Connect with Us

“Reforma në Drejtësi u deformua”/ Haxhinasto tregon kushtin për tu integruar në BE

Politikë

“Reforma në Drejtësi u deformua”/ Haxhinasto tregon kushtin për tu integruar në BE

Publikuar

-

https://www.cna.al/2020/09/06/lsi-pas-skandalit-me-gjyqin-44-milione-euro-per-kompanine-greke-te-rruges-tirane-elbasan/

Ish deputeti i LSI-së Edmond Haxhinasto i ftuar në “Neës 24” , teksa foli për situatën politike në vend, theksoi se integrimi i vendit në BE ka nevojë për një pakt kombëtar.

Sipas Haxhinastos edhe reforma në drejtësi fillimisht u votua me konsensus, ndërsa më tej u deformua.

“Integrimi në BE ka nevojë për pakt kombëtar.

Kroacia dhe vende të tjera kanë bërë pakte kombëtare për integrimin në Bashkimin Europian. Mungesa e paktit kombëtar ka çuar në deformime, këtu mund të fus edhe reformën në drejtësi, e cila e dini vetë sesi rrodhi. Reforma në drejtësi duhej dhe kishte konsensus për këtë reformë. Nuk mjafton formalizimi i një reforme, por duhet edhe standardi. Standardi i krijuar për realizimin e reformës lë shumë për të dëshiruar. Duhet kuptuar se nuk është më e rëndësishme qeveria, por qytetarët”, tha Haxhinasto./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Skandali i denoncuar nga CNA.al/ Habit Lleshaj: BMW u ka kushtuar taksapaguesve shqiptarë 49 mijë euro, jam krenar

Publikuar

-

Nga

Skandali i denoncuar nga CNA.al/ Habit Lleshaj: BMW u ka kushtuar taksapaguesve shqiptarë 49 mijë euro, jam krenar

Dy muaj më parë, CNA.al publikoi skandalin e blerjes së një makine luksoze për ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj. ( Lexo këtu)

Një model BMW i fundit, i cili sipas të gjitha të dhënave të siguruara në faqen zyrtare të BMË, por edhe në mobile.de, shkonte në një vlerë mesatarisht rreth 100 milionë lekë.

Për këtë është pyetur sërish mbrëmjene sotme vetë ministri, i cili pretendon se makina nuk është blerë në vlerën e 100 milionë lekëve, por në vlerën e 49 mijë eurove.

Ai tha se makina është blerë direkt në kompani në Bavari, ndërsa pretendon se është favorizuar nga kompania për shkak të postit.

Lleshaj është përballur me një sërë pyetjesh rrufe nga drejtuesi i emisionit “Opinion” Blendi Fevziu dhe nga gazetarja Klodiana Lala, ku herë pas here është zënë ngushtë.

Ministri thotë 49 mijë euro si të ishin 49 lekë për një kafe. Në fakt mjeti ka kushtuar më shumë, pasi ajo rezulton vlera e blerjes në fabrikë por çmimi nuk përfshin taksat që e çojnë gati 60 mijë euro minimalisht. Por Lleshaj përtej çmimit duhet të tregojë pse qarkullonte me targa false dhe pa siguracion.

Debati:

Lleshaj: Ministri i Brendshëm i Shqipërisë mban një makinë që kushton më pak se shumë makina të punonjësve të Policisë së Shtetit.

Fevziu: Ky është faji po i Policisë së Shtetit që nuk verifikon pasuritë e këtyre njërëzve.

Lleshaj: Jo, jo, jo, më fal.

Fevziu: Ne po flasim për një simbol, se shteti shqiptar mund të ketë mundësi, nuk është ndonjë gjë që t’ju paguajë makinën më të shtrenjtë. Po flasim a është e drejtë që ministri i Brendshëm të lëvizë…

Lleshaj: Edhe çerek ore do më japësh kohë tani…

Fevziu: Jo s’të jap, 5 minuta maksimumi.

Lleshaj: Ministri i Brendshëm mban atë makinën që ju e shihni në sfond, është një makinë e cila kushton më pak se makinat që mbajnë drejtuesit e tjerë të Policisë së Shtetit.

Fevziu: Sa kushton? Kjo makinë minimalisht kushton 100 mijë euro. Është BMW seria 7.

Lleshaj: Mund të bëjë edhe 700 mijë euro po deshe, kjo makinë i ka kushtuar taksapaguesve shqiptarë 49 mijë euro.

Fevziu: 49 mijë euro? Ku doli 49 mijë euro?

Lleshaj: Kaq!

Fevziu: Jam gati unë që nesër të shkoj ta marr një makinë të tillë për 49 mijë euro.

LEXO EDHE:  Burime nga BE: Shqipëria merr rekomandim, Kosova duhet të presë

LEXO EDHE:  BE vazhdon sanksionet ndaj Rusisë

Lleshaj: Shko merre, nuk e merr dot po nuk u bëre ministër i Brendshëm.

Fevziu: Duhet të jesh një ministër i Bremndshëm që ta kesh një makinë të tillë?

Lleshaj: Po!

Lala: Të përfitosh nga posti, këtë po na thoni zoti ministër?

Lleshaj: Ka përfituar Shqipëria jo unë. Ka përfituar populli, se kjo nuk është makinë private zonjë, kjo është një makinë që është marrë nga shteti shqiptar.

Fevziu: Nga është marrë makina?

Lleshaj: Te prodhuesi direkt, shihni BMW-në atje, është marrë direkt te prodhuesi.

Fevziu: Është koncesionar në Shqipëri?

Lleshaj: Jo! Është marrë direkt te prodhuesi në Bavari. Atje është marrë dhe për këtë e ndjej veten krenar…

Fevziu: Është makinë e blinduar?

Lleshaj: Jo nuk është e blinduar. Është një makinë e thjeshtë, shumë e thjeshtë me konfiguracionin minimal, do t’ju ftoj kur të dalim po deshe hajde shihe jashtë që pastaj të heqësh dorë…

Fevziu: Unë e di që makina të serisë 7 kanë një çmim që fillon…

Lleshaj: Hajde provoje…

Fevziu: Fillon nga 95 mijë euro.

Lleshaj: Po aq fillon. Aq fillon për një blerës të zakonshëm.

Fevziu: Dhe shkon deri në 160 mijë euro në rastin më të zakonshëm.

Lala: Ta pyesim pak ministrin pse nuk jeni blerës i zakonshëm ju?

Lleshaj: Pse?

Lala: Pse? Na e sqaro.

Lleshaj: Po jam ministër i Brendshëm. Është shitur për ministrin nuk është shitur për individin.

Lala: Po ai është koncesionar, nuk pyet për ministrin e Brendshëm.

Lleshaj: Pyet. Po është blerë te prodhuesi moj zonjë, nuk është blerë te koncesionari, kupton? Prodhuesi është tjetër.

Lala: Pra, prodhuesi ju ka favorizuar se s’po e kuptojmë?

Lleshaj: Prodhuesi favorizon një kategori të caktuar klientësh.

Lala: Që jeni ju ministër i Brendshëm i Shqipërisë.

Lleshaj: Edhe po të isha ministër i Brendshëm i Maqedonisë do ta merrja./ CNA.al

Skandali me BMW-në luksoze/ Kur do ta japë dorëheqjen Sandër Lleshaj?

Skandali në DPSHTRR/ Si gënjyen drejtuesit

Skandali me BMW-në luksoze/ Kur do ti publikojë dokumentet Sandër Lleshaj?

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Tre faktet që akuzojnë Sandër Lleshajn

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nuk mbajti premtimet/ Rama e pranon hapur: Shëndetësia nuk është falas

Publikuar

-

Nga

Nuk mbajti premtimet/ Rama e pranon: Shëndetësia nuk është falas

I ftuar në PolitikOn, kryeministri Edi Rama u shpreh se shëndetësia falas është një program që nuk realizohet brenda një mandati.

Kryeministri shtoi se sot kemi elementë që janë pjesë e një procesi, i cili ecën hap pas hapi.

“Shëndetësia falas është një program që nuk realizohet brenda një mandati. E gjitha nuk është falas. Sot kemi elementë që janë pjesë e një procesi që ecin hap pas hapi përpara. Kemi sot 600 mijë njerëz që duhet t’i paguanin ilaçet dhe sot i marrim falas.

Mjeku i familjes ka qenë me lekë, i gjithë shërbimi parësor është falas. Flasim për gjithë shërbimet se aty kemi bërë revolucion, edhe pse ka mjaft për të pastruar nga kanalet e ryshfetit. Kemi kursyer vite radhë dhe kilometra. Sot i bëjnë online”, tha Rama.

LEXO EDHE:  BE vazhdon sanksionet ndaj Rusisë

LEXO EDHE:  Fati i negociatave/ Mblidhen nesër ministrat e BE-së

Ndonëse kryeministri Rama ka deklaruar se shëndetësia do të ishte falas, tashmë duket se ky ishte një nga premtimet e pambajtura. /CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Emigrimi i të rinjve/ Rama: Problem global, nuk bëhemi dot Gjermani as me 5 mandate

Publikuar

-

Nga

Emigrimi i të rinjve/ Rama: Problem global, nuk bëhemi dot Gjermani as me 5 mandate

Teksa fliste për emigracionin dhe shifrat në rritje të shqiptarëve që zgjedhin të lenë vendin, kryeministri Edi Rama e quajti këtë një problem global dhe jo vetëm shqiptar.

Sipas tij,. njerëzit kanë ikur, ikin dhe do të ikin, ndërsa shtoi se Shqipëria nuk mund të bëhet Gjermani as për një, as për dy dhe madje as për 5 mandate.

“Emigracioni nuk është një problem shqiptar por shumë më i madh dhe më i përgjithshëm. Dhe këtë nuk e luan topi. Shqiptarët nuk do kenë nevojë e emigrimit as e kam thënë as nuk do e them kurrë. Nuk jemi më në bunkerin e Enver Hoxhës. Lavdi Zotit. Njerëzit mund të ikin. Shqiptarët kanë ikur, ikin dhe do ikin, janë kthyer, kthehen dhe do kthehen. Balanca mes ikjes dhe kthimeve do të kërkojë akoma kohë për tu ekuilibruar sado pak. Është e paekuilibruar. Siç kanë ikur, ikin dhe do ikin, janë kthyer kthehen dhe do të kthehen. Dhe ajo që ne duhet të bëjmë është ta bëjmë këtë vend më të mirë çdo ditë, çdo vit, brenda të gjitha atyre që janë të mundshme. E pamundura, pra bërja e Shqipërisë vendi i dytë pasa Gjermanisë mund të bëhet me llafe por me fakte nuk bëhet dot. Sot As për 1, as për 2, as për 3 mandate, as për 5 mandate Shqipëria nuk bëhet dot Gjermani”, tha Rama në “Politikon”./CNA.al.

LEXO TE PLOTE