Connect with Us

“Lista të hapura apo të mbyllura?”/ Salianji zbardh detaje mbi propozimin e PD-së për sistemin

Politikë

“Lista të hapura apo të mbyllura?”/ Salianji zbardh detaje mbi propozimin e PD-së për sistemin

Publikuar

-

I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” me gazetarin Arjan Çani, duke folur në lidhje me sistemin zgjedhor, ish deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, është shprehur se opozita nuk e ka ende një propozim konkret, mirëpo një gjë e tillë pritet të ndodh pas datës 15 tetor.

Sipas Salianjit, një gjë e tillë do të bëhet me qëllim për të shmangur aludimet se PD-ja bllokojë procesin.

“Unë jam pro sistemit kombëtar të votimit…

Në këtë mënyrë Rama nuk do të jetë më pronar i Partisë Socialiste.

Ne si opozitë nuk kemi një propozim konkret përsa i përket sistemit. Jemi të hapur ndaj çfarëdolloj propozimi.

Ne synojmë lista të hapura apo maxhoritar të pastër, por nuk është ky diskutimi. Ne fillimisht duhet të shmangim kriminalizimin. Nuk po synojmë ndryshimin sepse personi i kriminalizuar sot duhet të dënohet. Në qoftë se ai nuk ndërshkohet, atëherë nesër do ta kemi prapë të lirë të kandidojë në zgjedhje.

LEXO EDHE:  Vasili jep alarmin/ Për karrigen e Ramës po rrezikohet integrimi i vendit

PD-ja do të paraqes një projekt të plotë për sistemin. Një gjë e tillë do të ndodh pasi të kalojë data 15, pra dita e negociatave. Mirëpo, për momentin duhet të presim që të kalojë kjo situatë, me qëllim që të mos thonë që procesin e bllokojë PD-ja.”, ka deklaruar ndër të tjera Salianji./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Braktisi banorët e Astirit/ Komentuesit “kryqëzojnë” Bashën: Ti je një spurdhjak që shkatërrove PD

Publikuar

-

Nga

Një numër i madh komentesh janë bërë në postimin e kreut të PD, Lulzim Basha gjatë vizitës së tij në spitalin e Traumës ku ndodheshin të plagosur disa nga banorët e Astirit.

Ajo që bie në sy janë qytetarët që “i hakërrehen” kryedemokatit.
Shumë komentues kritikojnë Bashën për faktin se ai nuk iu gjend pranë banorëve të Astirit mëngjesin e sotëm kur policia kishte blinduar Astirin.

“Ti je një spurdhjak që pasi shkatërroi PD-në, vrave shpresat e ccdo shqiptari. Ti sot i dole krah Edi Ramës dhe diktaturës së tij! Je një ndryrësi, asgjë më shumë”, shkruan një prej komentuesve.

LEXO EDHE:  “Jo”-ja për negociatat, gabim strategjik”/ Balla: PE mirëpret reformat e gjyqësorit në Shqipëri

LEXO EDHE:  Vasili jep alarmin/ Për karrigen e Ramës po rrezikohet integrimi i vendit

“O Lul ke humbur humbur sot me shumë se ccdo herë në jetën tënde, pse nuk dole ti ndihmoje apo nuk të doli gjumi në orën 11. Turp të keni”, shkruan një tjetër komentues.

Kujtojmë se Basha shkoi pranë banorëve të Astirit në drekë, kur spitali u mbush me banorë të lënduar, por edhe policë të plagosur.
Ndërkohë në mëngjes kur situata ishte mjaft e tensinuar “Basha” braktisi këta banorë që mbronin me forcë shtëpitë e tyre./CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vetëpërjashtimi” i Kosovës”/ Rama i kthehet Kurtit: Faktet, më të nevojshme se predikimet kur je kryeministër

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, iu është përgjigjur deklaratave të kryetarit të Vetëvendosjes, Albin Kurti, se krijimi i mini Shengenit ballkanik është një gabim i pashpjegueshëm.

Në një intervistë për “Top Talk”, Rama është shprehur se “në 5 vjet rresht kryeministrat dhe presidenti i Kosovës janë shprehur dakord me gjithçka.”

Sipas kreut të qeverisë, “Predikimet janë të nevojshme në politik, por faktet janë edhe më se të nevojshme kur bëhesh kryeministër”, dhe idetë e Kurtit do të ndryshojnë me kohën.

“Në tryezën e 21 dhjetorit Albin Kurti do të jetë me patjetër i ftuar.

Kjo iniciativë (për krijimin e mini Shengenit ballkanik) nuk është e nxituar. Ka 5 vjet si iniciativë dhe marrja përsipër e nismës mes të tre vendeve për ta shtyrë iniciativën përpara, duke mos shtuar asgjë tjetër të re nga dokumentet përmbajtësore të iniciativës, përveç lëvizjes së lirë të njerëzve, ka qenë një betejë e gjatë e imja me presidentin e Serbisë dhe ku më në fund ai është dakordësuar gjë që na jep mundësinë të heqim kufirin me Kosovën.

Nuk ka absolutisht asgjë tjetër, pra çfarë nxitimi ka këtu. Përsa i përket konsultimit në 5 vjet rresht Kosova ka qenë e pranishme në tryezë, në 5 vjet rresht kryeministrat dhe presidenti i Kosovës janë shprehur dakord me gjithçka që sot ne duam të implementojmë, të zbatojmë, të konkretizojmë jo për vete po për njerëzit tanë.

LEXO EDHE:  Nga Ylli Pata/ Lëvizjet e para që po trondisin Ballkanin dhe Shqipërinë

LEXO EDHE:  Zbulohen faktet/ Basha u takua me vëllain e trafikantit para se të nisej për në Hollandë

Besoj që nëse ka vend për fjalën konsultë këtu, konsultohet ai që merr përsipër ose vendos të mos vij, jo ai që do shkoj siç të gjithë kanë shkuar. Pra nëse në një moment të caktuar dikush vendos që unë nuk do shkoj atëherë merr në telefon dhe thotë unë nuk do shkoj, tregon arsyet dhe nëse arsyet janë bindëse atëherë sigurisht që “jo-ja” mund të bëhet e përbashkët. Nëse nuk janë bindëse ai që thotë “Jo” rri me “Jo-në”, ai që thotë “Po” vazhdon me “Po-në”.

Predikimet janë të nevojshme në politik, por faktet janë edhe më se të nevojshme kur bëhesh kryeministër.

Meqënse po flasim për konsultimet, unë nuk jam pyetur kurrë kur u vendos tarifa 100% e Kosovës ndaj Serbisë, dhe nuk kam thënë pse s’më pyetët? Si? Tek?

Unë madje e kam vlerësuar dhe e kam cilësuar atë si një mjet të politikës së jashtme, e cila priste të sillte rezultate. Por kur kjo u kthye në një problem për politikën e brendshme, aty unë nuk jam dakord”, është shprehur Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Politikë e jashtme, për çështje të brendshme”/ Rama “thumbon” Thaçin pas samitit

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka asgjë për të shpjeguar…”, kështu është shprehur kreu i qeverisë Edi Rama, në një intervistë për “Top Talk” pas Samitit të Ohrit.

I pyetur se nëse ka patur diskutime me presidentin Thaçi apo kreun e Vetëvendosjes, Albin Kurti, për tu shpjeguar në lidhje me situatën, Rama është shprehur se s’ka asgjë për të shpjeguar.

Sipas, kryeministrit nëse arsyetimi i tij nuk kuptohet nga pala tjetër, atëherë kjo është si të bësh “politik të jashtme kundër Shqipërisë për çështje të brendshme.”

LEXO EDHE:  “‘Presioni’ i Rama-Braçes ndaj prokurorit, show”/ Salianji: Akt i mirëfilltë propagandistik

LEXO EDHE:  Nga Ylli Pata/ Lëvizjet e para që po trondisin Ballkanin dhe Shqipërinë

“Nuk kam patur kontakte me Thaçin dhe Kurtin, sepse nuk mendoj se ka gjë për të shpjeguar përball dy miqëve apo kolegëve. Kjo sepse nuk ka asgjë për të shpjeguar sepse ata e dinë shumë mirë arsyetimin tim rreth kërtij procesi.

Pastaj nëse Thaçi bën sikur nuk e kupton apo nuk do ta kuptoj kjo është punë për të, por ngjason si një politikë e jashtme kundër Shqipërisë për çështje të brendshme”, është shprehur Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE