Connect with Us

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Sociale

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga periferia e presionit të lartë atmosferik me qëndër  të pozicionuar  në Europën  Verilindore, e cila do të ifluencojë mot me diell në territorin e Shqipërisë.

Për ditën e sotme, moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta deri mesatare përgjatë Ultësirës perëndimore.

Në alpe parashikohen reshje shiu të izoluara. Temperaturat do të jenë me rritje.

LEXO EDHE:  Moti/ Vijon rritja e temperaturave

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat  malore  10/21°C

Zonat e ulëta 13/29°C

Zonat bregdetare  17/27°C

Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale 7 m/sek në bregdet. Valëzimi i forcës 3 me lartësi vale 0,5- 1,0 metër në det të hapur.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Dy fjalë për ty njeriu i të gjithëve”/ Nora Malaj për ndarjen nga jeta të Xhevdet Ferrit

Publikuar

-

Nga

Ish-zv.ministrja e Arsimit, Nora Malaj, ka shprehur ngushëllimet për ndarjen e parakohëshme nga jeta të aktorit të njohur Xhevdet Ferri.

Dy fjalë për ty njeriu i të gjithëve!

Mos – thashë , kur mora vesh se dhe Xhevdeti( Xhoda) , siç miqtë i thërrisnin , kishte marrë rrugëtimin drejt botës së amshuar!
Dy lot më rrodhën faqeve dhe nuk doja ta pranoja që ky rrugëtim i fundëm filloi kaq shpejtë për të !
Iku dhe një tjetër mik, i të gjithëve , nga ky vend , nga kjo botë, por ai nuk iku si emigrant , për ta lënë vendin e tij përkohësisht e për t’u rikthyer, po iku pa kthim, por la prapa shumë vepra artistike e shumë filma , për të qenë përherë i kujtuar ndërmjet nesh.
Për mua personalisht, ishte një mik me vlerë ai dhe e mira Rozeta, bashkeshortja e tij , që sot në ditën e pikëllimit, ndjen se gjysma tjetër e saj, nuk do të jetë më fizikisht, po do të jetë realisht me shpirtin e tij prane, si një engjell mbrojtës, për të qenë prezentë e për të rrezatuar energji pozitive , sa herë ajo dhe fëmijtë do të kenë nevoje për kujtimin e babait, bashkëshortit dhe njeriut të mirë!
Ee ,nuk do të dëshiroja që Janari i 2020 të fillonte kështu, pasi brenda vetes dua të besoj që ky fillimviti i dekadës së re, do të jetë ndryshe??!! Po nuk gjenka e thënë! Kontrata që ka bërë jeta me vdekjen është shume sfidante e nuk pyet, as për moshë, as për emër , po kur ore bie, udhëtimi për në botën tjeter nis!
Kështu ishte dhe për Xhodën tonë, për njeriun e mirë, aktorin e madh dhe deputetin me vlera që i sherbeu vendit, familjes dhe shoqërisë me çdo gjë që kishte!
E sonte ai do të prehet në tokën amë erëmirë dhe shpirti i tij i lirë , do të fluturojë drejt parajsës , duke na thënë se jeta në tokë është e perkohshme , ndaj bëni veç të mira .
Lindim, rritemi, krijojmê familje dhe ikim nga kjo botë.. Të qoftë rruga drejt Parajsës e lehtë dhe shpirti yt u prehtë në paqe. , o njeriu me vlera , Xhevdet Ferri!
Ne të gjithë do na mungosh , do ta ndjemë mallin e ikjes dhe lotët do na të na shkasin faqeve , se një njeri i mirë, një mik i shtrenjtë iku e na la , për të vazhduar ne, misionin për ta bërë njerëzimin më të mirë .
Lamtumirë Xhoda i mire, miku i te gjitheve! Zoti të pranoftë!

LEXO TE PLOTE

Sociale

ISHP këshillon: Mos e trajto gripin me antibiotikë

Publikuar

-

Nga

Nisur nga situata e rëndë e gripit në rajonin tonë, Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë këshilla për qytetarët shqiptarë se si duhet të reagojnë ndaj gripit.

Në një njoftim në rrjetet sociale, ISHP ka theksuar sot se gripi nuk duhet trajtuar me antibiotikë.
Pacientët që janë në gjendje të rëndë, të shtruar në spital me grip, mund të trajtohen me ilaçe antivirale specifike për gripin.

“Mos e trajto sëmundjen e gripit me antibiotikë. Sëmundja e gripit shkaktohet nga viruse dhe jo nga bakterie”, kanë shkruar ata./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Harroni ditët me diell/ Nga nesër mbani çadrat me vete

Publikuar

-

Nga

Pas disa ditëve me mot të bukur me diell tashmë situata atmosferike mbi vendin tonë do të ndryshoj gradualisht duke filluar nga dita e nesërme.

Në këtë mënyrë dita e Shtunë do të nis me mot të kthjellët në të gjithë territorin por gradualisht duke nisur nga orët e mesditës pritet shtimi gradual i vranësirave fillimisht mesatare dhe prej orëve të pasdites deri të dendura. Në orët e vona të mbrëmjes vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të dobta përgjatë vijës bregdetare.

Ashtu si këto ditët e fundit edhe nesër në orët e mëngjesit në zonat luginore dhe sipërfaqet ujore pritet të ketë mjegull të dendur dhe shikim të reduktuar dhe gjithashtu për shkak të temperaturave të ulta do te ketë edhe brymë.

LEXO EDHE:  Temperaturat ulen ndjeshëm/ Ja si do jetë moti në vijim

LEXO EDHE:  Lajmi i fundit nga moti/Vijojnë "çmenduritë" gjatë javës

Temperaturat në vlerat e mëngjesit pritet të regjistrohen nga -6ºC në zonat malore deri në 5ºC në ato bregdetare. Në vlerat e mesditës temperaturat pritet të arrijnë nga 5ºC në zonat malore deri dhe 15ºC në ato bregdetare./CNA.al

LEXO TE PLOTE