Connect with Us

Ilaçe dhe midhje kontrabandë/ Arrestohet 1 person, procedohet doganieri

Kronika

Ilaçe dhe midhje kontrabandë/ Arrestohet 1 person, procedohet doganieri

Publikuar

-

Policia e Korçës ka finalizuar operacionin antikontrabandë të koduar “Zëmblaku”.
Si rezultat i këtij operacioni, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:
• N.V, 42 vjeç, banues në Korçë.
Si edhe filloi procedimi penal në gjendje të lirë ndaj shtetasve:
• N.B, 58 vjeç, banues në Durrës (me detyrë doganier pranë Doganës së Kapshticës) dhe
• E.Sh, 22 vjeç, banues në Tiranë.
Në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore, se në autobusat e linjave Athinë-Shqipëri dhe Turqi-Shqipëri, transportoheshin mallra të dyshuara kontrabandë, si edhe gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet e Policisë, në aksin rrugor Kapshticë-Korçë, në afërsi të fshatit Zëmblak, në mjetin autobus tip “Setra”, me drejtues shtetasin N.V., si edhe në mjetin autobus tip “Benz” në të cilin udhëtonte si pasagjer shtetasi E.Sh., u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale:
– 50 kg midhje (shpuese shkëmbi), produkt i ndaluar që prej vitit 2013, për të hyrë dhe për t’u tregëtuar në Republikën e Shqipërisë.
– Një sasi medikamentesh, veshjesh dhe pajisjesh të ndryshme, të cilat shtetasit e mësipërm dyshohet se i kanë kaluar kontrabandë, pa i deklaruar tek autoritetet doganore në Kapshticë.
Shtetasi N.B, dyshohet se ka shpërdoruar detyrën, duke mos ushtruar kontroll në mjetin tip “Setra”, me drejtues shtetasin N.V.
Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës të Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Kontrabanda me mallra të ndaluara”, “Kontrabanda me mallra të licencuara”, “Tregtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë”, “Kontrabanda me mallra të tjera” dhe “Shpërdorimi i detyrës”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Kapet në Tiranë “Escobari” turk/ Kërkohej për trafikimin e 14 miliardë euro drogë

Publikuar

-

Nga

Ekstradohen dy shqiptare per vrasje

Një 53-vjeçar nga Turqia është arrestua më 24 dhjetor 2019 në Tiranë. Bëhet fjalë për Faruk Baybesin, i njohur si “Eskobari” turk, i cili akuzohet për trafik heroine.

Lajmi për kapjen e këtij personi nuk është publikuar nga policia shqiptare,raporton Report tv.

Në vitin 2003, 53-vjeçari Faruk Baybesin është dënuar në mungesë nga gjykata franceze e Loire Atlantique e me 30 vjet heqje lirie për trafikimin e e 14 miliardë euro drogë në Evropë.

LEXO EDHE:  “Lumë” droge drejt Greqisë/ Kapet mat i riu shqiptar

LEXO EDHE:  'The Guardian' ngre alarmin/Ilaçet fallso po rrezikojnë jetën e njerëzve

Në dhjetor 2019 Gjykata e Tiranës ka vendosur ndaj turkut të arrestuar masën e arrestit me 40 ditë me qëllim ekstradimin e tij në Francë.

Edhe drejtësia francezë i ka përcjellë autoriteteve shqiptare dosjen penale kundër tij dhe kërkesën për ta dorëzuar Faruk Baybesin.

Ndërsa pak ditë më parë, Gjykata e Tiranës ka filluar procedurat për ekstradimit e turkut./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Po transportonte 63 kg drogë / Arrestohet në kufi 40 vjeçari

Publikuar

-

Nga

Policia Kufitare ka goditur një tjetër rast të trafikimit të lëndëve narkotike.

Shërbimet e Policisë Kufitare, në vijim dhe në zbatim të planit të masave për shtimin e kontrolleve në Pikat e Kalimit Kufitar dhe në kufirin e gjelbër, me qëllim parandalimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare, bazuar dhe në analizën e riskut, ditën e djeshme kanë kaluar në vijën e dytë për një kontroll më të detajuar një automjet tip “Mitsubishi” ku dyshohej se mund të transportohej lëndë narkotike.

Pas kontrollit të imtësishëm të ushtruar nga shërbimet e Policisë Kufitare, në bashkëpunim me ato doganore me ndihmën edhe të qenit antidrogë, në automjetin në fjalë është konstatuar se në pjesën e poshtme të dyshemesë ishte hapur një vend i posaçëm për fshehjen e lëndes narkotike.

Pas konstatimit, specialistët e narkotikëve kanë nxjerrë disa pako me lëndë narkotike të cilat pas peshimit kanë rezultuar të jenë 63.7 kilogramë të llojit kanabis sattiva.

LEXO EDHE:  ‘The Guardian’ ngre alarmin/Ilaçet fallso po rrezikojnë jetën e njerëzve

LEXO EDHE:  I vjedhin portofolin dhe e dhunojnë me sende të forta/ Policia arreston autorët (emrat)

Në përfundim të veprimeve proceduriale, specialistët për hetimin e narkotikëve kanë arrestuar në flagrancë drejtuesin e mjetit shtetasin A.H., 40 vjeç, lindur në fshatin Cakran, Fier dhe banues në Sarandë. Materialet do t’i referohen Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kanosi me thikë bashkëshorten/ Parandalohet krimi në familje

Publikuar

-

Nga

Policia e Shkodrës ka arrestuar në flagrancë një 41-vjeçar, për kanosje dhe dhunë në familje.

Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër, falë reagimit të shpejtë dhe ndërhyrjes në kohë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit K. Z. 41 vjeç, banues në lagjen “Tre Heronjtë”, Shkodër.

Arrestimi i tij u bë, pasi në banesë ka ushtruar dhunë fizike, si dhe ka kanosur me mjet prerës (thikë) bashkëshorten e tij, shtetasen F. Z., 38 vjeçe.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua thika me të cilën ka kanosur bashkëshorten.

LEXO EDHE:  I vjedhin portofolin dhe e dhunojnë me sende të forta/ Policia arreston autorët (emrat)

LEXO EDHE:  Fier/ Dogana sekuestron 108 goma makinash kontrabandë

Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, për veprat penale Dhuna në familje”, “Kanosja” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta”./CNA.al

LEXO TE PLOTE