Connect with Us

Kompanitë celularë/ AKEP do kalojë në “sitë” cilësinë e shërbimit për tre operatorët

Sociale

Kompanitë celularë/ AKEP do kalojë në “sitë” cilësinë e shërbimit për tre operatorët

Publikuar

-

Tre kompanitë celulare në vend do të testohen për cilësinë e shërbimeve që ofrojnë tek konsumatori. Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare njoftoi se po kërkon aktualisht operatorin që do të udhëheqë fushatën e monitorimit për cilësinë e shërbimit për gjithë territorin e Shqipërisë dhe që më pas do të hartojë dokumentin përkatës. Referuar specifikimeve teknike AKEP nënvizon se matjet do të kryhen për dy aspekte që është ajo e thirrjeve telefonike si dhe shërbimit me internet.

“Matjet duhet të jenë për të gjitha teknologjitë që janë të autorizuara nga AKEP ( 2G/3G /4G). Thirrjet me zë do kryhen sipas metodës M2M, pra në lëvizshmeri të plotë. Për data, telefonat duhet të kenë kapacitet matës për teknologjinë 4G CA (duke përfshirë të paktën 3(tre) brezat e autorizuar nga AKEP 800/1800/2600 MHz). Rrjeti i preferuar të jetë 4G. Thirrjet me zë të jenë në 4G/ CSFB dhe në 2G/3G në varësi të strategjisë që ka zgjedhur secili operator” thuhet në dokumentin e AKEP.

Zgjedhja e qyteteve sqarohet se do të jetë bazuar në ndarjen administrative të Republikës së Shqipërisë.  Kështu testet duhet të kryhen në lëvizshmëri (Drive Test) dhe duhet të përfshijnë gjithë zonat urbane dhe ato jo urbane, kurse testet për thirrje dhe data do të ekzekutohen në të njëjtën kohë për secilin operator duke përfshirë të gjithë rrugën që kryhet.

LEXO EDHE:  Të gjitha pushtetet e Dvoranëve/ Rama shpërblen "dashnorin" e Ben Blushit

Në një nga ndarjet e dokumentit AKEP nënvizon se do të ketë një vëmendje edhe tek zonat turistike për cilësinë e shërbimeve ku në fokus do të jenë zona si Velipoja, Shëngjini, Durrësi, Vlora, Riviera, Valbona, Vermoshi, Thethi, Lura, Llogaraja, Dardha, Voskopoja.

Matja në akset rrugore në lëvizje do të përqendrohet në disa të tillë si Tiranë–Korçë-Kapshticë, Tiranë-Shkodër-Vermosh, Tiranë-Vlorë-Sarandë, Tiranë-Gjirokastër-Kakavijë, Gjirokastër-Sarandë-Konispol, Tiranë-Kukës-Morinë, Kukës-Pukë-Shkodër, Kukës-Peshkopi-Burrel-Milot, Kukës-Has-Tropojë.

AKEP parashikon që të ketë gati dokumentin 120 ditë pas nënshkrimit të kontratës me operatorin fitues ndërkohë që të dhënat e përfituara do të publikohen në faqen e internetit ku çdo klient mund të shohë se ku qëndron kompania që ai merr shërbimin në raport me të tjerat specifikisht për zonën e tij të interesit./ Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ndërtimet pa kriter/ Tirana dhe Durrësi, qytetet me të rrezikuara nga degradimi i tokës

Publikuar

-

Nga

Tirana paraqitet me nivelin më të lartë të presionit mbi degradimin e tokës, kryesisht prej ndërtimeve pa kontroll, shtimit të popullsisë dhe erozionit, thuhet në një studim të fundit të Programit të Kombeve të Bashkuara në vendin tonë për masat dhe mjetet që duhen marrë kundër ndikimeve negative të klimës në mjedis.

Tirana dhe Durrësi janë vlerësuar me normën më të lartë të rrezikut për shkak se dyndjet e popullsisë nga qytetet e tjera janë bërë jashtë kontrollit të shtetit.

Urbanizimi i shpejtë dhe i pakontrolluar, që po bëhet jashtë ndikimit të shtetit, i përkeqëson kushtet e përdorimit të qëndrueshëm të tokës. Me vonë, në rast fatkeqësish natyrore, popullsia e këtyre qyteteve pëson edhe demet më të mëdha.

Gjithashtu Tirana dhe Durrësi vlerësohen me një rrezik të lartë për ndërtimet jashtë kontrollit në raport me planet urbanistike.

Qytete e Shkodrës dhe të Lezhës paraqiten më të nivelet më larta prej përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të tokës, të shtyra dekadat e fundit edhe nga ndryshimet klimaterike.

Shkodra dhe Lezha gjithashtu kategorizohen si qarqet me rrezikun më të lartë për humbjen e biodiversitet nga ndryshimet e klimës.

LEXO EDHE:  Të gjitha pushtetet e Dvoranëve/ Rama shpërblen “dashnorin” e Ben Blushit

LEXO EDHE:  Paketa antishpifje/ Boçi “kryqëzon” Ramën: Synon të kontrollojë mendjen e njerëzve

Ndërsa qarku i Kukësit klasifikohet si më i rrezikuari nga degradimi masiv i tokës prej largimit masiv të popullsisë.

Rezultatet specifike të monitorimit të erozionit në basenin e Ulzës treguan se tashmë 31% e rezervuarit është e mbushur me sediment, me një pjesë të konsiderueshme të depozitimit, që ndikon kapacitetin funksional të HEC-ve. Pyjet janë mbizotëruese në Ulzë me vetëm 43% të sipërfaqes totale, ndërsa 30.3% është e ekspozuar ndaj erozionit të tokës.

Gjithashtu baseni i Bovillës është i rrezikuar nga eurozioni, pasi rajoni është i banuar nga 9 fshatra, të cilat kanë ndihmuar në degradimin e pyjeve me shkurre të kombinuara me kullota.

Degradimi i mbulesës së bimësisë që vlerësohet nga imazhet satelitore është në rangun prej 12% deri në 22%. Pjesët e poshtme janë më të shfrytëzuara nga aktivitetet bujqësore dhe blegtorale, bimësia degraduese natyrore. Studimi i PNUD cilëson se sidoqoftë, cilësia e ujit ndikohet nga mbeturinat e njerëzve dhe plehrat e kafshëve që arrijnë në rrjedhat e poshtme në kohë reshjesh./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për ditët në vijim, mësoni sa arrijnë temperaturat

Publikuar

-

Nga

Ditët e para të kësaj jave, pritet të kenë mot të kthjellët me vranësira të pakta kalimtare.

Ditët me diell dhe masat ajrore të ngrohta, pritet të sjellin temperatura në mesditë deri në 21-22ºC, ndërsa ato të mëngjesit do të mbeten përsëri në vlera të ulta dhe të ftohta.

Përkeqësimi i kushteve atmosferike vjen ditën e Enjte ndërsa moti do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura në të gjithë territorin.

Sipas SHMU, vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të dobta ndërsa prej orëve të vona të natës itensiteti i tyre rritet në mesatar dhe lokalisht përgjatë vijës bregdetare deri të lartë. Reshjet do të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike.

LEXO EDHE:  AKEP i “përvishet” Bashës/ Shikoni punën tuaj

LEXO EDHE:  Lëvizjet e Rilindjes/ Zbulohet zëvëndësuesi i Ilir Zelës në AKEP

Edhe dita e Premte pjesa e parë e saj deri në mesditë do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formë shtrëngatash shoqëruar me shkarkesa elektrike. Pas orëve të mesditës priten edhe alternimet e kthjellimeve ndërsa reshjet mbeten të lokalizuara në jugperëndim dhe veriperëndim. Për më tepër referojuni edhe tabelës bashkëngjitur.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 16 dhjetor 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Jeta juaj ne çift do varet plotësisht nga mënyra sesi ju do silleni me atë qe keni ne krah. Po u treguat te ashpër dhe po thate fjale te renda mund te fillojnë debatet e forta. Beqaret me mire le te presin edhe pak kohe para se te hedhin hapa te rëndësishme sepse sot nuk do jene kushtet e përshtatshme.

DEMI 21. prill – 21. maj

Sot do merreni vesh me mire me partnerin tuaj dhe do jeni me te bindur se edhe ne te ardhmen gjerat mes jush do ecin për mrekulli. Secili do japë me te mirën e vetes. Beqaret Do i marrin gjerat shtruar dhe nuk do përfitojnë aq sa duhet nga mundësitë qe do iu jepen për takime. Jupiteri do jete planeti qe do ju ndihmoje ta përmirësoni goxha sektorin e financave dhe do ndiheni me te qete.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Nëse jeni ne një lidhje do bëni mire t’i shtoni dozat e fantazisë sot dhe te mendoni te bëni diçka ndryshe nga zakonisht. Vetëm kështu do mbani larg rutinën dhe për pasoje problemet. Për beqaret perspektivat janë shume te mira kështu qe atyre do ju mbetet thjesht te përfitojnë sa me tepër. Ne planin financiar nuk duhet te kryeni shpenzime pa reflektuar sepse ashtu do shmangni problemet.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ne jetën tuaj ne çift sot do korrni atë qe keni mbjelle. Ju e dini me mire si keni vepruar kohet e fundit dhe nuk do keni ndonjë surprize te madhe. Beqaret do përjetojnë ndjesi shume te forta te cilat do i bëjnë t’i shohin gjerat me sy tjetër. Sektorin e financave do e keni shume nen kujdes dhe situata ka për te qene e qëndrueshme. Mund t’i kryeni pa frike edhe disa shpenzime me tepër.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Stuhi te fuqishme do fryjnë gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Për shume gjera do debatoni ashpër dhe nuk do toleroni asnjë moment. Beqaret do kenë një dite gjithashtu te trazuar dhe nuk do kenë mundësi te fillojnë një lidhje. Ne planin financiar duhet te bëni kujdes sepse do jete një fushe e minuar qe mund te sjelle probleme shume te mëdha me vone.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Dite shume e qete ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Mes jush nuk do ndodhe asgjë e veçante, por as probleme e vështirësi nuk do ju dalin. Beqaret do kenë mbështetjen yjeve dhe mund ta gjejnë shume shpejt dashurinë e madhe. Te ardhurat do kenë përmirësime te konsiderueshme dhe do ndiheni me te vërtetë te qete kur te kryeni shpenzime.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Do jeni te parrezistueshem gjate kësaj dite ju te dashuruarit dhe partneri do ndihet i lumtur qe ju ka ne krah. Do dashuroheni me pasion me njeri-tjetrin dhe sytë do ju vezullojnë. Beqaret me mire le te presin edhe pak kohe para se te hedhin hapa sepse tani për tani nuk ka ardhur ende momenti i përshtatshëm. Për financat do jete dite shume e favorshme dhe duhet përfituar sa me shume.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit nuk duhet te bëni sot gabimet e se kaluarës sepse do lëndoheni dhe do vuani tej mase. Mundohuni te mos nxitoheni as te merrni vendime sepse nuk është ende koha e duhur. Beqaret ka gjase qe te afrohen me shume me disa miq te vjetër dhe mes tyre do ketë ndjenja me te forta. Ne planin financiar yjet do jene ndikim te jashtëzakonshëm dhe do ju ndihmojnë te zgjidhni problemet.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dite shume e favorshme ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do jeni me te qete te dyja palët dhe do i zgjidhni edhe mosmarrëveshjet qe ju kishin dale disa kohe me pare. Beqaret do e gjejnë me ne fund shpirtin e tyre binjak dhe do fillojnë një lidhje vërtet interesante. Me buxhetin duhet te merreni pak me shume sepse po e late pas dore situata mund te marre tatëpjetën.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Marrëdhënia juaj me partnerin ka rrezik te marre një kthese shume ndryshe gjate kësaj dite. Do jeni shume kritike me njeri-tjetrin dhe nuk do arrini dot te pranoni gabimet tuaja. Ne vende qe te afroheni, do largoheni edhe me shume. Beqaret do jene sharmante e sensuale kështu qe do kenë me shume mundësi për te filluar lidhje. Financave duhet t’iu përkushtoheni me tepër pasi me pas do keni probleme serioze.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Ata qe janë ne një lidhje mire është te mos nxitohen për asgjë dhe nga ana tjetër duhet ta mendojnë te ardhmen me seriozisht. Hëna do i beje beqaret me kërkues ne planin sentimental dhe ata nuk do jene te kënaqur me personat qe do takojnë. Ne planin financiar duhet te tregoheni pafundësisht vigjilente dhe duhet te shpenzoni me kursim. Vetëm ne këtë mënyrë nuk do keni probleme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Jeta juaj ne çift do jete shume e qete sot. Mundohuni vetëm te bëni diçka ndryshe nga zakonisht për te shmangur monotonine sepse gjithçka tjetër do ece me se miri. Beqaret do kenë me ne fund angazhime serioze, te cilat do fillojnë si tërheqje fizike e me pas do kalojnë ne një stad tjetër. Me financat do jeni specialiste te vërtetë dhe nuk do lejoni qe gjendja te ketë probleme.

LEXO TE PLOTE