Shqipërinë.

“Mire ben qe i takon, por nderkaq nuk nderpret si domosdoshmeri apo si nje mesazh serioziteti ndaj qytetareve apo partnereve financimet abuzive qofte dhe te PPP-ve me skandaloze, per tja kaluar ato fonde perballimit te gjendjes, kur vetem per shendetesine me 2020 do te paguhen 40 M$ per ato.

Te aktrosh me shqiptaret e t’i kerkosh partnereve te te ndihmojne, kur vazhdon te keq perdoresh te ardhurat publike, eshte nje hipokrizi e dyfishte!”, deklaron demokrati, ndërkohë që thekson se shqiptarët në këto momente duhen mbështetur dhe jo shfrytëzuar.

LEXO EDHE:  Zbulohet pazari i Visho Ajazit me Edi Ramën

LEXO EDHE:  Ish-zv.ministrja Beqiraj nuk ia përton Ramës/ Kryeministri është gabim, duhet të jemi më të shpejtë

“Shqiptareve u duhet thene e verteta, donacionet nga jashte do te jene vetem nje pjese ndihmese per cfare do te nevojitet nga buxheti yne ne kaperximin e katastrofes; kjo do te jete shume dhe e veshtire per ne, pra duhen mire shfrytezuar kapacitetet tona.

Prandaj per te siguruar edhe ate mbeshtetje te partnereve duhet t’i bindim ata se nuk do te abuzohet me fondet e tyre, gje qe nuk mund te behet duke vazhduar te abuzohet me buxhetin, sic po kembengul Kryeministri.

Praktika e ”Strucit” nuk funksionon me partneret, por dhe me shqiptaret nuk mund ”ta shtysh gjate” keshtu!”, përfundon Shehu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE