Connect with Us

Kruma, monitorim 24 orë me kamera dixhitale

Kronika

Kruma, monitorim 24 orë me kamera dixhitale

Publikuar

-

Kruma, monitorim 24 orë me kamera dixhitale

Qyteti i Krumës tashmë do të monitorohet 24 orë me kamera dixhitale.

Sistemi i monitorimit u përuarua sot në Komisariatin e Policisë Has, ku të pranishëm ishin drejtues të Drejtorisë Vendore të Policisë  dhe të Komisariateve të tre rretheve, Kryetari i Bashkisë Has dhe drejtues të organeve ligjzbatuese në Qark.

Prefekti i Qarkut Zenel Kuçana e ka cilësuar si mjaft të rëndësishëm këtë ivestim që do shërbejnë në rritjen e parametrave të sigurisë dhe ka theksuar se tre muaj më parë ka përfunduar instalimi i kamerave dixhitale në qytetin e Kukësit dhe brenda vitit do të përfundojë dhe në qytetin e Bajram Currit. Kuçana ka falënderuar sipërmarrësin Qarri dhe ka ftuar gjithë biznesmenët  e qarkut që të mbështesin Policinë për të ndërtuar  sisteme sigurie efikase në të mirë të  komunitetit.

Drejtori i DVP Kukës Drejtues Zef Laska dhe Kryetari i Bashkisë Has z. Liman Morina, në shenjë falënderimi i dhanë Certifikat Mirënjohjeje financuesit të projektit z. Myrteza Qarri, i cili kontribuoi për qytetin e tij.

Në fjalën e tij Drejtori i DVP Kukës Drejtues Zef Laska ka theksuar se ky kontribut është një tregues i nivelit shumë të mirë të bashkëpunimit të strukturave policore me komunitetin e këtij Qarku.

“Përdorimi me efektivitet i sistemit të vëzhgimit me kamera të qytetit të Krumës do të kontribuojë ndjeshëm në krijimin e një mjedisi sa më të sigurt për qytetarët, si dhe për identifikimin e autorëve të veprave të ndryshme penale apo shkeljeve të ligjit.

Po kështu ky sistem do të kontribuojë edhe në monitorimin e  veprimtarisë së shërbimeve të strukturave të rendit publik dhe të Pollicisë Rrugore, duke ndikuar drejtpërdrejt në përmirësimin e cilësisë së shërbimeve policore ndaj qytetarëve.

Strukturat e DVP Kukës janë të angazhuara për përmirësimin e vazhdueshëm të treguesve në fushën e rendit publik, duke bërë të mundur rritjen e nivelit të sigurisë në të gjithë Qarkun e Kukësit. Por ne jemi të vetëdijshëm se ky nivel sigurie në Qarkun e Kukësit nuk do të ishte arritur nga strukturat e DVP Kukës, pa bashkëpunimin dhe mbështetjen e ofruar nga Prefekti i Qarkut Kukës, Kryetarët e Bashkive Kukës,

Has dhe Tropojë, institucionet e tjera shtetërore, si dhe nga qytetarët, për identifikimin dhe zgjidhjen e problemeve të ndryshme që shqetësojnë komunitetin.

Përdorimi i një sistemi sigurie me kamera vëzhgimi është vija e parë e mbrojtjes kundër çdo aktiviteti kriminal ndaj jetës dhe pronës së qytetarëve, si dhe mundëson reduktimin në maksimum të veprave penale dhe shkeljeve të ligjit.

Kështu, me anë të sistemit të kamerave të vëzhgimit në qytetin e Kukësit është arritur që gjatë tre muajve në këtë qytet të evidentohet vetëm një vepër penale e vjedhjes, autori i së cilës është identifikuar nëpërmjet kamerave të sigurisë, si dhe të identifikohen autorët e dy aksidenteve rrugore, të cilët u larguan nga vendngjarja.

Në kuadër të implementimit të ligjit “Për masat shtesë të sigurisë publike” po bashkëpunojmë me subjektet publike e private, veprimtaria e të cilave përbën burim rreziku të shtuar për sigurinë, për pajisjen e objekteve me kamera sigurie, me synim zbulimin, parandalimin dhe goditjen e çdo veprimtarie kriminale, në mbrojtje të pronës, jetës së qytetarëve dhe garantimin e sigurisë publike.

Si rezultat i këtij bashkëpunimi është arritur që të pajisen me kamera sigurie 113 objekte të ndryshme në Qarkun e Kukësit, të cilat kanë gjithsej 1092 kamera, ndërsa në Bashkinë e Hasit janë pajisur me kamera sigurie 30 objekte të ndryshme.

Megjithë rezultatet e arritura në fushën e rendit publik nga strukturat e DVP Kukës, vlerësojmë se punonjësit e policisë duhet të përmirësojnë në vazhdimësi kulturën dhe etikën e komunikimit, si dhe cilësinë e shërbimeve policore që ofrojnë ndaj qytetarëve.

Në përfundim, ju siguroj se strukturat e DVP Kukës do të vijojnë punën për forcimin e bashkëpunimit me të gjitha institucionet e tjera ligjzbatuese, organet e qeverisjes vendore dhe komunitetin, për të identifikuar dhe zgjidhur problemet e sigurisë së përbashkët, për të parandaluar veprimtarinë kriminale dhe garantuar rendin publik në Qarkun e Kukësit”m ka theksuar ai./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Çantë e dyshimtë në qendër të Tiranës/ Policia blindon zonën

Publikuar

-

Nga

Një çantë e dyshimtë është gjetur mesditën e sotme në qendër të Tiranës.

Mësohet se çanta ndodhte në hyrje të bulevardit “Zogu i parë”.

Ndërkohë policia ka mbërritur në vendngjarje dhe ka rrethuar zonën, ndërsa pritet mbërritja e forcave xheniere për kontrollin e çantës.

Bëhet me dije se foract e policisë janë lajmëruar nga policia Bashkiake për çantën e dyshimtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

I riu përfundoi në koma nga dhuna barbare/ Gjykata e Beratit lë të lirë tre agresorët

Publikuar

-

Nga

Tre ditë më parë një 30-vjeçar nga fshati Duhanas në Berat është dhunuar barbarisht nga 3 të rinj.

Të rinjtë e kanë futur 30-vjeçarin N.Ç prapa një automjeti në anë të rrugës dhe e kanë masakruar me grushta e shkelma,duke e lënë të shtrirë në tokë,pa ndjenja.

I plagosuri N.Ç,30-vjeç, ka ndenjur rreth 30 minuta pa ndjenja deri në mbërritjen e ambulances.
Ai është dërguar në Spitalin Rajonal të Beratit, por për shkak të gjendjes së tij të rëndë, i plagosuri është transportuar në gjendje kome në Spitalin e Traumës në Tiranë.

LEXO EDHE:  8 deri në 12 mijë euro për trafik drejt Anglisë dhe SHBA/ Shkatërrohet grupi kriminal

Menjëherë pas ngjarjes, policia arrestoi 3 të rinjtë: F.G,17-vjeç, J.B,23-vjeç dhe K.M,18-vjeç,të tre banues në Berat.

Në komunikatën e policisë u deklaruar se bëhej fjalë për veprën penale “Plagosje e rëndë me dashje, e kryer në bashkëpunim”, ndërkohë Gjykata e Beratit i ka lënë sot të lirë 3 agresorët, duke dhënë për ta masën e sigurisë “Detyrim Paraqitje”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dhunoi policin/ Arrestohet 43-vjeçari në Berat

Publikuar

-

Nga

Policia e Beratit ka vënë në pranga një 43-vjeçar, pasi ka ushtruar dhunë ndaj një punonjësi të policisë së shtetit.

Në pranga është vënë shtetasi Gazment Nazëraj, i cili aktualisht ishte në shërbim prove.

Nazëraj ishte përfshirë në një konflikt me persona të tjerë, dhe pas sherrit efektivi i policisë H.M shkoi për ta shoqëruar, ku ky i fundit iu përgjigj me dhunë duke e goditur./CNA.al

LEXO TE PLOTE