Connect with Us

Meta sulmon opozitën/ Nuk merr përgjegjësitë…

Politikë

Meta sulmon opozitën/ Nuk merr përgjegjësitë…

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta në një intervistë për “Open” ka sulmuar opozitën teksa tha se nuk merr përgjegjësitë e saj për të parandalur konfliktet aktuale.

“Ne kemi një kryeministër që nxitjen e konfliktit e ka kthyer në strategji me qëllim që të mbulojë atë që po ndodh në këtë vend, për të shmangur vëmendjen nga mënyra e qeverisjes dhe për të shfokusuar nga shashkat.

Patjetër, edhe opozita nuk është se nuk shkëlqen në transferimin e përgjegjësive te të tjerët dhe që nuk merr dot përgjegjësitë e saj në kohë për të parandaluar konflikte apo për të mos rënë viktimë e politikës së aktit të kryer që bën kryeministri për t’i vendosur ata gjithmonë në pozita të vështira dhe për t’i provokuar dhe për t’i nxjerrë jashtë institucioneve.

LEXO EDHE:  “Kush e thirri që s'vajti opozita”/ Manjani kërkon dialog politik?

Unë përgjegjësitë e mia i kam mbajtur në çdo kohë, në çdo detyrë që kam patur. Këtu në detyrën e Presidentit jam i sigurt dhe jam i bindur që kam bërë më të mirën dhe do të bëj më të mirën për të respektuar Kushtetutën dhe për t’u sjellë si një President i shtetit të së drejtës”, u shpreh Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Patozi kërkon ndryshime rrënjësore/ “Politika shqiptare ka nevojë për një tërmet”

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi deklaroi se politika shqiptare ka nevojë për një tërmet dhe për ndryshime rrënjësore.

“Shoqëria ka nevojë për një tronditje. Politika shqiptare ka nevojë për një tërmet. Le të shërbejë ky revolucion i dështuar, le të shërbejë lidhja e krimit me politikën, le të shërbejë kjo tryezë për ndryshime rrënjësore”, tha Patozi.

Përsa i përket tryezës së Reformës Zgjedhore, ku është ulur tashmë edhe opozita joparlamentare, koordinatori i BD theksoi se nuk do të nxjerrë ndonjë produkt.

LEXO EDHE:  “Kush e thirri që s’vajti opozita”/ Manjani kërkon dialog politik?

LEXO EDHE:  Tjetër tradhëti e LSI-së dhe Kryemadhit ndaj PD-së

“Unë kam dyshimin se kjo tryezë nuk do të nxjerrë ndonjë produkt. Them se kjo tryezë po bëhet për të ruajtur statuskuonë. Unë mendoj se opozita nuk e ka seriozisht për zgjedhjet e parakohshme. Demokratët dhe opozita duhet ta kuptojnë që ajo që iku iku dhe duhet të hedhin sytë tek e ardhmja”, u shpreh ai në emisionin “Open”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndoka jashtë kontrolli/ “Vetëm po e vramë, Rama nuk ik ndryshe nga pushteti”

Publikuar

-

Nga

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka, nuk e ka përmbajtur vetën mbrëmjen e sotme përballë panelistëve në studion e “360 Gradë”.

Ndoka tha se Rama nuk ik nga pushteti, vetëm po e vramë.

 “Ne kemi një agjendë ndërkombëtare, vetëm nëse e vrasim Ramën, se ndryshe nuk ik prej pushtetit ai. Pra opozita bëri maksimumin e mundshëm. Ne e dimë që nuk hiqet me demonstrata, por ndërgjegjësohet, ka një reflektim ka një reagim prej qytetarëve dhe prej faktorit ndërkombëtar.”/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama duhet t’i ketë dhënë diçka Bashës…”/ Aleati i Ramës zbulon çfarë fshihet pas tryezës së “Zgjedhores”

Publikuar

-

Nga

Aleati historik i partisë që drejton kryeministrit Edi Rama, Paskal Milo, tha mbrëmjen e sotme se pas uljes në tryezën e Reformës Zgjedhore të opozitës, fshihet një kompromis.

Milo deklaroi se Rama duhet t’i ketë dhënë diçka Bashës, që u ul pa pretendime, ndërsa theksoi se, nëse vendi shkon në zgjedhje të parakoshme, me këtë sistem zgjedhor, opozita nuk ka gjasa të fitojë.

“Në këtë kthimin në tryezë, unë mendoj se ka diçka: ose është një kompromis dypalësh në distancë, ose me ndërmjetësim ndërkombëtarësh. Duhet t’ju kenë dhënë diçka, që u ulën në tavolinë pa pretendime, se nuk e besoj të jenë kaq naivë dhe, nuk dua të përdor ndonjë fjalë tjetër, që të shkonin ” si cjapi te kasapi”, se të jeni të bindur se, nëse bëhen zgjedhje të parakohshme, pa ndryshuar sistemin dhe me këto rregulla loje, mbështetur në rekomandimet e OSBE/ ODIHR , opozita nuk ka gjasa të fitojë zgjedhjet”, u shpreh Milo në emisionin “Opinion”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE