Connect with Us

Lotët e krokodilit të Ramës, për gratë e dhunuara

Politikë

Lotët e krokodilit të Ramës, për gratë e dhunuara

Publikuar

-

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili foli sot në lidhje me gratë e dhunuara dhe tha se do të duhet një ligj që i mbron të në gjitha aspektet.

Në një deklaratë për mediat, Vokshi e quan Ramën hipokrit dhe mashtrues.

“Kur flet për ndershmëri, për drejtësi dhe për solidaritet, Edi Rama është hipokriti numër 1. Kur të gjitha bashkë lidhen me gratë, ai është një mashtrues i rëndomtë, i cili në vend që të vendosë shtetin në shërbim të grave të pambrojtura e të dhunuara, frymëzon dhunë.

Edi Rama qan me lotë krokodili për gratë, pasi qeveria e tij nuk ka zbatuar asnjë pikë të rezolutës së Parlamentit për mbrojtjen e grave.”-deklaron ndër të tjera Vokshi.

Më tej, ai thekson se dy vjet pas propozimit dhe miratimit në Kuvend të rezolutës për masat kundër dhunës në familje, nuk është bërë asgjë.

LEXO EDHE:  Bëri rolin e të fortit/ Deputeti “masakron” Ramën

“Nuk është miratuar asnjë politikë favorizuese dhe asnjë institucion nuk ka zbatuar asnjë pikë të rezolutës. Në ndryshim nga dy vjet më parë, gjendja është përkeqësuar, dhuna në familje ka bilanc lufte.

Studimi i OSBE zbilon se 67% e grave në Shqipëri ose 959 mijë gra, pësojnë një formë dhune. Thënë ndryshe, janë mbi 2600 raste dhune ne ditë, ku rreth 1800 raste mbeten të padenoncuara, pasi mekanizmi i referimit të dhunës në familje është shkatërruar, sepse institucionet shtetërore nuk mbrojnë gratë, por dhunuesit, kriminelët, trafikantët apo familjarët e deputetëve te Ramës.

Rama, ky dhunues i pashembullt i të drejtave të grave, ky shkaktar për situatën e rëndë të grave e të dhunës në familje, duhet të izolohet për të shpëtuar edhe ato pak liri që u kanë ngelur shqiptarëve, përfshi edhe të drejtën e fjalës apo lirinë e medias, që futet së shpejti në gijotinë.”-u shpreh Vokshi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Sistem zgjedhor që na pështyn në surrat”/ Fuga i vendosur: Me mirë shkoj për gjah derrash

Publikuar

-

Nga

Artan fuga akademik

Akademiku Artan Fuga thotë se qytetarit nuk i mjafton të dijë kush fiton zgjedhjet, por a fiton demokracia.

Sipas tij zgjedhje të mira me modelin e sotëm ku deputetët i emëron kryetari i partisë dhe elektorati nuk i voton dot dhe nuk di kush e merr votën e tij, nuk mund të ketë.

Fuga shkruan se qytetarëve nuk i duhen fare zgjedhjet me deputetë ushtarë, qesharakë dhe kope.
Më tej ai thekson se me këtë sistem që është sot, nuk ka për të kaluar fare nga rruga që të çon në qendrën e votimit.

“Sistem zgjedhor që na pështyn çdo ditë në surrat.
Qytetarit nuk i mjafton të dijë kush fiton zgjedhjet, por a fiton demokracia. Zgjedhje të mira me modelin e sotëm ku deputetet i emëron kryetari i partisë dhe elektorati nuk i voton dot dhe nuk di kush e merr voten e tij nuk mund të ketë. Zgjedhje të mira me deputetë ushtarë, qesharake, kope, as na duhen fare ne qytetarëve. Ky është uzurpim i demokracisë, është shoqëria piramidale që e pështyn çdo ditë në surrat qytetarin. Me këtë sistem që është sot unë ditën e zgjedhjeve nuk kaloj fare nga rruga që çon te qendra e votimit. Me mirë shkoj për gjah derrash”, shkruan Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pushimi i çështjes për lobimin rus/ Zbardhet vendimi i Gjykatës për Bashën

Publikuar

-

Nga

Zbardhet vendimi i gjykatës së Tiranës që pushoi procesin ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha, ish-sekretari të përgjithshëm të PD, Arben Ristani dhe financierit Ilir Dervishi të akuzuar për falsifikim formularësh për çështjen e lobimit rus.

Në 41 faqe vendim të gjykatës thuhet se nuk ekziston fakti penal.

Sipas hetimit gjyqësor ka rezultuar se PD s’ka pasur kontratë lobimi me kompaninë “Biniada Trade”.

LEXO EDHE:  Rama reagon për herë të parë për protestën/U trishtova kur e pashë Bulevardin gjysmë të zbrazët

LEXO EDHE:  Bëri rolin e të fortit/ Deputeti “masakron” Ramën

Më tej në vendimin e Gjykatës thuhet se Nick Muzin ka deklaruar se 500 mijë dollarë i ka marrë nga PD dhe 150 mijë nga “Biniada trade”, por ky deklarim i tij nuk provohet me dokumente./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Olli mesazh Lleshajt/ Para testit të “idiotit”, bëj testin e patriotit për politikanët

Publikuar

-

Nga

Anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Nardi Olli ka një mesazh të forte për ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj i cili deklaroi sot se shoferëve do iu bëhet testi i “idiotit”.

Olli i sugjeron Lleshajt para se të ashpërsojnë ligjet, që sipas tij nuk japi asnjë efekt, të vendosë ligjin për testin e patritotit që duhet ta kalojë çdo politikan që merr përsipër drejtimin e kombit.

“Ministri i Brendshëm për fat të keq ka thënë pa dashje një të vërtetë të hidhur. Kjo sepse realiteti i tmershëm politik e social, gjuha e dhunës që përdor vetë ministri me shokët e vet, lidhjet e politikës me krimin, që çdo shqiptar i di më saktësi shërbimesh inteligjente, se kaq vend i vogël jemi, mungesa totale e shtetit të së drejtës dhe forca e shtetit të të fortëve dhe të paprekshmëve, bën këdo agresiv e të ashpër si formë mbijetese. Absurdi i jetës dhe çorganizimi i mirëçorganizuar që mbretëron në sistemin tonë të qarkullimit, sinjalistikës apo çdo elementi tjetër të këtij kuadri do çorganizonte çdo mendje njerëzore sado e fortë të ishte! Kjo periudhë e gjatë tranzicioni ka patur pasoja të rënda në kuadër të situatave agresive e depresive, pasojë e një sistemi të papërgjegjshëm që sjell qeverisja e korruptuar deri në qelizë! I nderuar zoti ministër, para se të ashpërsoni ligjet (që nuk japin asnjë efekt nga zbatimi preferiencal i tyre), para se të bëni testin e “idiotit”, vendosni ligjin për testin e patriotit që duhet kalojë çdo politikan që merr përsipër drejtimin e kombit. Vetëm kur të doni atdheun dhe bashkombasit tuaj me zemër e tu jepni një shtet njerëzor ku të jetojnë, vetëm atëherë do të ketë mundësi që ligji të respektohet me zemër e mendje dhe agresivitetit do të jetë një kujtim i largët, ashtu si epoka e “Wild West”, shkruan Olli./CNA.al

LEXO TE PLOTE