Connect with Us

“Çfarë e pengon integrimin në BE?”/ Paskal Milo zbulon arsyet

Politikë

“Çfarë e pengon integrimin në BE?”/ Paskal Milo zbulon arsyet

Publikuar

-

Paskal milo interviste

I ftuar në studion e lajmeve në Ora News, politico-historiani Paskal Milo ka treguar se çfarë e pengon Shqipërinë drejt integrimit europian. Sipas Milos, mos përmbushja e kushteve është njëra anë për moshapjen e negociatave, ana tjetër janë vetë problemet brenda unionit.

“Fillimisht përgjegjësia për plotësimin e kushteve është e atyre që qeverisin. Integrimi Europian duhet të vendoset brenda Shqipërisë në radhë të parë sepse nëse plotësohen standartet, çdo gjë tjetër është demagogji. Kushte ka dhe ato duhet të plotësohen nga Shqipëria, megjithatë duhet të pranohet në proces. Dobia e hapjes së negociatave është mbajtja nën presion e vendit nga Bashkimi Europian. Megjithatë mospranimi nuk është vetëm faji i Shqipërisë por edhe i BE-së. Bashkimi Europian momentalisht ndodhet në krizë. Është një krizë identiteti.”/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Arta Vorpsi u betua tek noterja/ Salianji: Emër merr edhe Ver Llapa

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Ervin Salianji ka ironizuar betimin e Arta Vorpsit para noteres duke e krahasuar me “Ver llapën”, një personazh i njohur në rrugët e Tiranës.

“Ne kemi kohë që themi se Rama do të kapë gjithë institucionet e  drejtësisë. Lufta me presidentin është që të kapë e të nënshtrojë çdo institucion tjetër. Sa njerëz ka kur kalojnë në rrugën që thonë kam folur me Ufot, kam zëvendësuar Donald Trump. Të gjithë këta që dalin në rrugë marrin emër, emër merr edhe Ver Llapa”, u shpreh Salianji nga studion e Opinon në News 23.

LEXO EDHE:  Meta tjetër mesazh Ramës/ Do mbash përgjegjësi para shqiptarëve

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/ SOT NUK ËSHTË DITA PËR TË RRAHUR GJOKSIN

Sipas ish deputetit, kryeministri po tenton të thotë “ligji jam unë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dhuna ndaj banorëve të Astirit/ Balliu tregon dy hapat që do ndërmerren nga opozita

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka paditur penalisht policinë dhe drejtues të IKMT-së për dhunën e ushtruar ndaj banorëve të zonës së Astirit.

Kallëzimi penal është dorëzuar në Prokurorinë e Tiranës nga ish-deputeti Klevis Balliu dhe Sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata.

Në një prononcim për mediat, ish-deputeti Klevis Balliu tha se padia është vetëm hapi i parë që ka ndërmarrë opozita, ndërsa hapi i dytë sipas tij është dëmshpërblimi cent për cent i këtyre banorëve, kur PD të vijë në pushtet.

LEXO EDHE:  Blushi: Katastrofë te “Pallati i Kongreseve”, nuk zgjidhet kriza!

LEXO EDHE:  “Sfidë për të bindur KE”/ Bushati-Ramës: Një alibi, e dëgjuar edhe më herët

“Padia është për shkopat e gomës, arrestimet e paligjshme, dhuna ppsikologjike, dhe drama që kanë kaluar fëmijët dhe gratë. Ky është thjeshtë hapi i partë i PD për të vënë para përgjegjësisë hajdutët.

Hapi i dytë është se me të ardhur në pushtet PD, VKM e e parë që qeveria do të nxjerrë do të jetë dëmshpërblimi cent për cent i këtyre banorëve. Shkatërrimi i shtëpive të tyre është bërë me justifikimin se ka një projejkt por nuk ka një të tillë.”-tha Balliu.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hajdari takon Vjosa Osmanin/ Listat e hapura të Kosovës tregojnë se sa e konsoliduar është demokracia

Publikuar

-

Nga

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari ka takuar sot kandidaten për kryeministre të Kosovës, Vjosa Osmani.

Hajdari bën me dije se gjatë takimit, Osmani ka ndarë eksperiencën e LDK-së në zgjedhjet e fundit në Kosovë.

“Listat e hapura të Kosovës tregojnë se sa e konsoliduar është demokracia, duke i dhënë mundësinë qytetarëve të zgjedhin përfaqësuesit e tyre në mënyrë të drejtëpërdrejtë në Parlament”, shkruan Hajdari.

Postimi i plotë:
Kënaqësi të takohesha me Znj. Vjosa Osmani, në selinë e LDK në Prishtinë.
Bisedë frytdhënëse ku Znj. Osmani ndau me ne eksperiencën e LDK-së me zgjedhjet e fundit në Kosovë.
Listat e hapura të Kosovës tregojnë se sa e konsoliduar është demokracia, duke i dhënë mundësinë qytetarëve të zgjedhin përfaqësuesit e tyre në mënyrë të drejtëpërdrejtë në Parlament.
I uroj shumë suksese Znj. Osmani, dhe shpresoj të thellohet bashkëpunimi i mëtejshëm ndërmjet dy Parlamenteve tona./CNA.al

LEXO TE PLOTE