Connect with Us

Drejtësia e re rëndon xhepat e shqiptarëve/ 100 milionë për 3 makina në KLP

Kronika

Drejtësia e re rëndon xhepat e shqiptarëve/ 100 milionë për 3 makina në KLP

Publikuar

-

Reforma në Drejtësi në vendin tonë, ngritja e institucioneve të reja, SPAK, BKH etj, mbeten kryefjala e politikës por edhe e ndërkombëtarëve.

E ndërsa të huajt e kanë ngritur lart stekën e pritshmërive në lidhje me Reformën në Drejtësi, Shqipëria vijon të mbetet mes grahmave të së vjetrës dhe dyshimeve për të renë.

Por, përveç këtyre drejtësia e re, duket se do t’ju rëndojë shumë xhepave të shqiptarëve.

Reforma në drejtësi, organet e reja bashkë me ndryshimet e shumta institucionale që bartin me vete do t’u kushtojnë taksave të qytetarëve shqiptarë miliona euro.

Sot CNA.al sjell dy tendera të publikuara nga një prej organeve të reja të drejtësisë, Këshilli i Lartë i Prokurorisë për blerje makinash dhe për marrjen me qera të tyre për t’i përdorur për qëllime operacionale për një periudhë të caktuar.

LEXO EDHE:  “Reforma në Drejtësi 3-vjeç”/ Soreca zbulon se sa miliona euro po investon BE për finalizimin e saj

Në tenderin e mëposhtëm vihet re se Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka shpallur një tender për blerjen e tre automjeteve ku fondi limit është 9 166 667 lekë, ose rreth mbi nënmilion lekë të reja, ose rreth 100 milionë lekë të vjetra ndërsa kohëzgjatja e tenderit është një muaj.

Po nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë është shpallur një tjetër tender, për marrje me qera (leasing) të dhjetë automjeteve, me fond limit 12 milionë lekë të reja, ose 120 milionë lekë të vjetra, ndërsa kohëzgjatja e kontratës, pra afati kohor për ekzekutimin e saj është 12 muaj./ CNA.al

1 Koment

1 Koment

  1. Rajubi

    10 Tetor, 2019 at 2:16 pm

    K.Ç.K Kap ca te kapesh
    Edvin Pallë Rama

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Përgjaken rrugët/ Autovetura përplaset me komionin, një i vdekur

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në autostradën Tiranë-Elbasan.

Mësohet se dy automjete, një autoveturë me targa të huaja dhe një kamion  janë përplasur me njëri-tjetrin e për pasojë ka humbur jetën një person.

Identiteti i viktimës nuk bëhet ende me dije, ndërkohë që policia ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të shkaqeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zjarr në Elbasan/ Rrezikohet Uzina e Lëndëve Plasëse të Mjekësit

Publikuar

-

Nga

Një zonë me shkurre është përfshirë nga flakët në fshatin Mjekës.

Si pasojë e erës dhe barishteve të thata, zjarri rrezikon që të prekë Uzinën e Lëndëve Plasëse të Mjekësit e cila ndodhet vetëm 100 metra larg.

Në vendin e ngjarjes kanë shkuar dy automjete zjarrfikësish, ku po punojnë për shuarjen e flakëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Nuk dhanë lekët e qirasë”/ Policia sqaron motivet e atentatit me armë në Berat

Publikuar

-

Nga

Policia e Beratit ka sqaruar rrethanat e atentatit me armë në Berat pasditen e sotme.

Policia sqaron se tre persona kanë qëlluar drejt lavazhit, ku ndodheshin  qiramarrësit, pasi këta të fundit nuk i kishin dhënë lekët e qirasë.

Ndërkohë që policia bën me dije sa ka vënë në pranga dhe tre agresorët.

Njoftimi i policisë

Berat

Qëlluan me armë zjarri në drejtim të një lavazhi dhe tentuan të largohen, por u vunë në pranga nga Policia.

Falë reagimit në kohë dhe profesional të Policisë u kapën dhe arrestuan në flagrancë tre shtetasit që qëlluan me armë zjarri.

Sekuestrohet arma e zjarrit tip pistoletë dhe 1 automjet Benz.

Rreth orës 16:00, është marrë njoftim se disa shtetas kanë qëlluar me armë zjarri në drejtim të një lavazhi dhe janë larguar nga vendgjarja.

Menjëherë janë organizuar shërbimet dhe falë një reagimi të shpejtë dhe një pune të mirëorganizuar nga Komisariati i Policisë Berat në bashkëpunim me Njësinë Operacionale të Rendit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

LEXO EDHE:  “Reforma në Drejtësi 3-vjeç”/ Soreca zbulon se sa miliona euro po investon BE për finalizimin e saj

LEXO EDHE:  "E ke deklaruar gruan e tretë"/ Qytetarët tallen me zëvendësin e Kryemadhit

V.S, 42 vjeç, Xh.S, 25 vjeç dhe P.Q, 66 vjeç, të tre banues në Berat.

Nga veprimet e para hetimore dyshohet se shtetasi V.S, pronari i lavazhos, ka qëlluar me armë zjarri në drejtim të lavazhos të cilën e ka dhënë me qera, pasi qeramarrësi nuk i kishte dhënë lekët e qerasë.

Më pas shtetasi V.S, së bashku me shtetasit XH.S dhe P.Q, janë larguar me automjet duke hedhur në rrugë edhe armën e zjarrit, por falë reagimit në kohë të Policisë është bërë kapja e tyre si dhe gjetja e sekuestrimi i armës së zjarrit.

Materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat për veprat penale “Vrasje e mbetur në tentativë, kryer në bashkëpunim”, “Armbajtje pa leje”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE