Connect with Us

Shënim/ Pse fajin për zgjedhjet nuk e ka sistemi?

Opinione

Shënim/ Pse fajin për zgjedhjet nuk e ka sistemi?

Publikuar

-

Sot në mesditë, koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka rënë në një mendje me presidentin Ilir Meta, ish kreu i LSI-së, se përgjegjësi kryesor për situatën dhe krizën politike, që nga post 2008 , është sistemi zgjedhor. Një sistem për të cilin Ilir Meta bëri dhe grevë urie duke pretenduar se ishte shkatërrimtar për të. Por, në fakt, është po ky sistem që e bëri Ilir Metën vërtet polin e tretë politik në vend, me gati 19 deputetë, kur të gjitha forcat e mëdha i kishte kundër, jo shumë larg por dy vite më parë.

E kështu me radhë, lindi LSI-ja në 2009, në fakt si një forcë parlamentare, po nga ky sistem. E është po ky sistem që na prodhoi mandatet e djegura dhe një listë me individë që nuk i’u bindën partisë por hynë në Parlament dhe na treguan se Lulzim Basha vërtetë në vend të përfaqësuesve, të demokratëve dhe të shqiptarëve i kishte mbushur listat me sahanlëpirës, plaçkaxhinj, sharlatan, injorant, të pashkollë e gjithçka ndodhi ndodhej para, ashtu sikundër janë dhe shtresat e rilindjes në krahun tjetër, por nuk shfaqen, nuk flasin e nuk dëgjohen.

Po pse fajin nuk e ka sistemi?

Fajin nuk e ka sistemi për shkak se në Shqipëri problemi nuk është formula, pra mazhoritar, proporcional, mazhoritar i përzier me proporcional, listat e hapura apo listat e mbyllura.

Partitë politike në Shqipëri nuk funksionojnë si organizata të mirëfillta politike ku zgjidhesh, kalon një stad të caktuar, më pas largohesh, ka senate, ka njërëz me eksperiencë, dalin elita të reja e kështu me radhë. Nuk ndodh kështu! Është kryetari që vendos për të gjithë, pra kryetari është bajraktari i partisë. Ai që ka në dorë listat e deputetëve, ai që bën listat e komisionerëve, duke ia deleguar atij të degës, kryetari i degës përveç komisionerëve vendos dhe numëruesit, vendos drejtorët rajonal e kështu me radhë, bashkë me deputetët, e këta krijojnë një kastë të caktuar e cila është e gjitha në shërbim të bajraktarit në krye të partisë.

Prandaj, në thelb, në Shqipëri përtej asaj që artikulohet se sistemi është problem i madh, problem më i madh sot për sot janë kryetarët e partive, janë bajraktarët e tyre të cilët i trajtojnë ato si prona dhe biznese private. Ashtu siç është Edi Rama, ashtu siç është Lulzim Basha, po ashtu siç është dhe Ilir Meta, i cili partinë nuk pati besim t’ia linte më shumë se një muaj Petrit Vasilit, por ia kaloi gruas së tij.

Kështu është dhe Fatmir Mediu, që ka gjithë jetën kryetar, kështu është dhe Dash Shehi që ka gjithë jetën kryetar, kështu është Nard Ndoka, që ka gjithë jetën kryetar e kështu janë shumë e shumë parti në Shqipëri, të cilat janë formuar për të tjera, fillimisht idelale, apo të ndërtuara me të tjera qëllime, por që tani kanë katandisur si një tokë e xanun nga kryetarët e tyre, të cilët nuk lëshojnë një fije peri.

E ky është thelbi i problemit. Çfarëdo lloj sistemi të përdoret në Shqipëri, a nuk ishte mazhoritari me proporcional, që shkaktoi “dushkun”? A nuk ishte proporcionali rajonal, me lista të mbyllura, që na solli këtë Parlament që kemi sot? Këtë palo Parlament që u mbush me kriminel e banditë nga kryetarët e partive, apo budallenj nga ana tjetër.

A nuk ishte sistemi mazhoritar i përzier me proporcional që në zona të drejtëpërdrejta na ka nxjerrë deputetë nga më të fëlliqurit? A nuk ka qenë direkt sistemi mazhoritarë që nëpër bashki u zgjodhën njerëz të inkriminuar, jo vetëm në 30 qershor por dhe në zgjedhjet e kaluara lokale! Prandaj thelbi i problemit është tek bajraktarët, tek kryetarët e partive dhë më pas zbret dhe poshtë tek elektorati, pra tek qytetarët, tek mungesa e një kulture të mirëfilltë politike dhe e një respekti të denjë ndaj votës. Pra shitblerja e saj, pazari që ofrohet nga bajraktarët, por edhe oferta që pranohet për shkak të varfërisë dhe problematikave të thella social-shoqërore.

Mirë do të ishte që kasta politike përtej sistemit të bënte disa hapa të tjerë. Të zgjidhte disa problem të tjera. Pra të kishte një marrëveshje kombëtare në lidhje me sjelljen politike, në lidhje me veprimet dhe aktet politike sesa të bënin hipokritin duke propoganduar se është sistemi ai që po na bëka gjëmën dhe për këtë të na qajë më shumë Ilir Meta i cili krijoi një parti gjobaxhinjsh dhe hajdutësh që sot, pra nga ky sistem, ka 19 deputetë të larguar, ish ministra të korruptuar por edhe 19 të tjerë që kanë hyrë brenda në Parlament që pa folur dhe pa hapur gojën kuptohet se çfarë janë. E më pas janë banditët e Ramës, e më pas vijnë dhe qesharakët e Lulzim Bashës të shitur e të blerë nëpër lista.

Ndaj mirë do të ishte të jenë një herë të sinqertë, e të mos i’a vënë fajin këtij sistemi. Ja ku është sistemi i Kosovës, le ta implementojnë. E kanë dhe sistemin e parë, mazhoritarin me proporcional  të përzierë, le ta provojnë, e kanë dhe këtë sistem që është le ta provojnë. Në çdo lloj forme, në çdo lloj mënyre, sërisht aty askush nuk do të pranojë humbjen, të gjithë do grinden me njëri-tjetrin, deputetët do shiten, listat do të vendosen sipas qejfeve të kryetarëve përsa kohë funksionon një forcë politike, apo shumica e forcave politike si sekte të bajraktarëve që i shfrytëzojnë për qëllime personale

Ky është thelbi i problemit dhe asgjë me shumë se sa kaq./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Qeveria është rruga, e vërteta dhe jeta

Publikuar

-

Nga

Ata që besojnë se përmes ligjit të shpifjes qeveria ka synim të mbrojë të vërtetën dhe të luftojë shpifjen, mjafton t’i bëjnë vetes disa pyetje.

Kush e tha të verteten kur u rritën taksat, çmimi i energjisë dhe ujit, qeveria apo media?

Kush e tha të vërtetën kur qeveria e mbushi Shqipërinë me drogë, qeveria apo media?

Kush e tha të vërtetën kur Policia e Shtetit dhe Ministria e Brendshme u implikuan drejtëpërdrejt në trafik ndërkombëtar droge, qeveria apo media?

Kush e tha të vërtetën kur pati shit-blerje votash në zgjedhje, qeveria apo media?

Kush e tha të vërtetën kur kostot e koncesioneve u rritën me disa fish, qeveria apo media?

Kush e tha të vërtetën tek Unaza e Re, qeveria apo media?

Kush e thotë të vërtetën kur tenderat jepen pa garë, qeveria apo media?

Përgjigjuni këtyre pyetjeve dhe do të filloni të kuptoni më mirë se cili është qëllimi i qeverisë me paketën antishpifje.

Sigurisht që lajmet e rreme ekzistojnë. Sigurisht që ka media të cilat fabrikojnë lajme të pavërteta. Por një media që transmeton lajmë të rreme, mund t’ja hedhë paq një herë, dy here, pastaj përfundon në kosh sepse bëhet e pabesueshme. Influenca e saj në publik shkon në zero sepse askush nuk shikon apo lexon lajme tek një media ose portal që mashtron.

Ky është vetërregullimi magjik që bën tregu. Dhe ka sot në Shqipëri me dhjetra portale apo media që e kanë provuar këtë.

Qeveria do të bëhet vetë gjykates i së vërtetës dhe ta vendosë ajo se ccfarë është e vërtetë dhe ccfarë është gënjeshtër.

Si rezultat të vërtetat në Shqipëri do të jenë si më poshtë:

Tenderat në Shqipëri fitohen të gjithë me garë dhe ndershmëri.

Korrupsioni në qeveri dhe ne shtet është zero.

Ekonomia po lulëzon si asnjë herë më parë.

Rrogat vitin e kaluar u rriten me 27 per qind.

Check Up-i ka parandaluar 64 mijë vdekje.

Rama eshte kryeministri me i mire ne Europe.

Ne fund, Rama eshte rruga, e verteta dhe jeta. Njesoj si Jezus Krishti

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Xhovani Shyti/ Një projektligj për mashtruesit elektoral

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama vijon të këmbëngul për miratimin e paketës  antishpifje që, në emër të rrezikut që vjen prej  “fake news” ( lajmit të rremë), synon të godase mediat, kryesisht online, që janë opozitë e pakorrigjueshme me qeverinë e kryesuar prej tij.

Kështu, pak më parë në njerën nga mbledhjet e kabinetit që kryeson, Edi Rama kompletoi draftligjin që sakaq është depozituar në Parlament për tu votuar në një seancë të pritëshme.

Megjithse ky projekt-ligj ka gjetur kundërshtim konsistent jo vetëm nga shoqatat e gazetarëve vendas por edhe homologë ndërkombëtar, e një serë institucionesh të rendësishme në Europë dhe SHBA gjasat janë që Edi Rama të mos tërhiqet nga e tija. Çka presupozon se vitit 2020 ti shtohet një ligj i ri që si objekt ka “qepjen e gojës”, sikurse e etiketonte raportimin e lajmit special TG “Rai 3”.

Në projekt-ligjin për mediat që shpërndajnë lajme të rreme, qeveria ka parashikuar masa drastike, duke dubluar kështu dhe Kodin Civil edhe atë penal që si shpifjen ashtu dhe mashtrimin e kanë parashtresë ndëshkimi të vetën.

Por ka dubluar dhe institucionet kompetente të Drejtësisë së re apolitike, të cilave u ka venë përballë AKEP-in dhe AMA-n që janë pjesë organike e strukturës së qeverisë dhe është e sigurt që ndikohen nga urdhërdhënia e Kryeministrit.

Nuk dim çfarë argumenta të nëndheshme përdor  Rama, që, në fakt, është dhe njeriu i cili ka këmbëngulur dhe këmbëngul për miratimin e kësaj pakete me përmbajtje dy ligje, edhe pse BE dhe institucionet e tjera ndërkombëtare vlerësojnë se godet lirinë e medias, por kreu u qeverisë bën mirë të hartojë e propozojë edhe një ligj që të ndëshkojë mashtrimin e “burrave të shtetit”. Të atyre që pa iu dridhur fare qerpiku premtojnë “lugën e floririt”, kur kanë nevojë për votat dhe kur u’a zhvasin këto elektoratit, i harojnë premtimet.

Që jo vetëm nuk i realizojnë por, përkundër “lugës së floririt” që premtojnë, i zhysin popujt në varfëri e mizerje, duke i’a thyer dhe lugën e drurit me të cilin pameritueshëm ata janë katandisur të shtyjnë jetën e përditëshme.

Sepse të tillët, pra mender burrat e shtetit, nuk kanë mbajtur dhe vijojnë të mos mbajnë asnjë përgjegjësi ligjore për gjithësa prodhojnë e që nuk është veçse mashtrim elektoral. I rrjedhur pastërtisht nga lumi i gënjeshtrave të lëshuara për të marrë me çdo çmim kreun e pushtetit.

Vijnë, grabisin, konvertohen në miliarderë, bëjnë çorap një shtet të tërë, zhysin në skamje e depression një shoqëri të tërë dhe largohen pa u lagur….

Madje ironikisht duke gëzuar paratë e pasuritë e përfituara pameritueshëm dhe pa vuajtur asnjë pasojë për mashtrimin gjithëpopullor që u kanë bërë votuesve me “fake premtimet” e tyre elektorale, që zhytin në mjerim dhe depresion miliona votues të zhgenjyer.

Kjo rezulton të jetë kurba e deritanishme e “tavës” që i kanë ofrua popullit votues të parët e forcave politike të konvertuar në të parë qeverish.

Nën këtë optikë, duke lenë mënjanë të ikurit le të ndalemi tek Edi Rama, kryeministri në detyrë që i kapur fort pas kangjellave të zyrës së tij nuk denjon të shkulet edhe pse qeveria që udhëheq në vitin e 6 ka marrë rrokullimën dhe prodhon veç varfëri massive, pasurim minorance e depression masiv.

Për ta ilustruar po sjellim disa nga premtimet që kryetari i opozitës  Edi Rama bëri në 2013, kur ende nuk e kishte shijuar pushtetin e kryeqeveritarit “rilindas” dhe ishte veç kryetar i PS-së, si dhe premtimet e 4 viteve më pas kur sërish u kërkoi shqiptarëve ta votëbesonin.

Janë premtime, kryesisht me karakter ekonomik, por që edhe sot e kësaj dite, megjithse jemi në mandatin e dytë qeverisës ende nuk janë mbajtur.

Në 2013 Rama bridhte sa në njerin cep të Shqipërisë në tjetrin dhe premtonte:

“Do të heqim taksën 20% për bukën, do ta heqim taksën për qumështin, do ta heqim taksën 20% për vezën, për miellin, për vajin, për sheqerin, dhe orizin”. Mirëpo edhe sot e kësaj dite, kjo gjë nuk ka ndodhur dhe TVSH-ja e ushqimeve është 20%.

Një tjetër premtim i pambajtur i Edi Ramës është anulimi i koncesioneve që prekin direkt interesin e qytetarëve.

“Do ti ç’bëjmë ato konçesione që kanë cenuar të drejtat në mënyrë korruptive! ”, bërtiste ish opozitari Edi Rama të cilit votuesit i besuan kryeministrinë, duke mbetur të zhgënjyer pasi edhe sot e kësaj dite qeveria e kryesuar prej tij nuk ka anuluar asnjë nga koncesionet si “Markimi i Karburantëve”, “Rapiscan”, “HEC-et mbi Valbonë dhe Vjosë”, “Vendburimet e naftës”, etj., që dëmtojnë direkt interesin e qytetarëve. Madje përveç kësaj ka shtuar dhe të tjera në formën e rafinuar të PPP-ve, që u zhvasin miliona votuesve të gjorë.

”Betohemi që për të gjithë familjarët, taksën e energjisë do ta ulim në 6%” ka qenë një tjetër premtim I bujshëm i Edi Ramës opozitar, por edhe sot taksa e energjisë për familjarët është 20%…

Ka edhe të tjera premtime të pambajtura, si hapja e 300 mijë vëndeve të reja të punës, por le ta lemë me kaq dhe të vijojmë më tej me arsyetimin.

Pra, kryeministri Edi Rama ka mashtruar me premtimet elektorale, vijon të luaj propaganduesin edhe në përditshmërinë e tij dhe askush (grup apo individ) nuk mund ta padisë për mashtrim. Dhe e dini pse? Sepse nuk ekziston një ligj i tillë. Nuk ekziston as ndëshkimi civil apo penale për zyrtarët që për interesat e veta, apo të qarqeve politike të cilave u shërbejnë, heqin me firmat e vulat e tyre nga puna njerëzit, dhe kur këta ja dalin të fitojnë gjyqet dëmshpërblehen jo nga xhepat e këtyre zyrtarëve por nga buxheti i shtetit, të cilin e mbushim ne me taksat që paguajmë. Pra, ata mashtrojnë, ata mbushin xhepat dhe gëzojnë paratë e pamerituara, kurse ne paguajmë kusuret e tyre.

Tani thoni: Kush janë më të rrezikshëm, mediat, që sado të mos thonë të vërtetën 100 % kurrë nuk i prishin punë publikut të gjerë taksapagues, apo kryeministrat dhe levat e kabineteve të tyre që nga premtimet e pambajtura, pra nga “fake premtimet”-et politike (alias: mashtrimet), na zhysin të gjithëve në gropën e skamjes e humbëtirën shkatërruese të depresionit dhe sërish mbeten të pandëshkuar? Për mungesë të një ligji, sigurisht! /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Ngjela zgjidh misterin/ Pse prokuroria nuk veproi deri më tani ndaj ndërtuesve

Publikuar

-

Nga

Nga Spartak Ngjela

Pyetja që kanë ngritur shqiptarët e vrarë shpirtërisht gjatë këtyre ditëve të pastërmetit tragjik të 26 nëntorit, ka qenë kjo: me kë do të jetë prokuroria shqiptare në hetimin e vdekjeve dhe dëmeve të shkaktuara nga ky tërmet, me shqiptarët apo me ata që kanë vjedhur shqiptarët? Dje, në paraditen e e datës 14 dhjetor 2019, kjo pyetje u zgjidh: prokuroria po tregon se do të jetë me shqiptarët.

Këtë ditë filloi arrestimi i keqbërësve, pjella të korrupsionit të nivelit të lartë shtetëror në Shqipëri. Dje u arrestuan 18 të inkriminuar, ndërtues, kontrollorë dhe administratorë shtetërorë. Kjo është hera e parë pas 75 vjetësh që instituti i akuzës po tregon se është me shqiptarët dhe jo me keqbërësit e tyre.

l.

Pse deri tani nuk është goditur mafia e ndërtimit, dhe, bashkë me të, edhe korrupsioni i lartë shtetëror?

Sepse edhe prokuroria, edhe gjykata, kanë qenë të përfshirë në korrupsion. Dhe duhet të kuptohemi: korrupsioni shtetëror shqiptar, i gjithi si një trup, ka qenë dhe është i përqëndruar te mafia e ndërtimit. Të gjitha të ardhurat monetare, korrupsioni i lartë shqiptar i ka përfituar te lejet apo licensat që i ka shitur mafies së ndërtimit. Aty ka përfituar edhe qindra apartamente që i ka shitur në treg. Shumë prej tyre janë edhe tek ata që u palosën nga tërmeti i 26 nëntorit: do t’i shikoni.

Madje, ndërkaq duhet të theksojmë se, vetë mafjen e ndërtimit e ka krijuar korrupsioni kryeministror shqiptar- të gjitha qeveritë, pa përjashtim.

Korrupsioni shtetëror shqiptar ka qenë i gjithi i lidhur si një kompani keqbërësish kundër shqiptarëve – prokurori, gjykatë, qeveri, dhe pushtet vendor. Të gjithë bashkë kanë qenë dhe janë, sigurisht. Por tani janë të trembur.

Duhet të kuptohemi: korrupsioni qeveritar, po nuk ka me vete pushtetin gjyqësor (gjykatë prokurori), nuk bie dot në korrupsion.

Prandaj gjendja në Shqipëri ka qenë tepër e rëndë dhe, para se të fillonte reforma në drejtësi, dukej si e pashpresë.

Arrestimet e datës 14 dhjetor treguan më në fund se reforma në drejtësi, filloi të funksionojë.

ll.

Ka disa raste në histori kur natyra ka goditur shoqëritë e dërmuara nga abuzimet e pushteteve politikë, dhe ato shoqëri janë shpërbërë. Kjo është situatë ku po ndodhet sot edhe shoqëria shqiptare, dhe vetë shteti shqiptar, në këtë kohë pas goditjes së tërmetit tragjik të 26 nëntorit të këtij viti.

Korrupsioni i lartë shtetëror u kuptua që këtë po priste, shperbërjen e Shqipërisë.

Nga sjellja e tyre, u kuptua që individët e spikatur të korrupsionit shqiptar, menduan se Shqipërisë i erdhi fundi, dhe reforma në drejtësi që po zhvillohej enkas kundër tye, mori gjithashtu fund.

 

Por, goditja penale e djeshme, nëse do të vijojë, do të hedhë hapin e parë të procesit që do të vendosë drejtësinë ligjore në Shqipëri. Shqipëria e ka domosdoshmëri të prosperitetit të saj vendosjen e drejtësisë.

Pse?

lll.

Duhet të theksojmë se shqiptarët kanë njëqind vjet që vuajnë padrejtësinë e imponuar nga abuzimi i qeverive të tyre ose terroriste, ose abuzuese me korrupsion enorm shtetëror.

Gjendja e sotme krijoi përplasjen përfundimtare të drejtësisë me padrejtësinë.

Tërmeti vrau 51 shqiptarë të vuajtur nga padrejtësitë, dhe vetë shteti fliste sikur këtë fatkeqësi e kishte dërguar Zoti. Por ishte e kundërta: të gjithë të vdekurit i vrau krimi shtetëror në bashkëpunim me mafien e ndërtimit.

Kryeministri shqiptar në fillim tha se ndërtesat e rrëzuara janë shtesa pa kriter që i kanë bërë njerëzit, kurse në Turqi na tha se “janë ndërtesa të vjetra të kohës së komunizmit dhe disa të tjera që janë ndërtuar kur nuk kishte kontroll shtetëror”.

Po tani.

Tani ai kthehu, por ishte i trembur. Fakti që, në pesëmbëdhjetë ditë rresht, Rama foli disa herë me gjuhën e paturpshme në mbrojtje të një krimi shtetëror, sepse nuk foli fare për abuzimin në ndërtim, kuptohet se është dhe vetë i implikuar në këtë krim. Kurse, pas arrestit, pasi e dha edhe vetë lajmin e arrestimit, i mërzitur, iu drejtua kryetarit të Partisë Demokratike që të bashkoheshin.Të bashkoheshin, përse? Sigurisht, është e qartë: kundër goditjes antikorrupsion dhe kundër arrestimit të mafies së ndërtimit, kjo kuptohet.

Është naiv. Kërkon të mbrojë abuzimin shtetëror që ka vrarë njerëz dhe i ka shkaktuar një dëm mbi një miliardë euro shoqërisë shqiptare, duke kërkuar ndihmën e opozitës jashtë parlamentare. Po kaq ia pret.

lV.

A ka ndonjë fakt që na tregon se goditja penale do të vijojë, dhe ndërkaq edhe reforma në drejtësi do të vijojë të implementohet?

Po ka një fakt tepër sinjifikativ: një ditë pasi Ambasada Amerikane në Tiranë njoftoi se këto ditë do të fillojë goditja e SPAK-ut kundër korrupsionit të lartë shtetëror, prokuroria filloi goditjen penale kundër mafies së ndërtimit dhe krimit shtetëror. Ky është fakt real shpresëdhënës se në Shqipëri do fillojë goditja e krimit shtetëror.

Këto sigurisht që janë të lidhura.

Nëse goditja penale e filluar dje, do të vijojë dhe nuk do të kursejë askënd, as në mafien e ndërtimit dhe as në korrupsionin shtetëror, atëherë duhet ta pranojmë se Shqipëria po hyn në një modern age – në një epokë të re.

Shqiptarët, duke filluar që nga ideologjia e Rilindjes Kombëtare, kanë luftuar dhe kanë pritur që të hyjnë domosdoshmërisht në një epokë moderne. Por, deri tani nuk kanë hyrë dot, sepse kanë qenë të pushtuar nga qeveri abuzuese, të cilat i kanë ndaluar të hyjnë në jetën reale të epokës moderne që ka krijuar qytetërimi perëndimor.

Por, goditja penale që u ushtrua dje, tregoi se në këtë kohë të re po hyhet me një proces real.

LEXO TE PLOTE