Connect with Us

Shengeni Ballkanik/ Berisha: Si pakti Tito-Enver për bashkimin doganor

Politikë

Shengeni Ballkanik/ Berisha: Si pakti Tito-Enver për bashkimin doganor

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me propozimin për krijimin e ‘Shengenit të Ballkanit’.

Sipas Berishës, ky është një pakt si Tito-Enver për bashkimin doganor dhe shënon përçarjen e re ataktive nga presidenti serbomadh Vuçiç dhe argati i tij Zografi Bis i Ballkanit!
” Ky akt, i cili përveçse vendos Shqiperinë në ombrellën politike të Serbisë dhe e largon nga ajo e Brukselit ka dy pasoja të renda direkte mbi shqiptarët.
Së pari izolon dhe vështirëson Kosovën në qendrimet e saj të drejta ndaj Beogradit.
Se dyti shkaëerron përfundimisht prodhimin bujqësor të Myzeqesë dhe të gjithë ultësirës bregdetare dhe fushës së Korçës, të cilat në kushte tejet të pabarabarta duhet të përballen me vërshimin masiv të prodhimeve bujqësore të Serbisë nëpërmjet klaneve mafioze të Ramës dhe klientelës së ti”, shkruan Berisha.

Postimi i plotë:
Shengeni Ballkanik si pakti Tito-Enver per bashkimin doganor!
Ky akt shenon nje perçarje te re dhe atavike nga presidenti serbomadh Vuçiç dhe argati i tij Zografi Bis i Ballkanit!
Te dashur miq, te deshtuar ne perspektiven e tyre europiane per shkak te karrigeve te pushtetit te tyre qe qendron mbi krimin dhe korrupsionin, dyshja Vuçiç – Zografi Bis shpallen sot ne Novi Sad nje pakt te firmosur ne vitin 1946 nga Josif Broz Tito dhe vasali i tij Enver Hoxha, ate te Bashkimit Doganor i gjithe ky ne kuadrin e shnderrimit te Republikes se Shqiperise ne Republike te 7 te ishJugosllavise. Ata e quajten kete pakt per te maskuar thelbin e tij perçares antishqiptar si Shengeni Ballkanik. Ne te vertet sot serbomadhi Vuçiç dhe Zografi Bis kane shpallur Mini Jugosllavine, ne te cilen vendin dikurshem te Bulatoviçit dhe Rrahman Morines, pra vendin e te dyve e zevendeson Zografi Bis dhe shpallin pa asnje studim Shengenin Ballkanik, ne te vertet Minijugosllavine pa tre republikat e saj Slovenine, Kroacine, Malin e Zi pa republiken e Kosoves.
Ky akt, i cili perveçse vendos Shqiperine ne ombrellen politike te Serbise dhe e largon nga ajo e Brukselit ka dy pasoja te renda direkte mbi shqiptaret.
Se pari izolon dhe veshtireson Kosoven ne qendrimet e saj te drejta ndaj Beogradit.
Se dyti shkaterron perfundimisht prodhimin bujqesor te Myzeqese dhe te gjithe ultesires bregdetare dhe fushes se Korçes, te cilat ne kushte tejet te pabarabarta duhet te perballen me vershimin masiv te prodhimeve bujqesore te Serbise nepermjet klaneve mafioze te Rames dhe klienteles se tij. sb/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deputeti krah Metës/ Të marrim pjesë të gjithë në manifestimin e dy marsit

Publikuar

-

Nga

Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi ka dalë sot hapur në krah të presidentit Ilir Meta, i cili një ditë më parë bëri thirrje për një protestë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në datën 2 mars.

Në një deklaratë për mediat, deputeti Maliqi theksoi se është në mbështetje të Presidentit për mbrojtjen e Kushtetutës, ndërsa shtoi se do t’i bashkohet manifestimit të 2 marsit.

“Shqipëria sot është në luftë me krimin. Shteti nuk funksionin, por bën shoë, ndërsa parlamenti është i kapur. Jam në mbështetje të presidentit për të mbrojtur Kushtetutë dhe do t’i bashkohem manifestimit të dy marsit”-tha ndër të tjera deputeti Maliqi.

Më tej, ai i drejtoi një mesazh edhe Policisë së Shtetit, për të cilën tha se duhet të distancohet nga urdhërat politikë.

LEXO EDHE:  Takimi “kokë më kokë” Nano-Berisha/Batutat e debatit me rekord shikimesh

LEXO EDHE:  Detaje nga mbledhja e grupit të PD/ Ja çfarë kërkoi Berisha

“Policia e shtetit duhet të përgjigjet si ajo e 91, të distanciohen nga urdhërat politikë të Sandër Lleshit, i cili shet mend me gazin lotsjellës”-theksoi deputeti Maliqi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasja qeveri-president/ Analisti: Kanë injoruar standardet e etikës dhe përgjegjësisë

Publikuar

-

Nga

Analisti Afrim Krasniqi thotë se presidenti ka të drejtë në disa nga shqetësimet e tij në lidhje me nismat e fundit ligjore të mazhorancës.

Por, sipas tij rruga që ka zgjedhur Presidenti për adresimin e tyre është e gabuar dhe nuk ka asgjë presidenciale në të.

“E njëjta edhe me qeverinë, e cila komunikon me institucionet e pavarura dhe kritikët e saj me ligjërimin e nivelit të një organizate militante partie. Replikat qeveri-president kanë injoruar tërësisht standardet minimale të etikës, sensit të masës, transparencës dhe të përgjegjësisë. Presidenti e mazhoranca kanë mekanizma të shumtë institucional për adresimin e shqetësimeve të tyre. Komunikimi i tyre jo në institucione por me modelin e mitingut në rrugë, tëitter apo facebook, tregon edhe njëherë se sa e brishtë është e mbetet sistemi i demokracisë hibride në Shqipëri”, thotë Krasniqi.

Ai shprehet se tradita negative e njësimit të institucioneve me personin dhe më pas e tërheqjes së institucionit në beteja personale, e mbivendosjes së axhendave partiake personale mbi axhendat shtetërore e institucionale, është tregues i qartë se oligarkia jonë politike e konsumuar nga mbipushteti dhe skandalet e tranzicionit nuk ka më pothuajse asgjë pozitive për të dhënë.

LEXO EDHE:  Takimi “kokë më kokë” Nano-Berisha/Batutat e debatit me rekord shikimesh

LEXO EDHE:  Edi Rama i bën reklamë biznesit të nipit të deputetit socialist

“Debati i ditëve të fundit dhe me siguri edhe i ditëve të ardhshme është vetëm një prej akteve të shumta që provojnë këtë”, përfundon analisti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqipëtar mos rri po duku”/ Leonard Olli mesazh të fortë: Të ndalim diktaturën

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ndërsa kujton 20 shkurtin e vitit 1991, kur u rrëzua busti i Enver Hoxhës, e cilëson këtë si datën më domethënese, që sipas tij vrau frikën tek shqiptarët.

“20 Shkurti i vitit 1991 si një ndër datat më domethënëse te Shqiperise, dëshmoi pa ekuivok se atë ditë shqiptarët vrane friken, goditen në zemër diktaturen, duke rrëzuar e terhequr zavrrë simbolin me famekeq te saj, bustin e diktatorit.

Ky moment shënoi edhe zyrtarisht fundin e regjimit më të egër komunist në Europë, që për rreth 50 vite kishte vrarë shpresën dhe lirinë!”-shkruan Olli.

LEXO EDHE:  Po digjet “kështjella blu”/Sali Berisha të rikthehet në krye të PD, ndryshe …!

LEXO EDHE:  21 Janari, krimi që akuzon Metën, Ramën, Berishën dhe Bashën

Më tej, ai thekson se sot më shumë se kurrë historia rrezikon të ripërsëritet, prandaj Olli ka një mesazh të fortë për shqiptarët, ndërsa thekson se “Sot, më shumë se kurrë, qartazi kuptohet se historia mund të ripërsëritet dhe neodiktatura kërcënon frikshëm lirinë dhe shpresën. Është në dorën tonë dhe vetëm në dorën tonë në se do lejojmë diktaturën e urisë të na nënshtrojë apo ta ndalim ashtu si në 20 Shkurt të ’91! Shqipëtar mos rri po duku shqipëtar!”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE