Connect with Us

A ka “frikë” nga bisedimet me Albin Kurtin? Flet presidenti serb…

Kosova & Rajoni

A ka “frikë” nga bisedimet me Albin Kurtin? Flet presidenti serb…

Publikuar

-

Në intervistën për emisionin Opinion, Albin Kurti e bëri të qartë se do të jetë ai që do të drejtojë dialogun nga pala Kosovare. Por si e pret këtë zhvillim, presidenti serb dhe a do të ulet ai në një tryezë me kreun e Vetëvendosjes, i cili pritet të jetë dhe kryeministri i ri i Kosovës?

Aleksandër Vuçiç duke folur për Opinion, tha se edhe më Thaçin ka qenë e vështirë por ajo që kërkon është arritja e një kompromisi. Sipas tij nëse shqiptarët nuk duan kompromis, nuk ka problem, serbët do vazhdojnë të jetojnë dhe Serbia do të ketë më shumë autoritet në bashkësinë ndërkombëtare.

Për mua edhe ashtu ka qenë vështirë. Siç e shihni nuk kemi arritur tek rezultati. Nëse do të jetë me vështirë apo jo nuk e di, por për mua është vështirë që nuk kemi një zgjidhje të kompromisit dhe unë flas për gjëra serioze dhe jo për gjëra personale siç është ajo që Albin Kurti ka ofenduar të bijën time minorene duke e përfshirë në procese politike sepse njerëzit e ndershëm këtë nuk e bëjnë, por ta lëmë anash. Sa i përket Beogradit dhe Prishtinës, unë them që nëse nuk dëshironi kompromis nuk ka problem njerëz dhe vetëm na njoftoni dhe më thuani që nuk duam dhe ne do të themi në rregull do të vazhdojmë kështu të jetojmë, ne pak më mirë se ju, por me një autoritet më të madh se ju në bashkësinë ndërkombëtare që më vjen keq, por kjo është zgjidhja juaj me sa duket dhe nuk kam asnjë problem me këtë”.

Presidenti serb nuk jep një përgjigje se e kujt ishte ideja për shkëmbim territoresh, e atij, Hashim Thaçit apo e SHBA-ve? Teksa thekson se akuzat kundër tij bëhen për të fituar pikë në politikë, në kutitë e votimit ai merr më shumë vota.

LEXO EDHE:  "S'ka koalicion me parti që nuk e njohin Kosovën"/ Kurti paralajmëron zgjedhje të reja

Realiteti pa zgjidhje është ky. Nëse ky realitet është i keq? Jo, kemi jetuar edhe në kohë më të vështira. Por, është garantues i mjaftueshëm i së ardhmes së fëmijëve tanë? Nuk është. Kjo është arsyeja përse jam për zgjidhje të kompromisit. Dhe, të gjithë kuptojnë çdo gjë, por të gjithë bëhen si të marrë nga të gjitha anët dhe këtë e kam thënë qindra herë këtu dhe asnjëherë nuk kam tërhequr asnjë fjalë, pavarësisht sulmeve të forta dhe presioneve e të gjithave”./ Opinion

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

163 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut/ Pas dy muajsh nuk regjistrohen viktima

Publikuar

-

Nga

163 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut/ Pas dy muajsh nuk regjistrohen viktima

Në Maqedoninë e Veriut janë kofirmuar 163 raste të reja me Covid-19 që nga dita e djeshme.

Mësohet se pas dy muajsh, në këtë shtet nuk është regjistruar asnjë viktimë nga koronavirusi.

Ministria e Shëndetësisë së shtetit fqinj raporton se në 24 orët e fundit, 6 pacientë janë shtruar në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup.Në total 86 pacientë ndodhen të shtruar në spitale, nga të cilët 34 prej tyre mbahen me oksigjen.

LEXO EDHE:  “Vetëpërjashtimi” i Kosovës”/ Rama i kthehet Kurtit: Faktet, më të nevojshme se predikimet kur je kryeministër

LEXO EDHE:  “Vetëpërjashtimi” i Kosovës"/ Rama i kthehet Kurtit: Faktet, më të nevojshme se predikimet kur je kryeministër

Që nga fillimi i pandemisë numri i personave që janë infektuar me virus ka shkuar në 9.412, ndërsa janë shëruar 4.940 dhe kanë humbur jetën 432./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Thellohet bilanci në Kosovë/ 5 viktima nga Covid dhe 168 raste të reja gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Nga

Thellohet bilanci në Kosovë/ 5 viktima nga Covid dhe 168 raste të reja gjatë 24 orëve

Vijon të mbetet e rënduar situata nga koronavirusi në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit 5 pacientë e kanë humbur betejën me Covid-19, ndërsa janë konfirmuar edhe 168 rase të reja.

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 415 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë raste pozitive 168.LEXO EDHE:  Albin Kurti: I kam shkruar Edi Ramës, por nuk mora kurrë përgjigje

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 91 raste, komuna Podujevë 11 raste, komuna Ferizaj 10 raste, komuna Deçan 8 raste, komuna Pejë 8 raste, komuna Fushë Kosovë 7 raste, komuna Gjakovë 7 raste, komuna Drenas 5 raste, komuna Obiliq 5 raste, komuna Malishevë 4 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Shtime 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste, komuna Lipjan 2 raste dhe 1 rast nga komuna e Skenderajit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

30 të moshuar dhe 9 punonjës infektohen me koronavirus në azil në Prishtinë

Publikuar

-

Nga

30 të moshuar dhe 9 punonjës infektohen me koronavirus në azil në Prishtinë

30 banorë rezidentë dhe 9 anëtarë të stafit shëndetësor të një azili në Prishtinë kanë rezultuar pozitiv me koronavirus.

Ndër të tjera ministria bën me dije se dy nga të infektuarit janë në gjendje më të rëndë dhe të izoluar në hapësira të veçanta, njëri prej tyre është tashmë i hospitalizuar në SHSKUK, ndërsa 27 banorët tjerë të cilët nuk kanë simptoma, janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe të izoluar në dhomat e Shtëpisë së të Moshuarve dhe gjithashtu, stafi janë në vetizolim në shtëpitë e tyre.“MPMS në bashkëpunim me MSH dhe IKSHP janë duke ndërmarrë të gjitha masat që personave të moshuar t’iu ofrohet ndihma mjekësore për të gjithë ata të cilët kanë nevojë për kujdes intensiv, por gjithashtu edhe për personat tjerë rezidentë të cilët nuk janë të prekur me COVID 19. Në funksion të kësaj, MPMS në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë janë duke u angazhuar për të siguruar një ekip mjekësor, të cilët në mënyrë permanente do të jenë në shërbim të banorëve të Shtëpisë së Personave të Moshuar në Prishtinë, deri në tejkalimin e kësaj situate”, thuhet tutje në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE