Connect with Us

Myslim Murrizi ngre tonet/ Do të shporr edhe spiunët e fundit që kanë ngelur në këtë sallë

Politikë

Myslim Murrizi ngre tonet/ Do të shporr edhe spiunët e fundit që kanë ngelur në këtë sallë

Publikuar

-

Në senacën e sotme parlamentare po zhvillohet interpelanca e kërkuar nga deputeti Myslim Murrizi, me ministren e Financave, Anila Denaj, në lidhje me luftën anti-informalitet.

Ka qenë deputeti Myslim Murrizi ai që ka folur i pari ku ka parashtruar të gjithë debatin e tij dhe më pas është përgjigjur Denaj.

Por, pas fjalës së Denajt, Murrizi ka folur me tone të forta, ndërsa theksoi se ajo që tha Denaj, ishte njëlloj sikur po shpalos programin e Ministrisë dhe jo përgjigje për pyetjet, të cilat i drejtoi.

Për Myslim Murrizin aplikacioni dixhital për denoncimet nuk është zgjidhje, pasi është administrata që duhet të bëjë kontrollet e bizneseve.  “Mu duke se po shpalos programin e Ministrisë. Unë do të ndërmarr një nismë ligjore për të larguar spiunët edhe nga Kuvendi. Kam luftuar në ’90 dhe do ta bëj edhe tani, derisa të shporr edhe spiunin e fundit në këtë sallë. Prandaj edhe nuk e shkarkoj aplikacionin, pasi keni punonjësit e tatimeve për këtë punë.

LEXO EDHE:  “Nuk marrim urdhëra…”/ Murrizi e thotë hapur: 12 deputetë deklarojnë votën kundër reformës nësër

3.5 milion buxheti i shtetit që shqiptarët paguajnë është për të mbajtur në këmbë administratën për të bërë punën e tyre.  Mos na dil në televizor në gusht dhe pas 48 orësh dolën. Call Center nuk është kompani, ftillohuni dhe bëni një politikë të mirë që të ketë kushte lehtësuese për bizneset. Këta oligarkët që thotë Basha i ke kontrolluar? Që kanë marrë 20 mln euro tendera?”.

Më tej, ai i kërkoi llogari Denajt për një gjobë 100 mijë euro që sipas Murrizit është anulluar.

“Pse e ke anulluar gjobën 100 mijë euro? Ju më thoni e keni pezulluar. Arrestuat 23 administratorë me aksion blic dhe i nxori të gjithë një nga një gjykata. Janë të njëjtët që ju vetë u jepni tendera.

Gjoba është e prillit 2019, 100 milion euro. Më thuaj kush e kontrollon? Ju vini gjoba për një faturë për ujë të gazuar, por për këtë jo ”-deklaroi ndër të tjera Murrizi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
2 Komente

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Murrizi ashpërson gjuhën/ Numëron një për një “bëmat” e Bashës

LEXO EDHE:  Murrizi zbulon prapaskenat/ “Rama, Basha e Meta janë takuar fshehtas në Golem”

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Qeveria pa një plan ekonomik për bizneset e mëdha/ Kadia përplaset me ministren Denaj

LEXO EDHE:  Qeveria pa një plan ekonomik për bizneset e mëdha/ Kadia përplaset me ministren Denaj

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Qeveria pa një plan ekonomik për bizneset e mëdha/ Kadia përplaset me ministren Denaj

LEXO EDHE:  “Nuk marrim urdhëra…”/ Murrizi e thotë hapur: 12 deputetë deklarojnë votën kundër reformës nësër

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE