Connect with Us

Sazan Guri numëron 20 të zezat e Europës për Shqipërinë dhe shqiptarët

Opinione

Sazan Guri numëron 20 të zezat e Europës për Shqipërinë dhe shqiptarët

Publikuar

-

Nga Sazan Guri

* Ato të zeza që thotë z. Rama për Europën janë mëse të vërteta, por problemi është se ai nuk thotë te zezat e veta.

Le të marrim me rradhe 20 të zezat e Europës për Shqipërinë dhe Shqiptarët:
1. Nuk njeh luften e pellazgeve 8000 vjet para krishtit, qe zmbrapsi popujt afrikane pas shkretirezimit te Saharase drejt Nilit, e me qellim drejt europes.

2. Nuk njeh, me keq akoma ben sikur nuk njeh, kulturen dhe shpikjet e para e te shumta te njerezimit prej parakeve te shqiptarise qe jane ata pellazgo-ilir e thraro-epir.

3. Nuk njeh luften e Trojes dhe rapsodite pas saj, si veper e popujve te mesiperm, por ja u njeh poujve qe ende s’kishin zbritur apo lindur.

4. Qellimisht ngaterron Akilin, Aleksandrin e Madh si nip i tij, apo Pirron e Epirit si nip i te dyve, duke i lidhur me origjine te popujve fqinje.

5. Nuk pranojne sherbimin e madh qe ky popull i beri kristianizmit me birin e madh (dardan) nga e njejta qyteze me Ibrahim Rugoven, sic qe Konstandini the Great.

6. Nuk pranojne si bir shqiptari (dardanin) nga Shkupi, legjslatorin e pare te Kushtetutes se Botes Justinianin e pare.

7. Nuk pranojne Kushteuten e pare te njerezimit 7000-9000 vjecare “Te Drejten e Vjeter Dokesore Shqiptare-Kanunin”, mbi dhe pas te ciles ngrihet ajo shumere (3200 vjet pk, e Hamurabit 1700 vjet p.K, e Trojes 1200 vjet p.K, Greke 600 vjet para K, Romake 450 vjet paraK, e Justinianit 560 pas K, e Napoleonit 1800, etj.)

8. Nuk pranojne shtetin me modern te kohes (1054 – 1479), sic ishte ajo e Arberit.

9. S’kane c’i bejne figures se heroit europian Skenderbeut, dhe prap rreken se mos gjene ndonje te care per ta quajtur mercenar.

10. Nuk pranuan historine e lavdishme te popujve ilirik nga pushtimi i dhunshem i saj ne 167 para K, ku edhe guret e sokakut nuk i lane pa djegur (si Emil Pauli i jati dhe Pal Emili i biri) deri ne ate otoman, duke shnderruar emrin e gadishullit nga ilirik (popuj te lire) ne ballkanik (futja kot) .

11. Nuk pranojne gjuhen e pare te njerezimit, si gjuhe meme qe zberthen, sipas Konices, tingulin e fundit te dashurise dhe timbrin e fundit te dhimbjes, qe gjuhet me 1 milion fjale (gjuhet bija) nuk e kane dot kete luks.

LEXO EDHE:  Lubonja: A do reflektojë Donald Lu se drejtësia nuk lihet në dorë të Ramës?

12. Nuk pranojne qe e rropen kete vend me 1867 me traktatin e Shen Stefanit dhe e ndane si placke tregu me 1878 me traktatin e Bismarkut.

13. Nuk pranojne qe e lane vetem kete vend para 3 perandorive (Rusi, Turqi, Austro-Hungari) dhe 4 fuqive te medha, Angli, France, Itali, Gjermani, dhe tre cakejve (Serbi, Greqi, Mali i zi) qe kerkonin, respektivisht, dalje ne Adriatik dhe zhdukjen e kombit At.

14. Nuk pranuan pavarsine e Shtetit Shqiptar prej 8 vitesh, kur te tjeret i formonin me zor.

15. Nuk pranuan luften e popullit shqiptar ne ndarjen e botes ne Jalte, te cilet e harruan se diskutuari, ku krimineli me i madh i historise njerezore, e krahasoi kete popull me race Qeni, por shyqyr qe kemi porosine e nje bir shqiptari, me origjine nga Sinica e Pejes, themelues i SHBA-ve qe ka lene porosine – me shihni Shqiperine, dhe Presidenti amerikan ngriti vecse nje dolli per fatet e popujve te vegjel, dhe Shqiperia shpetoi per here te dyte (e para me 1920, me te njejtin motiv) nga kthetrat e cakejve europiane.

16. Menjehere europianet me lindjen e demokracise ne vendet lindore (1990) vune kufijt midis shteteve katolike nga njera ane dhe atyre ortodokse e muslimane nga ana tjeter.

17. Dhe sot kane vene kufij midis shteteve katolike e ortodokse nga njera ane dhe atyre muslimane nga ana tjeter.

18. Neser me 18 Tetor, do te vene kufij midis Shqiperise dhe gjithe te tjereve perfshi edhe ato muslimane,

19. Pra, midis Atit qe i lindi, dhe bijve te paudhe e mekatare, qe keta europiane kerkojne ta nxjerrin ne azil, atje larg te patrajtuar, te pakallur mbi dhe, te mpakur, te plakur, te pakur, te rrudhur, te ndrydhur, por te gjithe harrojne genin shqiptar EV13, qe ka genin protoplazme brenda, gen nga merret vaksina per te kuruar te tjeret.

20. Vetem nje gje na duhet neve shqiptareve, te njohim vetveten, te respektojme dhe te duam njeri tjetrin, dhe e kaluara te na mesoje si te ndetojme te ardhmen.
21. E fundit, mos harroni qe tani te merreni me Sazanin??/!!! Jepini

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Pasojat e revoltës së 2 marsit, çfarë po synon Ilir Meta dhe parashikimet e kobshme të analistëve

Publikuar

-

Nga

Nga Ylli Pata –

Pas shpalljes së revoltës së 2 marsit, kur Ilir Meta, siç tha publikisht, do t’i bjerë Kryeministrisë dhe Kryesisë së Kuvendit që ndodhen në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, komentatorët e analistët kanë nisur të parashikojnë pasojat e mundshme.

Të cilat duket se kanë një kolorit të gjerë resonance, nga përplasja civile, pra rikthimi i molotovëve ndaj Kryeministrisë, apo edhe më shumë se kaq, e deri tek eleminimi fizik i Ramës, që e përmendi Frrok Çupi.

Por realisht duket se është një fotokopje e 2017-s dhe 2019-s, kur opozitat braktisën institucionet dhe dolën në rrugë.

Një vit më parë ndodhi e pandodhura në Shqipëri, që ishte dalja totale e opozitës nga çdo përfaqësim politik institucional, me logjikën për të bllokuar Parlamentin e me synimin për të krijuar kapsllëk institucional, që mund të prodhonte një zgjidhje të negocuar drejt një qeverie jashtë parlamentare e zgjedhje të reja, sipas kushteve të Metës e Berishës.

Një pjesë e madhe e analistëve vunë bast që nuk do të ketë zgjedhje lokale më 30 qershor dhe këtë e thanë aq me pathos, sa vunë në lojë edhe kredibilitetin e tyre profesional.

Kur më 30 qershor zgjedhjet u zhvilluan dhe madje normalisht, kënga ndryshoi sikur të mos kishte ndodhur asgjë, dhe ata që thanë të kundërtën as u skuqën e as u zverdhën, po ndryshuan këngën.

Kishte nga ata që paralajmëruan edhe vrasje politike, si pasojë e daljes nga sistemi të një pjese të kastës politike. Por natyrisht nuk ndodhi asgjë.

Po më 2 mars çfarë do të ndodhë, përveç presionit, nëse Meta shpërndan Parlamentin me dekret Bulevardi dhe niset të futet në Kryeministri?

Sipas gjasave, do ketë skena tensioni si ato të një viti më parë apo edhe më shumë, në varësi edhe të përgatitjes së forcave të rendit.

LEXO EDHE:  Pse Basha duhet të dorëhiqet bashkë me Ramën

LEXO EDHE:  “20 milion për çdo shtëpi të ndërtuar në fshat pas tërmetit”/ Si Rama po tallet me qytetarët

Por synimi apo pasojat janë thjesht që ky tension të ndikojë në vendimarrjen e Samitit të Zagrebit për hapjen e negociatave.

Një vendim pozitiv i vendeve anëtare pas dhënies së 1.15 miliardë eurove për rindërtimin duket se konsiderohet si kob për Metën në radhë të parë, por edhe për qarqe të tjera të opozitës, pasi ata kështu e kanë nisur kauzën e tyre, si një përplasje fatale me Ramën.

Meta synon t’i heqë kryeministrit të paktën një arritje.

Ndryshe do të ishte sikur ata ta kishin zhvilluar këtë opozitë si një alternativë e Edi Ramës, ku mund të kishin korrur konsensus edhe më shumë, madje mund të kishin qenë aktorë kryesore, si në 1.15 miliardëshin e rindërtimit, ashtu edhe në hapjen e negociatave me BE-në.

Kështu ndodhi më PS-në në 2008, kur kreu i grupit parlamentar të saj, Valentina Leskaj, ishte në delegacionin shqiptar kur u dha ftesa për anëtarësim në NATO.

Ndërsa ambasadori amerikan Uithers, e cilësoi Ramën një javë para atij vendimi si “burrë shteti”, pasi nuk e përdori politikisht tragjedinë e Gërdecit.

Rama nuk erdhi në pushtet një vit më pas, edhe pse doli parti e parë, si pasojë e koalicionit Meta-Berisha. Politika nuk është gjë tjetër veçse dialektikë e zhvillimeve të atyre që një klasë mbjell çdo ditë.

Kjo lloj opozite ka mbjellë vetëm erën e zhurmën dhe është e ditur që do të korrë vetëm furtunën, që siç para një viti erdhi nga jashtë…

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Armir Shkurti/ Grusht shteti, por jo si thotë Meta!

Publikuar

-

Nga

ilir meta

Befas na doli “Grusht Shteti”. Majtas – djathtas, përtej të majtës e së djathtës, politikë a facebook janë ndarë dysh: Ka grusht shteti në Shqipëri – nuk ka grusht shteti në Shqipëri. Meqë “bombën” e lëshoi Ilir Meta, ata që janë me Metën, edhe kur nuk e dinë ç’është, betohen se ka! Ata që janë kundër Metës, edhe kur e dinë ç’është, thonë se nuk ka grusht shteti të Ramës.

JEMI EDHE NE!

Me avokatin Altin Goxhaj, vite më parë , po shumë më përpara, kur Presidenti i sotëm ndante tepsinë me Edi Ramën, kemi denoncuar grushtin e shtetit me të cilin Edi Rama ka kapur gjithë pushtetet.

Thjesht për ish njeriun e Metës, Brahon e Ramës që e quan sot  qesharak këtë nocion, se “Rama e ka pushtetin tashmë”, le të sqarojmë pak se ç’është kjo gjëja:

Grushti i shtetit është uzurpim me forcë a mjete jodemokratike të një pushteti nga një diktator, ushtarak a grupim politik. Ndërkohë në Shqipëri:

1. Kemi uzurpimim e Parlamentit me ndihmën e kryetarit të ish opozitës dhe fabrikimit të një opozite fasadë që s’përfaqëson askënd.

2. Uzurpimin dhe kontrollin e plotë të sistemit gjyqësor përmes të ashtuquajturës “Reformë në Drejtësi” të cilën, ndryshe nga sa qe paraqitur në publik, na e pohoi se e ka kërkuar dhe bërë ky vetë e jo të huajt. Në emër të saj tashmë u bënë jo muaj por vite që vendi është pa Gjykatë Kushtetuese e pa gjykatë të lartë. Për rrjedhim, ligjet NUK KA AS KUSH I INTERPRETON E AS KUSH I KTHEN MBRAPSH KUR JANË TË GABUAR, TË PADREJTË pse jo edhe KRIMINALË

LEXO EDHE:  “Luli dhe Lubonja”/ Një mesazh për doktor Berishën

LEXO EDHE:  “Luli dhe Lubonja”/ Një mesazh për doktor Berishën

3. Përmes shpopullimit masiv e sistematik të vendit dhe zëvendësimin e të ikurve me emigrantë nga vende të mjera të planetit.

4. Në kundërshtim me aspiratën për ” identitet dhe bashkim kombëtar” që ende kemi në kushtetutë, ka anashkaluar Kosovën për një marrëveshje okulte me një vend aspak mik të Shqipërisë dhe shqiptarëve: Serbisë. Marrëveshje që e ka shpallur si nismë të tijën e jo të imponuar prej BE apo SHBA.

Pa vazhduar me të tjerë argumenta, kthehemi tek konteksti i sotëm.

Dosja e GRUSHTIT TË SHTETIT me të cilin Edi Rama ka uzurpuar çdo pushtet në vend është kyçi që çmonton ESTABLISHMENTIN e për rrjedhim edhe OLIGARKINË në Shqipëri. E kemi artikuluar, bashkë me avokatin Goxhaj se VETËM kushtet e një grushti shteti bëjnë nul ligjet, aktet, kontratat e PPP – ve, përmes të cilave Edi i Gjithëpushtetshëm i ka shitur të ardhmen e vendit një oligarkie tepër të dyshimtë për vet ekzistencën e Shqipërisë e më tej, kombit shqiptar.

Ky “kofini pas të vjelave” që lëshoi Meta është po aq kriminal sa vetë GRUSHTI I SHTETIT nëse përdoret thjesht si sllogan për të motivuar edhe një tjetër protestë a valë protestash. Kauzës kyçe për ndryshimin rrënjësor të politikës shqiptare as Meta e askush s’ka moral ta përdorë si një trap për të hedhur lumin! Do të thotë: PA NJË DOSJE TË PLOTË PENALE, CIVILE E ADMINISTRATIVE, PARAQITUR INSTITUCIONALISHT BE, SHBA E INSTITUCIONEVE TË TJERA NDËRKOMBËTARE, çdo përdorim i termit “GRUSHT SHTETI” është shërbim ndaj Edi Ramës për shkak të zhvleftësimit dhe degradimit të konceptit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Andi Bushati/ Ku fshihet hilja e 1.15 miliardë eurove

Publikuar

-

Nga

Që kur ka përfunduar Konferenca e Donatorëve në Bruksel, që e joshi Shqipërinë me mirazhin e 1.15 miliardë eurove, një tabor mbështetësish të Edi Ramës po i bien më fort se kurrë daulleve të propagandës. Ashtu sikurse ndodh në regjimet më totalitare në histori, ku thuhet se luftën e fitoi Stalini, pallatet i ndërtoi Çaushesku, digat e hidocentraleve i ngriti Enveri, e gjitha po tenton të shitet si një meritë personale e njeriut të vetëm që simbolizon mbarë kombin.

Natyrisht, në raste të tilla edhe politikanë të tjerë, që i lënë një vend shumë më të vogël në aktivitetin e vet propagandës, reken t’i përdorin në favor të tyre ngjarje të tilla. Por në Shqipëri, ajo që ndodhi në Bruksel, po shndërrohet në karikaturë duke mbytur çdo lloj debati tjetër.

Sot, ne nuk dimë ende se sa nga ato para të premtuara janë doancione dhe sa kredi, madje edhe antarët e kabinetit qeveritar japin shifra të ndryshme. Sot, ne nuk dimë se sa aftësi ka Shqipëria për t’i thithur ato para në mënyrë që borxhi të mos shkojë kacafiu. Sot ne nuk dimë se sa e zonja është administrata jonë për t’i përvetësuar ato grante. Sot quhet herezi të përmendësh se eksperienca botërore tregon se vetëm gjysma e parave të premtuara mbërrijnë në destinacion.

Debatit racional dhe të ftohtë i janë mbivendosur klithmat me hosanna për liderin global. Në vend që të diskutohet se çfarë u arrit realisht në Bruksel, këtu çirren se si ishte përbetuar Rama se do t’i nxirrte paratë nga fundi i dheut; në vend që të kthjellohen shifrat, këtu i qahet halli liderit që ishte zgjuar i vetmuar natën e 26 nëntorit; në vend që të flitet se sa para është e mundur të mbërijnë në destinacion, këtu evokohet kalvari i Ramës, që duhet t’i gjente budallenjve dhe gratë e humbura pas tërmetit; në vend që të parashikohet se kur futen njerëzit në shtëpitë e reja; këtu glorifikohet roli i aktorit – lypsar për t’i  marrë para arabëve.

LEXO EDHE:  Çfarë do të thotë nëse fiton PD këtë betejë me anë të Kolegjit Zgjedhor?/Ja si përgjigjet Luan Rama

LEXO EDHE:  Astrit Patozi jep mesazhin e fortë/ Ja kush mund ta rrëzojë Edi Ramën

E gjitha kjo përpjekje që demonstron në mënyrë të neveritshme fytyrën autokratike të regjimit të Rilindjes i është mbivendosur si një tavan i xhamtë pyetjeve të zakonshme që do të ishin shuar në një vend normal: Sa zgjat koha nga premtimet e deri tek disbursimi i parave dhuratë? Deri në ç’masë duhet pranuar kostoja e kredive të buta? Pas këyre eurove që janë thithur, ç’duhet bërë me borxhin e fshehtë të koncesioneve dhe PPP-ve? A duhet të ridalë sërish qeveria në treg të hapur për eurobondin dhe deri në ç’masë duhet të kërkojë kredi të reja?

Në pikun e masturbimit verbal të dishepujve të Ramës, të ngresh pyetje të zakonshme quhet gati armiqësore. Duke glorifikuar autokratin në pushtet, ata po pengojnë një bilanc real të asaj që ndodhi vërtet në Bruksel.

Në këtë rast ata po sillen njësoj si dy vite më parë kur spërkateshin me shampanjë për hapjen e negociatave që nuk ndodhi kurrë. Ata janë i njëjti tabor që na kanë vizatuar Shqipërinë e pastruar nga hashashi i ç’rrënjosur nga policia e Saimir Tahirit, dhe po të zakonshmit që e komentonin si fitore ekselente rezultatin e Rilindjes në votimet e 30 qershorit.

Pikërisht fakti se ata janë hedhur sërish, si me buton, në skenë është një indicie që duhet të dyshojmë për atë që ngjau realisht në fillim të javës.

Le ti lëmë një moment t’i bien daulleve, le të durojmë edhe ca ditë hosanatë për padronin e tyre dhe vetëm pastaj, kur daullexhinjtë të lodhen, kur ahengu të pushojë, le të ulemi të qetë dhe të analizojmë fitoren 1.15 miliardshe të Edi Ramës. Për të kuptuar të vertetën reale të asaj që morëm dhe nuk morëm nga konferenca e kreditorëve, duke e zhveshur atë nga refleksi atavik për të glorifikuar tiranët.

LEXO TE PLOTE