Connect with Us

PD fshehu skandalin e Lleshajt

Politikë

PD fshehu skandalin e Lleshajt

Publikuar

-

Ministri i Brendshem, Sander Lleshaj ne deklarate per mediat

CNA.al ka denoncuar rreth 9 muaj më parë një skandal ku përfshihej ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.

Sipas verefikimeve të CNA.al, Lleshaj nuk e ka deklaruar të plotë pasurinë e tij, pasi dyshohet të ketë fshehur një vilë që ndodhet në një nga resortet turistike në Gjirin e Lalzit, e cila me çmimet e tregut në atë zonë kap vlerën prej të paktën 150 mijë euro.

Në vitin 2006 ai ka marrë edhe një kredi për shtëpi, 120 0000, por nuk e thotë adresën, qytetin se ku e ka blerë.

Gjithashtu në vitin 2008  ai ka deklaruar një tjetër kredi të marrë nëpërmjet Ministrisë së Mbrojtjes në shumën 500 000 lekë, po për shtëpi. Por edhe në këtë rast nuk e thotë adresën, qytetin ku ndodhet shtëpia.

Ndërkohë që PD, kujtohet vetëm sonte për këtë skandal, si kundërpërgjigje ndaj Lleshajt, pas një postimi që ky i fundit bëri në rrjetet sociale lidhur me protestën tek “Unaza e Re” ku shprehej se “pushimet e verës e nuk e ndihmuan Partinë Demokratike për të gjetur udhën e politikës”.

LEXO EDHE:  Pas “shuplakave” të Berishës/ Lulzim Basha thërret Këshillin Kombëtar

Ky denoncimi i PD, veçse është i vonuar në kohë, dëshmon edhe një here që PD reagon vetëm kur i cënohen interesat e veta.

PD heshti 9 muaj dhe nuk tha asnjë fjalë për këtë skandali, ashtu siç heshti edhe për ngjarjen e dy javëve më parë, kur Edi Rama i suli mediave Tatimet./CNA.al

Ministri i Brendshëm përfshihet në skandal/ Fshehu një vilë në Gjirin e Lalzit?

Foto+Video/ Zbulohet vila e ministrit të Ramës në Gjirin e Lalzit

Bardhi godet Lleshajn/ “Jeton në dy shtëpi të padeklaruara”

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Do shkulim trarët vënë biznesit”/ Basha bën premtimin: Ja zgjidhja për eleminimin e korrupsionit

Publikuar

-

Nga

“Do të shkulim trarët e korrupsionit që kjo qeveri ka vënë biznesit”, kështu është shprehur kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ,  gjatë një takimi me përfaqësues të biznesit të vogël në qytetin e Fierit.

Ndërsa shprehet se dy janë mënyrat: “Të paguash për të qëndruar në rregull me ligjin ose ryshfeti”, Basha ka treguar edhe rrugën që duhet të ndiqet për eleminimin e dorës së korrupsionit që kontrollon “trarët”.

“Si do t’i eliminojmë këto trarë?!Duke eliminuar mbi 2/3 e rregullave që kanë vendosur për leje, për tarifa, për licenca, për pagesa shfrytëzimi, për shkolla, etj, duke i eliminuar. Nëse nuk ka trarë atëherë nuk do të ketë as dorë tek trau për të vendosur gjobën”, ka deklaruar ndër të tjera kreu i demokratëve.

“Thelbi i korrupsionit në raportet midis qeverive dhe biznesit qoftë ky i vogël apo i madh është prania e trarëve; trarëve të dukshëm dhe të padukshëm. Ku ka tra, ka edhe tarifë, ka edhe gjobë. Sa më shumë trarë aq më shumë gjoba. Trau vendoset pikërisht për t’i lënë dorë të lirë atij që ka dorën tek trau ta ngrejë apo ta ulë sipas qejfit dhe jo sipas ligjit. Prandaj kjo qeveri ka shtuar trarë me dhjetëra, me qindra trarë për biznesin e vogël, për biznesin e madh; në formën e lejeve, në formën e licencave, të tarifave të ndryshme.

LEXO EDHE:  Pas “shuplakave” të Berishës/ Lulzim Basha thërret Këshillin Kombëtar

LEXO EDHE:  Del përgjigjja zyrtare/ Ja çfarë i helmoi Bashën dhe protestuesit e PD-së

Ke dy mënyra; ose t’i paguash për të qenë në rregull me ligjin dhe pasi ti kesh paguar të gjitha të mos ngelet asnjë lekë. Ose të paguash ryshfete, sa herë të shkosh tek trau të thotë ai “Mos paguaj 5 mijë, por me jep mua 3 mijë”. Prandaj hapi jonë kryesorë do të jetë eliminimi i këtyre trarëve. Si do t’i eliminojmë këto trarë?! Duke eliminuar mbi 2/3 e rregullave që kanë vendosur për leje, për tarifa, për licenca, për pagesa shfrytëzimi, për shkolla, etj, duke i eliminuar. Nëse nuk ka trarë atëherë nuk do të ketë as dorë tek trau për të vendosur gjobën. Ky do të jetë edhe ndryshimi ma i madh në raport me realitetin e sotëm, më pak taksidarë, më pak rregulla, rregulla të thjeshta, të qarta, taksa të ulëta, taksa të sheshta, të pagueshme, ku gjithsecili të paguajë më pak dhe të ardhurat të mblidhen që të kryhen investimet e duhura të qeverisë”, është shprehur Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pesë hapat tanë për biznesin e vogël”/ Pas premtimeve, Basha zbulon planin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nga qyteti i Fierit ka shpalosur programin e partisë së tij për biznesin e vogël. Programi, i cili sipas Bashës do të jetë i ndarë në 5 hapa, përfshinë në brendësi të tij jo vetëm detaje për përmirësimin e kushteve të të bërit biznes, por edhe për konsumatorët.

“Ky është boshti i programit tonë fiskal sa i përket biznesit të vogël i përkthyer në pesë hapa; duke nisur që nga çmimi i energjisë e deri tek prania e tatimorëve vend e pa vend, e deri tek absurdi i futjes së biznesit të vogël në sistemin e TVSH-së. Këtu në Fier e kam shpallur para disa vitesh platformën tonë për biznesin e vogël që është tërësisht e plotësuar në çdo element të tij. dhe dua ta përsëris se masat tona për biznesin e vogël do të jenë këto:

Së pari, do të konsiderohet biznes i vogël çdo biznes me xhiro vjetore nën 14 milionë lekë të reja në vit. Që do të thotë nën 140 milionë të vjetra në vit të gjitha do të konsiderohen biznes i vogël dhe do të përjashtohen nga detyrimi absurd i TVSH.

Së dyti, eliminimi i të gjitha tarifave lokale dhe qendrore, kryesisht lokale dhe përqendrimi i tyre në një taksë të vetme prej 0.5% e xhiros vjetore. Një taksë 0.5% e xhiros vjetore për biznesin e vogël.

LEXO EDHE:  Kajmaku ka zhvatur 2.6 milion euro/ PD thellon akuzat

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Sandër Lleshaj do emërohet zëvendës Ministër i Brendshëm

Së treti, ngjitja e pullës fiskale në hyrje të biznesit të vogël si mesazhi i ndalimit të pranisë së çdo inspektori tatimor dhe çdo lloj tatimori, për t’i dhënë fund terrorit nën të cilin gjendet sot i gjithë biznesi dhe sidomos i vogli.

Së katërti, masa që do të prekin edhe biznesin e vogël, edhe konsumatorin, edhe biznesin e madh, kanë të bëjnë me dy komoditete të mëdha që janë të ekonomisë; karburanti dhe energjia elektrike. Çmimi i energjisë elektrike sot për biznesin dhe për konsumatorin është më i larti në Ballkan. Çmimi i naftës sot është më i larti në Ballkan.

Prandaj hapi i parë do të jetë eliminimi i taksës “Rama” mbi karburantit, 240 lekë/litër që u shtuan në 2014 dhe 2015 dhe e ka bërë shqiptarin të paguajë naftë dhe benzinë më të shtrenjtin në rajon, si dhe prezantimi i fashës për biznesin e vogël dhe prodhues. Do të jetë një çmim favorizues për këto kategori.

Së pesti, ka të bëjë me xhiron, do të përkthehet në rritjen e fuqisë blerëse, vendosjen e rrogës minimale në nivelin e 300 euros”, është shprehur Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Investimet e huaja, Basha godet qeverinë/ “Air Albania sajesë e papritur dhe e dyshimtë”

Publikuar

-

Nga

“Investimet e vetme të kësaj qeverie, avionë për shfaqje bajate që duken e zhduken”, kështu është shprehur nga qyteti i Fierit kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke vijuar akuzat ndaj qeverisë për mungesën e investimeve serioze në vend.

Kreu i demokratëve ka hedhur akuza konkrete, duke përmendur linjën e re ajrore në vend Air Albania, emri i së cilës iu vendo edhe stadiumit arena kombëtare.

Sipas Bashës, ky investim është një sajesë e dyshimtë dhe e papritur, burimi i të ardhurave të të cilit nuk dihet.

“Nuk flasim dot per nje investim te huaj perendimor pervec shfaqjeve bajate me mashtrime avionesh qe duken e zhduken nga linja ajrore e Turkish Airlines por lyer me bojën e Edi Ramës si Air Albania qe ndonese eshte nje sajese shume e dyshimte papritur na ka gjetur para per te financuar e per t’i vene emrin stadiumit. Se ku i beri ato para hajde merre me mend. Por e rendesishme eshte kjo. Qe nuk kemi asnje investim serioz te huaj.

LEXO EDHE:  Zyrtarja e lartë e PD-së “shuplakë” Bashës/ Je një humbës dhe gënjeshtar, të të vijë turp

LEXO EDHE:  Pas “shuplakave” të Berishës/ Lulzim Basha thërret Këshillin Kombëtar

Për mua, për PD në zemër të vizionit politik për nxjerrjen e vendit nga kriza është një biznes i çliruar nga kostot e larta, i çliruar nga taksat e karta, i çliruar nga regjimi banditesk i inspektorateve dhe tatimorëve, një biznesi i fuqizuar, një biznes i përtërirë. Kjo është parathënia e ripërtëritjes së ekonomisë së Fierit, i ripërtëritjes së ekonomisë kombëtare, i hapjes së vendeve të punës, dhe ndaljes së krizës sociale që po përkthehet në largimin më masiv të Fierit dhe qyteteve kryesore. Miqtë e mi, ne kemi një platformë të qartë për biznesin e vogël, shumë prej këtyre masave do të prekin të gjithë qytetarët dhe një pjesë prej tyre do të afektojnë pozitivisht edhe biznesin e madh, edhe biznesin prodhues”, është shprehur Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE