Connect with Us

Financuan fushatën e Trump, duke shkelur ligjin/ Arrestohen dy biznesmenët

Bota

Financuan fushatën e Trump, duke shkelur ligjin/ Arrestohen dy biznesmenët

Publikuar

-

Zëdhënësi për zyrën e Prokurorit në Manhatan, SHBA, ka raportuar se dy biznesmenë në Florida të lidhur me avokatin personal të Donald Trump, Rudy Giuliani, janë arrestuar për shkelje të ligjeve të financimit të fushatës.

Biznesmenët. Lev Parnas dhe Igor Fruman janë arrestuar për një çështje që ka të bëjë me ligjin e financimeve të fushatës, ka thënë më tej zëdhënësi i Zyrës së Avokatëve të SHBA.

Sipas një burimi i afërt me çështjen të dy kishin planifikuar një udhëtim gjatë natës të Mërkurën.

Gazeta Wall Street Journal raportoi se Parnas dhe Fruman priteshin të paraqiteshin në gjykatën federale në Virginia të Enjten.

Parnas dhe Fruman komplotuan duke dhënë ryshfet  për zgjedhjen e kandidatëve të zyrat shtetërore dhe federale.

John Donald, avokati i dy biznesmenëve nuk ka pranuar të flasë dhe të japë komente për çështjen.

LEXO EDHE:  Vota kundër SHBA-ve në OKB/ Reagon ish-ministrja e Integrimit

Parnas është një biznesmen ukrainas. Fruman është një investitor i pasurive të patundshme. Të dy, sipas llogarive të ndryshme të mediave, ndihmuan futjen e Giuliani në qarqet më të larta politike të Ukrainës.

Arrestimet vijnë pasi Dhoma e Përfaqësuesve e ShBA.-së e udhëhequr nga Demokratët ka nisur një hetim për të zbardhur përfshirjen në këtë çështje të presidentit republikan.

Qendra Ligjore e fushatës, një fushatë jofitimprurëse që favorizon rregullimin e financimit , i kishte kërkuar një agjencie qeveritare amerikane për të hetuar nëse Parnas dhe Fruman kishin shkelur ligjin duke përdorur një kompani për të maskuar burimin e një donacioni prej 325,000 dollarë për të bërë një veprim politik pro Trump./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

I shpërthen telefoni nën jastëk/ Humb jetën tragjikisht e mitura

Publikuar

-

Nga

Një vajzë e mitur ka gjetur vdekjen si pasojë e shpërthimit të baterisë së telefonit.
Aula Asetkyzy Abzalbek, 14 vjece kishte vendosur telefonin e saj nën jastëk teksa karikohej gjatë natës.

Si pasojë e shpërthimit të baterisë të telefonit, e mitura është gjetur e vdekur në mëngjes.
Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Bastobe, Kazakistan.

E mitura kishte marrë lëndime të rënda në kokë të cilat i shkaktuan edhe vdekjen e menjëhershme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

BE i tha “jo” hapjes së negociatave, Maqedonia shkon në zgjedhje të parakohshme/ Zbulohet data

Publikuar

-

Nga

Pas dështimit të marrjes negociatave me BE, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, një dorëheqje e mundshme e Zaev do ta çonte vendin në zgjedhje të parakohshme. Portali maqedonas TetovaSot transmeton se burime qeveritare bëjnë me dije që zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të zhvillohen në muajin Mars të 2020.

Kujtojmë se, kryeministri Zoran Zaev duke njoftuar se do të propozoj që vendi të shkoj në zgjedhje të parakohshme parlamentare, ka theksuar se  reformat në vend duhet të vazhdojnë dhe se vendi duhet që të vazhdoj me implementimin e marrëveshjeve e sidomos me Greqinë.

“Para dy dite Brkuseli na bëri padrejtësi, ne kemi kryer të gjitha obligimet. Ata nuk e mbajtën fjalën dhe nuk dhanë datë. Kjo është një gabim historik i Evropës. Falënderojmë shumicën e liderëve të Evropës. Kjo është një vendim i Evropës dhe problemeve të tyre të brendshme. Ne jemi përgjegjës dhe kjo kërkon nga ne vendim serioz, secili politikan duhet të jetë përgjegjës, dal me përgjegjësi para qytetarëve. Ëndrra evropiane e Maqedonisë nuk do të shuhet. Për këtë marr përgjegjësi, organizojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare, ky do të jetë edhe propozimi im në mbledhjen e liderëve”- tha mes tjerash Zaev.

LEXO EDHE:  Evropa duhet t’i kundërvihet Donald Trumpit

LEXO EDHE:  Xhafaj i frymëzuar nga vizita në SHBA: Shpifjet dhe balta s'na ndal dot..

Vendimi i Zaev është mbështetur edhe nga lideri i BDI-së, Ali Ahemti, i cili u shpreh se partia e tij është e gatshme për zgjedhje të parakohshme. Sipas Ahmetit, zgjedhjet janë një zgjidhje e mirë pas “jo-së” për negociatat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Nuk ka marrëveshje për Brexit/ Jonson i detyruar të kërkojë një tjetër shtyrje nga BE-ja

Publikuar

-

Nga

Parlamenti britanik ka rrëzuar marrëveshjen e kryeministrit Boris Johnson me BE, për Brexit.

Parlamenti britanik votoi sot me 322 vota pro dhe 306 kundër , duke e detyruar kështu Johnson të kërkojë një tjetër shtyrje të datës për Brexit deri më 31 janar të vitit 2020.

Oliver Letwin, një deputet i cili u përjashtua nga partia konservatore  e Johnson muajin e kaluar, propozoi të refuzohet marrëveshja derisa i gjithë legjislacioni i kërkuar për zbatimin e projekt-ligjit, të miratohet nga Parlamenti.

Johnson tha se është “urgjente” që vendi të kapërcejë bllokimin dhe të “bashkohet”, duke deklaruar se marrëveshja e tij mund të “përçajë politikën britanike”. “Mos na tradhëtoni përsëri”, – tha Johnson duke iu drejtuar laburistëve.

LEXO EDHE:  Rama mesazh urimi për SHBA/ Zoti i bekoftë miqtë e aleatët më të mëdhenj 

LEXO EDHE:  Gazetari ironi me darkën e Bashës me Trump/ Zbulon skenaret

Votimi i sotëm i një marrëveshjeje u zhvillua në një atmosferë të ndezur si brenda parlamentit ashtu dhe jashtë ku me mijra njerëz kishin dalë për të protestuar në Hyde Park, dhe jashtë Parlamentit për të kundërshtuar daljen nga BE./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE