Connect with Us

Gjyq për spiunazh/ Gazetari shqiptar kundër muxhahedinëve iranianë

Kronika

Gjyq për spiunazh/ Gazetari shqiptar kundër muxhahedinëve iranianë

Publikuar

-

Në datën 7 tetor në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Durrës u zhvillua seanca e parë për një cështje gjyqësore, që në gjykatat shqiptare është trajtuar vetëm 2 herë gjatë këtyre 29 viteve tranzicion. Gazetari Gjergji Thanasi ka paditur për fyerje dhe shpifje një muxhahedin iranian (anëtar i së ashtuquajturës organizatë/kult MEK) të quajtur Behzad Saffari Dehkordi i biri i Mohammad-it dhe i Rezvan-es i lindur më 1961 në qytetin Esfahan të Iranit. Behzad-i, kur MEK-u strehohej në Irak nga diktatori Saddam Husejn kishte një dokument identifikimi (si bicim letërnjoftimi) me Nr. 468 dhe me numër kodi kombëtar: 1283574101. Kuptohet arkivat irakene janë mjaft të dëmtuara pas dy luftrash (1991 dhe 2003), pas vitesh të tëra lufte civile dhe një rebelimi të armatosur e të përgjakshëm terroristësh islamikë të DAESH-it të udhëhequr nga I ashtuquajturi Kalifi Al-Baghdati. Duhet t’u jemi jashtëzakonisht mirënjohës kolegëve irakenë për këtë info dhe disa dokumente të tjera autentike për iranianin tashmë apolid të quajtur Behzad.

Behzad Saffari duke u prezantuar si këshilltar ligjor i Muxhahedinëve Iranianë (MEK) në Shqipëri e ka akuzuar gazetarin shqiptar Thanasi si spiun të ulët të Iranit. Këtë akuzë e ka bërë me shkrim në një letër drejtuar z. Amund Djuve, kryeredaktor i gazetës norvegjeze Dagens Naeringsliv. Për më shumë mund të lexoni në linkun: https://www.ncr-iran.org/en/neës/iran-resistance/26246-the-letter-of-pmoi-s-legal-advisor-to-editor-of-chief-of-norwegian-dn. Akuzave të Behzad Saffari-t kundra gazetarit Thanasi i kanë bërë jehonë edhe eksponentë të tjerë të Muxhahedinëve Iranianë (MEK) rezidentë jashtë Shqipërisë si psh. një farë Rubin Katiaie, shkrimin e të cilit mund ta lexoni në këtë link: https://www.iranfocus.com/en/terrorism-mainmenu-31/33565-iran-launches-yet-another-misinformation-campaign-against-opposition. Akuzat e Saffarit kanë gjetur jehonë në një shkrim pa emër të publikuar në linkun në vazhdim: http://isjcommittee.com/2019/06/journalism-at-the-service-of-democracy-or-a-weapon-against-democracy/

Një iranian etnik resident në Norvegji i quajtur Parviz S. Khazai duke përsëritur ndër të tjera akuzat e Behzad Saffarit e ka etiketuar gazetarin Gjergji Thanasi si spiun të ulët iranian, të angazhuar në veprimtari spiunazhi kundra Moxhahedinëve të Popullit Iranian (MEK). Ai ka dërguar një letër proteste Ministrit të Drejtësisë së Mbretërisë së Norvegjisë Sh.T. Joran Kallmyr, ku sulmohet gazetari Thanasi si edhe gazetari norvegjez Eskil Engdal i Gazetës Dagens Naeringsvil. Shkrimi i plotë gjendet në këtë link: https://english.mojahedin.org/i/the-letter-ncri-rep-norways-justice-minister

Gazetari Gjergji Thanasi i ndjerë i fyer nga të tilla shpifje (sic u shpreh vetë ai për Gazetën Impakt) e paditi të quajturin Behzad Saffari në gjykatë për fyerje dhe shpifje duke kërkuar madje edhe dëmshpërblim për shkaktim dëmi jo pasuror. Seanca e parë e gjyqit ishte seancë paraprake, ku gjithsesi ra në sy që muxhahedinin Behzad Saffari mbrohej prej një nga avokatëve më të shquar e më të mirëpaguar të Tiranës z. Genc Gjokutaj.

LEXO EDHE:  Tragjedia në Vlorë/ Paralajmërimi i gazetarit: Ka rryma që tërheqin, kujdes!

Brenda ambienteve të ndërtesës së gjykatës, por jo në sallën e gjyqit u vu re prania e dy muxhahedinëve iranianë. Njëri prej tyre ishte Shahin Ghobadi (në foto është personi me këmishe në ngjyrë të kaltërt), që përsa i përket marëdhënieve me publikun luan në gjirin e muxhahedinëve iranianë (MEK) një rol të përafërt me atë të Endri Fugës në Kryeministri. Muxhahedini tjetër (në foto i veshur me xhaketë të zezë) quhet Baharm Hassanzadeh. Ky Hassanzadeh-ja ra nësy të gazetarëve të Durrësit për rolin e tij tepër aktiv, kur ata po mbulonin mediatikisht mbytjen në rezervuarin e fshatit Rrotull të muxhahedinit Malek Shara’i në qershor 2018. Të dy këta muxhahedinë u përpoqën të identifikojnë gazetarët, që ndoqën seancën gjyqësore si edhe mediat për të cilët punonin këta gazetarë. Ky Hassanzadeh-ja madje u shpjegoi gazetarëve me një shqipe të calë se MEK-u kishte miq në redaksitë e mediave, ku punonin gazetarët, që mbuluan seancën gjyqësore. Seanca tjetër e këtij gjyqi kaq të vecantë e me impakt transnacional (spiunazh në favor të Iranit SIC!) do të jetë në 26 tetor 2019./Gazeta Impakt

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Lirimi i “të fortëve”/ Gjonaj “ngre në këmbë” Prokurorinë, SPAK-un, ONM-në, KPK-në dhe KLGJ-në

Publikuar

-

Nga

Lirimi i disa prej të dënuarve nga burgu për krime të rënda, duket se ka alarmuar të gjitha institucionet e drejtësisë.

Raportohet se Ministria e Drejtësisë ka kërkuar të reagojë menjëherë Prokuroria e Përgjithshme, SPAK, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit dhe Këshilli i Lartë Gjyqësor.

Burime  për gazetën Tema, bëjnë me dije se ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj është angazhuar personalisht dhe është duke vepruar për këto raste, më konkretisht për atë të anëtarin e Bandës së Durrësit Indrit Doklen, i cili u lirua nga Gjykata e Krujës, ndonëse ishte dënuar me burgim të përjetshëm.

Nëpërmjet një letre, Gjonaj i ka kërkuar institucioneve të lartpërmendura të hetojnë dhe shkarkojën menjëherë gjyqtaren Enkelejda Hoxha, që liroi me kusht Doklen.

LEXO EDHE:  Gazetari tallet me Ylli Rakipin/ U bën thirrje kërcënuesve

LEXO EDHE:  Gazetari tallet me Ylli Rakipin/ U bën thirrje kërcënuesve

Burimet thonë se në bazë të të dhënave është konkluduar se ky ka qenë një vendim arbitrar, i sinjalizuar nga Ministria e Drejtësisë muaj më parë, ku institucionet përgjegjëse kanë refuzuar të marrin masa duke shkaktuar këto pasoja.

Raportohet se gjyqtarja është vënë nën monitorim nga Gjonaj që në muajin dhjetor të 2019-ës, por KLGJ ende nuk ka marrë asnjë masë kundrejt saj, duke e detyruar Gjonajn t’i dërgojë sërish një letër këtij institucioni në 15 janar të 2020-ës. Ndërkohë gjyqtarja Enkelejda Hoxha ende nuk ka dalë para vetingut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shkrumbohet nga flakët makina në tunelin e Elbasanit/ Shpëton mrekullisht shoferi

Publikuar

-

Nga

Një makinë ka marrë flakë teksa ka qenë duke lëvizur në tunelin Elbasan-Tiranë.

Fatmirësisht nuk ka persona të lënduar, por vetëm dëme materiale.
Mësohet se drejtuesi i makinës ka arritur të dalë në kohë jashtë automjetit duke shpërtuar mrekullisht.

Si pasojë e kësaj ngjarje është krijuar një trafik i rënduar.

Ndërkohë në vendngjarje kanë shkuar forcat e zjarrfikëses dhe policisë dhe po punohet për zbardhjen e plotë të ngjarjes./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përfitonte ulje dënimi/ Autoritetet marrin vendimin e papritur për Emiljano Shullazin

Publikuar

-

Nga

Emiljano Shullazi deri më tani ka qenë përgjegjës i bibliotekës në Burgun 313, gjë që e favorizonte në shlyerjen e dënimit.

Por duket se tashmë autoritetet ia kanë hequr të drejtën e ushtrimit të këtij posti, që e ka mbajtur për disa muaj.

Raportohet se Shullazi përfitonte 3.9 ditë ulje dënimi në muaj, ose e thënë ndryshe 46.8 ditë në vit, nga funksioni që ushtronte në bibliotekë.

LEXO EDHE:  Akuzat për vjedhje informacioni/ Arrestohet gazetari

LEXO EDHE:  Gazetari "i përvishet" Veliajt/ Hiqe termin "uji i pijshëm" nga faturat

Ende nuk dihet shkaku i marrjes së këtij vendimi, që vjen fill pas arrestimeve dhe lirimeve të një numri të madh të dënuarish për kryerjen e krimeve të rënda, përfshirë këtu edhe Indrit Doklen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE