Connect with Us

Kruma, monitorim 24 orë me kamera dixhitale

Kronika

Kruma, monitorim 24 orë me kamera dixhitale

Publikuar

-

Qyteti i Krumës tashmë do të monitorohet 24 orë me kamera dixhitale.

Sistemi i monitorimit u përuarua sot në Komisariatin e Policisë Has, ku të pranishëm ishin drejtues të Drejtorisë Vendore të Policisë  dhe të Komisariateve të tre rretheve, Kryetari i Bashkisë Has dhe drejtues të organeve ligjzbatuese në Qark.

Prefekti i Qarkut Zenel Kuçana e ka cilësuar si mjaft të rëndësishëm këtë ivestim që do shërbejnë në rritjen e parametrave të sigurisë dhe ka theksuar se tre muaj më parë ka përfunduar instalimi i kamerave dixhitale në qytetin e Kukësit dhe brenda vitit do të përfundojë dhe në qytetin e Bajram Currit. Kuçana ka falënderuar sipërmarrësin Qarri dhe ka ftuar gjithë biznesmenët  e qarkut që të mbështesin Policinë për të ndërtuar  sisteme sigurie efikase në të mirë të  komunitetit.

Drejtori i DVP Kukës Drejtues Zef Laska dhe Kryetari i Bashkisë Has z. Liman Morina, në shenjë falënderimi i dhanë Certifikat Mirënjohjeje financuesit të projektit z. Myrteza Qarri, i cili kontribuoi për qytetin e tij.

Në fjalën e tij Drejtori i DVP Kukës Drejtues Zef Laska ka theksuar se ky kontribut është një tregues i nivelit shumë të mirë të bashkëpunimit të strukturave policore me komunitetin e këtij Qarku.

“Përdorimi me efektivitet i sistemit të vëzhgimit me kamera të qytetit të Krumës do të kontribuojë ndjeshëm në krijimin e një mjedisi sa më të sigurt për qytetarët, si dhe për identifikimin e autorëve të veprave të ndryshme penale apo shkeljeve të ligjit.

Po kështu ky sistem do të kontribuojë edhe në monitorimin e  veprimtarisë së shërbimeve të strukturave të rendit publik dhe të Pollicisë Rrugore, duke ndikuar drejtpërdrejt në përmirësimin e cilësisë së shërbimeve policore ndaj qytetarëve.

Strukturat e DVP Kukës janë të angazhuara për përmirësimin e vazhdueshëm të treguesve në fushën e rendit publik, duke bërë të mundur rritjen e nivelit të sigurisë në të gjithë Qarkun e Kukësit. Por ne jemi të vetëdijshëm se ky nivel sigurie në Qarkun e Kukësit nuk do të ishte arritur nga strukturat e DVP Kukës, pa bashkëpunimin dhe mbështetjen e ofruar nga Prefekti i Qarkut Kukës, Kryetarët e Bashkive Kukës,

Has dhe Tropojë, institucionet e tjera shtetërore, si dhe nga qytetarët, për identifikimin dhe zgjidhjen e problemeve të ndryshme që shqetësojnë komunitetin.

Përdorimi i një sistemi sigurie me kamera vëzhgimi është vija e parë e mbrojtjes kundër çdo aktiviteti kriminal ndaj jetës dhe pronës së qytetarëve, si dhe mundëson reduktimin në maksimum të veprave penale dhe shkeljeve të ligjit.

Kështu, me anë të sistemit të kamerave të vëzhgimit në qytetin e Kukësit është arritur që gjatë tre muajve në këtë qytet të evidentohet vetëm një vepër penale e vjedhjes, autori i së cilës është identifikuar nëpërmjet kamerave të sigurisë, si dhe të identifikohen autorët e dy aksidenteve rrugore, të cilët u larguan nga vendngjarja.

Në kuadër të implementimit të ligjit “Për masat shtesë të sigurisë publike” po bashkëpunojmë me subjektet publike e private, veprimtaria e të cilave përbën burim rreziku të shtuar për sigurinë, për pajisjen e objekteve me kamera sigurie, me synim zbulimin, parandalimin dhe goditjen e çdo veprimtarie kriminale, në mbrojtje të pronës, jetës së qytetarëve dhe garantimin e sigurisë publike.

Si rezultat i këtij bashkëpunimi është arritur që të pajisen me kamera sigurie 113 objekte të ndryshme në Qarkun e Kukësit, të cilat kanë gjithsej 1092 kamera, ndërsa në Bashkinë e Hasit janë pajisur me kamera sigurie 30 objekte të ndryshme.

Megjithë rezultatet e arritura në fushën e rendit publik nga strukturat e DVP Kukës, vlerësojmë se punonjësit e policisë duhet të përmirësojnë në vazhdimësi kulturën dhe etikën e komunikimit, si dhe cilësinë e shërbimeve policore që ofrojnë ndaj qytetarëve.

Në përfundim, ju siguroj se strukturat e DVP Kukës do të vijojnë punën për forcimin e bashkëpunimit me të gjitha institucionet e tjera ligjzbatuese, organet e qeverisjes vendore dhe komunitetin, për të identifikuar dhe zgjidhur problemet e sigurisë së përbashkët, për të parandaluar veprimtarinë kriminale dhe garantuar rendin publik në Qarkun e Kukësit”m ka theksuar ai./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Operacion antidrogë në Nikël të Fushë Krujës/ Kontrolle në sera dhe tunele për kanabis

Publikuar

-

Nga

Policia ka ndërmarrë një operacion antidrogë në zonën e Niklës në Krujë me qëllim zbulimin dhe asgjësimin e fidanëve me kanabis.

Mësohet se forca të shumta policie të komisariatit të Krujës, drejtorisë së policisë së Durrësit, Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit kanë nisur kontrollin për drogë në sera, tunele.

Ndërkohë nuk dihet ende nëse ka fidanë kanabisi të zbuluara apo persona të arrestuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

2 milionë euro drogë në banesë/ Arrestohen dy shqiptarë në Itali

Publikuar

-

Nga

Policia italiane ka arrestuar dy shtetas shqiptarë pasi janë kapur me 34 kilogram heroinë dhe kokainë me vlerë 2 milionë euro.

Në pranga janë vënë shtetasit Alfred Tusha 29 -vjeçar dhe Leonard Spahiu 44 vjeç që jetonin në komunën Monesilvano në provincën Pescara.

Dy shqiptarët u arrestuan në shtëpinë e tyre të marrë me qira. Policia gjeti në banesë dy thasë me 25 kg heroinë dhe 5 kilogramë kokainë. Lënda narkotike ishte e fshehur në një dollap./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“E kemi me audio dhe video”/ Goxhaj zbulon nga kush u sulmua në Sheshin Skëndërbej

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ka folur lidhur me protestën që u zhvillua dje në sheshin “Skënderbej”, e cila përfundoi me dhunë dhe ku avokati u shoqërua në komisariat.

Goxhaj theksoi se dhuna e përdorur dje është bërë nga miltinatë socialistë të cilët kanë qenë të veshur me uniforma policie. Në një intervistë për Fax Nees, Goxhaj thekson se ka video ku pranojnë që nuk janë policë janë militantë të partisë që i përdorin për të sulmuar policinë.

“Nuk na kanë marrë policë, dje na kanë marrë banditë. Policiët e dhunëshëm që kanë rrëmbyer qytetarët janë jo policë, janë njërëz pa numra. Janë aktivistë socialistë të rekrutuar në kohën e instalimit të diktaturës. Këto kanë rekrutuar militante dhe i veshin me uniforma policie dhe i degdisin rrugëve si qen sulmi. Është diktatura dixhitale që po ekseprimetnohet nga klasa politike shqiptare është një diktaturë e re.
Dje ne kemi parë qen sulmi të veshur si policë, po nuk janë policë që do të thotë nuk kanë numrin. Ne kemi videon ku pranojnë që nuk janë policë janë militantë të partisë që i përdorin për të sulmuar policinë. Dolëm dje për ti thënë stop rrënimit, po e rrënojnë ekonominë totalisht. Këta e kanë kthyer Shqipërinë në një diktaturë dhe po na sundojnë.”- tha Goxhaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE