Connect with Us

Nga Astrit Patozi/ Jam dakord plotësisht me Ilir Metën

Politikë

Nga Astrit Patozi/ Jam dakord plotësisht me Ilir Metën

Publikuar

-

Jam dakord plotësisht me Presidentin e Republikës, kur thotë se gjendja politike në Shqipëri u rëndua pas ndryshimeve kushtetuese të vitit 2008.

Por do ta mbështesja më shumë në rast se do të shikoja që ky këndvështrim do të shndërrohej në qëndrim zyrtar të LSI-së, si njëra nga partitë kryesore të opozitës.

Do të ishte një kontribut i mirëpritur për kauzën e ndryshimit të sistemit, i cili, sipas meje, është përgjegjësi kryesor për krizën e thellë politike në Shqipëri.

Por mbi të gjitha, mendoj se do t’ia vështirësonte shumë misionin Edi Ramës dhe Lulzim Bashës për ta mbajtur me thonj statuskuonë e listave të mbyllura, si thelbi i një pushteti okult dhe të pamerituar që është keqpërdorur për më shumë se 10 vjet.
Koha i ka dhënë të drejtë Ilir Metës, i cili asokohe ishte në grevë urie për ta kundërshtuar kryetarokracinë, ndërsa unë kam qenë njëri prej atyre që e kanë votuar atë gabim historik, edhe pse nisur nga një qëllim i mirë.

Por politika është dinamike dhe askush nuk mund të mburret për një meritë të dikurshme dhe as të mbajë në shpinë një faj gjithë jetën.

LEXO EDHE:  Vetting për politikanët/ Basha mobilizon deputetët e opozitës

Jo thjesht ngaqë “koka e falur nuk pritet”, por edhe sepse ka gjithmonë kohë dhe mundësi për t’i ndrequr problemet e shkaktuara nga vendimmarrje të gabuara.
Ka vetëm një kusht për të qenë i besueshëm: që, si ndjesa, ashtu edhe distancimi, duhet të bëhen pa hipokrizi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Turp për ty, historia do të kujtojë si tradhëtar”/ Qytetarët “vënë me shpatulla pas muri” Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot duke përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, duke cituar një shprehje të Michelangelos.

“Ska problem kur e vendos qëllimin lart e se arrin dot, tragjike është kur arrin qëllimin e ulët.”-citon Rama Michelangelon.

Por, pas këtij postimi të Ramës, qytetarët kanë shpërthyer në kritika të forta në drejtim të kryeministrit.

Qytetarët kanë “kryqëzuar” Ramën, për qëndrimet e tij në lidhje me masakrën e Reçakut.

“Ndoshta e ke larguar nga mendja së një ditë do mbetesh pa pushtet e me njollën jetësore të tradhetisë ndaj Kosoves ku një javë pasi e mohoi masakren e Reçakut, ministri i Millosheviçit, miku yt Vuçiçi, ti e gostit në shtëpinë tënde edhe me keq 1 muaj pas kësaj gostitje në pervjetorin e Reçakut,  leje me qe nuk merr pjes (ndoshta dhe vet je mohues i saj ) por ngrit aktakuz sipas mediave ndaj Kryeministrit Haradinaj, vëlla i dy Dëshmorëve!”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  “Nuk prodhoi pasoja”/ Imami: Shkarkimi i Presidentit i vështirë

LEXO EDHE:  “Nuk prodhoi pasoja”/ Imami: Shkarkimi i Presidentit i vështirë

Më tej një tjetër qytetar shkruan se “çdo gjë që ke arritur, i ke arritur duke gënjyer e mashtruar me gjithë dordolecët e Rilindjes njerëz të pa aftë. Ngelem vendi më i varfer në botë .As me rajonin nuk hahemi dot. Rroga të ulta, pensione të ulta, taksa të larta, papunësi e madhe.”.

Gjithashtu, një tjetër qytetar shkruan “ E c‘farë do të thuash me këtë që s‘ka problem që si kini mbajtur premtimet”.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Turp për ty, Kryeministër as një fjalë për masakren e Reçakut nuk e ke thënë!”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Krim kundër njerëzimit”/ Meta tjetër mesazh për masakrën e Reçakut

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka publikuar sot një foto me ish-ambasadorin Ëilliam Ëalker, ndërsa jep edhe një mesazh në lidhje me masakrën e Reçakut.

Një ditë më parë, Meta e cilësoi masakrën e Reçakut si një ngjarje që shokoi mbarë botën, ndërsa sot citon Ëilliam Ëalker, i cili ngjarjen në fjalë e ka cilësuar si krim kundër njerëzimit.

“I lumtur të ritakohesha në Kosovë me Ambasadorin Ëilliam Ëalker. Shqiptarët kudo në botë do t’i jenë përherë mirënjohës për denoncimin historik që i bëri Masakrës së Reçakut vetëm me tre fjalë: Krim kundër njerëzimit.
Integriteti i tij i lartë ndihmoi botën të zbulonte genocidin që ndodhte çdo ditë, dhe vuri diplomacinë në veprim përmes Konferencës së Rambujesë, dhe më pas ndërhyrjes historike të NATO-s, për t’i dhënë fund përgjithmonë spastrimit etnik në zemër të Europës.
E ftova me shumë kënaqësi për të vizituar Shqipërinë, dhe sigurisht Sarandën që ai e do aq shumë.”-shkruan Meta në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama dorëzoi padinë në Gjykatë/ Reagon menjëherë Haradinaj

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar menjëherë pasi kryeministri Edi Rama e ka paditur në gjykatë për shpifje.

Harandiaj ka paralajmëruar se do të ketë një përgjigje në padi. Ai e ka akuzuar Ramën se gjithë këtë po e bën për t’iu larguar përgjegjësive.

“Sot është raportuar në media se Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka deponuar padi kundër meje në Gjykatë. Unë, sipas ligjit, do të përgadis përgjigje në padi, në afatet e përcaktuara ligjore!
Padia e Kryeministrit Rama është plotësisht e pabazuar dhe një diversion politik që bëhet nga ana e tij, që të fshihet pas dramave mediale dhe t’i ikë përgjegjësisë. Kombi ynë dhe Kosova ka njerëz që i dalin zot në çdo kohë”, tha Ramush Haradinaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE