Connect with Us

DW: Shansi i fundit për Shqipërinë, Merkel takon të dielën Macronin

Politikë

DW: Shansi i fundit për Shqipërinë, Merkel takon të dielën Macronin

Publikuar

-

Që vende si Gjermania dhe Franca kanë qendrime krejt të ndryshme lidhur me hapjen e procesit të negociatave për antarësim mes BE-së dhe Maqedonisë së Veriut e Shqipërisë duket se nuk e shqetëson Parisin. Franca do ta bllokojë hapjen e planifikuar të bisedimeve me dy vendet e Ballkanit – Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë – për antarësimin e tyre në BE. Qeveria në Paris i konsideron të pamjaftueshme hapat ndërmarra në këto  dy vende, u shprehën të premten (11.10) në Bruksel disa diplomatë. Gjithashtu Franca kërkon një reformim thelbësor të procesit të antarësimit si kusht për të dhënë miratimin e saj.

Kritikohet ndër të tjera, që procesi i antarësimit është mjaft teknik dhe në rast të zhvillimeve problematike mund të ndalet me shumë vështirësi. Me veton e saj Franca del edhe kundër Gjermanisë, që bashkë me shumë shtete të tjera të BE-së është angazhuar për bisedimet e antarësimit. Qeveria gjermane i referohet vlerësimit të Komisionit të BE-së, që këto vende i kanë përmbushur kushtet për hapjen e negociatave dhe se Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë u janë premtuar bisedimet. Në fakt fillimi i bisedimeve të antarësimit do të duhej të vendosej të martën e ardhëshme (15.10) në takimin e ministrave të BE-së në Luksemburg. Por rezistenca e një vendi mjafton për ta penguar këtë. Në radhë të parë për Maqedoninë e Veriut një bllokim do të ishte i hidhur, sepse vendi me rreth 2,1 milionë banorë nisur nga perspektiva për bisedimet e antarësimit pranoi ndryshimin e emrit në Maqedonia e Veriut. Qeveria greke e pati kërkuar këtë, sepse edhe krahina veriore e Greqisë mban të njëjtin emër dhe druhej për pretendime eventuale territoriale.

LEXO EDHE:  Merkel për çeljen e negociatave: Gjermania jep rekomandim pozitiv për Shqipërinë  

Greqia ia doli të imponohet, sepse miratimi i bisedimeve të antarësimit në BE duhet të pranohet njëzëri nga të gjitha vendet anëtare. Ky vend e pati kushtëzuar pranimin për ndryshimin e emrit me shpresat për afrimin në BE. Si rrjedhojë shumë shtete e shohin me habi dhe nuk e kuptojnë veton e Francës. Një diplomat, sikurse njofton agjencia e lajmeve DPA të premten (11.10) tha, se “kush bllokon tani procesin e antarësimit mban përgjegjësi për ndonjë destabilizim të mundshëm në fqinjësinë tonë”. Një numër i madh shtetesh të BE-së ishin angazhaur për bisedimet e antarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Shansi i fundit për këto bisedime mbetet tani një takim i planifikuar për të dielën (13.10) mes kancelares Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron. /DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Lulzim Basha kryeson bindshëm në Shkodër/ Zbardhet rezultati

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha kryeson bindshëm në Shkodër/ Zbardhet rezultati

Në Shkodër është mbyllur procesi i numërimit të votave për kreun e ri të PD.

Burime për CNA.al bëjnë me dije se ka fituar Lulzim Basha me shumicë votash.

Nga 3100 anëtarë me të drejtë vote, rezultati është ky:

1037 vota Lulzim Basha

148 vota Agron Shehaj

14 vota Fatbardh Kadilli

20 vota Edit Harxhi/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përfundon  numërimi në Belsh/ Ky është rezultati final

Publikuar

-

Nga

Përfundon  numërimi në Belsh/ Ky është rezultati final

Ka përfunduar numërimi në bashkinë Belsh. Nga 396 votues kryeson Lulzim Basha, ndërsa nuk ka dalë asnjë votë e pavlefshme.

Sipas burimete të CNA.al rezultati është ky: Lulzim Basha 366 vota, Agron Shehaj me 18 vota, Edith Harxhi me 2 vota dhe  Fatbardh Kadilli me 10./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tepelena “mbështet” Bashën/ Sa vota ka siguruar

Publikuar

-

Nga

Edhe në Tepelenë kryeson Lulzim Basha. Burime për CNA.al bëjnë me dije se në këtë bashki Basha ka marrë mbështetjen e 96 demokratëve, Agron Shehaj ka arritur të sigurojë 46 vota, e ndjekur nga Edith Harxhi me 5 vota dhe Fatbardh Kadilli me 3 vota.

Gjithësej 152 vota./CNA.al

LEXO TE PLOTE