Connect with Us

Të gjitha pushtetet e Dvoranëve/ Rama shpërblen “dashnorin” e Ben Blushit

Politikë

Të gjitha pushtetet e Dvoranëve/ Rama shpërblen “dashnorin” e Ben Blushit

Publikuar

-

CNA.al dy ditë më parë raportoi dorëheqjen e Ilir Zelës, kreut të AKEP-it.

Një kandidaturë që pritet të zëvëndësojë një nga emrat e njohur dhe ish-themeluesit të FRESH-it të socialistëve, Ilir Zelën, pritet të jetë, Edlira Dvorani, bashkëshortja e Ardian Dvoranit, anëtari i Gjykatës së Lartë, që ka kaluar në Vetting.(lexo këtu)  

         Edlira Dvorani

Aktualisht ajo është Anëtare e Këshillit Drejtues në AKEP, ndërkohë që pritet të marrë postin e Ilir Zelës, i dorëhequr tashmë.

Por, çfarë ka ndodhur me Dvoranin?

Disa muaj më parë, mediat treguan foto ekskluzive të një takimi të Ben Blushit, drejtorit të Top Channel, pak kohë para se Ardian Dvorani të kalonte Vettingun. Ndërkohë që Dvorani ishte pjesë e trupës gjykuese, në procesin gjyqësor për aksionet e Top Channel.(Lexo këtu) 

Tani ajo që po ndodh është se shpërblimi ndaj Dvoranit, për gjyqin ndaj Topi-it, apo për “topat” e tjerë që i ka hedhur qeverisë në fushën e saj, që Rama të shënojë gola nëpërmjet sistemit të drejtësisë apo nëpërmjet institucioneve të tjera publike, është zgjedhur bashkëshortja e tij Edlira Dvorani që të shkojë në krye të AKEP-it, të një institucioni tjetër të rëndësishëm.

   Ardian Dvorani para KPK-së

E ndërkohë që Ardian Dvorani, pretendon të kapë Gjykatën e Lartë apo atë Kushtetuese, bashkëshortja e tij kërkon të kapë AKEP-in, një institucion jo pak i rëndësishëm.

LEXO EDHE:  Lufta me zjarret/ Rama: Ushtarët janë heronjtë e ditëve të vështira

Me zhvillimin e teknologjisë dhe hapat që hidhen në këtë fushë, AKEP pritet të jetë një nga institucionet më të rëndësishme dhe me një menaxhim prej disa dhjetëra-miliona euro.

Në Shqipëri, mesa duket Edi Rama po gjithçka që të gjitha pushtetet t’ia falë “Dvoranëve” të tij. Atij që ka në Gjykatën e   Lartë, të cilin e ka përdorur dhe Ben Blushi për interesat e tij dhe sot shpërblimi vjen për bashkëshorten.

Duke larguar një socialist si Ilir Zela, për të çuar në vend të tij bashkëshorten e një gjyqtari, i cili edhe pse e ka kaluar Vettingun, kurrësesi nuk mund të thuhet se hyn tek elita e ndershme e sistemit të drejtësisë.

Ai është thjeshtë dhe vetëm vegla dhe instrumenti që Rama e përdor për qëllimet e tij, apo  për interesa të tjera që fillojnë me dhe përtej Blushit./ CNA.al

Jep dorehëqjen kreu i AKEP/ Në vend të tij emërohet gruaja e gjyqtarit

Gjykata e Lartë në duar të “sheikëve”/ Ardian Dvorani me pasuri marramendëse

Drejtësia në duart e milionerëve/ Pasuria i ha “kokën” Ardian Dvoranit?

Probleme me deklarimin e pasurisë/ Dvorani drejt shkarkimit

Gjyqtari “dashnor” i Benit dhe Top Channel

Fakte skandaloze/ Zbardhet lidhja e Ardian Dvoranit me vëllain e Xhafajt

A do ta kalojmë verën pa Gjykatën Kushtetuese?/ Dvorani “lan duart” me procedurat

3 Komente

3 Comments

 1. Bardha

  9 Tetor, 2019 at 1:18 pm

  Kjo super hajdutja e Insig-ut. Femer tallagjare pa pik formimi..pupupu c behet??

 2. Trimi

  9 Tetor, 2019 at 2:06 pm

  Sa e shemtut qeka kjo narja si shitse vajguri ..jepi o ed rama futja me shum ktij veni

 3. Viktor

  9 Tetor, 2019 at 2:15 pm

  Po ku e gjete kte hajduten e insigut o zotni,po u shujt ky vend per specialist e njerez te mir.kjo ulerinte ne insig ka len nam tu ulerit e tuj vjedh,ne e dim ckemi heq prej ksaj.po ky buri i vet qe perdor pushtetin qe kjo te fitoj cdo gjyq,ca beni o legena??

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fjalimi i Markut, gazetarja kryqëzon prokuroren/ “Nuk foli për tonelatat e kokainës, dosjet 339 dhe 184

Publikuar

-

Nga

Të ndryshme kanë qenë opinionet e gazetarëve të ftuar në studion e “Real Story”, përsa i përket intervistës publike përbëllë KLP-së, të kandidatëve për postin e prokurorit.

Kritika ka patur për Prokuroren e Përgjithshme të Përkoheshme, Arta Marku, nga paneli i gazetarëve referuar deklaratave të saj se Prokuroria i ka duartë e lidhura. Ndërsa Mira Kazhani e ka justifikuar zonjën Marku duke u shprehur se kryeprokurorët sot kanë funksionin e një noteri. Për gazetarin Arion Sulo, Arta Marku ka fajet e veta sepse nga mosveprimi i saj kriza politike në vend ka marrë përmasa shumë të thella.

“Shqipëria është në krizë politikë me opozitës jashtë parlamentit për shkak të mos hetimit  të dosjeve për vjedhjeve të zgjedhjeve. Kjo është një peshqesh nga Arta Marku. Merr dosjen dhe e çon në Dibër. Ajo e zhbëri si dosje Zonja Arta Marku u zgjodh u tha se ishte përkohshme dhe ajo zgjat 6 muaj, dhe tani u be 2 vjet dhje kjo tregon anësinë e saj”, është shprehur Sulo.

Ndërkaq, për  gazetaren e kronikës Klodiana Lala, strategjia e Markut për të pranuar dështimet e saj përpara shqiptarëve, duke ardhur  pa asnjë program se çfarë do të bëjë në të ardhmen nëse zgjidhet në krye, do t’i ulë asaj pikë  në sytë e opinionit të gjerë.

Gazetarja ka kritikuar deklaraën e Markut për mospërmbushje të pritshmërive, teksa shprehet se ajo nuk foli fare për tonelatat e kokainës të kapur në Shqipëri, por as për dosjet e forta zgjedhore si ajo “339 dhe 184”.

LEXO EDHE:  Mbyllja e lojrave të fatit/ Juristi jep alarmin

LEXO EDHE:  Ekskluzive-SKANDALI/ Durrës-Kukës dhe koncensioni korruptiv që grabit taksat e shqiptarëve

“Zonja Marku erdhi në krye të institucionit si një grua e pastër sa i takon përfshirjes në korrupsion. Në këtë seancë unë mendoj krejt të kundërtën. Unë pashë një Arta Marku që në vend se do të fliste për vizionin se si do të drejtonte në 7 vitet e ardhshme, ajo tha se unë nuk kam përmbushur pritshmërinë e publikut.Ajo tha se këto pritshmëri nuk i kam përmbushur se nuk kanë qenë në dorën time. Ajo ka lëvizur 80 prokurorë dhe i ka  transferuar.  Ajo tha se kam punuar nën presion mediatik dhe politik, por nëse nuk del mbi presionin politik, atëherë nuk mund ta bësh  rolin e  kryeprokurorit. Ajo shiti heqjen e mandatit e kryebashkiakut të Vorës, por çështja i shkoi e gatshme në tavolinë dhe nuk tha asgjë për dosjen 184 dhe 339 dhe nuk foli asnjë fjalë për tonelatat e kokainë që janë  kapur në Shqipëri.  Dosjet 184 dhe 339 janë dosje të mbaruara, vetëm nëse Spak i zgjon sërish”, është shprehur gazetarja Lala./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shengeni Ballkanik / Besa Osmani zbulon pse Kosova është kundër   

Publikuar

-

Nga

Kandidatja për postin e kryeministres së Kosovës, nëse zgjedhjet fitoheshin nga LDK, ka qenë e ftuar e vetme e emisionit “Opinion” të mbrëmjes së sotme ku “Shengeni ballkanik” ka qenë temë e diskutimit. E pyetur nga moderatori i emisionit lidhur me vlerësimin që LDK ka ndaj kësaj iniciative të përkrahur nga tre kryeministra, Edi Rama, i Shqipërisë, Zoran Zaev, i Maqedonisë së Veriut dhe Aleksandër Vuçiç, i Serbisë, Osmani është shprehur:

 Ne si LDK jemi deklaruar se nuk përkrahim një qëndrim të tillë. Unë jam deklaruar kundër dhe ditën që është mbajtur takimi në Novi Sad,. Për mua nuk ka qenë e kuptueshme pse është mbajtur ai takim, ose pse ka filluar ajo iniciativë me Serbinë pa u marrë dhe pjatimin e shteteve të tjera dhe në veçanti të Kosovës. Kosova sa është udhëhequr nga LDK ka refuzuar ide të ngjashme”, ka vlerësuar znj.Osmani.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-SKANDALI/ Durrës-Kukës dhe koncensioni korruptiv që grabit taksat e shqiptarëve

LEXO EDHE:  Paralajmëron ish-presidenti/ Rama drejt dorëheqjes?

E pyetur rreth pasojave që mund të sjellë një “Shengen ballkanik” sipas modelit BE për Kosovës dhe Rajonin, Osmani është shprehur:

Janë të shumta, si në aspektin ekonomik dhe në aspektin e vendosjes së masës së reciprocitetit. Ne nuk mund të lidhim marrëveshje të tillë me Serbinë e cila e përdor për të dërguar zyrtarët e lartë shtetëror të cilët provokojnë incidente në Kosovës”.

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Zgjedhja e Besnik Muçit e gabuar”/ Klodiana Lala “godet” Ilir Metën

Publikuar

-

Nga

gazetarja klodiana lala

Gazetarja e kronikës, Klodiana Lala, ka komentuar ngërçin për Gjykatën Kushtetuese përsa i përket zgjedhjes së anëtarëve . Nga studio e emisionit “Real Story”, ndërsa ka mbështetur deklaratën e Metës se “Kushtetuta nuk i cakton afat Presidentit për përzgjedhjen e anëtarëve të tij”, Lala e ka kritikuar këtë të fundit, duke shtuar se zgjedhja e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese  në këtë rast është  emergjente.

“Në momentin që vajtën listat tek Presidenti dhe Kuvendi, ligjit thotë që i takon radha Presidentit së pari, pastaj Parlamentit dhe së fundi Gjykatës së Lartë, që nuk është ngritur ende. Në lexim, germë për germë, të ligjit, Presidentit nuk i jepet afat. Referuar disa vendimeve të mëparshme të Gjykatës, Presidenti nuk mund ta shtyjë pafund çështjen. Në kushtet kur vendi është pa Gjykatë Kushtetuese, kjo e bënte më emergjente përzgjedhjen e anëtarëve, pasi janë një sërë çështje që duhet t’i shqyrtojë kjo gjykatë. Në tentativë për të kapur Gjykatën Kushtetuese dhe për të pasur sa më shumë anëtarë, filluan lojën”, tha Lala.

LEXO EDHE:  Hahn takon Ramën: Diskuton për reformën në drejtësi dhe integrimin

LEXO EDHE:  Shpërthen deputeti i PD-së/ Edi Rama nuk gjen dot vrimë ku të futet

Ndërkaq, referuar përzgjedhjes së anëtarit të parë të kushtetueses, Besnik Muçi, gazetarja ka vijuar me kritikat e saj duke u shprehur se Muçi nuk e ka kaluar akoma Ligjin e Vettingut.

“Zgjedhja e Presidentit për Besnik Muçin ishte e gabuar, pasi ai nuk e ka kaluar Vettingun. Nuk ka një vendim të formës së prerë për të. Por, për ta tejkaluar këtë, ishte radha e Kuvendit. Kanë hyrë në lojë kungulleshkash, por më problematik është KED. Ata çuan dy lista, që në thelb ishin katër emra te njëra dhe tre te tjetra, që jepte mundësi të zgjidhnin një anëtar të dy institucionet”, u shpreh gazetarja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE