Connect with Us

Horoskopi i ditës, 10 tetor 2019

Sociale

Horoskopi i ditës, 10 tetor 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Çiftet do kenë një dite te zakonshme dhe aspak problematike. Për ta jeta do jete edhe me e bukur se me pare. Yjet do i ndihmojnë beqaret te gjejnë personin me te përshtatshëm, por ata duhet te bëjnë shume përpjekje qe ta bëjnë atë për vete. Sektori i financave nuk ka për te qene aspak i keq. Gjithë perkujdesi i treguar kohet e fundit do japë frytet e veta.

DEMI 21. prill – 21. maj

Gjate kësaj dite do keni dëshira te çmendura ju te dashuruarit, por partneri do jete gati te beje çdo gjë qe ju dëshironi. E sigurt qe do përjetoni emocione te jashtëzakonshme. Beqaret do kenë disa njohje, por duhet te tregohen te duruar. Ne këtë mënyrë do bëjnë edhe zgjedhjet e duhura. Marsi do ua vështirësojë paksa punët ne planin financiar dhe duhet te tregoheni shume me te vëmendshëm.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Sot do jeni me te çliruar ju te dashuruarit dhe do bëni gjera qe nuk i kishit menduar kurrë se mund t’i bënit një dite. Mbrëmja ka për te qene edhe me e zjarrte. Beqaret pa u lodhur shume do e gjejnë shpirtin e tyre binjak. Ne fakt personi ka qene shume pranë për gjithë këto kohe, por ata nuk e kishin kuptuar. Ne planin financiar do keni vështirësi, por nuk duhet qe te dorëzoheni. Beni përpjekje për ta ndryshuar situatën.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Te dashuruarit do kenë një dite goxha te qete dhe pa probleme. Gjerat për ta kane për te ecur mire prandaj është momenti i duhur edhe për ndonjë bisede serioze. Beqaret do kenë plot mundësi për te filluar aventura te këndshme. Si fillim duhet te zgjedhin personin qe do kenë ne krah. Ne planin financiar do ndiqni strategji strikte dhe do arrini ta stabilizoni situatën.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Urani do e beje marrëdhënien tuaj ne çift edhe me te forte sot. Do arrini te merreni vesh për çdo gjë me partnerin dhe se bashku mund te planifikoni diçka te veçantë. Beqaret nuk duhet te humbasin asnjë mundësi për shkak te krenarisë qe kane. Buxheti nuk do jene ne gjendjen me te mire. Gjithsesi mos rrezikoni me lojëra fati sepse do dilni te humbur dhe do pendoheni gjate.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Dite plot ngjyra do jete kjo për gjithë ju te dashuruarit. Do jeni mjaft sensuale dhe do e përkëdhelni pafundësisht njeri-tjetrin. Beqaret do kalojnë momente shume me te veçanta se me pare. Qe ne orët e para te mëngjesit ata do realizojnë takime mjaft interesante. Ne planin financiar mund te keni edhe disa vështirësi te vogla, por kjo nuk do te thotë qe te vini kujën. Beni përpjekje për ta normalizuar gjendjen.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Do jeni me te përkujdesur ndaj partnerit tuaj gjate kësaj dite dhe do dini si t’ia shprehni me tepër ndjenjat. Pasditja dhe mbrëmja ka për te qene edhe me emocionuese. Për beqaret do filloje një histori e bukur dashurie qe do i beje te ëndërrojnë. Ne planin financiar do jeni me te motivuar dhe do merrni te gjitha masat e nevojshme qe gjendja te mbetet e mire. Asgjë e keqe nuk ka për te ndodhur.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Ka rrezik qe dita e sotme te jete goxha e ndërlikuar për ju te dashuruarit. Do keni te tjera pikësynime nga partneri dhe kjo do beje qe te debatoni here pas here me njeri-tjetrin. Beqaret do ëndërrojnë me shume nga sa duhet dhe realiteti do ju duket me zhgënjyes. Ne planin financiar mos ndërmerrni rreziqe te mëdha sepse po doli ndonjë e papritur mund te mbeteni pa para.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dëgjojini me kujdes ato qe do ju thotë partneri gjate kësaj dite sepse po filluan problemet vështirë se mund ta riktheni kohen pas. Beqaret sado qe te mundohen nuk kane për ta gjetur dot as sot personin e ëndrrave dhe do vazhdojnë te mbeten te vetmuar. Gjendja financiare ka për te qene disi me e ekuilibruar kështu qe mund te shpenzoni me qetësisht dhe me më pak kursim.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite shume melankolike do jete kjo e sotmja për juve qe jeni ne një lidhje. Ne shume momente do mbylleni ne vetvete dhe do mendoni për ato qe keni kaluar. Beqaret do përjetojnë ndjenja shume te forta për dike dhe do ja shprehin ndjenjat pa u menduar gjate. Buxheti nuk do jete aspak ne gjendje te mire kështu qe bëni kujdes me çdo hap qe do hidhni.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Një person i trete do ndikoje mjaft tek jeta juaj ne çift gjate kësaj dite dhe do ua prishe harmoninë qe mbizotëronte. Do jeni gjithë kohës te mërzitur sot. As beqaret nuk do jene me fat ne dashuri dhe do ndihen keq duke mbetur ende vetëm. Për fatin e mire financat do jene te mira. Shfrytëzojeni rastin për te shlyer borxhet dhe për te bere disa investime te rëndësishme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Me bekimin e yjeve, jeta juaj ne çift do jete shume me e bukur e me harmonike sot. Nuk do keni asgjë për çfarë te ankoheni sepse ai qe keni ne krah do mundohet t’ua plotësojë një e nga një te gjitha dëshirat. Beqaret do e takojnë shpirtin e tyre binjak, por do preferojnë te presin pak kohe para se te marrin vendime te mëdha. Ne planin financiar nuk do keni asnjë lloj problemi, kështu qe mund te shpenzoni te qete, por me maturi.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

12 km për një certifikatë! Skandali në Lezhë

Publikuar

-

Nga

Mbi 10 mijë banorë të Balldrenit të Lezhës, u duhet të bëjnë afro 12 km për të marrë një certifikatë, apo një tjetër shërbim nga Zyra e Gjendjes Civile.

Atyre u duhet të udhëtojnë drejt Blinishtit, pasi Zyra e Gjendjes Civile është mbyllur tashme prej një muaji. Shkak për këtë është bërë dalja në pension të punonjëses, ndërkohë që Bashkia e Lezhës dhe Ministria e Brendshme, ende nuk e kanë miratuar zëvëndësuesen e re.

Kjo situatë, ka sjellë shqetësime tek banorët, pasi e gjithë zona duhet të presë që të vijë një zëvëndësuese nga një fshat tjetër.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 2 mars 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 8 nëntor 2017

Administratori i Balldrenit Sandër Marashi, shprehet se instancat shtetërore duhet të gjejnë një zgjidhje, pasi është e papërballueshme të udhëtosh 12 km apo të presësh një herë në jave për një certifikatë.

Në realitet është e mbyllur për 4 ditë sepse ditën e premte vjen një e zyrës së Blinishtit. Ditën e premte kryhen nevojat e qytetarëve. Në realitet krijon problem pasi ka njerëz që kërkojnë shërbimin për sa i përket disa certifikatave. Ish punonjësja ka dal në pension dhe ende nuk është bërë zëvendësimi i saj“, shprehet Marashi për Shqiptarja.com.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pasurimi i liqeneve me peshk, hidhen 300 mijë rasate krapi në Prespë

Publikuar

-

Nga

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural vijon pasurimin e liqeneve të vendit me rasate peshku. Ndalesën e radhës ministri Bledi ÇuÇi e bëri në liqenin e Prespës, ku nisi procesi i hedhjes së rreth 300 mijë rasateve të krapit.

“Sot jemi në liqenin e Prespës ku do të hedhim rreth 300 mijë rasate të krapit, i cili është një krap specifik për ujërat e këtij liqeni. Ky rasat është përgatitur në qendrën që ne kemi këtu. Kjo është një sasi e konsiderueshme për liqenin. Rasati këtu është më i rritur sepse ka nevojë të jetë më i formuar. Besoj se me këtë sasi kemi një pasurim të konsiderueshëm të liqenit. Kjo është një ndihmesë shumë e madhe për peshkatarët. Liqeni i Prespës është model përsa i përket menaxhimit nga Organizata e Peshkatarëve. Nuk ka pothuajse fare gjueti të paligjshme të peshkut”, tha ministri Çuçi.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 8 nëntor 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 25 prill 2018

Gjatë këtij viti zënia e krapit në liqenin e Prespës është rritur ndjeshëm, duke kapur sasinë rreth 100 kuintalë tregojnë peshkatarët. Javë më parë ministri Çuçi ishte i pranishëm edhe në liqenet e Ohrit dhe Fierzës, ku nisi gjithashtu pasurimi me rasate korani e krapi. Në liqenin e Ohrit sivjet është hedhur sasia më e madhe ndonjëherë; mbi 1.5 milionë rasate korani, ndërsa në Fierzë rreth 160 mijë rasate krapi. Ministria e Bujqësisë do të vijojë mbështetjen për peshkimin, si një prej sektorëve me rritjen më të madhe në vend.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Bankat blejnë valutë/ Euro kërcen në nivelin më të lartë në 9 muaj

Publikuar

-

Nga

Monedha e përbashkët është forcuar ndjeshëm në tregun e brendshëm gjatë tre javëve të fundit. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 123.5 lekë, duke u rritur me 0.15 lekë në krahasim me një ditë më parë.

Ky është niveli më i lartë që prej muajit prill të këtij viti.

Që prej datës 1 tetor, euro është forcuar me 1.36 lekë, duke shënuar vetëm dy ditë me rënie të lehtë.

Ekspertët e bankave pohuan se kjo tendencë është e lidhur me kërkesën e bankave për të blerë valutë. Dy banka të mëdha kanë qenë aktive në treg, duke blerë valutë për llogari të klientëve të tyre. Në një rast shuma e blerjes ka qenë e lartë, çka e ka ndikuar kursin.

Ata shtojnë se euro ka qenë e nënvlerësuar, duke u nisur nga parametrat zyrtarë të kërkesë-ofertës, ndaj dhe forcimi i monedhës së përbashkët është normal. Për më tepër që tradicionalisht në këtë periudhë valutat kanë tendencë forcimi.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 2 mars 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 24 korrik 2018

Euro është forcuar dhe në tregjet ndërkombëtare, duke u këmbyer me 1.1 dollarë, pasi kishte zbritur në 1.06 dollarë në fillim të tetorit. Euro dhe paundi britanik u forcuan sot ndaj dollarit, pas një raporti që zyrtarët ishin afër një marrëveshjeje për daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian.

Ndryshe nga tregjet europiane, në rritje në tregun e brendshëm ka qenë edhe dollari, që sot u ngjit në 112 lekë, duke iu afruar nivelit më të lartë që nga dhjetorit 2017, që u arrit në ditët e para të tetorit.

Në gusht, monedha e përbashkët zbriti në 120.75 lekë, duke iu afruar nivelit më të ulët historik, ndërsa më pas tendenca ka qenë drejt rritjes.

Kursi mesatar i euros për periudhën 3 janar-16 tetor 2019 është 123 lekë, nga 127.6 lekë, që ishte mesatarja e vitit të kaluar./Monitor

LEXO TE PLOTE