Connect with Us

Analisti zbulon sfidat e Albin Kurtit si kryeministër

Kosova & Rajoni

Analisti zbulon sfidat e Albin Kurtit si kryeministër

Publikuar

-

I ftuar në studion e emisionit “Opinion” për të folur për përplasjen midis Presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me Albin Kurtin, analisti Armand Shullaku ka treguar sfidat me të cilat do të përballet Kurti si kryeministër.

“Sfida kryesore e Albin Kurtit nuk është dialogu me Serbinë, por të qenit kryeministër i Kosovës, për ato premtime që u ka bërë qytetarëve të Kosovës. Kurti nuk është votuar specifikisht për dialogun me Serbinë pavarësisht se kjo është sfida e tij e parë ndërkombëtare.

Nëse njerëzit largohen nga Kosova, shkak është problemet ekonomike, krimi i organizuar dhe shkëputja e politikës nga krimi. Të gjitha këto janë pika të programit të tij politik të cilat duan zgjidhje.

LEXO EDHE:  Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Kurti: Dialogun do ta udhëheq unë, jo presidenti

Dialogu ka të paktën 8-9 vjet që ka nisur nën ombrellën e BE-së, por që u pengua për shkak të taksës. Arritja e zgjidhjes, them se Albin Kurti nuk arrin dot të zgjidhi problemin 100 vjeçar serbo-shqiptar brenda ditës.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Masakra e Reçakut/ Kurti mesazh LDK-së: Na duhet qeveria për të zbatuar rezolutën e gjenocidit

Publikuar

-

Nga

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka kujtuar masakrën e Reçakut dhe rezolutën mbi gjenocidin e kryer nga Serbia në Kosovë, e cila u miratua 8 muaj më parë.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Kurti thotë se kjo rezolutë vendosi që 15 janari, dita e masakrës së Reçakut, të shpallet Ditë e Përkujtimit të gjenocidit ndaj shqiptarëve në Kosovë.

Ai jep edhe një mesazh për LDK-në, pasi thekson se Kosovës i duhet një qeveri për të zbatuar rezolutën e gjenocidit.

“Rezoluta i referohet konventave, deklaratave, gjykatave, rezolutave dhe raporteve të ndryshme ndërkombëtare. Në bazë të të dhënave zyrtare listohen faktet e krimeve të gjenocidit, krimeve kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës në Kosovë. Rezoluta përmban kërkesa ndaj Serbisë por edhe zotime tonat si shtet për të sjellur drejtësi, reparacion e rehabilitim për viktimat. Miratimi asokohe u bë me 79 vota PRO. Nuk është që Kuvendi i Kosovës nuk ka marrë edhe këso vendimesh të mira, prandaj tani na nevojiten qeveri dhe institucione të vullnetshme që do t’i respektonin e zbatonin ato”, shprehet Kurti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zbulohet oferta e LDK-së për formimin e qeverisë së koalicionit

Publikuar

-

Nga

Partia Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK), e cila u rendit e dyta në listën e partive fituese të zgjedhjeve të 06 tetorit 2019, ka shpalosur ditën e sotme ofertën e saj për formimin e qeverisë në koalicion me lëvizjen VetëVendosje.

Këtë e ka zbuluar anëtari i kryesisë së LDK-së, Avdullah Hoti, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ku shkruan se sipas ofertës “Lidhja Demokratike,deri në zgjedhjen e Presidentit, do të ketë Kryetarin e Parlamentit , post ky që më pas do t’i kalojë Lëvizjes VetëVendosje. Kjo nënkupton se në vitin e parë të bashkëqeverisjes, VetëVendosja do të ketë Kryeministrin, LDK-ja Kryetarin e Parlamentit. Në tri vitet pasuese, VetëVendosja do të mbajë postin  e Kryeministrit dhe Kryetarin të Parlamentit, ndërkohë që LDK-ja atë  të Presidentin”.

Ndërkohë nga oferta mësohet se numri i ministrive mbetet dymbëdhjetë me përfaqësim siç është renë dakord, me përjashtim se: Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit i bashkohet Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ndahet nga Ministria e Punëve të Brendshme, ku është integruar sipas marrëveshjes së arritur në takimet e mëparshme, dhe mbetet për komunitetet jo shumicë krahas Ministrisë për Komunitete dhe Kthim.

LEXO EDHE:  Shkërmoqja e Lëvizjes VetëVendosja/ Albin Kurti kamerdarja e shpëtimit

LEXO EDHE:  Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Kurti: Dialogun do ta udhëheq unë, jo presidenti

Referuar ofertës mësohet gjithashtu se të dyja partitë e kolaicionit qeverisës do të kenë numër të barabartë ministrish, nga pesë secila etj. “Partnerët e koalicionit, në përputhje me dispozitat kushtetuese, për presidentin e vendit do të përkrahin kandidatin e propozuar nga LDK-ja”, citohet në pikën e tretë të ofertës.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Video – Ish-ambasadori i OSBE “lë thatë” Hashim Thaçin/ Nuk i jep dorën

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje shumë e sikletshme i ka ndodhur presidentit të Kosovës Hashim Thaçit.

Ish-ambasadori i OSBE-së William Walker, ka injoruar Thaçin, pasi ka refuzuar t’i japë dorën, në kohën kur ky i fundit është afruar tek ai.

Mediat kosovare raoportojnë se ngjarja ka ndodhur në një restorant, kur Thaçi bashkë me Ëalker, Ilir Metën e Behgjet Pacollin po bëheshin gati për t’u nisur drejt Reçakut, për të përkujtuar viktimaat e masakrës, në Ditën e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj shqiptarëve në Kosovë.

Në videon e publikuar në media, shihet se ish-ambasadori i OSBE-së mban një libër dhe në momentin që Thaçi zgjat dorën drej tij, ai fillon të shpjegojë diçka rreth librit.

LEXO EDHE:  Befason Albin Kurti/ Premton heqjen e taksës në Rrugën e Kombit

LEXO EDHE:  Ja për çfarë arsye/ Kryeministri Haradinaj përplaset me Albin Kurtin në Kuvend

Kujtojmë se Willian Walker është kritik i presidentit Hashim Thaçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE