Connect with Us

Në Kosovë për dialogun me Serbinë/ Grenell: E dua këtë vend

Kosova & Rajoni

Në Kosovë për dialogun me Serbinë/ Grenell: E dua këtë vend

Publikuar

-

I dërguari Special i Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell i ka thënë Klan Kosovës se po ndihet shumë mië dhe e do Kosovën.

Këto komente ai i bëri rrugës për në takim me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Pos me kreun e shtetit të Kosovës, Grenell do të takohet edhe me të gjithë liderët partiakë në Kosovë.

Klan Kosova ka marrë vesh nga burimet e veta se lideri i PDK-së, Kadri Veseli, pritet të takohet sot pasdite me Grenell në objektin e Ambasadës Amerikane në Kosovë.

Një takim të ngjashëm do ta ketë edhe kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti. Madje, një gjë të tillë e kanë konfirmuar edhe nga Vetëvendosja.

Në ndërkohë, nga LDK-ja e kanë konfirmuar se në takimin e të dërguarit të presidentit amerikan me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafën do të jetë edhe kandidatja për kryeministre nga kjo parti, Vjosa Osmani.

LEXO EDHE:  Tanja Fajon: Kosova nuk duhet të ndërmarrë veprime unilaterale

Por, Klan Kosova nuk ka arritur ta konfirmojë nëse edhe lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, do ta takojë të dërguarin e Trumpit.

Sipas informatave tona të deritanishme, Grenell do t’i takojë liderët partiakë, veç e veç, në objektin e Ambasadës Amerikane në Kosovë.

I dërguari Special i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori Richard Grenell, tashmë ka arritur në Kosovë.

Në orën 13:00, ai pritet të takohet me presidentin e vendit Hashim Thaçin.

Përveç emisarit të presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, në Kosovë sot pritet të vijë edhe Përfaqësuesi Special për Ballkanin dhe për dialogun të cilin e kishte emëruar sekretari amerikan Mike Pompeo, Matthew Palmer.

Një gjë të tillë e ka konfirmuar ambasadori amerikan në Prishtinë Philip Kosnett me anë të një postimi në Twitter.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Forumi i Paqes/ Takohen në Paris Macron, Thaçi dhe Vuçiç

Publikuar

-

Nga

Me ndërmjetësimin e presidentit të Francës Emannuel Macron, janë takuar sot në Paris presidentët e Kosovës dhe Serbisë, përkatësisht Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç .

Sikurse raporton “DW”, takimi u mbajt në kuadër tëtë Forumit të Paqes që po mbahet në Paris, në shënimin e 101-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërorë. Njoftimin për takimin e bëri Presidenti i Kosovës,i cili tha se ai i ka njoftuar palët në këtë takim se “Kosova është e gatshme të vazhdojë dialogun me Serbinë”.

“Presidenti Thaçi ka konfirmuar në këtë takim se Kosova është e gatshme të vazhdojë dialogun me Serbinë, në kërkim të një marrëveshjeje për paqe, e cila do të sjellë njohje reciproke dhe anëtarësim në Kombet e Bashkuara, duke i hapur kështu rrugë zhvillimit në Kosovë dhe integrimit të vendit në NATO dhe Bashkimin Evropian”, thuhet në njoftimin e Presidencës së Kosovës.

 Një ditë më parë, Thaçi e Vuçiç janë takuar ndarazi me Presidentin e Francës Emannuel Macron. Thaçi pas këtij takimi ka njoftuar se “me Macronin është diskutuar për mundësitë e arritjes së një marrëveshjeje të paqes me Serbinë”. Presidenti francez po përpiqet të organizojë një takim të nivelit të lartë Kosovë-Serbi në Paris, si vazhdimësi e Samitit të Berlinit, që ishte nismë e përbashkët e tij me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.

LEXO EDHE:  Tanja Fajon: Kosova nuk duhet të ndërmarrë veprime unilaterale

LEXO EDHE:  Kosovë, policia bastis shtëpitë e të vrarëve në Kumanovë

Dialogu Kosovë-Serbi ëshë ndërprerë pas vendosjes nga qeveria e Kosovës të taksës 100% ndaj produkteve serbe, para një viti. Taksa është vendosur në shenjë pakënaqësie ndaj fushatës agresive diplomatike të Serbisë kundër njohjeve të Kosovës.

Presidenti i Serbisë Aleksnadar Vuçiq ka deklaruar se pret vazhdimin e dialogut, pas zgjedhjes së qeverisë së re në Kosovë, në fillim të vitit të ardhshëm. Në Kosovë po vazhdojnë negociatat mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demkratike të Kosovës për një koalicion të mundshëm. Por ndërkohë autoritetet e Kosovës kanë vendosur për përsëritjen e numërimit të shumë kutive me vota, që mund të ndryshojë edhe rezultatin përfundimtar. Pa përfundimin e këtyre procedurave, nuk mund të bëhet çertifikimi i mandateve, pa të cilin nuk mund të ketë as koalicion dhe qeveri të re.

.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”

Publikuar

-

Nga

Në Kosovë është kundërshtuar në mënyrë kategorike përfshirja në një iniciativë rajonale, apo siç tashmë po quhet nisma për një “miniShengen ballkanik”, ku synohet vendosja e një bashkëpunimi më intensiv ekonomik përmes lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave. Takimi i fundit u mbajt me 10.11 në Ohër të Maqedonisë së Veriut, me të gjithë liderët e Ballkanit, por pa praninë e Kosovës. Në këtë inciativë Kosova refuzon të marrë pjesë, duke e cilësuar si një “devijim” të rrugës euroatlantike.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, duke sqaruar mospjesëmarrjen e tij në takimin e Ohrit, jep argumentet e vetaj.

“Së pari, Kosova, qëllimshëm ishte anashkaluar nga Serbia në Samitin e Parë të kësaj iniciative të re rajonale. Së dyti, vizioni i vetëm i Kosovës mbetet anëtarësimi në BE dhe NATO. Prandaj, ne nuk duam që në asnjë rrethanë ta zëvendësojmë perspektivën tonë euroatlantike me çfarëdo iniciative rajonale. Dhe, së treti, kjo iniciativë rajonale është e pakuptimtë për aq kohë sa Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina nuk e njohin pavarësinë e Kosovës”, thotë presidenti Thaçi në reagimin e tij për “Dojçe Welle”.

Ai sqaron se Kosova është e përkushtuar për fqinjësi të mirë dhe heqjen e pengesave për lirinë e njerëzve dhe mallrave, por sipas Presidentit “Kosova nuk mund të jetë pjesë e një Samiti të tillë, në të cilin marrin pjesë shtete, të cilat ende nuk e njohin realitetin e Kosovës së pavarur”.

Kundër iniciativës për një “mini-Shengen ballkanik”, apo siç po interpretohet në Kosovë “Unioni Doganor i Shteteve të Ballkanit”, është shprehur edhe lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, parti kjo që pritet të jetë pjesë e qeverisë së re të Kosovës. Isa Mustafa, ngre pyetjen se “në cilat kuzhina po zihen projektet e Unionit Doganor të shteteve të Ballkanit Perëndimor, të Tregut të Përbashkët të shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe së fundmi të mini-Shengenit ndërmjet këtyre vendeve?!

LEXO EDHE:  Kosova për herë të parë me delegacion në Asamblenë Parlamentare të KiE/ Leskaj: Hap shumë i rëndësishëm për forcimin e demokracisë

LEXO EDHE:  Tanja Fajon: Kosova nuk duhet të ndërmarrë veprime unilaterale

“Në shikim të parë duken projekte atraktive, por në esencë çojnë në një Jugosllavi të re, me Shqipërinë e pa Kroacinë dhe Slloveninë. Janë ide që nuk i kemi përkrahur sa e kemi drejtuar qeverinë dhe nuk do t’i përkrahim si Lidhje Demokratike e Kosovës, as në pozitë dhe as në opozitë. Ashtu siç nuk përkrahim ndryshimin e kufijve shtetërorë të Kosovës”, thotë po për “DW”,Isa Mustafa. Sipas tij, Kosova duhet të aspirojë tregun unik evropian, fillimisht mbi bazën e MSA-së që rregullon edhe doganat dhe të bëhemi pjesë e Marrëveshjes Shengen, ku janë shtetet e BE-së.

“Marrëveshja e mini-Shengenit lindi, kur nuk u realizua projekti i ideuar në Serbi për Unionin Doganor dhe ideja për Unionin Ekonomik të Vendeve të Ballkanit Perëndimor, për shkak të kundërshtimit të Kosovës dhe të Malit të Zi. Marrëveshje të tilla çojnë në një situatë kur tatimet në kufi, qoftë TVSH-në, tatimin doganor, akcizën do t’i mbledh në pjesën më të madhe Serbia për Kosovën (e cila nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës), sepse kemi kufirin me të gjatë me të, e në pjesët e tjera, Shqipëria, Maqedonia dhe Mali i Zi”, thotë Isa Mustafa, për të cilin: “politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve evropiane dhe i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia”…

  
LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zgjedhjet në Kosovë/ PZAP pranon ankesën e Nismës, kërkon rinumërimin e mbi 1400 vendvotimeve

Publikuar

-

Nga

Shpallja e rezultateve përfundimtare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, duket se nuk i ka mbyllur këtu debatet për çështjen e zgjedhjeve në Kosovë. Disa subjekte politike dhe kandidatë për deputet kanë vijuar me paraqitjen e ankesave në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), referuar numërimit të votave.

Mësohet se, PZAP ka pranuar rreth 53 ankesa konkrete, nga të cilat për 52 prej tyre ka vendosur që të urdhërojë KQZ për rinumërimin e 1472 vendvotimeve.

LEXO EDHE:  Kosova: Nuk do te kete vend ne Bashki per ata qe tolerojne dhunen ne familje

LEXO EDHE:  Serbia anulon ftesat për deputetët e Kosovës

Ndërkaq lidhur me ankesën e parashtruar nga koalicioni Nisma – AKR – PD, ka vendosur që të pranojë të bazuar ankesën dhe ka urdhëruar KQZ-në, që të largojë nga rezultati përfundimtar i zgjedhjeve votat e votuesve jashtë Kosovës të ardhura nga Serbia. Po ashtu, bëhet me dije se rreth 23 ankesa janë cilësuar si të pasafatshme dhe të palejuara, ndërsa 25 të tjera janë refuzuar si të pabazuara./CNA.al

LEXO TE PLOTE