Connect with Us

Ngjarja e rëndë në Kavajë/ Zbardhen detajet shokuese

Kronika

Ngjarja e rëndë në Kavajë/ Zbardhen detajet shokuese

Publikuar

-

Të tjera detaje tronditëse kanë dalë në dritë në lidhje me ngjarjen e rëndë në Kavajë, ku një person ka mbetur i vrarë me armë zjarri, ndërsa është plagosur rëndë edhe efektivi i policisë Bledar Toci.

Mësohet se shkak i këtij konflikti të armatosur që la pas një viktimë dhe një të plagosur rëndë është bërë një grua.

Viktima, Dritan Haxholli ka shkuar i armatosur në shtëpinë e ish-të dashurës rreth orës 02:00 të natës për t’u sqaruar pasi ishin ndarë.

LEXO EDHE:  U kap me armë pa leje/ Gjykata merr vendimin për policin grek

Ai ka qëlluar me armë sapo ka hyrë në banesë, ku ndodhej edhe polici i burgjeve i thirrur nga vajza. Ky i fundit është kundërpërgjigjur duke qëlluar me armën e shërbimit.

Vetë polici, i cili është i afërm i vajzës në fjalë ka mbetur i plagosur, ndërsa ish-partneri i saj, shtetasi Dritan Haxholli ka humbur jetën.

Tronditet Kavaja/ Vritet një person, plagoset një efektiv policie

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Ishte shpallur në kërkim/ Policia e gjen të fshehur në tavanin e shtëpisë 23 vjeçarin

Publikuar

-

Nga

Policia e Dibrës ka arrestuar një 23-vjeçar i cili konsiderohet me rrezikshmëri të lartë. Në sajë të operacionit të koduar “Stadiumi” është vënë në pranga Mariglen Hoti nga Burreli.
Mbi bazën e hetimeve dhe informacioneve të marra, shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat bënë lokalizimin e vendodhjes së autorit M. H., 23 vjeç, banues në Burrel dhe në kuadër të operacionit policor “Stadiumi” u bë kapja e tij, i cili kur ka parë që Policia kishte rrethuar banesën e tij është fshehur në tavanin e saj, por pas kontrollit është vënë në prangat e Policisë.
Ky shtetas, në orët e vona të natës së datës 30.10.2019, në afërsi të stadiumit të qytetit Burrel është përfshirë në një konflikt me shtetasin K. Ll., duke qëlluar me armë zjarri në drejtim të tij.

NJOFTIMI I PLOTE
Mat,Dibër
Një tjetër i kërkuar me rrezikshmëri shoqërore bie në prangat e Policisë.
Finalizohet operacioni policor “Stadiumi”.
Kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale “Armëmbajtja pa leje” dhe “Prishja e qetësisë publike”.
23-vjecari, i dënuar më parë për veprat penale “Dhuna në familje”, “Vjedhja” dhe “Kundërshtim i urdhrit të punonjësit të Policisë”.
Shërbimet e Komisatiatit të Policisë Mat, pas 1 muaji hetimesh proaktive, nën drejtimin e Prokurorisë ka bërë të mundur zbardhjen dhe dokumentinin e ngjarjes, si dhe identifikimin e autorëve të përfshirë në një konflikt me armë.
Mbi bazën e hetimeve dhe informacioneve të marra, shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat bënë lokalizimin e vendodhjes së autorit M. H., 23 vjeç, banues në Burrel dhe në kuadër të operacionit policor “Stadiumi” u bë kapja e tij, i cili kur ka parë që Policia kishte rrethuar banesën e tij është fshehur në tavanin e saj, por pas kontrollit është vënë në prangat e Policisë.
Ky shtetas, në orët e vona të natës së datës 30.10.2019, në afërsi të stadiumit të qytetit Burrel është përfshirë në një konflikt me shtetasin K. Ll., duke qëlluar me armë zjarri në drejtim të tij.
Gjithashtu, është shpallur në kërkim dhe vijon puna për kapjen e shtetasit K. Ll.
Vijon puna për gjetjen dhe sekuestrimin e armës së përdorur nga shtetasi i lartpërmendur.
Materialet hetimore do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Mat, për veprime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Deklarata e fortë e prokurorit italian/ Mafia shqiptare e lidhur me Ndrangheta, ja si të izoloni kriminelët  

Publikuar

-

Nga

Prokurori i Antimafies italiane, Federico Cafiero De Raho ishte i pranishëm sot në një konferencë të përbashkët për mediat me ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Në fjalën e tij, Federico Cafiero De Raho theksoi sot se regjimi i posaçëm i burgosjes së personave të cilët rezultojnë anëtarë të bandave të krimit të organizuar është mjet që parandalon lidhjet e tyre me persona të tjerë që ndodhen jashtë qelive të burgut.

Po ashtu ai ka deklaruar se mafia shqiptare është e lidhur me Ndraghetën dhe sipas tij organizatat marrin sasi të mëdha kokaine të eksportuara që kthehen në pasuri që shtrihen jo vetëm në Evropë.

“Me kriminalitetin e Ndrangheta krimi shqiptar ka lidhur marrëveshje punojnë shpesh të dyja palët dhe organizata zhvillohet mbi një territor të tërë evropian, mbi portet e Evropës, organizatat marrin sasi të mëdha kokaine të eksportuara që kthehen në pasuri që shtrihen jo vetëm në Evropë.  Organizata italiane “Ndrageta” e ka shtrirë edhe në Kanada, Amerikë veprimtarinë e saj. Ajo  ka baza të fuqishme dhe kjo e bën të mundur të jetë shumë e përhapur e të vërë mënjanë një pasuri shumë të madhe.Me angazhimin që Italia ka treguar në luftën kundër krimit mafioz në vitet 80-90 por edhe kundër grupeve të tjera kriminale Italia ka fituar një legjislacion shumë të fuqishëm, aty ku u mendua që të gjendeshin mënyra specifike për luftën ndaj mafies.

LEXO EDHE:  “Vrasja në ish-Bllok”/ Ervin Mata kërkon të flasë

LEXO EDHE:  U kap me armë pa leje/ Gjykata merr vendimin për policin grek

Italia po përpiqet ta përhapë si konfiskimi parandalues që është mjet shumë i duhur për të goditur pasuritë mafioze, ai politikan qe e hartoi legjislacionin u vra nga mafia dhe parlamenti priti deri sa u vra dhe prefekti i Plermos dhe më pas parlamenti miratoi një ligj themelor që përmirësoi mjetet, por duhet të ndodhte edhe ngjarja e rëndë ku u vra gjyqtari Falcone me eskortën e tij që të miratoheshin dispozitat ligjore, që ka të bëjë me regjimin në burg të posacëm për ata që kanë kryer vepra penale mafioze.”-tha ndër të tjera prokurori italian.

Më tej, ai theksoi se është e rëndësishme që të ndalohen lidhjet e mafias shqiptare me jashtë.

“Drejtësia shqiptare është duke përshkuar një rrugë të ngjashme me atë të Italisë, duhet ndaluar mafia që të vazhdojë të qeverisë e të mbajë lidhjet me jashtë. Të burgosurit duhet të kenë një ndërprerje totale me të gjithë lidhjet jashtë, të ndërpriten bisedat dhe të ndiqen bisedat moment pas momentiKy mjet i fuqishëm, burgimi me regjim të posaçëm, do flasim sot edhe në lidhje me menaxhimin e pasurive të sekuestruara që ka rëndësi të madhe për të luftuar mafie”-u shpreh Federico Cafiero De Raho.

LEXO TE PLOTE

Kronika

E rëndë/ Gjendet një trup i pajetë në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Një trup i pajetë është gjendur në orët e para të mëngjesit të sotëm në Tiranë, te “Brryli”.

Mësohet se viktima është një mashkull, identiteti i të cilit ende nuk dihet.

Viktima është S. B.,75 vjeç dhe sipas policisë nuk janë konstatuar shenja dhune, apo dëmtime  nga  faktorë të tjerë.

Grupi hetimor po vijon punën për sqarimin e mëtejshëm të rrethanave të ngjarjes.

LEXO TE PLOTE