Connect with Us

PD udhëzime strukturave/ Vendi drejt zgjedhjeve të parakohshme?

Politikë

PD udhëzime strukturave/ Vendi drejt zgjedhjeve të parakohshme?

Publikuar

-

Zbardhen porositë e kreut të PD, Lulzim Basha për strukturat dhe kryetarët e grupseksioneve në parti për përgatitjen e zgjedhjeve të parakohshme.

“Situata në të cilën ndodhemi bën urgjente nevojën e verifikimit të listës elektorale në territorin e QV që ju mbuloni.Gjithashtu po kaq e rëndësishme është edhe procesi i anëtarsimeve të reja”, thuhet në një nga udhëzimet e Bashës.
Udhëzimet e Bashës:
Aneksi 1 – Sqarim që i shpërndahet strukturave të Partisë
Situata ne te cilen ndodhemi ben urgjente nevojen e verifikimit te listes elektorale ne territorin e QV qe ju mbuloni. Gjithashtu po kaq e rendesishme është edhe procesi i anetarsimeve te reja. Per permbushjen e detyrave te sipercituara eshte e nevojshme qe:

Kryetari i Grupseksionit, në bashkëpunim me Kryetarët dhe Sekretarët e Seksioneve, verifikojnë listat e zgjedhësve, kryejnë identifikimin e votuesve në terren duke i përcaktuar adresën, si dhe:
• identifikojnë për cdo QV votuesit tradicional të sigurt të Partisë Demokratike.
• identifikojnë nëse votuesit tradicional të sigurt të Partisë Demokratike vazhdojnë apo jo të jenë në territorin që mbulon QV.

Nëse nuk janë më banor të asaj QV, identifikohet zona ku kanë lëvizur brenda territorit të Degës (përcaktohet QV që e mbulon territorin), brenda territorit të Shqipërisë (përcaktohet qyteti apo fshati përkatës), apo nëse kanë emigruar jashtë Shqipërisë (nëse dihet shteti apo qyteti specifikohet).
• kontaktojnë votuesit tradicional të sigurt të PD për të garantuar vijimin e mbështetjes për PD.
• regjistrojnë në listën e zgjedhësve votuesit tradicional të sigurt të PD dhe plotësojnë me numrin e telefonit listën vetëm për votuesuesit tradicional të sigurt.

Identifikojnë votuesit tradicional të sigurt të PD që nuk janë anëtar partie.
Rimarrin kontakt me votuesit tradicional të sigurt të PD që nuk janë anëtar për t’i ftuar të angazhohen me përgjegjësinë e anëtarit në strukturat e Partisë Demokratike.

Është e preferueshme që votuesit që ftohen të marrin përgjegjësitë si anëtar partie të gatshëm për të përmbushur aktivisht përgjegjësitë dhe të drejtat e anëtarit, vecanërisht të jetë aktiv në veprimtarinë politike dhe elektorale të PDSH-së, si dhe të ndjekë jetën e brendshme organizative të saj;
Në këtë proces do të përfshihet Lidhja Demokratike e Gruas, nëpërmjet strukturave të saj në Degë dhe nivel grupseksioni, me synimin që jo më pak se 30 % e anëtarëve të rinjë të jenë femra. Procesi i angazhimit të Lidhjes Demokratike të Gruas, monitorohet nga Kryetarja e LDG në PDSH.

Forumi Rinor i Partisë Demokratike, nëpërmjet Kryetarëve të Degëve dhe Kryetarëve të FRPD në cdo grupseksion, identifikon të rinjtë e moshës 15 – 25 vjeç, me fokus të vecantë të rinjtë që fitojne te drejten per te votuar brenda 2019 dhe që mund të jenë votues për herë të parë ne vazhdim dhe i fton të angazhohen me përgjegjësi si anëtar të FRPD-së dhe/ose PD.

Në periudhën 1 – 15 Tetor 2019, puna të fokusohet tek identifikimi i votuesit tradicional të sigurt të PD, që kanë dëshirë dhe pranojnë të angazhohen me përgjegjësinë e anëtarit në strukturat e Partisë Demokratike.

I gjithë procesi i përcaktuar duhet të përfundojë brenda datës 31 Tetor 2019
Në Regjistrin Bazë të Anëtarësisë në format elektronik dhe shkresor në PDSH nuk regjistrohet asnjë anëtar i ri, që nuk ka dorëzuar dhe plotësuar në Sekretariatin Organizativ të PDSH Formularin e Aplikimit për Anëtar.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Afrim Krasniqi jep alarmin/ Kriza e gjykatave do thellohet vitin e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Institutit për Studime Politike, Afrim Krasniqi, tha në emisionin “Përballë” në RTSH se ngritja e institucioneve të reja të drejtësisë po has mungesë të burimeve njerëzore, për shkak më se shumë se gjysma e prokurorëve e gjyqtarëve nuk e kanë kaluar vettingun.

“Në atë kohë qeveria shqiptare ju përgjigj Komisionit të Venecias dhe thuhet tekstualisht në deklaratën e Komisionit të Venecias që qeveria na deklaroi që ne kemi potenciale të mjaftueshme njerëzore për zëvendësim. Në fakt koha sot po tregon që numëri i individëve që po largohen dhe numëri i individëve që ne sjellim në sistem përmes Shkollës së Magjistraturës shkon me diferencë deri në 5% minus. Nëse kjo vazhdon edhe në vitet e ardhshme shkon çdo vit me nga minus 5% dhe është një shifër jashtëzakonisht e larte dhe mund të na ndodh që vitin e ardhshëm të kemi probleme në të gjithë strukturën e Gjykatave të Apelit  dhe niveleve të tjera nëse ne nuk bëjmë një lloj rishikimi të strategjive për të sjellë prurje dhe prurje konkurues”, u shpreh Krasniqi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasjet për Kushtetusen/ Patozi: “Gjykata po përdoret si pretekst, duhet pakt kombëtar”

Publikuar

-

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, i ftuar në “Repolitiks”, ku po diskutohet kriza politike dhe përplasjet për Gjykatën Kushtetuese, u shpreh se në vetëvete Gjykata po përdoret si pretekst nga Presidenti, pasi Shqipëria ka patur kriza edhe më të thella se kjo.

“Në optikën time, unë nuk mendoj se është Gjykata Kushtetuese në thelbin e kësaj krizë, por po përdoret si pretekst. Kjo krizë ka prishur të gjitha balancat, megjithatë nuk është fundi i botës, Shqipëria ka patur gjera dhe më të rënda se kjo. Edhe sikur deklaratat e Presidenti Meta për rrëmbimin e Gjykatës dhe kompetencave të tij ti marrim si të mirëqena.

LEXO EDHE:  Altin Goxhaj zbulon farsën opozitare të Lulzim Bashës

Ikja e opozitës nga Parlamenti  dhe djegia e madateve për mendimin tim është më e rëndë.

Shqipëria sot ka nevojë për një pakt të madh kombëtar mes kampeve ku forcat kryesore të ëmarrin përgjegjësitë. Qveria të marrë në përgjegjësi sundimin me arrogacë të këtyre 6 viteve, ndërsa opozita, ikjen nga Parlamenti dhe djegjen e mandateve qe ishte akt vetëvrasës. Nëse kjo nuk ndodh, ne do bien në një krizë tjetër, pa dalur nga spiralja”, theksoi Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marsida Xhaferllari konfirmohet si anëtare e Gjykatës Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

E shumëdebatuara Marsida Xhaferllari është zyrtarizuar si anëtare e Gjykatës Kushtetuese. Në faqen zyrtare të kësaj Gjykate, që prej kohësh ka qenë jashtë funksionit, janë publikuar emrat e pesë anëtarëve të trupës së saj, ku krahas znj. Vitore Tusha, Elsa Toska, Fiona Papajorgji dhe z. Besnik Muçi, është dhe Marsida Xhaferllari. Së bashku me listën e anëtarëve janë publikuar dhe CV-të e tyre. Kujtojmë se trupa e plotë e Gjykatës Kushtetuese përbëhet nga nëntë anëtarë./CNA.al

LEXO TE PLOTE