Connect with Us

Zbardhen detaje të reja nga dosja “Babale”/ Njerëz të Bashës pritën në një shtëpi private në Bruksel familjen e Albert Veliut

Politikë

Zbardhen detaje të reja nga dosja “Babale”/ Njerëz të Bashës pritën në një shtëpi private në Bruksel familjen e Albert Veliut

Publikuar

-

Vijojnë të dalin detaje të reja nga dosja “Babalja”, e cila trazoi përmes një skenari të mirëorganizuar, trazoi jetën politike në vend.

Së fundmi kanë dalë në dritë fakte të reja ku njerëz të kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha mësohet se kanë pritur në Belgjikë familjen e Albert Veliut, njohur si “Babalja” pas historisë së audio-përgjimit ku pretendohej të akuzohej Agron Xhafa, vëllai i ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Referuar provave të reja, bëhet me dije se “dëshmitari” i Partisë Demokratike është pritur nga të afërmit e kryeopozitarit Lulzim Bashan ë kohën kur ka aplikuar për azil në shtetin belg.

Gjatë seancës së sotme gjyqësore, Fredi Alizoti, kunati i “Babales” që në historinë e serur nga PD, imitoi në audio-përgjim zërin e Agron Xhafës, u shpreh para trupës gjykuese se ish deputeti Ervin Salianji, i ka thënë se “në Bruksel familjen ka ja rregulluar Lulzim Basha. Atje e kanë pritur njerëzit e Lulzim Bashës në një shtëpi private”. ‘Këto na i thoshte Salianji”.

Nga ana tjetër, avokati i Agron Xhafës, Ardian Visha, deklaroi se është vërtetuar me ekspertizë italiane që zëri në audio-përgjim ku flitet për trafik droge, nuk është i vëllait të ish-ministrit të Brendshëm.

Ndërkohë që kërkoi të mos hiqet dorë nga ekspertimi i zërit të Alizotit për t’i çuar më tej hetimet.

Ardian Visha: Gjëja e parë që bëmë ka qenë gatishmëria për të dhënë mostra zëri për të provuar që ai nuk ishte i përfshirë në bisedën e sajuar. Bëmë kallëzim dhe te nesërmen e kallëzimit vendosëm dorëzimin në Itali dhe para se të iknim në Itali lamë mostrat e zërit. Pasi kinostudio PD e re sajoji këtë gjë. Kemi bërë dhe ekspertizë private në Itali. Këta zotërit llapnin në media. Zërin e Geron Xhafës ekspertojeni sa herë e ku te doni. Po përse hiqni dorë nga ekspertimi i Zërit të Alfred Alizotit.

LEXO EDHE:  Nga Ministria e Brendshme deri tek kunati në Strasburg/ Xhafaj “kap” drejtësinë

Prokurori Genci Qana: Për t’i marrë mostrat e zërit Geron Xhafës i dhamë të lexonte një libër të prokurorit Gentian Trenova asokohe. Ministria e Drejtësisë ka sjellë informacion për dosjen “Babale”, por ngatërrimi i adresës ka bërë që mos të paraqitet sot në seancë. Ministria e ka sjellë informacionin në Dhomën Penale, por ka ngatërruar adresën duke e dërguar në Gjykjatën Civile. Pas vendimit për të ekstraduar në Shqipëri, Albert Veliun, gjykata kërkoi informacion nëse ai ndodhet i arrestuar në Belgjikë apo nëse është në liri, vend ku ai kishte shkuar për të kërkuar azil politik pasi u arratis nga Shqipëria me denoncimin se e gjithë historia ishte një sajesë.

Nga ana tjetër, Indrit Sefa, avokati i Jetmir Olldashit, gazetarit që ka prodhuar skemën e mashtrimit për llogari të ish deputetit Ervin Salianji solli si prova në seancë 5 dënime të Alfred Alizotit nga vitit 1990 deri në 2015-ën ku sipas tij, vuri në dyshim “personalitetin e Alizotit si person që ka probleme me ligjin” duke thënë se nuk duhet besuar.

Ndërkohë, çudia në këtë argument është fakti se vetë Partia Demokratike ka përdorur si person të besueshëm Albert Veliun (Babalen), për të goditur kundërshtarin politik Fatmir Xhafaj. “Babale”, u konsiderua “heroi i selisë blu” edhe pse ka pasur probleme me ligjin dhe ka kryer disa vite burgim./Tema

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama dorëzoi padinë në Gjykatë/ Reagon menjëherë Haradinaj

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar menjëherë pasi kryeministri Edi Rama e ka paditur në gjykatë për shpifje.

Harandiaj ka paralajmëruar se do të ketë një përgjigje në padi. Ai e ka akuzuar Ramën se gjithë këtë po e bën për t’iu larguar përgjegjësive.

“Sot është raportuar në media se Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka deponuar padi kundër meje në Gjykatë. Unë, sipas ligjit, do të përgadis përgjigje në padi, në afatet e përcaktuara ligjore!
Padia e Kryeministrit Rama është plotësisht e pabazuar dhe një diversion politik që bëhet nga ana e tij, që të fshihet pas dramave mediale dhe t’i ikë përgjegjësisë. Kombi ynë dhe Kosova ka njerëz që i dalin zot në çdo kohë”, tha Ramush Haradinaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Patozi e thotë troç/ “Disa politikanë nuk flasin se e kanë emrin me laps”

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi deklaron se Shqipëria është në këtë krizë për shkak të dy marrëveshjeve, ajo e 2008 dhe ajo e 2017.

Patozi tha se prej tyre sot jemi në këtë gjendje, ndërsa theksoi se partia e tij që ka vetëm disa muaj që është krijuar, ka shfaqur platformën e saj për zgjidhjen e kësaj situate.

“Këtë punë nuk e zgjidh sistemi. Ne si parti modeste kemi një platformë, e kemi dorëzuar 4 muaj më parë. Ne themi që ky sistem duhet çbërë, pastaj shikojmë kush është më i përshtatshmi. Pse? Se çfarë provash duhet të japë më shumë, ç’a do arrijmë më shumë sesa kaq. Pra ta çbëjmë këtë”, u shpreh ai në emisionin “Real Story”.

Koordinatori i BD theksoi se njerëzit kanë të drejtë të mos votojnë për tre persona, por të votojnë atë që duan.

LEXO EDHE:  Sekuestrohet gjysëm toni kokainë/ Flet ministri Xhafaj

LEXO EDHE:  Nga Ministria e Brendshme deri tek kunati në Strasburg/ Xhafaj “kap” drejtësinë

Patozi theksoi se ka politikanë që duan të kandidojnë për kryeministër, por nuk flasin se e kanë emsin me laps./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betimi i Bashës për Kishën e Laçit/ Patozi: Është e rëndë, besimtarët mund të ofendohen

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha nuk e mbajti premtimin e tij për të çuar kryeministrin Edi Rama para drejtësisë, ndpnëse u betua për Kishën e Laçit.

Këtë gjë e ka kujtuar koordinatiori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi, i cili tha se kjo është e rëndë.

“Ka fjalë që thonë se kjo marrëveshje u bë pasi Rama shpëtoi Bashën nga burgu. Ka gjasa, por nuk e di saktë. Ky është fjalor i shpifur. Ka mungesë koherence. Është bërë retorikë për kundërshtarin dhe më pas i ke shkuar për dore.  Basha u betua për Kishën e Laçit se nuk do ulet në tryezë me Ramën dhe e bëri. Kjo është e rëndë. Laçianët mund të ofendohen nga kjo gjë. Atyre gjë besojnë në Kishën e Laçit nuk do i pëlqejë kjo gjë”, theksoi Patozi në emisionin “Real Story”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE