Connect with Us

Komisioni Zgjedhor/ Murrizi: Ja ku ndahem dhe pajtohem me qasjen e PD-së

Politikë

Komisioni Zgjedhor/ Murrizi: Ja ku ndahem dhe pajtohem me qasjen e PD-së

Publikuar

-

I ftuar në studion e “Top Talk” ditën e sotme, deputeti i opozitës parlamentare Myslym Murrizi ka folur në lidhje me Reformën Zgjedhore dhe tyrezën e bisedimeve që pritet të mbahet ditën e nesërme.

I pyetur në lidhje me deklaratat e Partisë Demokratike për mosnjohjen e Komisionit Zgjedhor, Murrizi në mënyrë të drejtpërdrejt ka thënë se as ai vetë nuk e njeh këtë Komision, pasi që ai nuk është zgjedhur nga qytetarët shqiptar.

“Partia Demokratike bën shumë mirë që nuk e njeh Komisionin Zgjedhor. As unë nuk i njoh ata sepse nuk janë zgjedhur nga qytetarët shqiptar. Megjithatë kjo është ndryshe. Këtu bëhet fjalë për Reformën Zgjedhore, për qytetarët dhe unë kësaj here dua që qytetarët të zgjedhin, jo të votojnë.”, është shprehur Murrizi.

LEXO EDHE:  Myslym Murrizi: Basha nuk ka asnjë plan për zgjedhjet

Ndërkohë, krejtësisht i ndryshëm nga demokratët ka qenë qëndrimi i tij në lidhje me figurën e Damian Gjiknurit, për të cilin shprehet se pavarësisht  audio-përgjimeve, pa u gjykuar fajtor ai është ende i pafajshëm.

“Çështjet morale ndryshojnë nga çështjet ligjore. Unë nuk e kam kusht prezencën e Gjiknurit në tryezën e bisedimeve. Sa të gjykohet i fajshëm, është i pafajshëm. E di ku qëndron problemi këtu tek ne? Problemi është se këtu të gjithë bëhen edhe Prokuror edhe Gjykatë.”, ka thënë ndër të tjera deputeti i opozitës parlamentare, Myslym Murrizi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gjendje e jashtëzakonshme/ Prençi kapet me termat: “Qeveria keqpërdori Kushtetutën”

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, i ftuar në emisionin “360 Gradë”, u shpreh se qeveria ka keqpërdorur Kushtetutën, pasi sipas tij, Shqipëria është në gjendje të fatkeqësisë natyrore dhe jo në gjendje të jashtëzakonshme.

“Dua të ndalem te serioziteti i qeverisë në raport me Kushtetutën, ligjin për mbrojtjen civile të Republikës së Shqipërisë.Në zbatim të Kushtetutës, në nenin 174 të saj, referohet shpallja e gjendjes së fatkeqësisë natyrore në një pjesë të territorit apo të gjithë territorin e Shqipërisë nisur nga përmasat e një fatkeqësie.

Ndërkohë që këtë e ka bërë qeveria më datë 27 nëntor, 24 orë me vonesë, por ndërkohë ende sot të gjithë zyrtarët e lartë përfshirë dhe kryeministrin e trumbetojnë si gjendje e jashtëzakonshme.Edhe në takimet me të huajt unë ndihem keq kur personalitete të larta të shtetit u thonë të huajve se Shqipëria është në gjendje të jashtëzakonshme dhe do të vazhdojmë dhe për shumë kohë se pasojat janë të rënda.

LEXO EDHE:  Myslym Murrizi: Basha nuk ka asnjë plan për zgjedhjet

LEXO EDHE:  Nuk ndalet Murrizi/ Shpërthen kundër Kryesisë së PD-së

Ndërkombëtarët e dinë shumë mirë se kur është gjendja e jashtëzakonshme, që do të thotë cënim të integritetit apo rendit dhe sigurisë dhe cila është gjendja e fatkqesisë natyrore që do të thotë prishje e ekuilibrave të jetës normale të ardhur nga një fatkeqësi. Që këtu kemi një keqpërdorim të Kushtetutës në raport me gjendjen e jashtëzakonshme dhe gjendjen e fatkeqësisë.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Konstatimi i Presidentit të Shoqatës së Ndërtimit/ Aleksi: Çfarë fshehin godinat që do shëmben

Publikuar

-

Nga

Presdienti i Shoqatës së Ndërtimit, inxhinjer Luigj Aleksi, është pjesë e emisionit “Real Story” ku po diskutohet lidhur me situatën post-tërmet, dëmet dhe qytezat e reja të cilat kryeministri Edi Rama i dëklaroi se do nisin të ngrihen për të sistemuar me banesa qytetarët e goditur.

Ndërkohë që po diskutohej për këto, inxhinjeri i ndërtimtarisë, Luigj Aleksi, vlerësoi se ndëtimet që do të ngrihen nëpër këto qyteza do të jenë të mirëmnduara nga ana urbanistike.

LEXO EDHE:  Deputeti demokrat “sulmon” kolegët/ Jeni manekina që të bëni për të vjellë

LEXO EDHE:  Murrizi zbulon ç’thonin anëtarët e Kryesisë për Bashën/ “Shporreni me gjithë gru dhe kunat nga PD”

“ Qytezat e reja do të jenë me një koncept të menduar mirë urbanistik, nuk do të jenë banesa emergjente”, deklaroi Aleksi, sipas të cilit:

“Banesat që do shëmben ose janë të ligjit të legalizimit ose të ndërtuara shumë vite më parë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndërtimi i lagjeve të reja post-tërmet/ Bushati sulmon kryeministrin Rama

Publikuar

-

Nga

Në studion e emisionit “Open” vijon të diskutohet për situatën pas termetit dhe zgjidhjet që duhet të vijnë. I pranishëm në studio është dhe analisti Andi Bushati i cili dha opinionin e tij rreth reagimit të kryeministrit Rama pas tragjedisë. Bushati për projektin e lagjeve shprehu habinë e tij për faktin se Rama, menjëherë pas tragjedisë deklaron se do të ndërtojë lagje moderne, madje duke gjetur edhe arkitektin, që në këtë rast është Marko Kazamonti. Përpara të gjitha kontrolleve dhe inspektimeve që duhen bërë, thotë Bushati, Rama premton lagje moderne. “Një javë pasi ndodh termeti, del Rama dhe thotë do të ndërtojmë lagje. Kjo është e çuditshme, pasi pas një tragjedie ai merr përsipër të thotë se lagjet do të ndërtohen nga Marko Kazamonti, pra ai gjen arkitektin. Në nxitim për të marrë frenat dhe për të treguar se “unë vendos gjithçka” riskon të na çojë drejt një propabiliteti gabimi”, tha Bushati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE