Connect with Us

“E kam trashëguar nga babai…/ Kryemadhi flet për pasurinë miliona euroshe

Politikë

“E kam trashëguar nga babai…/ Kryemadhi flet për pasurinë miliona euroshe

Publikuar

-

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, ka qenë e ftuar në emisionin radiofonik “Nova Media Albania”, në SHBA.

Teksa u pyet nëse familja Meta ka ndonjë pasuri të vendosur në mënyrë të paligjshme, Kryemadhi u përgjigj me ironi se pasurinë e saj nuk e kanë hetuar vetëm shqiptarët me thashetheme, por edhe ambasadat e huaja me radhë.

“Unë kam trashëguar një shtëpi nga babai im, i cili punonte në ndërmarrjen “Gjergj Dimitrov”. Dhe siç është shpërndarë e gjithë toka e asaj kohe me 7501, babai im mori një tokë ranore, si agronom që ishte, si gjithë punëtorët e fermës. Dhe aty ndërtuam një shtëpi, ku unë kam jetuar aty. Dhe atë tokë ne e kemi zhvilluar në një pallat, i cili fatmirësisht nga njëra anë, por edhe fatkeqësisht, sepse fatmirësisht është që leja është me firmën e Edi Ramës dhe zbardhja është me firmën e Lulzim Bashës, me vendim qeverie. Sepse zoti Rama atëherë nuk donte të ma zbardhte lejen, ose kërkonte 20%, siç ishte traditë që paguanin të gjithë ndërtuesit, ose donte të ma bënte presion politik që unë të merresha me angazhime të tjera. Dhe nëpërmjet atij pallati, i cili është 16 mijë metra katrorë sipërfaqe ndërtime, unë sot shkolloj fëmijët e mi, që paguaj dhe që i kam të deklaruara.

Edhe një shtëpi që kam, që është shtëpi pushimi në Lalëz, e kam bashkë me mamanë time dhe kjo ka ardhur si rezultat i shkëmbimeve të dyqaneve të katit të parë të pallatit, i kam shkëmbyer me një shtëpi pushimi në Gjirin e Lalëzit, siç kanë edhe të gjithë të tjerët, siç kanë edhe shumë ministra socialistë e shumë deputetë socialistë e demokratë. Dhe shumë mirë që kanë, sepse nuk ka asgjë të gabuar, por është shumë e rëndësishme për t’i deklaruar. Këto janë pronat e mia, prona property. Por pasuria ime më e madhe nuk janë këto, sepse ra tërmeti para disa kohësh dhe mund t’i shkatërronte të gjitha dhe nuk kishe çfarë t’i bëje, sepse nuk ka kompani sigurimesh që të merr përsipër, e jo më qeveria, sepse edhe qeveria 0 e kishte buxhetin për solidaritetin. Por pasuria ime më e madhe është familja. Unë mendoj që nuk e blen dot familjen as me para, nuk blen dot as miqësinë, as shoqërinë dhe as emrin. Dhe kjo ka qenë një nga anët më të mira që unë kam mbijetuar. Ka dhe një anë tjetër, të jeni të bindur që për pasurinë e familjes Meta-Kryemadhi nuk kanë hetuar vetëm shqiptarët me thashetheme, kanë hetuar edhe ambasadat e huaja, madje kanë hetuar në mënyrë intensive, për shkak të shumë fjalëve që përhapen, duke filluar nga Ambasada amerikane, Ambasada angleze, greke, italiane e të tjera me radhë.

LEXO EDHE:  U akuzua për shitje informacioni/ Xhensila Pine me vilë dhe apartamente nga Kavaja në Tiranë

Sepse mos harroni që veprimet e familjes Meta- Kryemadhi, pra qoftë veprimet e zotit Meta, qoftë veprimet e mia kanë qenë veprime që unë me koshiencën më të plotë, dhe jam krenare për çka kemi bërë, kemi vendosur sovranitetin e vendit përpara interesave personale të grupeve të caktuara të interesit që mund të kenë qenë edhe antishqiptare. Ne nuk duam të jemi peng i asnjë njeriu, ne mund të jemi peng vetëm i Shqipërisë. Nuk duam të jemi peng as i serbëve, as i grupeve që mund të jenë nën emrin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që bëjnë lojën e serbëve dhe grupeve ruse nëpërmjet lobimit të parave. Për Ilir Metën, edhe pse nuk jam e autorizuar të flas për të, por flas si familje dhe në edukimin ndaj fëmijëve tanë, ne mund të jemi peng vetëm ndaj flamurit tonë. Ne duam të jetojmë në Shqipëri. Ne mund të vinim të jetonim në Amerikë. Unë kam shumë familjarë të mitë që jetojnë në Amerikë, të cilët nuk kanë ardhur pas viteve ’90, por kanë që në vitet 1960. Unë mamanë time e kam shqiptare të Maqedonisë, nga Dibra e Madhe, shumë kushërinj të mamasë sime jetojnë në SHBA, të cilët kanë krijuar lidhjet dhe familjet e tyre, lindur e rritur atje. Po të ishte për të jetuar do vija e do jetoja në Amerikë. Por fati më zgjodhi në kohën dhe në vendin e duhur. Por kjo nuk do të thotë që ka shumë vajza dhe djem të tjerë që jetojnë sot në Amerikë dhe duhet të kthehen dhe punojnë për Shqipërinë”, tha Kryemadhi./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbulohet çfarë e lidh Bashën me presidentin Macron

Publikuar

-

Nga

Dy ditë më parë presidenti i Francës, Emmanuel Macron ishte njeriu që “dënoi” për të paktën edhe 20 vitet e ardhshme rrugë europiane të Shqipërisë, ç’ka do të thotë se çelja e negociatave e cila në fakt nuk është futje në Bashkimin Europian, por një hap pranë saj dhe do të dojë të paktë 10-15 vjet të shtyhet fillimisht me jo më pak se 5 vite. Pa pasur ende një vendim, Shqipëria do të vazhdojë të endet në rrugët e saj të panjohura, me kushte pa kushte duke qenë pjesë e betejave të politikave të ndryshme të Europës, SHBA, Rusisë apo dhe Turqisë.

Por, përtej kësaj ka një tjetër fakt që bie në sy, një entuziazëm i pa përmbajtur i opozitarëve të Lulzim Bashës dhe një urrejtje e pa përmbajtur e Rilindasve të Edi Ramës. Por çfarë i lidh dhe çfarë i ndan palët me njëra tjetrën?
Tifozët e Rilindjes së Edi Ramës e kanë shpallur Macronin një armik, njeri të paaftë, kanë filluar ta shajnë dhe ta urrejnë, ndërsa tifozët e Republikës së re të Lulit po e shpallin Macronin një hero edhe pse ai e dënoi Shqipërinë, një njeri që tha të vërtetën për vendin tonë.

Në fakt e vërteta e Macron është disi ndryshe, është një betejë e brendshme brenda BE dhe një influencë e Gjermanisë brenda saj, është një sjellje tjetër e një populisti që kërkon ta shohë ndryshe ecjen përpara të BE-së me një projekt që në fakt ka disa kushte që shkojë edhe tek ngushtimi jo tek zgjerimi i BE. Tek një influencë me e madhe që duhet të kenë disa vende dhe zgjerimi i cili pasojat e para i ka lënë me futjen e Bullgarisë, Rumanisë dhe disa vendeve të tjera të BE të cilat në fakt për hir të se vërtetës nuk kanë performuar ashtu siç duhet.

Por duke lënë mënjanë këto detaje, le t’i kthehemi faktit se çfarë e lidh Lulzim Bashën me Emmanuel Macron.
Ashtu siç përmenda dhe më lart, ditët e fundit fansat e Republikës së Re të Lulit e kanë shpallur Macron një hero, megjithëse disa kohë më parë ai ishte një burrë i poshtër, një socialist i ndyrë i cili duhej larguar nga pushteti dhe këtë e kanë thënë po këta të Republikes së Re të Lulit.

E thanë kur në Francë filluan protestat e jelekverdhëve e cila ishte starti i një qëndrese të tyre për shkak të disa taksave që vendosi Macron në lidhje me naftën.
Protestat filluan në Francë dhe nga Shqipëria bëhej tifozllëk kundër Macron dhe po ta shihje se kush bente tifo, kryesisht ishin Lulzimsat të cilat si fansa të Republikës së Re që duhet të vinte në pushtet pas protestave të fuqishme të Lulit, e mbështesnin atë dhe kërkoin të nxisnin opinionin publik shqiptar se me protesta mund të arrihej në fitore.

LEXO EDHE:  Tarifat e reja të importeve/ Kina kërcënon Shtetet  Bashkuara të Amerikës

LEXO EDHE:  U akuzua për shitje informacioni/ Xhensila Pine me vilë dhe apartamente nga Kavaja në Tiranë

Një shembull që u mor ishte protesta e banorëve të Unazës së Re , të cilët prej disa muajsh qendrojnë kundër qeverisë e cila kërkon t’iu prishë shtëpitë e tyre pa leje për të zgjeruar këtë Unazë.
Gjithashtu, ata u morën si shembull dhe me jelekë u veshën disa qindra banorë të kësaj zone për t’i larguar ndoshta siç e quajti dhe Luli atëherë, provokatorët nga radhët e Rilindjes apo policisë.
E pra, ajo çfarë e lidh Bashën me Macronin është thjesht dhe vetëm urrejtje, asgjë më shumë sesa kaq.
Macron është një socialist i dalë nga radhët e tyre i pavarur që më pas u zgjodh president me një frymë populiste ndoshta duke u votuar dhe nga të djathtët deri diku në Francë pasi mundi LPE në një garë të fortë.

Luli dhe të tijët që sot bërtasin “urra urra” për Macron janë ata që deri dje e shanin dhe e sulmonin duke e mbështetur jelekverdhët që ishin kundër tij dhe shembullin e jelekverdhëve e morën edhe në Shqipëri kundër Ramës, ndërsa sot çuditërisht Macron është heroi që edhe pse e la Shqipërinë për të paktën 15-20 vite jashte BE, duhet lavdëruar edhe pse dje shëmbullin e protestave kundër tij, partia e Lulit e kishte simbol.

Asgje tjetër veç urrjetjes nuk e bashkon Lulin me Macron. Ata janë të ndryshëm nga njëri tjetri, Macron ka politikat e vendit të tij, tenton të sillet si një i majtë populist që kërkon të mbledhe vota që Francën e ka të parën, ndërsa nga ana tjetër Luli është thjesht dhe vëtëm një mashtrues i vogël që ndryshe flet njëherë dhe ndryshe flet njëherë ashtu siç vjen sitauata për interes të pushtetit që kërkon ta marrë në tavolinë. Asgjë më shumë sesa kaq, thjesht dhe vetëm lëvizje mashtruese, momentale pa asnjë strategji të qartë besimi në opinionin publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pse nuk protestojmë kur humbet Shqipëria, por kur na thërret partia?”

Publikuar

-

Nga

Pas dështimit për çeljen e negociatave, ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu thotë se presidenti dhe kryeministri duhet dorzëzonin çelsat.

Sipas tij, sot opozita shqiptare duhet të ishte në shesh, azilantën shqiptar duhet të vishnin jelekët e verdhë në Paris dhe parlamenti duhet të shpërndahej.

“Ku janë Monika dhe Lulzimi që përfitojnë nga izolimi? Mos prisni që të protestojnë sepse ata po festojnë.
Ata përfitojnë nga izolimi. Jashtë BE nuk u kërkon llogari askush.
Nuk do ngrihet as SPAK dhe as VETING. As reformë zgjedhore nuk do të ketë.
Rrini të qetë o milet i verbër. Fundja nga shpulla franceze: Humbën 4 milion shqiptar dhe fituan 4 zuzar”, shkruan mes të tjerash Spahiu.

Postimi i plotë:
Pse nuk protestojmë kur humbet Shqipëria por kur na thërret partia?
Kreshnik Spahiu*
Sot Opozita shqiptare duhet të ishte në shesh,
Sot nacionalistët shqiptar duhet të ishin para ambasadës Franceze.
Sot shoqëria civile duhet të ndizte Tiranën.
Sot azilantën shqiptar duhet të vishnin jelekët e verdhë në Paris.
Sot intelektualët duhet ti apelonin gjithë botës.
Sot qeveria duhet të jepte dorheqje.
Sot parlamenti duhet të shpërndahej.
Sot presidenti dhe Kryeministri duhet dorzëzonin çelsat,
30 vjet mashtrim dhe premtime.
30 vjet fobi ndaj ndërkombëtarve.
Këto ishin frutet e pemës që mbollën 3 dekada.
Shqipëria përfundimisht jashtë Europës si kombi më i përçmuar nga rracizmi francez, hollandez etj.
Ku janë ata militantë që kur rrezikon Berisha dhe Meta të burgosen e djegin Tiranën?
Ku janë ata idiotë që nuk shohin se Berlini, Ëashingtoni, Roma, Brukseli e duan Shqipërinë më shumë se PD dhe PS-ja.
Ku janë ata që heshtin edhe kur SOROSI e mbron më shumë se politikanët tanë Shqipërinë?
Ku janë Monika dhe Lulzimi që përfitojnë nga izolimi?
Mos prisni që të protestojnë sepse ata po festojnë.
Ata përfitojnë nga izolimi.
Jashtë BE nuk u kërkon llogari askush.
Nuk do ngrihet as SPAK dhe as VETING.
As reformë zgjedhore nuk do të ketë.
Rrini të qetë o milet i verbër.
Fundja nga shpulla franceze: Humbën 4 milion shqiptar dhe fituan 4 zuzar.
Ata as nuk do i burgos kush dhe as nuk i largon kush.
Në kurriz do i keni edhe për 20 vjet.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqipëria duhet t’i jetë mirënjohëse Merkelit”/ Balla: Do të ketë reflektim dhe se deri në Samitin e Zagrebit

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla mori pjesë në seminarin e organizuar nga OSBE/ODIHR “Drejt parlamenteve me ndjeshmëri gjinore në Shqipëri dhe në Maqedoninë e Veriut”.

Nisur nga situata kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk patën një përgjigje pozitive nga Këshilli i Europës, Balla u shpreh se të dy vendet e meritonin plotësisht dhe duhet të mos humbin aspak kohë por të vazhdojnë me reformat e nisura.

“Vendimi i Këshillit Europian, apo mosvendimi për të qënë korrekt, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nuk mori parasysh aspak progresin me reformat kryesore të bëra nga të dyja vendet gjatë viteve të fundit. Por ne gjithësesi duhet të vazhdojmë reformat e ndërmarra.
Dua ta nënvizoj se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet t’i jenë mirënjohës Gjermanisë dhe Kancelares Merkel, për atë që udhëhoqi në Këshill, sepse Gjermania bashkë me 24 vende të tjera që ishin PRO fillimit të bisedimeve për anëtarësim.

Duke qenë se këtu jemi sëbashku me anëtarë të Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, dua t’ju them se të dy vendet tona jo vetem e kemi anetaresimin në BE si aspiratë, por procesi i anetaresimit na ndihmon te permiresohemi si instrument.
Unë kam studiuar në Rumani, kur Rumania diskutonte anëtarësimin. Ata kaluan shumë më lehtë përgjatë këtij procesi dhe tani na kërkojnë shumë më shumë.
Por unë besoj se do të ketë reflektim dhe se deri në Samitin e Zagrebit për Vendet e Ballkanit Perëndimor në Maj 2020, me siguri Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të nisim bisedimet për anëtarësim”, u shpreh Balla.

LEXO EDHE:  U akuzua për shitje informacioni/ Xhensila Pine me vilë dhe apartamente nga Kavaja në Tiranë

LEXO EDHE:  U akuzua për shitje informacioni/ Xhensila Pine me vilë dhe apartamente nga Kavaja në Tiranë

Balla duke vlerësuar vendimin e Bundestagut gjerman dhe detyrat e lëna, nënvizoi si një çështje të rëndësishme ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Kryetari i Grupit të PS-së tha se brenda dhjetorit do të miratojnë ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

“Brenda dhjetorit të këtij viti ne do të kemi miratuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Meqënëse në këtë tryezë ka përfaqësues të shumicës por edhe të opozitës parlamentare, unë dua të shpreh nevojën që Shqipëria, brenda dhjetorit të miratojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor.
Këto janë pjesë edhe e detyrave të përcaktuara edhe nga Bundestagu, sepse nuk ka një matricë më të mirë të vlerësimit të progresit të Shqipërisë në rrugën e hapjes së negociatave, se sa vendimi i Bundestagut gjerman.
Apeli im, edhe për grupimet e tjera politike, të përfaqësuara në Kuvendin e Shqipërisë, është që, përtej interesave politike që mund të kemi, adresimi i nevojave të ndryshimit të Kod Zgjedhor të rekomandimeve të ODIHR-it duhet të jetë i menjëhershëm.
Besoj që Krishtlindjet e 2019 dhe marrja e presidencës së OSBE-së nga ana e Shqipërisë, do të na gjejnë me ndryshime të miratuara në Parlamant”, tha Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE