Connect with Us

VIDEO/ Fituesi i çmimit “Nobel” mallkon kosovarët dhe boshnjakët: Shkofshi në ferr, atje ku jeni tashmë!

Kosova & Rajoni

VIDEO/ Fituesi i çmimit “Nobel” mallkon kosovarët dhe boshnjakët: Shkofshi në ferr, atje ku jeni tashmë!

Publikuar

-

Profesori norvegjez Kenneth Andresen ka shpërndarë një video në rrjetet sociale ku shihet fituesi i çmimit “Nobel” për letërsi Peter Handke, teksa mallkon kosovarët dhe boshnjakët me fjalët: “Shkofshi në ferr, atje ku jeni tashmë!”

Duke u rritur afër kufirit me Slloveninë, ai ishte një përkrahës i madh i ish-Jugosllavisë, e cila u manifestua më pas me përkrahjen për serbët gjatë luftës në Ballkan në vitet 90-të.

Në vitin 2006, Peter Handke mori pjesë në funeralin e ish liderit serb dhe të dyshuarit për krime lufte, Slobodan Millosheviç, një figurë të cilin ai e simpatizonte pavarësisht akuzave që kishte për genocidinm shkruan Insajderi.

LEXO EDHE:  Nxisnin urrejtjen fetare/ Shpallen në kërkim 2 ekstremistët

Mirëpo një herë shkrimtari austriak kishte mohuar masakrën serbe në Srebrenicë.

Pasi Peter Handke e përshkroi bombardimin e Serbisë nga NATO si krim lufte, ai ishte sulmuar nga politikanët dhe mediat, një periudhë që ai e përshkroi në librin e tij “Udhëtimi nga Dugout, ose shfaqja për filmin e luftës”.

Peter

Profesori norvegjez Kenneth Andresen ka shpërndarë një video në rrjetin social Twitter ku shihet fituesi i çmimit "Nobel" për letërsi Peter Handke, teksa ju drejtohet të mbijetuarve kosovarë dhe boshnjakë me fjalët: "Shkofshi në ferr, atje ku jeni tashmë!" / KultPlus.com

Gepostet von KultPlus.com am Donnerstag, 10. Oktober 2019

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Tentoi të hyjë në Kosovë me dokument të falsifikuar/ Arrestohet një shtetas serb

Publikuar

-

Nga

Një shtetas serb është arrestuar në pikën kufitare “Dheu i Bardhë”. Ai ka tentuar të futet në Kosovë me një patent shoferi që dyshohet të jetë i falsifikuar.

“Me urdhër të prokurorit dokumenti është konfiskuar”, thuhet në raportin policor.

Policia e Kosovës më tej thotë se rasti shkon në procedurë të rregullt./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Gati një tjetër marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë/ Grenell kërcënon me tërheqje të SHBA

Publikuar

-

Nga

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës duket se ka arritur një tjetër marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit. Richard Grenell tha për gazetën Koha Ditore se është arritur në parim marrëveshja për hapjen e hekurudhës mes Kosovës dhe Serbisë. Ai tha se ka marrë miratimin e palëve.

Më herët, amerikanët arritën marrëveshje për rinisjen e fluturimeve mes Kosovës dhe Serbisë.

Por duke folur nga Beogradi, pasi u takua me presidentin Aleksandar Vuçiç, Grenell tha se SHBA do të tërhiqet nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje.

“Mua më takon t’i ofroj të dy palët, u mbetet atyre të vendosin. Ata duhet të më thonë se çfarë duan dhe çfarë mendojnë. Po përpiqem për një orientim drejt një të ardhme më të mirë për njerëzit në Kosovë dhe në Serbi. Ne duhet të bëjmë gjithçka që të tejkalohet ajo që shihet si konflikt. Nëse të dy palët nuk duan të lëvizin për arritjen e një marrëveshje, ne do të tërhiqemi”, tha Grenell.

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon me fakte skandalin që po ndodh në Drimadhë/Mirë po na e bojnë…Foto

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon me fakte skandalin që po ndodh në Drimadhë/Mirë po na e bojnë…Foto

Ai ka përsëritur qëndrimin, sipas të cilit Kosova duhet të heqë taksën, teksa Serbia duhet të ndalojë përpjekjet e saj për t`i bindur shtetet ta tërheqin njohjen e shtetësisë së Kosovës.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Richard Grenell “ultimatum” Kosovës dhe Serbisë

Publikuar

-

Nga

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuar special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi i ka përcjellë mesazhe të qarta si Prishtinës edhe Beogradit.

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, tha në Prishtinë, se Kosova duhet të heqë taksat ndaj mallrave serbe, ndërsa nga ana tjetër Serbia duhet ta ndalë fushatën për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës. Këtë mesazh ambasadori Grenell do ta përcjellë edhe në Beograd, të cilin do ta vizitojë pas përfundimit të vizitës  në Kosovë.

Grenell: Nuk përzihemi tek qeveria

“Është shumë e rëndësishme që nëse duam përparim në zhvillimin ekonomik, taksa 100 për qind duhet të hiqet. Kjo është diçka që duhet të ndodhë në të njëjtën kohë kur edhe Serbia duhet të ndërpresë fushatën për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës”, tha ambasadori Richard Grenell, pas një takimi që zhvilloi me Albin Kurtin i mandatuar për krijimin e qeverisë së Kosovës dhe që është në biseda për arritjen e një koalicioni me LDK. Grenell takoi edhe liderin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, me të cilin tha se e ndau të njëjtin mesazh dhe përsëriti se SHBA nuk përzihen në bisedimet e formimit të qeverisë së Kosovës.

“Sapo u takova me liderët e LDK-së, dua që të falënderoj z.Mustafën që na ka pritur, kemi shikuar disa fotografi prej karrierës së tij dhe ai ka shumë eksperiencë. E ndava mesazhin e njëjtë që është se ne në Amerikë nuk jemi të interesuar që të përfshihemi ose se si do të formohet qeveria, ne jemi të interesuar në zhvillim ekonomik dhe e ndava vizionin tim për të arritur aty shumë shpejt duke hequr taksën ndaj mallrave serbe, ndërsa Serbia të ndalë fushatën për tërheqje të njohjeve të Kosovës”, tha Richard Grenell.

Richard Grenell dhe presidenti Thaçi

Thaçi: Roli i SHBA-së në këtë proces është i jashtëzakonshëm

LEXO EDHE:  Bankat fituan miliona mbi kurrizin e kosovarëve të varfër

LEXO EDHE:  Bankat fituan miliona mbi kurrizin e kosovarëve të varfër

I dërguari Special SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, erdhi mbrëmë vonë në Kosovë ku zhvilloi një darkë pune fillimisht me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Ky i fundit falënderoi ambasadorin Grenell dhe presidentin Donald Trump për marrëveshjen rreth linjës ajrore Prishtinë- Beograd, duke besuar që do të arrihet edhe marrëveshja finale Kosovë-Serbi. “Mendoj që është diçka e re, ajo që të tjerët nuk kanë arritur ta bëjnë është duke e bërë ambasadori Richard Grenell dhe administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Roli i SHBA-së në këtë proces është i jashtëzakonshëm dhe i pazëvendësueshëm. Kam besim të plotë se nën lidershipin e presidentit Donald Trump do të arrijmë deri te marrëveshja finale ndërmjet shtetit të Kosovës dhe Serbisë, e kjo do t’i ndihmojë shumë zhvillimit ekonomik, progresit, paqes dhe stabilitetit në rajonal”, tha Presidenti Hashim Thaçi. Edhe Presidenti Thaçi, tha ndërkaq se “ambasadori Grenell është i ngarkuar special për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi nga presidenti Donald Trump dhe vizita e tij në Kosovë  nuk lidhet me çështjet e brendshme dhe lokale politike”.

“Ne do të diskutojmë për dialogun, do të diskutojmë për çështjet që janë jetike të konsolidimit të shtetit të Kosovës dhe të kultivimit të përjetshëm të relacioneve në mes të Prishtinës dhe Washingtonit. Kështu që është jashtë agjendave lokale dhe elektorale kjo vizitë, por është agjendë e planifikimit të shtyrjes përpara të dialogut për çka kam besim. Përsëri e ritheksoj se me lidershipin e presidentit Trump do t’ia arrijmë”, tha Presidenti Thaçi.

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuar special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi po qëndron në rajon pak ditë pasi bashkë më këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien, ndërmjetësoi një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për rihapjen e linjës ajrore Prishtinë Beograd. Kjo linjë me të cilën do të operojë agjencia gjermane e fluturimeve Lufthansa, siç thuhet, do të përmirësojë lidhjet ekonomike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë./ DW

LEXO TE PLOTE