Connect with Us

Deputeti i Bundestagut Christian Petry: Shkojmë në Tiranë për të përcjellë mesazh pozitiv

Politikë

Deputeti i Bundestagut Christian Petry: Shkojmë në Tiranë për të përcjellë mesazh pozitiv

Publikuar

-

Christian Petry, socialdemokrat, deputet i Bundestagut ndodhet për një vizitë në Maqedoninë e Veriut e Shqipëri. Franca e Gjermania nuk duhet të përçahen për negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, thotë ai.

Deutsche Welle: Ju shkoni të enjten në Tiranë. Çfarë mesazhi keni me vete?

Christian Petry: Nuk kam ndonjë mesazh negativ. Mesazhet negative janë për ata që shkaktojnë negativitete. Ne shkojmë në Tiranë duke përcjellë një ndjenjë pozitive, dhe duke bërë të ditur se procesi ndodhet në një fazë kritike por nuk ka marrë fund, dhe në asnjë mënyrë nuk ka marrë fund në mënyrë negative, por do të negociohet deri në fund.

Deutsche Welle: A do t’i pranojë Franca kushtet të ka vendosur parlamenti gjerman?

Christian Petry: Zoti Macron njihet si njeri që ndjek idetë e veta dhe kur futet në diskutim me qëndrim negativ, nuk do të thotë se mban deri në fund të njëjtin qëndrim. Por, në rrugën drejt marrjes së vendimit zhvillohen negociata, dhe negociatat kanë të bëjnë me krjimin e mundësisë që vendi i tij të japë mendimin e vet për bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Unë mendoj se kjo do të ndodhë këtë javë. Prandaj unë kam ardhur në rajon dhe jam optimist se ekzistojnë mundësi për negociata. Por në fund Gjermania dhe Franca duhet të jenë me vendim të përbashkët për këtë çështje. Sepse do të shkaktonte krizë në Europë nëse këto dy vende përçahen.

Deutsche Welle: Pyetja ime ka të bëjë me trajtimin e veçantë të dy vendeve. Është ky një variant realist?

Christian Petry: Çdo gjë është realiste, sa kohë është e ligjshme. Kjo është demokracia. Pyetja është, a është e drejtë. Unë mendoj se kjo është e gabuar. Ne kemi folur gjatë me kolegët nga Partia Kristiandemokrate për këtë pikë. Gjatë gjithë verës ne e kemi parë procesin me këtë këndvështrim. Sepse ne i shtymë vendimet në qershor dhe në tetor. Po e jap përgjigjen në këtë mënyrë: Kur edhe vetë konservatorët në Gjermani janë për trajtim të njëhershëm të të dy vendeve, atëherë kjo gjë nuk mund të jetë diçka e keqe. Të gjithë ata që kanë sado pak njohuri për rajonin e Ballkanit, e dinë se kaq pak kohë pas përfundimit të luftës së fundit në Europë, ekzistojnë linja të ndryshme historie, narracione të ndryshme të etnive të ndryshme, palëve të ndryshme, vendeve të ndryshme, grupe të ndryshme, të cilat mund të zhvillohen në mënyrë radikale. Bashkimi Europian dhe organizmat e tij, nuk do të lejojnë kurrë që të merren vendime, që janë kundër frymës së Marrëveshjes së Lisbonës. Për shembull që të merret një vendim që të bazohet në përkatësinë fetare ose përkatësinë etnike. Ka argumente që tregojnë pse një vend duhet trajtuar teknikisht ndryshe nga një vend tjetër, dhe këto argumente duhen dëgjuar. Por nuk lejohet në asnjë mënyrë të krijohet përshtypja, sepse kjo do të ushqente një narracion rajonal që do të na kthente mbrapsht në katastrofë.

LEXO EDHE:  "Britania shteti më i mirë në botë"/ Boris Johnson i jep mesazhin patriotik Europës

Deutsche Welle: Ju përmendët Kosovën, duke folur për ndryshimet e mëdha me zgjedhjet në Kosovë. Çfarë prisni nga Kosova?

Christian Petry: Presim shpresë, asgjë tjetër. Shpresë që strukturat e vjetra, që rëndojnë mbi vendin të kapërcehen. Një shpresë që pengesat të kapërcehen nga figurat e reja, sepse me sa duket strukturat e vjetra që kanë zënë kore dhe janë të rrezikshme, nuk e morën më votën nga popullsia me moshë të re e Kosovës. Atyre iu mor vota, kështu që ekziston shpresa. Pastaj ajo që presim është perspektiva e normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë. Dhe pikëpamja ime personale është, se kjo nuk mund të arrihet duke ndjekur delikte të pakuptimta të politikës europiane për ndryshime territoresh ose ndryshime kufijsh, por duke e kërkuar afrimin me Serbinë në fusha të tjera.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-gënjeshtra e dytë/ Basha premton se nuk e njeh komisionin e reformës

Publikuar

-

Nga

Pas më shumë se një vit sorollatje rrugëve që u bëri shqiptarëve, i hoqi nga puna dhe i la burgjeve pas protestave të dhunshme, Basha i tradhëtoi sërish demokratët duke u ulur në tryezë me Edi Ramën.

Në këmbim të lirisë së tij, shumëzoi me zero djegien e mandateve, hodhi poshtë protestat e një viti dhe zhgënjeu të gjithë ata që e ndjekën pas.

Basha harroi betimet dhe stërbetimet se nuk do ta njihte komisionin e Reformës Zgjedhore, dhe “misionin” për të prangosur Gjiknurin.

Por nëse Basha “harron”, apo pretendon se tradhëti të tilla harrohen kaq lehtë, le ti kujtojmë në videon e më poshtme se çfarë thoshte jo shumë kohë më parë për Gjiknurin dhe për “paçavuren e turpit” siç e quante ai.

“Zonja dhe zotërinjë! Ai nuk është komisioni i Reformës Zgjedhore. Për ne ai është komisioni i paraburgimit të Damian Gjiknurit dhe gjithë kriminelëve të tjerë zgjedhorë.

LEXO EDHE:  Shqipëria “mollë sherri” mes Macron dhe Merkel/ Shanset nuk janë shumë të mira 

LEXO EDHE:  GRAFIKË - Raporti i "Credit Suisse"/ Pasuria e shqiptarëve në 16 vjet, kulmi në vitin 2007

Asnjë produkt i kësaj skote nuk përbën gjë tjetër për opozitën shqiptare, për mbështetësit tanë dhe për të gjithë shqiptarët e ndershëm, përveç se një paçavure turpi.

Nuk e njohim, nuk do ta njohim! Mos harxhoni kohën kot!”, thekson Basha, e video të tilla ku përpiqet ti hedhë hi syve shqiptarëve janë disa./CNA.al


LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shembull frymëzimi”/ Meta homazhe pranë memorialit të Ibrahim Rrugovës

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka zhvilluar homazhe pranë memorialit të ish- Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Teksa ka ndarë edhe disa foto nga homazhet, Meta shkruan se historia e re e Kosovës dhe e kombit shqiptar ka në themelet e veta emrin dhe veprën e ndritur të Presidentit Rugova.

“Me respekt e mirënjohje të thellë u përula me nderim para memorialit të Presidentit historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova.
Vizioni i Tij euroatlantik për Kosovën, kontributet e jashtëzakonshme për paqe, liri, demokraci, për fqinjësi e bashkëjetësë në rajon janë shembuj frymëzimi, përherë aktuale.
Historia e re e Kosovës dhe e kombit shqiptar ka në themelet e veta emrin dhe veprën e ndritur të Presidentit Rugova.”/CNA.al

 

LEXO EDHE:  Eksportet e açugeve/ Kërkesë për rritjen e kuotave në BE

LEXO EDHE:  Shqipëria "mollë sherri" mes Macron dhe Merkel/ Shanset nuk janë shumë të mira 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bien maskat e Erion Veliajt/ “Një mal me dokumenta për një pjatë supë”

Publikuar

-

Nga

Patia Demokratike, ka denoncuar me fakte kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, duke iu referuar video-kandalit të publikuar nga emisoni investigativ ‘Boom’.

Në një deklaratë për mediat nga selia blu, ish deputejta Oriola Pampuri, theksoi se të sigurosh një pjatë në mencat sociale të Erion Veliajt është më e vështirë dhe ka më shumë burokraci se sa të gjesh një punë. Ndërsa shtoi se Veliaj kujdeset vetëm për t’i dhënë leje ndërtimi trafikantëve të drogës, klientëve të vet dhe të  Edi Ramës.

“Erion Veliaj është kryebashkiaku mashtrues dhe me dy fytyra i Tiranës. Njërën fytyrë e ka për propagandën e shtrenjtë në ekrane, fytyra tjetër është ajo më pranë të vërtetës,  shpërfillja e më të pamundurve deri në refuzimin e një pjate supë.

Emisioni invetigativ “Boom” i ka hequr maskën e bamirësit Erion Veliajt, i cili pati deklaruar se “në një qytet solidar askush nuk do të ngryset pa një pjatë të ngrohtë.”. Është e gjitha propagandë! Dyert e qytetit nuk janë të hapura për qytetarët e vet më në nevojë, nëse ata nuk kanë dorëzuar më parë një mal me dokumenta në shkëmbim të nëj pjate supë.

Faktet e ofruara nga emisioni investigativ “Boom” janë të pakundërshtueshme. Ju ftoj ta ndjekim me zëdhe figurë këtë mashtrim të pacipë të Erion Veliajt.

Të sigurosh një pjatë në mencat sociale të Erion Veliajt është më e vështirë dhe ka më shumë burokraci seaa të gjesh një punë.

LEXO EDHE:  Lubonja tregon pse të këqijat e raportit të rremë të Brukselit janë më të mëdha sesa të mirat

LEXO EDHE:  GRAFIKË - Raporti i "Credit Suisse"/ Pasuria e shqiptarëve në 16 vjet, kulmi në vitin 2007

Në rrugët e Tiranës në këto ditë të ftohta dimri gjen plot njerëz që enden rrugëve, të pamundur për t’u ushqyer apo për të siguruar një çati ku të shmangin të ftohtin. Ata i duhen kryemashtruesit të Tiranës vetëm për festa, që të verë përparësen, të marrë garuzhden, e të shesë një realitet të rremë, kur, në të vërtetë, pjatën e ngrohtë e pengon një mal me burokraci.

A mund të presë uria, nevoja për ushqim, kohën për të plotësuar dokumentacionin? A mundet një njeri që troket për të kërkuar një pjatë supë, të gënjejë për gjëndjen e tij, ndërsa punonjësja nuk i ofron ushqimin dhe kërkon të investigojë më tej për të përmes një komisioni!

Dikush që troket për t’u ushqyer në një mencë sociale do të thotë se ka prekur fundin dhe vendimi më i njerëzishëm është të mos refuzohet.

Banorët e Tiranës duhet ta mbajnë mend mirë këtë trajtim johuman të atyre që vuajnë për një copë bukë në kuptimin e parë të fjalës. Kjo është fytyra e vërtetë e Erion Veliajt, fytyra e zezë e një kryemashtruesit të pashpirt që kujdeset vetëm për t’i dhënë leje ndërtimi trafikantëve të drogës, klientëve të vet dhe të  Edi Ramës.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE