Connect with Us

Raportet me Serbinë/ Albin Kurti sulmon presidentin Thaçi

Kosova & Rajoni

Raportet me Serbinë/ Albin Kurti sulmon presidentin Thaçi

Publikuar

-

Albin Kurti la të kuptohet në emisionin Opinion, se nëse do të kishte votat do ta shkarkonte Hashim Thaçin si president.

“Problemi më i madh që do kemi me Presidentin,  pas vendosjes sonë si qeveri, është sa i përket raporteve me Serbinë, sepse ka qenë fort problematik në këto dy vitet e fundit. Ai ka bërë diçka të paimagjinueshme për ne para 3 viteve, për shkak se në njërën anë ka pranuar që të bëjë një lloj shkëmbimi territorial me Serbinë. Ai e ka quajtur korrigjim i kufirit me kompromis të dhimbshëm, ku Veriu është dhuratë e Rankoviçit”, tha Albin Kurti, nga emisioni “Opinion” ku është i ftuari i vetëm.

Duke folur për fatin e mëtejshëm të dialogut të ngrirë me Serbinë, kreu i Vetëvendosjes tha:

“Dialogu është ndërprerë unë jam për dialog parimor, mendoj që duhet ky dialog të jetë i përgatitur mirë dhe të mos dështojë. Jam i interesuar që taksën ta zëvendësoj me parimin e reciprocitete. Në të gjitha aspektet me Serbinë duhet të sillemi në mënyrë simetrike. Të njoh dokumentacionin e Kosovës, reciprociteti sa i përket të drejtave të autorit dhe investimeve. SHBA ka marrë rol kryesor në këtë dialog… Unë nuk do jem arrogant me opozitën, do krijoj një ekip negociator bashkë me opozitën nuk do lejoj që Serbia të na përçajë. Dialogun do ta drejtoj unë.Këtë dialog do ta udhëheq unë, Presidenti do të jetë President. Ai është përfaqësuesi i politikës së jashtme por jo krijues i politikës së jashtme”.” tha Kurti, duke theksuar se presidenti Thaçi nuk do të ketë asnjë rol.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kosova dhe Serbia firmosin marrëveshje për fluturime/ Përshëndeten nga NATO

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme diplomatët amerikanë organizuan nënshkrimin e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë për rifillimin e fluturimeve komerciale pas 21 vitesh.

Marrëveshja u nënshkrua nga ministri serb i ekonomisë, Milun Trivulac, dhe drejtori i përgjithshëm i Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës, Eset Berisha në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Berlin. I pranishëm në këtë marrëveshje historike, ishte edhe ambasadori amerikan në Gjermani, Richard Grenell, njëkohësisht i dërguari special i presidentit Donald Trump për Kosovën dhe Serbinë.

Fluturimet 25-minutëshe mes Prishtinës dhe Beogradit do të realizohen nga kompania “Eurowings”, e cila është pjesë e kompanisë “Lufthansa”.

Pas kësaj marrëveshje kanë ardhur reagime të shumta që kanë përshëndetur nënshkrimin, duke filluar nga NATO.  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ky është një hap i rëndësishëm për të normalizuar marrëdhëniet ndërmjet të dyja vendeve.

“Ky është një hap i rëndësishëm, i cili do të kontribuojë në përpjekjet për të promovuar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, dhe do ta bëjë qarkullimin e njerëzve dhe mallrave më të lehtë dhe më të shpejtë brenda rajonit të Ballkanit Perëndimor”, deklaroi Stoltenberg./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti refuzon ftesën/ Nuk shkon në presidencë për t’u mandatuar si kryeministër

Publikuar

-

Nga

Lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti ka refuzuar ftesën e presidentit Hashim Thaçi, për të shkuar në Presidencë sot për të marrë mandatin e formimit të qeverisë.

Pritej që Kurti, të shkonte në orën 12:00 në Presidencë, por kjo nuk ka ndodhur.

Mësohet se mandati do t’i dërgohet me postë nga Presidenca në zyrën e kreut të Kuvendit Glauk Konjufca, i cili do t’ja kalojë Albin Kurtit si kreun e partisë së parë që fitoi zgjedhjet.

Kujtojmë këtu se Albin Kurti u mandatua sëfundmi nga VV për të qenë kryeministri i vendit dhe duhet që brenda dy javëve të formojë qeverinë.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Pas propozimit të VV, Kurti publikon videon/ Jemi të gatshëm për takime me LDK-në

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë të ditur se edhe pas dorëzimit të emrit për kandidat për kryeministër ende nuk kanë arritur marrëveshje me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Kurti ka bërë të ditur se janë të gatshme për takime të reja me LDK-në, në mënyrë që të gjenden alternativa për arritjen e një marrëveshje për bashkëqeverisje.

“Propozimin e Lëvizjes Vetëvendosje si subjekt fitues në zgjedhje e 6 tetorit kemi dashur ta dërgojmë te presidenti pas një marrëveshje me LDK-në. Në mbledhjen konstituive më 26 dhjetor shkova pa pasur një marrëveshje edhe te presidenti më 6 janar shkova pa marrëveshje paraprake. Dy javë pas takimi katër minutësh nuk kemi marrëveshje. Ne nuk e kemi pranuar propozimin e LDK-së, por jemi të gatshëm për takime tjera”, ka thënë Kurti./CNA.al

LEXO TE PLOTE