Connect with Us

Ndryshimi, kumti më i mirë që na vjen nga Kosova

Opinione

Ndryshimi, kumti më i mirë që na vjen nga Kosova

Publikuar

-

Nga Arian Galdini

– Çfarë ndodhi në Kosovë?

Shumë shkurt e papërfillur prapaskenat e dijenitë mbi personat, zhvillimet, dinamiket e dinamikat e padukshme.

1. Ramush Haradinaj zgjodhi me zgjuarsi e maturi epike të dalë nga Kryeministria me integritet e dinjitet të plotë.

Ai e kuptoi se zgjedhja dhe shtegu i tij politik e mbante të bllokuar edhe atë, edhe Qeverinë edhe Kosovën.

Sepse së pari partnerët e Koalicionit të tij ishin të pandershëm dhe hileqarë me të.

Së dyti, sepse mungesa e dakordësisë brenda Koalicionit krijoi moskuptim dhe situatë shterpë mes Qeverisë së Kosovës dhe Partnerëve Ndërkombëtarë.

Megjithatë Ramushi ia doli që ti dhurojë Kosovës një standart e model demokratik të rallë në Ballkanin Perëndimor me fushatën zgjedhore që u zhvillua në Kosovë dhe me vetë proçesin zgjedhor.

Dalja nga Kryeministria me dinjitet dhe me pozitivitet e konfiguron Ramushin si njërin prej burrështetasve më me peshë në historinë e shqiptarisë.

Respekt e nderim pafund për Ramushin e shqiptarisë.

2. Fitorja e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit është rebelimi i heshtur i qytetarëve të Kosovës në kutitë e votimit.

LEXO EDHE:  Klaudia Pepa "godet" sërish, pas fotove provokuese ndryshon totalisht pamjen

Është mrekullia e demokracisë.

Jemi apo nuk jemi dakort me idetë dhe ideologjinë e Albinit, e pëlqejmë apo jo Albinin, ai tashmë është fituesi i zgjedhjeve bashkë me Vjosa Osmanin.

Ne nuk duhet të rreshtohemi me apo pa Albinin.

Ne duhet të respektojmë e ti bindemi vullnetit të qytetarëve të Kosovës për ndryshimin.

Ama, lajmi dhe kumti më i mirë që na vjen nga Kosova është NDRYSHIMI.

Populli nuk i do dhe nuk i toleron më Plaçkaxhinjtë dhe të Korruptuarit.

Kutia e votimit është fuqia e qytetarit.

Unë e kam njohur Albinin që herët.

Jemi dy njerëz krejt të ndryshëm që besojmë në dy filozofi e ideologji krejt të ndryshme.

Por alternativa e Albinit dhe e Vjosës në këto zgjedhje ka qenë kundër plaçkaxhinjve, hajnave dhe të korruptuarve.

Dhe qytetarët e nxorën fituese këtë alternativë të Albinit dhe Vjosës në shumicë të qartë.

Tani është radha e Shqipërisë.

Hajnat e Plaçkaxhinjtë do ikin.

Koha e re po thërret Kryengritjen e Heshtur në Kutitë e Votimit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

“Bild na ka borxh një shpjegim”, Nano: Pse u fshi artikulli për Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

“Bild” na ka borxh një shpjegim”. Kështu u shpreh në monologun e tij në “Provokacija” Mustafa Nano.

Moderatori iu referua artikullit të gazetës prestigjoze gjermane për çështjen e lobimit rus. Teksa Nano i cilëson “broçkulla kolosale”, mes të tjerash në shkrim thuhej se Lulzim Basha ka lobuar me rusët për të penguar procesin e integrimit të vendit. Ndërkohë, pa kaluar shumë orë, artikulli u fshi.

Pikërisht përë këtë veprim, Nano shprehet se gazeta duhet të japë një shpjegim, mbi arsyet që e çuan të ndërmarrë një gjë të tillë.

Unë mendoj se “Bild” duhet ta shpjegojë këtë gjë në mos, reputacioni i vet vihet në dyshim të paktën tek shqiptarët të cilët kanë jetuar gjithmonë me idenë se mediat e rëndësishme europiane janë të rëndësishme edhe për faktin që kanë një marrëdhënie të caktuar me të vërtetën”, shprehet Nano mes të tjerash.

Monologu i Mustafa Nanos në ‘Provokacija”:  

Këto ditë shqiptarët kanë dëgjuar të flitet për gazetën gjermane “Bild”, e cila është një gazetë shumë e rëndësishme, madje është më e rëndësishme në termat e tirazhit. Ka dekada që është gazeta më e rëndësishme në Europë. Ka shitur gjithë kohën miliona kopje edhe sot kur interneti ka bërë punën e vet dhe ka afektuar gjithë botën tjetër të medias në versionin print. Gazeta “Bild” mbahet akoma në këto nivele, shet miliona kopje, arsyeja është e thjeshtë, është një gazetë tabloid, me fjalë të tjera bulevardeske që është e fokusuar tek lajmet sensasionale, tek thashethemet. Dhe këto thashetheme jepen në një gjuhë të shkujdesur, është e fokusuar gjithashtu tek seksizmi. Pra janë që ndjellin vëmendje. Shkruhet në këtë gazetë edhe për gjëra serioze, por shkruhet nga një këndshikimi i veçantë dhe shkruhet siç e thashë me një gjuhë të shkujdesur. Që shkruhet për gjëra të rëndësishme duket edhe te fotografia që unë kam zgjedhur që është portreti i Angela Merkelit.

Në këtë kuadër gazeta “Bild” ka publikuar një shkrim për Shqipërinë, më saktë Partinë Demokratike të Shqipërisë dhe për Luzlim Bashën, i cili sipas gazetës Bild, që i referohet gazetës “Mother Jones” ka paguar shumë të mëdha parash me synimin për të sabotuar procesin e integrimit të Shqipërisë në BE dhe duke lidhur në këtë funksion aleanca të çuditshme thotë “Bild” me qasje ruse anti-shqiptare.

Sipas meje kjo është një gjepurë kolosale. Është e vërtetë që Lulzim Basha ka paguar qindra mijëra euro, më saktë dollarë. Ka paguar saktësisht 675 mijë dollar, kjo është një gjë e provuar, e pranuar edhe nga vetë Lulzim Basha dhe ai akoma ka nevojë të shpjegohet për këtë gjë. Duhet të na thotë se cili është burimi i këtyre parave. Por këto para janë paguar dhe janë harxhuar në mënyrën që Lulzim Basha t’i garantonte vetes një lloj afirmimi ndërkombëtar. Ishte koha kur opozita ishte si e izoluar, kishte braktisur institucionet dhe Lulzim Basha kishte nevojë për një akses pak më shumë në arenën ndërkombëtare sepse të gjithë ndërkombëtarët në atë periudhë mbështesnin qeverinë në aksionin e vet politik dhe ishin kundër opozitës.

LEXO EDHE:  Foto/ Si duken supermodelet origjinale sot ?

LEXO EDHE:  Greta Koçi bën ndërhyrjen e radhës në fytyrën e saj, ja se si duket 

Ky është shpjegimi i asaj pagese dhe në këtë kuptim unë përsëris, pretendimi i gazetës “Bild” që këto para janë paguar për të sabotuar integrimin e Shqipërisë në BE, apo janë paguar ngaqë Lulzim Basha është pro rusëve. Janë broçkulla kolosale. Bild e ka bërë këtë shkrim dhe deri këtu nuk ka ndonjë gjë të keqe, është një shkrim i gabuar, por shkrimet e gabuara bëhen në të gjitha gazetat. Problemi nuk është ky, problemi u verifikua të nesërmen e ditës që ky shkrim u publikua sepse të nesërmen e asaj dite shkrimi në fjalë mungonte, ishte hequr në mënyrën më të çuditshme në mënyrën më skandaloze.

Është një gjë që mendoni se ndodh vetëm në Shqipëri, por ja bën vaki edhe me gazetat e rëndësishme të Europës. Ne “Bild” na ka borxh një shpjegim. Në fakt këtë shpjegima ua ka borxh edhe lexuesve të vet gjermanë. Por duke qenë se në këtë shkrim flitet për Shqipërinë na ka borxh një shpegim, duhet të na thotë pse ai shkrim është hequr. Mund të jetë hequr ndoshta se aty thuhen të pavërteta dhe drejtuesit e “Bild” ndoshta janë bindur se aty thuhen të pavërteta. Mirëpo në një rrethanë të tillë “Bild” do bënte atë që bëjnë gazetat serioze në botë. Do bënte një përgënjshtrim, nuk turpërohej, përkundrazi shpëtonte faqen e vet të zezë. Këtë përgënjeshtrim Bild nuk e ka bërë. Atëherë çfarë ka ndodhur? Ka shumë shqiptarë që mendja u shkon se “Bild” është paguar për ta hequr atë shkrim. Kjo në fakt është një paranojë shqiptare, madje edhe e shpifur shqiptare. Ne e kemi demostruar se në rrethana të ngjashme mendja na shkon te korrupsioni i personazheve, siç kemi bërë me ambasadorët këtu apo edhe me personazhe të tjerë. Apo siç është bërë gjatë gjithë këtyre muajve me tezën se të gjithë  ndërkombëtarët janë blerë nga kryeministri i Shqipërisë. Megjithatë shqiptarët kanë të drejtë ta mendojnë këtë për sa kohë qe “Bild” nuk ka vendosur të japë shpjegimet e veta.

Unë mendoj se “Bild” duhet ta shpjegojë këtë gjë në mos, reputacioni i vet vihet në dyshim të paktën tek shqiptarët të cilët kanë jetuar gjithmonë me idenë se mediat e rëndësishme europiane janë të rëndësishme edhe për faktin që kanë një marrëdhënie të caktuar me të vërtetën./abcnews

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Këta s’bëjnë dot një udhëzim, jo të ndërtojnë shtëpitë e njerëzve

Publikuar

-

Nga

Heqja e tatimit mbi vleren e shtuar per ndertimin e banesave, qe u shemben nga termeti eshte lajmeruar qe ne fillim te dhjetorit. Por nuk ka hyre ende ne fuqi. Arsyeja? Qeveria ka dy muaj qe nuk ben dot VKM-ne, ku percaktohen kriteret dhe procedurat e heqjes se TVSH-se. Vazhdojne e zvarrisin.

Ligji per rivleresimin e pasurive te paluajtshme eshte miratuar qe ne daten 18 dhjetor ne Parlament. Ka hyre ne fuqi ne daten 13 janar. Por rivleresimin nuk e ben dot. Arsyeja? Ministria e Financave dhe Agjencia Shteterore e Kadastres nuk kane bere ende udhezimin qe percakton kriteret dhe procedurat se si behet rivleresimi.

Fondacionet dhe organizatat bamirese kane filluar ndertimin e banesave per te strehuar familjet qe sot jane jashte ne te ftohte sepse kane humbur shtepite. Po e bejne duke paguar 20 per qind TVSH.

Per cdo shtepi qe kushton 25 mije euro, shteti merr 5 mije euro TVSH duke e cuar koston ne 30 mije euro. Ky eshte biznes me fatkeqesine. Paturpesi apo paaftesi, kete e di qeveria. E di Ministria e Rindertimit, Ministria e Financave, Zevendeskryeministri, Kryeministri dhe kushdo tjeter qe ka detyren te pergatise VKM-ne. Por keta nuk kane kohe te merren me keshtu vogelsirash sepse po punojne per te zgjidhur problemet madhore te globit.

Njerezit jane duke pritur te rivleresojne pasurite, por nuk e bejne dot sepse Kadastra e Artan Lames dhe Ministria e Financave pertojne te bejne nje udhezim dy faqe. Pastaj ankohen se pse bien te ardhurat.

LEXO EDHE:  Ndryshimi i sistemit duhet të kalojë përmes Parlamentit/ Nuk ka më vend për grupet kriminale

LEXO EDHE:  Opsioni i ri i WhatsApp që do të shkatërrojë grup-chatet

Pertesa eshte semundje boterore e burokrateve. Por ka kufi. Vendi nuk eshte ne situate normale. Ka me mijera njerez qe jane neper cadra. Ne vend qe te falenderojne donatoret, qe kane ndihmuar duke dhuruar para dhe duke ulur koston qe duhet te paguante shteti, shkojne i taksojne.

Ja keshtu. Keta s’bejne dot nje cope udhezimi, do ndertojne banesat e njerezve.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Skënder Minxhozi/ Dita kur Ilir Meta bënte mirë të heshtte

Publikuar

-

Nga

Të dish të heshtësh, shumë shpesh, është po aq e rëndësishme sa të dish të flasësh. Një mësim i thjeshtë jete për cilindo që ka provuar me pezmatim koston e fjalëve të thëna pa vend. E kishte një rast për të heshtur edhe presidenti i Republikës sot, më 21 janar, por vendosi ta shpërfillë. Paçka se Ilir Meta është ndoshta njeriu më i interesuar në këtë vend, që të mos hyjë në hollësitë e kësaj date, kur fati i tij politik u përkthye brenda orësh në një tragjedi që vazhdon të mbajë pezull një pjesë të kujtesës tonë kolektive.

Lexojeni çfarë na thotë sot presidenti për 21 janarin e vitit 2011: Ai 21 janar na kujton se politika ka përdorur dhunën për të arritur objektivat politike në mënyrë të pandershme! Pra, sipas presidentit, edhe nëntë vjet pas atij krimi shtetëror të pandëshkuar ende, teorema mbetet ajo më banalja, e prodhuar pak orë pas vrasjeve: opozita manipuloi protestuesit, ju mbushi xhepat me gurë dhe i yshti për dhunë ndaj godinës së qeverisë dhe i shtyu drejt dhunës.

Se ç’ndodhi më pas, se cila qe dinamika e asaj që pasoi, fajtorët e humbjes së jetëve, e vërteta mbi shkallën dhe përmasat e dhunës, tensioni real që u prodhua në bulevard, sjellja e policisë, Gardës, fakti që vetëm njëra palë posedonte dhe përdori armë, vendi ku u vranë viktimat (larg perimetrit të Kryeministrisë) – të gjitha këto nuk kanë as edhe një gram rëndësi për Ilir Metën.

Për të ka rëndësi të kapet fort, si aleati i tij më jetëgjatë në politikën shqiptare, Sali Berisha, pas qerres pa rrota të grushtit të shtetit, të cilën s’e besoi as edhe për sekondë as ai që e shpiku. Deklarimi i presidentit se 21 janari ishte fryt i protestuesve të manipuluar, e jo i shtetit me kobure në brez e të dalë mendsh, është në fund të fundit një përpjekje e tij për të shpëtuar alibinë politike të janarit 2011. Kjo duket dhe është e lexueshme që larg.

Pyetja është një tjetër: përse Ilir Meta kërkoi të zbulojë kot petët e këtij lakrori të sikletshëm sot, kur mund të kishte hedhur në rrjetet sociale ndonjë nga fotot me ngjitje malesh apo me fitoret e Celltikut? Pse kërkoi të kthehet në vendin e një krimi shtetëror, duke e ditur se 21 janari është një ndër ato ngjarje kur shteti ka vetëm alibinë qesharake dhe krejt cinike “s’kam faj unë pse erdhët, meqë erdhët ju vrava”!

LEXO EDHE:  Klaudia Pepa “godet” sërish, pas fotove provokuese ndryshon totalisht pamjen

LEXO EDHE:  Greta Koçi bën ndërhyrjen e radhës në fytyrën e saj, ja se si duket 

Është krijuar një komision hetimor për puçin e 21 janarit. Njëri ndër turpet e parlamentarizmit shqiptar. Një komision me tre kryetarë që shkonin e vinin, por pa raport final. Kërkojeni raportin final të këtij komisioni, pyesni edhe juristët e famshëm të PD në Kuvend që kanë qenë anëtarë të tij. Ku e kanë raportin final të punës së tyre hetimore? S’ka raport sepse s’ka patur puç! Ka patur vetëm një vrasje në seri në bulevard, e që sot Ilir Meta bën sikur s’e kujton.

Logjika e presidentit rezonon në mënyrë shumë të çuditshme me atë që ndodhi vitin e shkuar në të njëjtin vend, pra tek kryeministria. Me këtë manipulimin e protestuesve që thotë Meta, i bie që në dhjetë protestat e dhunshme të opozitës nga shkurti deri në majin e vitit 2019, të ishin vrarë nja 50-60 veta dhe qeveria të mos merrte asnjë përgjegjësi mbi vete. Sepse, siç ka thënë Presidenti, “ai 21 janar na kujton se politika ka përdorur dhunën për të arritur objektivat politike në mënyrë të pandershme”. Po e berë në det, thonë vlonjatët, kripa ta sjell në gjellë.

21 janari tashmë është një ngjarje që mund të zbardhet vetëm nga SPAK. Është detyrim historik ndaj të vrarëve, që të bëhet transparencë mbi atë akt ekstrem të papërgjegjshmërisë shtetërore. Ndoshta kështu do të moderojnë fjalët edhe ata që janë mësuar të vijojnë me përrallat bajate të propogandës zyrtare të asaj kohe të çmendur, kur shteti vriste shtetasit e vet…

LEXO TE PLOTE