Connect with Us

13 kushtet e Luksemburgut/ Berisha i drejton 13 pyetje Edi Ramës

Politikë

13 kushtet e Luksemburgut/ Berisha i drejton 13 pyetje Edi Ramës

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha i ka drejtuar 13 pyetje kryeministrit Edi Rama lidhur me 13 kushtet e Luksenburgut.
Sipas Berishës “e vërteta është se fakti i veçimit nga vendet anëtare të BE nga Maqedonia e Veriut dhe mos hapjes së negociatave pa u plotesuar kushtet me Shqipërinë, për të njëjtat probleme të brendshme që ato kanë, rrëzon perfundimisht pretendimin absurd të Edvin Deshtakut”.
“Kështu që shkaku i dështimit të Edvinit me hapjen e negociatave edhe këtë vit është një dhe vetem një: Mos plotësimi i asnjërit prej kushteve të caktuar me 27 qershor 2018 nga Këshilli i Ministrave te BE në Luksemburg”shkruan mes të tjerash Berisha.
Postimi i plotë:

13 pyetje per Edvin Mafine per 13 kushtet e Luksemburgut!
Miq, me dt 27 qershor 2018 Keshilli i Ministrave te vendeve te BE ne Luksemburg cakoi permbledhtas 7 kushte, te cilat une i kam zberthyer ne 13, qe duhet te plotesonte gjate nje viti Shqiperia ne menyre qe asaj ti hapeshin negociatat ne fundin e vitit 2019.
Mirepo viti kaloi, kushtet nuk u plotesuan dhe Bundestagu, ndonese votoi per hapjen e negociatave pa kushte me Maqedonine e Veriut, ai vendosi perseri nga 7 qe ishin 9 de fakto 10 kushte per hapjen e negociatave me Shqiperine. Vjet, mbi bazen e vendimit te Bundestagut Shqiperise iu caktuan 7 kushte ne Luksemburg, plotesimi i te cilave do ti hapte asaj negociatat me BE ne fundin e vitit 2019.
Pas ketij deshtimi per te katertin vit me radhe ne hapjen e negociatave, Edvin Mafia ka ndermarre nje fushat sulmesh, shpifjesh, trillimesh duke fajsuar per deshtimin e tij armiqte e brendshem, opoziten dhe vendet si Gjermania, Hollanda, Franca etj, te cilat sipas tij per probleme te tyre te brendshme refuzojne hapjen pa kushte te negociatave me Shqiperine.
E verteta eshte se fakti i veçimit nga vendet anetare te BE nga Maqedonia e Veriut dhe mos hapjes se negociatave pa u plotesuar kushtet me Shqiperine, per te njejtat probleme te brendshme qe ato kane, rrezon perfundimisht pretendimin absurd te Edvin Deshtakut. Keshtu qe shkaku i deshtimit te Edvinit me hapjen e negociatave edhe kete vit eshte nje dhe vetem nje:
Mos plotesimi i asnjerit prej kushteve te caktuar me 27 qershor 2018 nga Keshilli i Ministrave te BE ne Luksemburg.
Prandaj ju ftoj te dashur miq te shtrojme 13 pyetje per Edvin Mafine per 13 kushtet e Keshillit te Ministrave te BE dhe te shohim cilin prej tyre ka plotesuar!
Kushti 1-Rezultate te prekshme ne luften kunder korrupsionit ne te gjitha nivelet
Pyetja 1-Cilat jane rezultatet konkrete ne luften kunder korrupsionit?
Kushti 2-Lufta kunder krimit te organizuar vecanerisht
Kushti 3- Rezultate ne luften kunder kultivimit dhe trafikimin e drogave
Pyetja 2-Cilat jane rezultatet konkrete ne luften kunder krimit te organizuar perveç vetdorezimit te Ediskobarit?
Pyetja 3- kur eshte mbjelle me shume hashash ne Shqiperi kete vit apo vitin e kaluar dhe trafiku i kokaines kur ka qene i madh sa kete vit?
Kushti 4-Perparimin e metejshem te procesit te vetingut te gjykatesve dhe prokuroreve
Pyetja 4- A mund te behet fjale per perparim ne procesin e vetingut, kur me ritmet e deritanishme per vetingun qe duhet te perfundonte ne tre vitet e ardhshme sipas perllogaritjes se eksperteve do te duhen edhe tete vite te tjera?
Kushti 5- Perfundimin e dosjeve prioritare.
Pyetja 5-Cilat dosje prioritare nuk kane deshtuar deri tani?
Kushti 6-Perfundimin e ngritjes se strukturave te pavarura te drejtesise ne perputhje me kushtetuten
Pyetja 6: Per çfare institucionesh te pavarura te drejtesise mund behet fjale me Dvoran KLGJ dhe Kunat KLP, dhe, po lidhur me kete kushte, ku eshte Gjykata Kshtetuese dhe Gjykata e Larte?
Kushti 7-Perfundimin e vendosjes se organeve te specializuara SPAK
Pyetja 7- Ku eshte SPAK pse nuk e ngrit?
Kushti 8-BKH dhe
Kushti 9- Gjykaten
Pyetjet 8- 9- Pse nuk jane ngritur BKH dhe Gjykata?
Kushti 10- Fuqizimin e hetimeve aktive, ndjekjeve penale dhe denimeve perfundimtare ne luften kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar duke perfshire nivelet e larta.
Pyetja 10- Cilat jane denimet perfundimtare te zyrtareve te larte per korrupsion apo krim te organizuar?
Kushti 11-Rezultate konkrete ne veçanti ne shtetin ligjor
Pyetja 11- A nuk flitet dhe nuk shkruhet gjate ketij viti se Shqiperia eshte narkoshteti i vetem ne Europe?
Kushti 12-Zbatimi i rekomandimeve te OSBE ODHIR per zgjedhjet.
Pyetja 12- Cilat rekomandime te ODHIR jane zbatuar?
Kushti 13- Reduktimin e numrit te azilkerkuesve.
Pyetja 13- A nuk eshte me i madh kete vit sipas statistikave te BE numri i azilkerkuesve nga Shqiperia se sa nje vit me pare?
Miq, shkaku i mosçeljes pa plotesuar kushtet te negociatave me Shqiperine qendron vetem tek Edivin Mafia dhe narkoqeveria e tij, i cili beson se do mund te mashtroje vendet anetare te BE per plotesimin e tyre dhe kur deshtojne pastaj fajsone armiqte e brendshem dhe te jashtem per deshtimin e tij te plote.
Pa largimin e Edvin Mafise hapje te negociatave te Shqiperise me BE nuk ka dhe nuk mund te kete. sb

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha kujton 20 shkurtin/ Edhe sot ka ende një qëllim madhor

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha thotë se 20 shkurti është dita për të kujtuar me respekt të gjithë ata studentë dhe qytetarë që shembën simbolin e fundit komunist në Europë duke rrëzuar bustin e diktatorit.

Basha shprehet se çdo shqiptar, si 29 vjet me parë dhe sot ka ende një qëllim madhor: ta bëjmë Shqiperinë si Europa.

“Sot ne kujtojmë me krenari duke nderuar çdo shqiptar që në 20 shkurt mposhti frikën e komunizmit.
20 shkurti eshte dita e forcës dhe e kurajos, dhe hapi i parë në sherbimin ndaj Shqipërisë së lirë dhe demokratike. Sepse çdo shqiptar, si 29 vjet me parë dhe sot ka ende një qëllim madhor: ta bëjmë Shqiperinë si Europa. #20shkurt #DiteMeTeMira”, shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta do të shpërndajë parlamentin?/ Ish-ministri i vë “vulën” debatit

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me debatet, nëse presidenti Meta mund të shpërndajë parlamentin.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani sqaron tre rastet kur Kushtetuta, parashikon shpërndarjen e parlamentit.

“Në përgjigje të gjithë gazetarëve dhe miqve në FB, megjithëse e kam sqaruar dhe më parë, në pamundësi për ta sqaruar për secilin veç e veç, po e sqaroj edhe njëherë “shpërndarjen e Kuvendit” sipas Kushtetutës.

Kuvendi mund të shpërndahet VETËM në tre rrethana:

1. Kur nuk arrin të zgjedhë Presidentin sipas nenit 87 të Kushtetutës.

2. Kur nuk arrin të zgjedhë Kryeministrin, sipas nenit 96.
3. Kur Kryeministri humbet mocionin e besimit, sipas nenit 101.

Këto janë arsyet e vetme kushtetuese kur shpërndahet Kuvendi.

Proceduralisht, nisma për shpërndarjen e Kuvendit merret nga Presidenti vetëm kur Kuvendi i ri i pas zgjedhjeve nuk zgjedh dot Kryeministrin e ri sipas nenit 96.

Në çdo rast tjetër, Presidenti vihet në lëvizje nga Kryetari i Kuvendit ose Kryeministri.”-shkruan Manjani.

Sipas tij, në asnjë kompetencë të shkruar në Kushtetutë nuk përmendet “shpërndarja e Kuvendit” si detyrë specifike për Presidentin. Kjo është Kushtetuta e shkruar.

Por, Manjani thekson se çështja është se kjo Kushtetutë ka rënë, sepse është praktikisht është dhunuar aq keq sa nuk ke më nga ta kapësh për të gjetur kush ka të drejtë e kush jo.

LEXO EDHE:  Kujt do t’i sekuestrohet pasuria?/ Katër pyetjet e Berishës që “goxhdojnë” Edi Ramën

LEXO EDHE:  Përfundon takimi i përjavshëm Rama-Meta

Më tej, Manjani shkruan se zbatimi korrekt i Kushtetutës kërkon qeverisje demokratike, të bazuar në zgjedhje të lira.

“Zbatimi korrekt i kësaj kushtetute kërkon qeverisje demokratike të bazuar në zgjedhje të lira; Kushtetutën si aktin themelor të shtetit; demokracinë si parim themelor; pluralizmin politik si filozofi sunduese dhe ekonominë e lirë të tregut. Të gjitha këto parime të shkruara në Kushtetutë.

Por, në realitet të gjitha këto kanë marrë fund!

Pyetja është si rivendoset rendi Kushtetues?

Mendimi im është vetëm me proces politik që çon vendin në zgjedhje të lira e të ndershme si fillim. Në vijim duhet shpallur “e shenjtë” Kushtetuta dhe duhet ndërtuar shteti NORMATIV, sipas hierarkisë.

I gjithë korpusi ligjor i normave speciale, të veçanta apo të jashtëzakonshme, tipike këto për shoqërinë diktatoriale duhet SHFUQIZUAR dhe duhet ndaluar miratimi i mëtejshëm i tyre.

Kështu fillon. Por ka plot për të bërë….”-përfundon postimin e tij Ylli Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Paralajmërimi i fundit për këtë bandë”/ Meta nuk ndalet, thellohen përplasjet me mazhorancën

Publikuar

-

Nga

Përplasjet në distancë mes presidentit Ilir Meta dhe mazhorancës socialiste, duket se vijojnë të thellohen.

Ndërsa një ditë më parë, presidenti Meta paralajmëroi për mbajtjen e një proteste në datën 2 mars, kundër asaj që ai e cilëson si “grusht shtetit”, sot kreu i shtetit ka bërë një tjetër deklaratë të fortë.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se agresioni pushtues i Rilindjes tashmë është një realitet i hidhur, Prandaj, Meta bën sërish thirrje që qytetarët t’i bashkohen në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në datën 2 mars.

Meta thekson se ky është paralajmërimi i fundit, për këtë “bandë”, siç e cilëson ai Rilindjen.

“Të dashur qytetarë të Republikës së Shqipërisë!

Agresioni pushtues i Rilindjes ndaj të gjithë institucioneve të pavarura në vend është një realitet i hidhur që secili prej jush e ndjen çdo ditë. Por kokëfortësia e saj për të pushtuar me çdo çmim dhe në mënyrë jo vetëm antikushtetuese por edhe mafioze Gjykatën Kushtetuese përbën qartë një grusht shteti, me qëllim instalimin e një diktature të pakicës që ka tmerr nga liria e popullit shqiptar dhe kërkon të zhdukë çdo mundësi demokratike për ndryshim dhe llogaridhënie.

Ndaj ju ftoj të gjithëve në 2 Mars, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” t’i japim paralajmërimin e fundit kësaj bande që nuk ka ditë që nuk përdhunon Kushtetutën dhe ligjet e vendit.

LEXO EDHE:  Qeveria ka kapur “kokat” e universiteteve/ Rama kontrollon gjithçka

LEXO EDHE:  Shkarkimi nga Rama i drejtorit të ALUIZNIT në Berat/ Shpërthen ish- ministri: E tmershme

Nuk ka forcë në botë t’i kthejë shqiptarët 30 vite pas për të zbrazur Shqipërinë nga rinia jonë e mrekullueshme dhe për t’ia dorëzuar mafies ndërkombëtare të ardhmen e Atdheut tonë.

Ndaj në 2 Mars të bëjmë një Besëlidhje të Re për t’ia kthyer sovranitetin e humbur popullit shqiptar dhe rivendosur demokracinë, llogaridhënien dhe sundimin e Kushtetutës.

Shqipëria e para!

Shqiptaria e shqiptarëve!”-përfundon postimin e tij kreu i shtetit.

LEXO TE PLOTE