Connect with Us

Reuters: Franca kundër çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Politikë

Reuters: Franca kundër çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Publikuar

-

Franca është kundër çeljes së negociatave në tetor për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
Sipas asgjencisë së lajmeve Reuters, Franca kërkon rivlerësim në vitin 2020.

“Franca është shprehur kundër fillimit të negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë tani për tani, thanë burime diplomatike për Reuters, duke hedhur një hije mbi ambicien e vendeve për t’u integruar me Perëndimin”.

Më shumë se gjysma e 28 vendeve anëtare të BE-së, si dhe zyrtarët e saj të lartë në Bruksel, po përpiqen të shpërblejnë të dy shtetet e Ballkanit për reformat duke rënë dakord për të filluar bisedimet e pranimit.  Ministrat e BE do të diskutojnë çështjen përsëri në Luksemburg të martën para se liderët të takohen në Bruksel për një samit në 17-18 tetor.

“Kjo është shumë zhgënjyese për shumicën e vendeve anëtare. Besueshmëria jonë është në diskutim,”-tha një diplomat nga një vend i gatshëm të hapë dyert për vendet kandidate në Ballkanit Perëndimor.

LEXO EDHE:  Vendimi pozitiv i CDU-CSU/ Ish anëtari i PD: Shpërblim për shqiptarët, Basha dhe Rama karagjozë

“Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë bërë shumë. Po, mbetet shumë më tepër për të bërë, por hapja e bisedimeve për anëtarësim është vetëm hapi i parë, procesi do të zgjasë me vite dhe ata do të duhet të plotësojnë të gjitha kriteret para se të pranohen. ”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rekrutues prostitutash”/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar zbulon prapaskenat e debateve PD-PS

Publikuar

-

Nga

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri ka reaguar ashpër në lidhje me të ashtuquajturat debate televizive mes PS dhe PD.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri shkruan se debatet në fjalë u ngjajnë rekrutuesve të prostitutavae qe u mbushnin mendjen vajzave te reja se “me prostitucion do besh para e dashur”

Sipas Kullurit si Basha dhe Rama janë tallur me shqiptarët gjatë vitit 2019.

“Të shikoje nëpër studiot e debateve “ciftet e te dashuruarve PS-PD” qe debatonin me analistet ishte nje spektakel i shemtuar politik! Si rekrutues prostitutash qe u mbushnin mendjen vajzave te reja se “me prostitucion do besh para e dashur”! I percane, i perdoren, i nxiten ne lufte dhe dje i tallnin duke u mbushur mendjen se e gjithe 2019 politike ishte nje shaka! Se per qytetaret dhe militantet nuk kane asnje merak. Per ta jane thjeshte “mbushesa topi”, apo me keq “minj laboratori”!”-shkruan Kulluri në postimin e tij./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“O mashtrues, si nuk ke turp”/ Ramës i dështon propaganda,  qytetarët i “nxjerrin bojën”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama kohët e fundit ka ndryshuar ritualin e tij të mëngjesit. Tashmë Rama nuk thotë “mirëmëngjes” duke publikuar një ndër “punët e mëdha”, që pretendon se po bën qeveria e tij, por ka filluar e publikon fjalë të shenjta të personaliteteve botërore.

Sot Rama e ka nisur ditën duke cituar Papa Benediktin XVI, “Djalli e merr forcën nga pavendosmëria dhe halli se ç’mendojnë të tjerët”.

Por, pas këtij postimi qytetarët, të cilët duket se nuk i besojnë më propagandës së Ramës, kanë shpërthyer në kritika dhe akuza në drejtim të kreut të qeverisë.

“Pse nuk publikoni më punët e javës? Apo keni mbaru gjitha punet e jemi në rregull?”-shkruan një qytetar.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan “Hap fabrika e vende pune, për këto kanë nevojë shqiptarët e sa ma pak “fjalë të urta e të shenjta”. Sjell investitor të huaj sidomos europiano-perendimor se mbaroi Shqiperia!”.

LEXO EDHE:  Vendimi pozitiv i CDU-CSU/ Ish anëtari i PD: Shpërblim për shqiptarët, Basha dhe Rama karagjozë

LEXO EDHE:  Vendimi pozitiv i CDU-CSU/ Ish anëtari i PD: Shpërblim për shqiptarët, Basha dhe Rama karagjozë

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Krejt Shqipëria u mbush me drogë, mafie e me vrasje çdo ditë po shikojmë vrasje neper rrugë. Tani edhe me snajper ja kanë nis. Ndalo krimet e mos u merr me përralla e me shkrime te Papes po ndreqe Shqiperinë”

Më tej, një tjetër shkruan “O mashtrues, nuk te ben leku njeri. Ngele duke kerku timonin por harrove qe nuk je i afte te drejtosh as makinen e jo me nje shtet. Ti ske turp e ska vlere ajo shprehja. Por te zente haku i atyre qe po vuajne nga tahmaja jote.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Majlinda Bregu jep alarmin/ Ja çfarë rrezikon Ballkani Perëndimor

Publikuar

-

Nga

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu duke folur sot në një konferencë parlamentare për integrimin, ka vënë theksin tek zhvendosja e popullsisë në rajon.

Majlinda Bregu theksoi se ky është një presion i jashtëzakonshëm, ndërsa shtoi se shifrat e të rinjve që duan të ikin nga vendi i tyre janë alarmante.

Sipas Bregut këto shifra tregojnë se çfarë rrezikon të ndodhë në vitet në vijim në rajonin tonë, nëse nuk integrohen në BE.

“Jemi në një presion të jashtëzakonshem të zhvendosjes së popullsisë në rajon. Në vitet e fundit është larguar rreth 1/3 e popullsisë. Dhe kjo nuk është një dukuri në rënie. Rreth 23 % e të rinjve në Rajon nuk janë as punë, as në shkollë dhe as trajnime. Kjo është mjaft shqetesuese për çfarë do të ndodhë në vitet në vijim.

LEXO EDHE:  Do habiteni sa kohë duhet të fitosh milionin e parë në Shqipëri

LEXO EDHE:  Shqipëria, e 18-a me borxhin më të lartë në Europë nga 45 shtete; por e fundit për konkurrueshmëri

Alarmante janë edhe shifrat e Balkanbarometrit, sipas të cilit, 61% e të rinjve në rajon janë pro integrimit europian dhe shpresojnë që e ardhmja europiane të ndryshojë realitetin në vendin e tyre, por po 61% e tyre janë gati të largohen nga vendi i tyre”-tha ndër të tjera Majlinda Bregu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE