Connect with Us

A është tejkalimi shkelje?/ Bardhi: Venecia konfirmoi se Presidenti nuk ka shkelur Kushtetutën

Politikë

A është tejkalimi shkelje?/ Bardhi: Venecia konfirmoi se Presidenti nuk ka shkelur Kushtetutën

Publikuar

-

I ftuar në “Mbrëmje në ABC”, Sekretari i Përgjithshëm, Gazmend Bardhi, ka komentuar vendimin e Komisionit të Venecias për Presidentin e Republikës. Sipas Bardhit “opinioni tregon se veprimtaria e Kuvendit dhe e partisë qeverisëse ishte një puç konsitucional”.

“Përgjigja zyrtare e Komisionit të Venecias është që Presidenti i Republikës nuk ka kryer shkelje dhe nuk jemi në rrethanat ku mund të shkarkohet nga Kuvendi apo Gjykata kushtetuese. Opinioni tregon se veprimtaria e Kuvendit dhe e partisë qeverisëse ishte një puç konsitucional për të kaluar një nga insitucionet e vetme jashtë kontrollit të qeverisë.”, shprehet Bardhi.

I pyetur se nëse ky tejlkalim kompetencash nga ana e Presidentit, përbëjnë apo jo shkelje, sekretari i PD-së, Bardhi, tha se ndryshimi i opinionit paraprak me atë përfundimtar është se në këtë të fundit, Komisioni shpreh qartë se “nëse ka patur apo jo tejkalim, do të duhet ta vendosë Kuvendi apo Gjykata Kushtetuese.”

“Ka një ndryshim në opinionin përfundimtar të miratuar sot, krahasuar me draftin. Ky është një nga rastet e veçanta që Komisioni i Venezias ndryshon qendrim referuar opinionit të ekspertëve. Në draftin final është specifikuar se nëse ka patur apo jo tejkalim, do të duhet ta vendosë Kuvendi apo Gjykata Kushtetuese. Edhe nëse ajo që ka thënë Komisioni i Venecias konsiderohet si tejkalim, duhet të merren në konsideratë rrethanat e tjera kushtetuese që kanë detyruar Presidentin të marrë vendimin. Në raport thuhet qartë konkluzioni se Presidenti i Republikës nuk ka kryer shkelje, siç ka bërë propagandë qeveria gjatë kësaj kohe. Deri më sot Presidenti Meta i ka qendruar betimit për respektimin e Kushtetutës.”, ka deklaruar ndër të tjera Bardhi./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

KPA e shkarkoi/ Meta fton në presidencë Besnik Muçin

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta pritet të zhvillojë një takim me Besnik Muçin.

Mësohet se Meta ka ftuar Muçin pas shkarkimit të tij nga Komisioni i Posaçëm i Apelimit.

Në fokus të diskutimeve do të jetë situata  e krijuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.

Ndërkohë pritet një sqarim zyrtar për mediat nga Presidenca./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kallëzimi i Metës ndaj Dvoranit/ Krimet e Rënda “lajnë duart”, ia kalojnë Prokurorisë së Tiranës

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka shpallur moskompetencën për hetimin e akuzave të ngritura nga  Presidenti Ilir Meta në drejtim të kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani.

Sipas News 24, Prokurorja e Përgjithshme Arta Marku e ka shqyrtuar padinë e Presidentit Meta dhe ia ka kaluar Prokurorisë së Tiranës për të vendosur nëse do të nisë apo jo hetimet.

LEXO EDHE:  “Draft-opinioni i Venecias, një show”/ Maliqi: Socialistët “godasin” Metën se kanë frikë nga Rama

Mësohet se Prokuroria e Krimeve të Rënda ka dorëzuar kallëzimin penal pranë Prokurorisë së Tiranës, e cila sipas Krimeve të Rënda, është kompetente për hetimin e dy veprave penale për të cilat Dvorani është akuzuar dhe kallëzuar nga Meta.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gara për Kryeprokuror/ KLP njofton Kuvendin për renditjen e kandidatëve

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë i ka nisur sot Kuvendit të Shqipërisë, listën me renditjen e kandidatëve për  Prokuror    të Përgjithshëm.

Në garën për Kryeprokuror, KLP të parin ka renditur Olsian Çelën, e dyta Arta Marku dhe e treta Fatjona Memçj.

Në letrën drejtuar Kuvendit, KLP bën të ditur se asnjë nga tre kandidatët në garën për Kryeprokuror nuk ka paraqitur ankimin, për renditjen.

“Në mbështetje të nenit 148/a pika 2 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, ligjit nr.115/2016 “Për organet e qeverisjes në sistemin e drejtësisë”, ligjit nr .97/2016 “Për organizimin dhe funksionimin e Prokurorisë në Republikën e Shqipërisë”; Këshilli i Lartë i Prokurorisë, në mbledhjen e tij të datës 14.11.2019 ka miratuar vendimin nr.236 “Për renditjen e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm”. Me mbarimin e afatit të ankimimit më datë 21.11.2019, rezultoi se asnjë nga kandidatët në këtë proces nuk ka ushtruar të drejtën e ankimit.

LEXO EDHE:  Dhunë në protestë, PD i përgjigjet Policisë/ Zbardhet letra

Për sa më sipër në bazë të nenit 34 dhe 35, të ligjit nr. 97/2016, “Për organizimin dhe funksionimin e Prokurorisë në Republikën e Shqipërisë”, si dhe tё nenit 21 pika 6 të Rregullores “Për kriteret dhe procedurën e përzgjedhjes së kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm të Republikës së Shqipërisë”; bashkëlidhur Ju përcjellim vendimin nr.236 datë 14.11.2019 të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe relacionin shpjegues, si pjesë përbërëse të tij.”-thuhet ndër të tjera në njoftimin e KLP-së.

LEXO TE PLOTE