Connect with Us

Myslim Murrizi ngre tonet/ Do të shporr edhe spiunët e fundit që kanë ngelur në këtë sallë

Politikë

Myslim Murrizi ngre tonet/ Do të shporr edhe spiunët e fundit që kanë ngelur në këtë sallë

Publikuar

-

Në senacën e sotme parlamentare po zhvillohet interpelanca e kërkuar nga deputeti Myslim Murrizi, me ministren e Financave, Anila Denaj, në lidhje me luftën anti-informalitet.

Ka qenë deputeti Myslim Murrizi ai që ka folur i pari ku ka parashtruar të gjithë debatin e tij dhe më pas është përgjigjur Denaj.

Por, pas fjalës së Denajt, Murrizi ka folur me tone të forta, ndërsa theksoi se ajo që tha Denaj, ishte njëlloj sikur po shpalos programin e Ministrisë dhe jo përgjigje për pyetjet, të cilat i drejtoi.

Për Myslim Murrizin aplikacioni dixhital për denoncimet nuk është zgjidhje, pasi është administrata që duhet të bëjë kontrollet e bizneseve.  “Mu duke se po shpalos programin e Ministrisë. Unë do të ndërmarr një nismë ligjore për të larguar spiunët edhe nga Kuvendi. Kam luftuar në ’90 dhe do ta bëj edhe tani, derisa të shporr edhe spiunin e fundit në këtë sallë. Prandaj edhe nuk e shkarkoj aplikacionin, pasi keni punonjësit e tatimeve për këtë punë.

3.5 milion buxheti i shtetit që shqiptarët paguajnë është për të mbajtur në këmbë administratën për të bërë punën e tyre.  Mos na dil në televizor në gusht dhe pas 48 orësh dolën. Call Center nuk është kompani, ftillohuni dhe bëni një politikë të mirë që të ketë kushte lehtësuese për bizneset. Këta oligarkët që thotë Basha i ke kontrolluar? Që kanë marrë 20 mln euro tendera?”.

Më tej, ai i kërkoi llogari Denajt për një gjobë 100 mijë euro që sipas Murrizit është anulluar.

“Pse e ke anulluar gjobën 100 mijë euro? Ju më thoni e keni pezulluar. Arrestuat 23 administratorë me aksion blic dhe i nxori të gjithë një nga një gjykata. Janë të njëjtët që ju vetë u jepni tendera.

Gjoba është e prillit 2019, 100 milion euro. Më thuaj kush e kontrollon? Ju vini gjoba për një faturë për ujë të gazuar, por për këtë jo ”-deklaroi ndër të tjera Murrizi./ CNA.al

2 Komente

2 Comments

  1. Agim Bace

    9 Tetor, 2019 at 10:49 am

    Por kur paska patur kaq trima pse po vuan ky popull

  2. t

    10 Tetor, 2019 at 11:32 am

    Ish sigurimsatapo spiunet jane infiltruar ne çdo institucion dhe kur asnje qeveri nuk ndermori nisma te tilla,ky rreh ujin ne tavan se nuk ja var kush

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

KPA e shkarkoi/ Meta fton në presidencë Besnik Muçin

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta pritet të zhvillojë një takim me Besnik Muçin.

Mësohet se Meta ka ftuar Muçin pas shkarkimit të tij nga Komisioni i Posaçëm i Apelimit.

Në fokus të diskutimeve do të jetë situata  e krijuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.

Ndërkohë pritet një sqarim zyrtar për mediat nga Presidenca./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kallëzimi i Metës ndaj Dvoranit/ Krimet e Rënda “lajnë duart”, ia kalojnë Prokurorisë së Tiranës

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka shpallur moskompetencën për hetimin e akuzave të ngritura nga  Presidenti Ilir Meta në drejtim të kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani.

Sipas News 24, Prokurorja e Përgjithshme Arta Marku e ka shqyrtuar padinë e Presidentit Meta dhe ia ka kaluar Prokurorisë së Tiranës për të vendosur nëse do të nisë apo jo hetimet.

LEXO EDHE:  Nuk përmbahet Murrizi/ Kush flet hapur, “pushkatohet” si qentë e zgjebosur  

Mësohet se Prokuroria e Krimeve të Rënda ka dorëzuar kallëzimin penal pranë Prokurorisë së Tiranës, e cila sipas Krimeve të Rënda, është kompetente për hetimin e dy veprave penale për të cilat Dvorani është akuzuar dhe kallëzuar nga Meta.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gara për Kryeprokuror/ KLP njofton Kuvendin për renditjen e kandidatëve

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë i ka nisur sot Kuvendit të Shqipërisë, listën me renditjen e kandidatëve për  Prokuror    të Përgjithshëm.

Në garën për Kryeprokuror, KLP të parin ka renditur Olsian Çelën, e dyta Arta Marku dhe e treta Fatjona Memçj.

Në letrën drejtuar Kuvendit, KLP bën të ditur se asnjë nga tre kandidatët në garën për Kryeprokuror nuk ka paraqitur ankimin, për renditjen.

“Në mbështetje të nenit 148/a pika 2 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, ligjit nr.115/2016 “Për organet e qeverisjes në sistemin e drejtësisë”, ligjit nr .97/2016 “Për organizimin dhe funksionimin e Prokurorisë në Republikën e Shqipërisë”; Këshilli i Lartë i Prokurorisë, në mbledhjen e tij të datës 14.11.2019 ka miratuar vendimin nr.236 “Për renditjen e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm”. Me mbarimin e afatit të ankimimit më datë 21.11.2019, rezultoi se asnjë nga kandidatët në këtë proces nuk ka ushtruar të drejtën e ankimit.

LEXO EDHE:  “Kërkoni botox dhe buzëkuq”/ Murrizi “shkund” parlamentin

Për sa më sipër në bazë të nenit 34 dhe 35, të ligjit nr. 97/2016, “Për organizimin dhe funksionimin e Prokurorisë në Republikën e Shqipërisë”, si dhe tё nenit 21 pika 6 të Rregullores “Për kriteret dhe procedurën e përzgjedhjes së kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm të Republikës së Shqipërisë”; bashkëlidhur Ju përcjellim vendimin nr.236 datë 14.11.2019 të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe relacionin shpjegues, si pjesë përbërëse të tij.”-thuhet ndër të tjera në njoftimin e KLP-së.

LEXO TE PLOTE